Miiitarismus Geestelijke Lezing Loopende Nieuws Alles voor hel Kiezers, (fenki er loch ernstig nan Luilekkerland. Kamer van Volksvertegenwoordigers Werkuren aan de Spoorwegen li O O L M IJ i\T I! A M P N° 55165 6 Maart 1914. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. iMen schrijft in op alle tijdstippen des jaars. Men kan niet geiooven in welken af:>rijs!ijken afgrond de buitensporige Soldaterij ons klein Landeken gaat brengen Staatsminister Beemaert heeft het voorzien en voorzegd, maar de Hofgezinde Katholieken "wilden niet luisteren en hebben wreedaardig hun Kiezers en geheel de Bevolking bedrogen. «Geen cent, geen man, geen kanon meer was de kreet der katholieke bewaardersvóór de kiezing van 1912... En reeds zijn uwe zonen u ontrukt, opgesloten in de kasernen cn forten om zich, daar verre van liet ouderlijk huis te gaan laten drillen. Dedemokraten hebben zich altoos ten krachtigste tegen die wet verzet omdat, ze deze aanzien als eene nuttelooze geidverbras- sing. Jaarlijks moeten er 18 duizend soldaten meer opmarcheeren. Daarenboven moeten er 2000 on derofficieren, 975 lagere officieren, 125 hooge officieren bijkomen en er moeten 5900 paarden aangekocht worden. Wat zal dat aan ons land kosten Eene bagatel, de moeite niet om van te spre ken twee honderd een-en-tachtig millioen vijf honderd duizend frank... In Mei aanstaande moeten de Kiezers zeggen of zij nog meer millioenen en nog meer jonk- hgtjen aan 't Miiitarismus willen geven. De meerderheid der Katholieken is te groot er is geen spraak ze te doen vallen, maar ie be perken voor het algemeen behoud en welzijn. Want nu spreken ze van een Krijgsvloot. <5- De Zitting van dijnsdag was gansch in 't Vlaamschhet is de eerste maai sedert /830; dit heejt men te danken aan de Volksmacht Schande driedubbele schande riep iiij uit, en dit gebeurd in dat katholieke Vlaand'ren. Waar Pastoor, Baron, Kasteelheer, enz., den scepter houden. Democraten van Aalst, eene nieuwe zon gaat voor u aan den gezichteinder op. Neem een voorbeeld aan mijn verhaal, en de welstand die bij uwe broeders de Walen heerscht, komt u ook toe. Dat de kiezing van Mei een toenadering we- ze tot dien toestand. Zend barons en andere belovers met de kegelen spelen, en zend ware vertegenwoordigers, echte vertegenwoordigers van't volk ter Kamer. Die uwen toestand ken nen, met u omgaan, met li leven. Zend er zon der een missen Plaucquaert naartoe, die voor u strijden zal, opdat u alle recht zou toekomen. Werkt dus onversaagd van nu tot de laiezing, met pen, met woord, enz. De katholieken be schikken over 't geld, zij aanbidden liet gouden Kalf. Maar gij brave eerlijke werkers, gij hebt met u den rechtvaardige God. Eens zal voor u een nieuw leven beginnen, maar dat moet gij allen door uw eigen toedoen bewerken en ver dienen, onder de wijze leiding van den breven onvermoeibare Volksvertegenwoordiger Pieter Daens en van al deze die hem zullen jomringen. En zoo wordt uwe lastige taak, uw ellendig wonen, uw gering bestaan veranderd, in een aardsch paradijs of in een zoogezegd Brussel A. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST Priester Fonteine ging gisteren met mij om zijn solde, hij ontvangt per omaand en moest duizend ranken ontvangen, !och kreeg geen centiemde Katholieken van Brugge hadden er de hand op gelegd, zonder ee st het Vonnis te beteekenen, hetgeen altijd geJ an wordt, zoo is het met mij gebeerd,- de D "n/w arete. de Sententie beteerenen. ik kon niet betalen acht dagen later keerde hij terug, om ons Meubels aan te slaan. Maar te Brugge staan ze aan, zonder te verwittigen een gloeiende Haat tegen de Kristene Demokraten In Zitting van maandag, zeer weinig Leden, in 't begin geen 30, geen 30, alhoewel er gaat gehandeld worden over de allerbelangrijkste zaak der Rond 2 ure de Zitting wordt geopend en Minister de Broqueville staat recht en al de Leden met hem. Wat mag er gebeurd zijn Heeft de Dood wederom hare zeissen geslagen in de rangen der Kamer Neen, het is een te Bracquenies, maandag rond 7 ure 's avonds, in den Put Saint Henri bij Bergen 'op 200 meters diepte is een Waterput gebroken en heeft de Mijn overstroomd meer dan 200 Mijnwerkers waren neergedaald op zeer korten tijd stond het Water 5 meters hoog ge kunt denken in welk gevaar de 200 Mijners zich bevonden onder den koelbloedigen iever van Ingenieur Manche zou de Ramp veel grooter geweest zijn,die Ingenieur zorgde aanstonds voor de Ophaalbakken en bleef tot den laatsten man. Doch reeds waren er Negen Slachtoffersmeest Familievaders In ontroerde woorden deelde de Minister van Oorlog die Ramp meê, aanstonds hadhij er oen Koning kennis van gegeven en een innig Rouwbeklach aan de bedrukte Familieleden gezonden, Regeering en Kamer nemen er inniglijk deel aan. Wreede Toestanaen Alen sprak van 200, doch er waren veel meer Mijners neergedaald van 10 ure 's morgends was er druppeling van zand en water, men zag er geen erg in, toen rond 7 ure 's avonds een gerucht weerklonk als een donderslag: het Water gemengd met zand, stroomde toe, .het was een algemeen gehuil en geschreeuw; elk liep naar de Ophaal bakken de kabel werkte niet; ge kunt denken wat angst en schrik ge staat tot aan uw kniën in 't Water dat aan houdend verhoogt, gelukkig dat een Machinist de kabel in orde bracht; zoo konden 300 Mijners bovengehaald worden. Terwijl het water gedurig steeg tot 2 tot 3, tot 4 en 5 meiers. 700 niensciien zonder werk Om 2 uren 20 begon onze interpellatie over de ovèrdre- vene diensturen bij de spoorwegen. Daens spreekt in 't Vlaamsch van op de tribuun hij begon met den nieuwen minister van Spoorwegen. M. Se- ghers, op te wekken om alle onrecht te bestrijden en veel goed te doen aan zijn personneel. Dan ontwikkelde hij zijne ondervraging en toonde de schreeuwende overuren. Na Daens spraken in 't Vlaamsch Priester Fonteyne, De Bunne, Lampens en Ozeray in't Fransch. Minister Seghers antwoordde in 't Vlaamsch hij loochent de af- beuling zijner bedienden, doch zal onderzoeken. Daens antwoordt krachtig en betreurt dat niet een katholiek voor de Spoorwegbedienden spreekt. Woeste en Moeyersoen zwijgen, maar baron de Bethu- ne rijmelt Je demande la parole. Daens. En gij zijt niet ingeschreven Baron Bethune doet hem inschrijven, maar komt te laat er werden geen sprekers meer aanvaard- Dan legt hij eene dagorde neder tegen de onze, die vraagt terug te keeren tot 10 uren. Heden stemming. (1) (1) Baron Bethune zegde te Welic Ik heb geen ge meens met M. Woeste... en hier is hij zijn ootmoedige la kei.... In dito Welle zegde hij ook Ik zal voor algemeen stemrecht stemmen, zoodra de katholieken het voorstel len Dit ban onsken is waarlijk t'onnoczel om een kind te viegen. ZITTING VAN WOENSDAG. Bij de wet op de vrouwenarbeid wordt gevoegd dat in herbergen en hotels de vrouwen mogen 'in dienst blijven na 9 uren, bij koninklijk besluit. De wet wordt gestemd met 135 stemmen en 6 onthoudingen. Het Dagorde Daens-Fonteyne, vragende vermindering van dienst om te komen tot hoogstens 10 uren is verwor pen door 80 tegen 54. Woeste met zijne twee discipels Aloeyersoen en Bethune. De Dagorde-Bethune, eene verraderij tegen de werken de klas, is gestemd met zitten en rechtstaan. De Bethunisten waren beschaamd zich te doen kennen. IBEGROOTING VAN LANDBOUW. 42 Sprekers zijn ingeschreven. Meest katholieken. Na de boeren gefopt te hebben, na niets te hebben willen doen voor Hop en Vlas, na door hunne veimaleddijde Legerwet nieuwe zware lasten op den boer gelegd te heb ben en de kloeke jonkheden in de kaserne gesleurd, nu komen die schoon katholieken suiker .en zeem strijken aan de lippen. 428* JAARGANG Op een Gemeente van ons Arrondissement, De Pastoor, een ware goede Herder voor zijn Volk, Die geen ander gedacht had dan Goed doen aan zijn Parochianen Die buiten alle poliiieke twisten bleei Die geerne zijn mede-Priesters deftig ontving, aan tafel, en er aangename uren deed overbrengen in gelach en gezang, in schoone kluchten, maar er altijd een nuttig woord bijvoegde Alensch is mensch elke Mensclt heeft uitspanning en vreugd noodig in zijn leven Alaar zijn bijzonderste vreugd zocht en vond die Alan Gods in zijn verheven en heilig ambt de Kinderen goed onderwijzen, deArmen helpen en bijstaan, de Bedroefden troosten, de Zieken neerstig bezoeken In zijn Kerk gaf hij geen voorrecht aan de Rijken in plaats van de Rijke-menschen te volgen, zij volgden hem; Door zijne schuld was niemand uit zijn Kerk gebleven Terwijl er Priesters zijn, die ongelukkiglijk, Kristene Menschen uit hun Kerk jagen, gelijk teHerderse m. bij Aalst, herkend is door den Pater-Redemptorist Groot zou de verontweerdiginh geweest zijn van dien Pastoor naar het Evangelie, moest hij het droef geval gehoord hekben van een Onderpastoor die in Alei 1912 aan een ziekelijke Werkmensch ging zeggen Als Daens valt, zal ik u 5 iranken geven Die beminnensweerdige en gelukkige i Pastoor had eens hooren zeggen dat een rijke Peerdenboer gedurig rammelde em rommelde Bij die Pastoors, 't is altijd Oeld, Geld! O p een schoone Zomerschen dag, onze goede Herder wan delde in 't groene Veld, al zijn Brevier te lezen, en jjuist komt de rijke Paardenboer hem te gemoet. Dag, Parochiaan. Dag Mijnheer Pastoor. Parochiaan, ge zegt nog al geerne dat het bij de Pastoors altijd Geld is dat de klok slaat. Ja, ja Ge zijt over 2 jaar erg ziek geweest, bijna elke dag kwam ik u bezoeken, heb ik 11 daarvoor 'ne eens gevraagd Neen, maar ware ik gestorven, mijn Uitvaart - Staat bet u niet vrij een kleine Lijkdienst te willen. Paardenboer, uw Charelken doet dees jaar zijn Eerste Com munie, 't is alle dagen Leering in de Kerk, vragen wij u daar voor 'necens Neen, mijn Dochter staat op trouwen, en dan moet er dik betaald worden. Parochiaan, wie belet u op de gewone uur te komen, als gij Ceremonie wilt, uitzondering, is 't r.iet redelijk dat daarvoor betaald wordt Parochiaan, ons Kerk staat open voor elk. ('t Vervolgt) Zaterdag rond 8 ure, 8 en half, in 't Lokaal, aan de stoof, zat een achtbare kloeke Ouder ling van Kerkxken, die mij ging den naam zeg gen der Honderdjarige van Heldergem, onder- tusschen moest ik aan de raadpiegings-tafel, en als ik weerkeerde, de brave man was de-bie w'hadden nog met 'ne wip opgemerk', dat het juist een weer was gelijk als ze den kerktoren van Kerkxken opbouwden men hoorden de Metsers, doch men zag ze niet, van den rou- rijm. Eert, acht den ouden Man en God zal het u looncn Korts nadien zag ik OORDE- GEM. L-e Konijnen hebben daar ongehoorde schade gedaan. Nooit zooveel Konijnen gezien; het taksaat der schade is circa 2000 fr. Schade vergoeding is hier PLICHT. De oude Jacht wet veranderd moet. Korts nadien was Sint Antelinkx daar, een bejaarde Landsman, vlug en verstandig. Hoe is 't bij u? Dat de BOEREN stijf misnoegd zijn. Nooit werden zij zoo schan- dig bedrogen. Die 't al begeert, krijgt hoofd nóch steert. Vriend Wippersli te Mechelen. nieuws van eerste klas, gelijk de Statie van Hofstade. Den baas uit 't Rijnhuis tweemaal geklopt, de twee Kapiteins der Lange Zout- straat, 3 maal geklopt Opsinjoorken mag mik- keren en flikkeren. Zie voor u, Ouderdom, zie voor u lieve jeugd De rouw zit veeltijds op de slippen van de vreugd. Te Kortrijk zal begin Winter I9I4 opgevoerd worden het Ora toria Sint Franciscus van Tinell, heel gewis om den nieuwen Schouwburg te openen In 't Vlaamsch Anders is 't een schande, gelijk 't Vlagmsch in den Gemeenteraad dier oude Vlaamsche Stad wordt gejudast.. En als een Vlaamsche Burger de Vertaling vraagt, hij krijgt ze met een knokkelsaus van Arijn. Spie geit u aan Aalst, Kortrijk. In igi3zijn 16j Hoogvliegers doodgeval len. M. Woeste, mijn vriend Charel, is don derdag 78 jaar geworden.

De Werkman | 1914 | | pagina 1