I I 3 Binnenland Buitenland Eens echte schande Rampen. Misdaden. Ongelukken. *3ex<;eee\<;e* Stadsnieuws Een tijger op reis Bostel uwe tii ukwerken op ons Bureel DE DOODRIJDERS. Brandramp Se Rijssel Jongelingen koop ons Rufeel Karei, m Woud-Idyl Pier van Trien ging met z'n wederhelft naar buiten en daar hoorde Trien de Koekoek roepen. Zij telde aandachtig dc roepen, want zei ze, el- eiken roep is een jaar leven. Dertig zei ze eindelijk, 'k Heb er dertig geteld, 'k Heb nog dertig jaar te leven, Pier Als ik dien vogel vast krijg, zei Pier, draai ik hem den nek om. Toch iets Directeur. Heeft u al eens succes gehad Acteur (fier). Reeds als kind ben ik twee maal met succes ingeëent. Loutere waarheid Dit peerd, zegde een Amerikaansche peeraen- verkooper, ge kunt u geen gedacht maken van zijne vlugheid Een postillon heeft' daarmee een tocht afgemaakt van tien uren, en zoo rap dat zijn eigene schaduwe hem niet volgen kon en een half uur nadien achter hem toekwam. Kunt gij fluiten De eerste vraag die zekere gierigaard aan zijne knechten deed, alvorens hen in dienst te nemen, was Kunt gij sluiten Zegde hij neen, dan werd de knecht niet aanveerd. Toen iemand eens naar de oorzaak^dier zonderlinge handelwijze vroeg, antwoordde de gierigaard Ik laat mijne knech ten altijd alleen in den kelder bier halen, echter op die voorwaarde, dat zij gedurende die bezig heid gedurig lnidop fluiten, om mij te overtuigen dat zij nietsiopdrinken. Geringe wensch Een hongerige vent, die over eene malsche ette weide ging, riep vol weemoed uit Ach, ware ik een stuk rundvee Zijn manieren Van wat leeft gij vroeg de juge aan* den langvinger. Wel, mijnheer, zei de andere, ik pak de dingen, zooals ze komen. Waar hield hij de pen Iemand was door een persoon beleedigd ge worden en zond hem in zijne gramschap een brief waarin onder andere 't volgende stond Ik schrijf u, in o'ecne hand een sabel hebbende en in d'ander een pistool Sis Krot zag van verre zijnen huismeester af komen en niet wei bij kas zijnde, schoot Sis, zoo rap als de wind, achter de gordijn die hem tot kleerkas diende; doch, ongelukkiglijk, men kon zijn groote voeten zien. Dag manneken, sprak de huismeester tot een der kinderen, is vader thuis? Neen, mijnheer, hij is daar uitgegaan. Zoo dan, sprak de huisbaas, 'k zal later eens weerkomen en doet hem mijn komplimenten dat, als hij nog, aü ;t, h'j niet mag vergeten van zijn voeten fneê te nemen. 'ne Militair vraagt in de statie een kaartje voor Brussel. Van welke klas, vroeg de bediende. 1877 roept de soldaat. '1 Is kolossaal wat men tegenwoordig voor de gezondheid doet.. Alles is hygieniek... behalve onze manier van leven. Zondag op d'Hoogevesten een schrikkelijk on geluk in de Familie van A. D S..., terwiji de Moeder naar den Cinema was en de man van achter aan 't werk, nam een knaapje van 4 jaar de petrolkan en goot ze over 't vuur in de stoof aanstonds was 't kind ten prooi aan de vlammen het kind vad Vergylen, 8 a 9 jaar oud, is ermee buitengeloopen, aanstonds is het naar 't Hospi taal overgebracht, 't Kind is vreeslijk verbrand. Stoutmoedige diefstal te Wetteren Maandag nacht zijn dieven in de woning ge drongen van M. Leirens, Notaris en Burgemees ter te*Wetteren. De dieven waren langs het Bureel van het No tariaat binnengedrongen.De coffre-fort was open gebroken. Eene som van 2000 fr. werd gestolen, verders eenige spaarboekjes cn andere papieren. Een streng onderzoek is ingesteld aangaande deze stoutmoedige diefstal. Tot nog zijn de schelmen niet ontdekt. Convoi-ramp De Trein van 2 ure nanoen, uit Aalst-Brussel is zaterdag onispeurd aan de twee Brugge, Pa- leizenstraat. Er waren 2 Lokomotieven aan, die omkantelden; in 't begin dacht men dat er geen gekwetsten waren, niets dan stoffelijke schade. Dinsdag morgend, rond 11 i,2 ure, waren de bedienden van de menagerie Hagenbeek, op de place St Croix, te Elsene, bezig met eten te geven aan de wilde dieren, toen eensklaps een tijger ontsnapte. Statig als het een koninklijke tijger past, kwam hij de plaats opgestapt, waar de marktkramers stonden en veel Volk aanwezig was. Het zicht van den tijger deed eene onbe schrijfbare paniek ontstaan; de kramen werden omgeworpen, eiers, boter, vleesch, alles rolde op den grond. Door de kreten van de verschrikte menigte, kreeg de tieger ook schrik en sprong weg langs de Oraystraat, recht in den tabakwinkel van M. Van Damine. De vrouw Van Dainme zat aan 't werk in een plaatsken nevens den winkel. Men oordeele over de angst die de arme vrouw aan greep bij 't zien van zoo'n verschrikkelijken kliënt. Midderwijl waren bedienden van dé me nagerie toegeioopen en gelukten er in de tijger in een ijzeren kooi op te sluiten. De reis van dan tijger had 20 min. geduurd. Erg ongeluk aan de werken van verbin ding Noord-Zuid te Brussel Maandag rond 5 uren waren werklieden bezig in de Leertouwersstraat, aan de afbraak eener brouwerij. Eene kolonne die de planché van het le verdiep ondersteunde, viel om §n alles kwam op de werklieden neer. Een werkman van Lebbeke, F. Devasteleer, 35 oud, werd op den siag gedood. Twee andere arbeiders werden gekwetst. Een drama te Oetinghen-bij-Halle Zondag avond was er een soupé van mossels geweest in eene herberg van Óetingen, klein dorpje jusschen Halle en Ninove. Menige pint wordt geledigd, te veel, helaas, v/ant de hoofden waren opgewonden. In het naar huis gaan ontstond er rusie er werd gevochten. De messen werden getrokken. De genaamde Claes bekwam verscheide steken. Al de getuigen van deze vechtpartij namen de vlucht en lieten het arm slachtoffer zieltogend op de straat liggen. Stervend vond men hem liggen en niettegen staande de beste zorgen van een geneesheer, be zweek het slachtoffer. Vier aanhoudingen werden reeds gedaan. Zellick. Broedertwist Victor Carmeliet, 27 jaar. metser, die op Gent- schen Steenweg woont met zijn Moeder en zijn broeder Frans, ging zich zaterdag naar zijn werk begeven, als eensklaps een twist ontstond tus- schen de twee Gebroeders. Eensklaps nam Vic tor een keukenmes en stak het in de zijde zijns Broeders, die voor dood neerviel. Seffens was de Veldwachter daar met de Gen- darms, terwijl Frans de eerste zorgen ontving en naar 't Hospitaal Sint Elisabeth werd gebracht. Men vreest voor 't slachtoffer. fachtdrama Zondag avond, de jachtwachter Edm. Lands- hier, kwam in eene herberg binnen te Gegnies- Chaussée, alwaar een gekende pensjager, Is. Gonse zat. De twee mannen dronken een glas bier te sa men. Gonse begon met de hond van de jacht wachter tj plagen. Daarop volgde twist en de mannen werden handgemeen. Gonse gaf den jachtwachter 'twee stooten met heit hoofd op het kinnebakken dat twee tanden aan stukken vlogen. Dan gaf hij een geweldige vuistslag op net oog van den jachtwachter dat het bloed er uit spatte. De jachtwachter liep weg, haalde zijn geweer en kwam terug in de herberg. Gonse was weg doch de jachtwachter ging hem opzoeken, vond hern en schoot hem morsdood. Zaterdag noen is het 7jarig knaapje, Frans De Schepper, doodgereden door een Ottomobiel, rechtover de woonst van den Burgemeester, te Seemskerke. De wreede Moorderij gaat dus voort. Bijzondere occasiën Peluclie en Vclom J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat,Aal t Botsingen van twee Vliegmachienen Op het vliegplein van Johannisthal (Duitschland), is een vliegmachien waar in twee vliegers cn een passagier /aten in botsing gekomen met een ander vlieg toestel, bestuurd door een leerling vlie ger, die voor de eerste maal vloog.. De botsing had plaats op 3o m. hoogte. De twee vliegtoestellen werden zeer erg be schadigd. De leerling vlieger werd op den slag gedood. De anderen werden zeer gevaarlijk gewond T^ereenigde Staten Aardschokken werden gevoeld lus- schen Méntioal en New York. De Snelschrijvers konden niet meer voort Tijdens de bespreking over het Budjet van Hinneniandsche zaken, hield zekere heer Hoffman, ter Landkamér van Prui sen, eene redevoering die 5 uren duurde. Men berichte de voorzitter dat de snel schrijvers der kamer op hun strooi lagen en niet meer voortskonden De zitting werd geheven en M. Hoffman zai zijne rede op een andere vergadering voorts zetten. Een stak ine, van letterzetters 17ooo letterzetters in staking in Oosten rijk. In Bohemen, te Titschen, tijdens eene vergadering werd een der stakers doodgeschoten door een heer die als agent der drukkersbazen vreemde let terzetters aanwierf. JAPAN. Een box-match in volle kamer Tijdens eene zeer hevige bespreking ter Kamer, werden verschillige «honora bels handgemeen. Er werd nog al duc'n tig geklopt. Een der Kamerleden werd zoo erg ge steld dat men hem buiten kennis uit de Kamer moest dragen Maandag morgend is er brand uitgebors ten in de katoenspinnerij Wallaert, Bel fortlaan te Rijssel. Het vuur nam spoedig eene groofe uit breiding. Verscheidene pompiers waren op het dak geklommen, toen eensklaps een deel muur oniversloeg. Kapitein Krombcs en verscheidene pompiers werden gekwetst. Een hunner werd zeifs zoo erg gekwetst dat men hem naar het gasthuis moest overbrengen. lntusschen was heel de fabriek in een overgrooten vuurpoel herschapen. Daar de pompiers in verschillige af deelingen werkten, werd er rond 3 ure eene naamafroeping gehouden, om een post plaatsvervangers ter plaats te zon den. Alsdan werd vastgesteld, dat de pompier Marés ontbrak Vruchteloos te lefoneerde men naar de verschillige pos ten Alarés was niet te vinden. Men ging op zoek naar hem langs den kant waar de muur omgeval en was en na enkele (■■ogenblikken haalde men er het vreese lijk vermorzeld lijk van Marés van onder De schade aan de fabriek wordt ge schat op ruim l,5oo,ooufr. geschat. Wilt gij heel uw leven uw zeiven kun nen achten, wilt gij een zoet aandenken behouden van uwe levensbaan, houdt geen centiem achter van uwe xvinsi- geeft alles aan Moeder; ai wat gij wint door uw werk, komt uw Ouders foe. Iets van zijn prée achterhouden, is zijn Ouders bestelen. Hoe dikwijls hebben wij het reeds niet herhaald dat de handelwijze der Katholieke Regeering, tegenover onze Vlaamsche 'Werklieden, die naar Frankrijk uitwijken, echt schandalig is. Dat zijn menschen, die door den nood gedwongen, het brood van vrouw en kinderen moeten gaan zoeken naar Frankrijk. Dat zijn menschen die daar werken en slaven als peer den en na eenige weken met een goed ponkje kunnen af komen. Die menschen zijn bewonderenswaardig van moed. En toch worden ze in hun Vaderland beroofd van hun burgerrecht, net als dieven en moordenaars. Zondag nog zagen we verscheide van die kloeke man nen, we vroegen hen Zijt ge hier met kiezing Neen, was 't antwoord, we zijn dan reeds weg. 't Is eene echte schande, dat ons katholiek bestuur, koppig en stijfhoofdig de kiezing blijft stellen op een da tum als duizende kiezers afwezig zijn. We zeggen meer 't is diefstal. Al de pogingen van Volksvertegenwoordiger Daens botsten tegen onwil. 'De Katholieken willen geen recht geven aan de Frans mans. Dat duurt nu jaren en jaren; men klaagt, men vraagt recht voor die menschen. Neen, is 't antwoord onzer Regeerders. Eens te meer willen we hier protesteeren tegen die stijfhoofdigheid, die eene schande is voor het Goeverne- •ment. En tot de Re'geering zeggen we Wee u, die duizende kiezers hun stem ontaieeii Het Volk ligt nog geboeid.. Maar't zal eens opstaan tegen u, omdat uwe onrechtvaardigheid wrake roept. Al uw geblaat van Volksliefde, van Democratie, is huichelarij, 't Dient alleen om inensch»i te verblinden en uw politiek te steunen. We zullen niet ophouden uwe handelwijze aan het Volk te toonen. En eens toch zal het begrijpen en u loon naar werken geven I Baron de Bethune, die zoo hoog opliep met zijn volks liefde, wat deed hij voor onze Franschmans Hoege naamd niets. Hij zwijgt. Hij Iaat alles begaan. Hij is dus medeplich tig. En daar ook is nog eens 't bewijs dat hij niet is een Volksman, maar een verstokte bewaarder, die net als d'ander onder den hiel liggen van den Volkshater Woeste Of, De vrolijke daden van Keizer Karei, (groot boekdeel) 5,00 fr. Jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr. levensbeschrijf van den Pasfoor van Laps- ch ure i,25fr. Maria van Braband. l,oofr. Leven van H. Conscience. 1,25 fr. De Boeren van Ooien. (Uitnemend leutige verhalen) 1,25 fr. Hij is nog jong uw Overste Jong, hij is al over de 80 jaar. Zeg mij eens, vroeg Jaak, kent gij Mau- rits d'Aubray? Nooit heb ik dien naam gehoord, nooit AI klappende waren ze aan de Kerk en gin gen binnen de geschilderde glasramen der koor schitterden in 't zonnelichtze stapten naar een der zijbeuken. Wat zagen ze daar In den uutaar, een nieuwe Schilderij Violetta viel op haar kniën en legde haar twee handen op het gloeiend hoofd Regina snikte en weende, de oude Bremond werd bleek van ontroering en Jaak moest aan een kolom leunen, om niet te vallen. Aanstonds gingen ze den Poortier vragen om Vader Overste te spreken. De Man Gods was in 't Kapittel. Wij moeten nogtans weten, zei de Solvès, welke Broeder dit schilderstuk heeft gemaakt Hetjis geen Broeder Wie is het dan Een Franschman, doch hier woont hij niet. Waar is hij In zijn huis Waar is zijn huis? Hier dicht bij. Barrabas zal u geleiden. Barrabas, loop ga suiker haien. Bij dit woord, Barrabas springt op, springt en loopt naar 't huis van den Schilder, waar hij dikwijls een brokskesuiker kreeg. Antonio was daar alleen en maakte de po lenta gereed, een geliefde spijs in Sicilië. Waar is uw meesier vroeg Jaak. Op wandel, Signor. Waar De knaap hief de handen omhoog, willende zeggen Daar weet ik niets van.

De Werkman | 1914 | | pagina 2