Troostende woorden Bethuneover Congo, in Ka- De Volks-Kamer Barmhartigheid beloond t\ö 2 167 O ftlaart 1914. Oordegem-Vlierzele. Bi iof uil Canada, ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS" Volksvertegenwoordiger, AALST 42s'« JAARGANG Zondag-22 Maart, Inhuldiging van 't Lokaal der De mocraten, ten 3 ure, ons Muziek zal er zijn ik hoorde Dijnsdag te Ninove van grooten toeloop uit Voorde had men reeds al 't groen lint van Ninove gekocht. Zullen daar sprekenDaens en Plancquaert. Op Eerste Paaschdag, groot Vlaggefeestelk d'oogen heeft op Welleeen kantate met 300 uitvoerders verscheide Muzieken Aanspraken in d'o- pene luciit... Het zal voor de Democratie een algemeen Kamp zijn... Op Paschen achternoen naar Welle. Zoogezegd, want 't is bijna al rijk volk. Een ware Volks-Kamer zou anders te werk gaan. D'ander week, Woensdag, Donderdag en Vrijdag is gehandeld over den Congo. Het gaat daar slecht, zeer slecht groote onkosten en kleine opbrengstvele Belgi sche Millioenen steken erin. 1913 gaf een tekort van 20 millioen. Door de prijsbare afschaffing van den dwangarbeid moeten er nu dagloonen betaald worden, daarbij de Zwarten werken niet geerne en de Blanken zouden willen eenige jaren in Congo verblijven VOOR GROOT GELD die er nu zijn klagen dat zij te weinig kunnen op zij leggen... En de Mijnen? Wie zal ze be werken De Zwarten Mercia, zeggen ze, wel bedankt. Minister Renkin geeft goede hoop hoop doet leven, maar hoop zonder goed gevolg doet van honger sterven. Een Katholiek van Vlaanderen mij zegde Konden ze den Congo verkoopen aan Duitschland voor een milliard, rk-ZQu het geerne stemmen De liberaal FRANCK van Antwerpen, verklaarde: Al moest het 50 en meer jaar duren, we moeten die glorie van ons Vaderland behouden. WOESTE zegde Aan Congo verzaken ware verraad plegen tegenover Land en beschaving. (Zeer wel rechts). Dus, ons Landeken laten opeten door dien grooten zwarten Olifant Over den KATANGA is zoo wreed sterk geboft het zou een groote Landbouwstreek worden. Nu komt het uit dat in Katanga maar 39 Landbouwers zijn. 39 na zooveel pramen en pressen. Den Baron van Aalst wil dat verbeteren in Zitting Deze gedachte gaf hem zijn vroolijken moed weder terug en troostend zei hij tot zijn vrouw tje Marie, gij hebt gelijk, maar zie, tot nu toe heeft God geholpen, en Hij zal ook verder helpen. Ik kan den "armen menschen, die dik wijls voor een talrijk gezin hebben te zorgen, den laatsten cent niet ontnemen, want de ver diensten zijn geringen de winter buitengewoon streng. Hebben wij ook geen overvloed, er ont breekt ons, God zij dank, niets, en daarenbo ven hebben wij over eenige dagen, misschien nog wel heden, een erfenis van twee duizend gulden te wachten. Onze Lieve Heer heeft toch gezegd Wie den arme geeft, leent den Heer met woeker. Verban uw zorgen, ik moet gaan, want ik hoor patiënten komen. Hij knikte zijn vrouw en zijn dochtertje vriendelijk toe en ver liet de kamer. In de wachtkamer hadden eenige personen plaats genomen. Er waren er niet vee!, want in deze felle koude, dreef slechts de uiterste nood den hulpzoekende uit huis, en de laatste was dan ook spoedig geholpen. De dokter wilde reeds de spreekkamer verlaten, toen zachtjes op de deur werd geklopt en schuchter een arm gekleedde voouw met een ongeveer tweejarig meisje op den arm de spreekkamer binnentrad en verzocht de kleine even te wil len onderzoeken. Dadelijk nam hij het van koude bevende kind uit de armen der moeder. Maar hij had niet lang te zoeken om het kwade te vinden, want de glanzende blik der groote kinderoogen en de drooge, harde hoest zeide reeds genoeg hier moest dadelijk raad ge schaft worden, wilde de hemel niet spoedig een engeltje meer tellen. Doch, het was nog niet te laat; door eene goede en krachtige behandeling was de ziekte nog overkoombaar maar dat was lichter bevolen dan nagekomen, zooais van 12 Maart stond hij recht geen 39 Leden bleven in de Kamer, hij heeft geen stem, men verstaat hem niet, nogtans las hij altijd goedsmoedig voort, zijn woorden zijn in d'Annalen gekomen ziehier Landbouwers, letter lijk wat dit Hoveii ïgske gezegd heeft Naar Katanga tnoeten wij een grgot getal Belgische Landbouwers sturen. Velen onzer Landgenooten trekken naar Canada en Amerika. Waarom ze niet lokken naar den Congo Een Priester en Geneesheer moeten meê gaan. (Annalen der Kamer bl, 541). De liberaal JOURET sprak alsvolgtIk heb tegen den Congo en tegen de aanhechting gestemd ik ben er nog tegen van een ijdel gezwetst zal ik mij wel wachten. Mijn gedacht is dat, nu den Congo aan België, de plicht van alle goede Burgers is, vereenigd te werken tot den voorspoed der Colonie. (Zeer wel op vele banken.) Rijden en omzien is hier de boodschap. Onze Kandi daat Coppens zegde het zeer wel op de Meeting van Le de De r ij k e kapitalen, liberaal en katholiek, hebben de Koolputten van Limburg voor hen gehouden en den Congo op onzen nek gelegd. ZITTING VAN DIJNSDAG Rond 2 ure, 20 k 30 man, we komen tot 40 a 50 De- vèze (liberaal) spreekt over 't Legerals geprofeste Mili tarist vindt hij alles'onvoldoende Minister de Broque- ville zegt dat men niet kan vliegen al het mogelijke werd gedaan.' OVERSTROOMINGEN. 't Gaat er grouwelijk overal zware wreede rampen... Rond 3 ure Van Damme, van Baesrode, staat recht en leest een Telegram die hem mieldt dat de Scheldedijken op verscheidene plaatsen doorgebroken zijn de tij steeg 2 meter en 1 m. 50 hooger dan vroeger hij vraagt spoe dige hulpmiddelen en wordt ondersteund door Thibauten Daens. Thibaut zegt dat de Minister van Openbare Wer ken aanstonds ter plaats i& geweest. Zitting vein Woensdag Zeer belangrijk Over Financien en Post; hebben gesproken In Begr. Financiën Daens (Vlaamsch); Gendebien, Ozeray, Le- monnier, Poncelet, Priester Fonteyne (Vlaamsch), In Be grooting Zeewezen en PostAugusteyns (VI.) Borgig- non (VI.) De Meester, Van Cauwelaert (VI.) Delporte, Van Brussel (VI.) De Schutter, Hamman, Standaert, Le- monnier, Buyl, Daens (VI.) Minister Segers (Fransch en Vlaamsch); de zitting duurde tot 7 ure 45 minuten dan waren wij nog met i3 man Gevaarlijk. Vraag van den heer Daens (in 't Vlaamsch, 12 Maart De nieuwe spoorbaan Brussel-Oostende gaat te Strij- meersche, Vlierzele en Oordegem 24 meters in den grond; al de bronaders zijn afgesneden veel huishoudens, tal rijke pachthoeven zijn zonder water, zonder water zijn, hoe grouwelijk Al de volksvertegenwoordigers van Aalst, in de Kamer, heer De Blieck in't Senaat, hebben spoedige hulpmiddelen gevraagd. Het ministerie heeft be loofd drie diepe waterputten te doen graven. Zeer wel, maar wanneer De bevolking verkeert in grooten angst ik ben ter plaats geweest den nood dwingt Strymeer- sche heeft talrijke, Oordegem 700 a 800 menschen zonder water. Wat gaat het zijn met de droogte En moest het eens branden Meester vuur was met geheel Oordegem weg. Als 't u blieft heer Minister, mag dit noodig werk een oogenblik uitgesteld worden Antwoord Het ontwerp tot openbare aanbesteding van het maken van drie deels-artesische putten, met openbare pompen, te Oordegem en te Vlierzele werd op 10 dezer goedgekedrd. De aanbesteding zal eerlang plaats hebben. Vraag van den heer Daens (in 't Vlaamsch), 12 Maart Ik ben hier met talrijke koopnians van koekeesten en varkens. Hunne lievelingen moeten op Brussel markt zijn rond 11 ure en 't is meermaals 12 en 12 1/2. Dan is de schade 10 frank per kop minimum. De andere, week wa ren zij goed op tijd, na drie maand obstruktie. Kan het niet altijd zoo wezen Antwoord Ik verwijs naar mijn antwoord van heden op eene vraag van den heer Crick betreffende hetzelfde onderwerp. Antwoord De ritdcur der treinen die vee naar Brus sel vervoeren, en namelijk van trein 12124, door den heer Crick bedoeld, onderging de gevolgen van de moeilijkhe den bij de exploitatie in den jongsten tijd ondervinden. IN DE KAMER komen gedurig berichten over de Waterrampen; in AALST staan al de Weiden onder water; 't schilt weinig of de Dender loopt in de Stad; maar rond DENDER- MONDE is 't veel erger dijnsdag morgend rond 9 ure, is een Scheldedijk gebroken op 40 meters lengte, NAMELIJK TE ZELE op min dan een half fuur waren de gehuchten Zeeldijk, Bavermaat, Meerskant en St Arnoldsdijk overstroomd.; huizen, schuren en stallen zijn overstroomd. De" Volke ren moesten vluchten langs Berlare of verdrinken; tal rijke Varkens, Honden, Kiekens cn Konijnen zijn ge dood. Met mannen gelijk wordt gewerkt, om den dijk te herstellen voor de hooge tij aanstaande. Wieze en Denderbelle zijn in groot gevaar, op sommige plaatsen staat het Water ée meter hoog. 285 BAKKERS van Gent dienen protest in tegen den nieuwen pegel, door eenige Waalsche astrabanten gevraagd. De pegel is een hatelijk ding. Wie durft nog denken hem te herstel len A o Waar b,|ift de Begrooting der i Hospieiën Het Garnizoen wordt aanzien als een OLIFANT: praal, onkost en weinig nut. In Korte St Jansstraat gaat gevierd worden de Gulden Bruiloftfeest van den alom geachten Philip Spaens. De Bergemeerschen staan onder water. Het Ziekenfonds De Vereenigde Werklieden viert den 5 April haar 25jarig Jubelfeest. In die 25 jaar heeft zij onschatbare diensten bewezen aan de Werkende Klas en de kas van het Armwezen merke lijk verlicht. Raadsheer De Windt vroeg in de jono'ste zitting 500 fr. voor dit Feest. Waarschijnlijk zullen 300fr. toegestaan worden. Godsdienstig; nieuws. Deheil|'ge ootmoe- dige Pastoor van Ars preekte zoo hartroerend over de Passie-Christi dat zelfs kloeke manskerels hun oogen vol tranen hadden. Niets, zoo leerde Antonius van Padua, niets dat meer moed en troost geeft, dan dc God-Mensch volgen op zijn lijdensbaan. Een kristelijk leven is een gelukkig leven De Aartsbisschop van Mechelen schreef dees jaar in zijn Vastenbulle Kristen zijn met woorden is gemakkelijk, doch de werken moeten volgen en dat is moeielijker. Feestdag van St-Jozef en H. Communie, schoone, hart roerende en verhevene dagen... Zonder Godsdienst wat zijn wij ellendige schepsels, zelfs met roem, geleerdheid en rijkdom. Vlaamsche broeders, Haast gaat er weldra eene gewichtige gebeurtenis plaats grijpen en dit is de kiezing. Ik vraag mij af of velen van u wel denken of zoo iets wel gewichtig is. Want al te dikwijls gebeurd het dat het volk, zonder weinig of geen overleg zijne stem uitbrengt ten voordeele van katholieke heeren, die niet eens weten wat een werkmansleven is en wat zweet er moet opgeofferd worden om het noodige te verdienen voor kroost en kinderen. Wij werkende menschen bezitten geen aardsche goede ren, toch hebben wij een wettelijke eigendom en dat is ons stemrecht. Ongelukkig, ik mag niet zeggen stemmers recht, want velen onzer arme drommels hebben slechts een stemmetje. Ik zou dat goedkeuren indien het voor ie dereen zoo was, maar wij moeten het onderspit delven, dank de katholieke bewaarders die de wet gemaakt heb ben. Ge ziet dus, vrienden, dat wij hier niet met gelijke maat gemeten worden, niettegenstaandedeGrondwet zegt alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Dit zoo zijnde, zij het mij geoorloofd, vrienden, u aan te zetten om te werk te gaan met goed overleg. Wanneer de schoone strijd en vrome daden van den heer Daens u zullen voor oogen komen, in verhouding met de handel wijze zijner tegenstrevers, dan is er geen uitweg als aan de koene strijders der Kristene Volkspartij uwe stem te geven. Het zijn dezen die alles geslachtofferd hebben om voor de werkende bevolking een plaatsje in de samenle ving te bekomen, waarop gij volkomen recht hebt. Dan, vrienden, dan alleen zult ge uw plicht gekweten hebben. En dan zal er eens een dag aanbreken dat de zon van het oogsten zal opkomen en over Vlaanderen zal schij nen als een vrij land. PHILEMON DAEM. r, merzitting van 12 Maart M de Bethune. Het is dringend noodig dat het goevernement maatregels neme om zonder uitstel eene proef van colonisatie met belgische colonisten in Hoog-Iiuri (Congo) te begin nen en otn de colonisatie rond de koolmijnen in Katanga aan te vangen. Jaarlijks gaan duizende Belgen naar Kanadaof naar de Vereenigde Staten van Amerika. Het is onzen plicht de uitwijkelingen te richten naar die groote streken wiens toekomst verbonden is aan deze van België. Dus in andere woorden zegt M. de Bethune tot boeren en arbeiders Indien ge niet meer leven kunt in uw vader land, nadat wij katholieken, uwen ondergang bewerkt hebben door krijgswetten en stijgende lasten, pak u hier weg en gaat naar Congo Daar, onder de brandende zon, bedreigd door alle slach van tropicale ziekten, omringd van wilde dieren, dat is de mooie streek waar men u wilt naartoe zenden als ge uw dorpen, door den nood eed woneen moet verlat n... K b g

De Werkman | 1914 | | pagina 1