I Buitenland. Rampen, Misdaden, Ongelukken. De Groene Vaan. MENGELINGEN Piecliii<>c Communie Tciïipcesl&oversh'oomingen in België t Be Doodrijders. E>e vrouw van eea minister scliiel een gazelsehrijver dood L I J li REDE N Groene Vaandel, groene Vaandel, Standaard van de Volkspartij, Zinnebeeld van jeugd en lente, Gij maakt eens den Werkman vrij. Edele eenkleur van den Arbeid, Heilig vangt uw kruistocht aan, En de zege is u verzekerd Heil aan u, o Groene Vaan Hoe vervolgd, thans, en bespogen, Door den laster en den haat, Smeeken eenmaal u de grooten, Redding af voor Kerk en Staat... Eenmaal wappert gij in vrijheid, Op Paleis en Vatikaan, En in algeemeene geestdrift Roept men Heil, de Groene Vaan Onvereenigd, is!ons streven Slechts een hopeloos gewoel Maar met aangesloten krachten, Komen we eindelijk tot ons doel. Daarom, scharen wij ons samen, Laat ons zijde aan zijde staan. Bij den wachtkreetGod en Vrijheid Onder de eed'le Groene Vaan Sedert eeuwen lag de Werkman In de diepste slavernij, En geen hoopstraal glom hem tegen, In onze oude-Maatschappij... Plots verschijnt zijn reddingsteeken... Neen, geen wanhoop meer voortaan.. En zijn juichkreet, heinde en verre, Klinkt Hoezee, de Goene Vaan Groene Vaandel, Groene Vaandel, Waai dus over Land en zee... Breng den Volkren met de Vrijheid, Den verlanden wereldvrêe... Gij moet heerschen van Arkangel, Tot de straat van Magellaan, Van den Congo tot de Antillen De aarde rond, o Groene Vaan Tien geboden der Gezondheid Dokter Ducorne stelt de tien geboden der ge- gezondsheidsvoorzorg vast als volgt 1. Tijdsgebruik. Vroeg opstaan, vroeg slapen gaan, den ganschen dag bezig zijn. 2. Gezonde lucht. Water en brood onder houden het leven, maar zuivere lucht en zon zijn voor de gezondheid onmisbaar. 3. Spijsvertering. Matigheid in spijzen en dranken is het beste middel om lang te leven. 4. Slaap. Genoeg rust herstelt en versterkt, te veel rust verslatp en verzwakt. 5. Kleeding. Zich goed kleeden is aan zijn lichaam, met de vrijheid zijner bewegingen, de noodige warmte bewaren en het beschermen tegen elke plotselinge verandering van luchtge steltenis. 6. De zindelijkheid voortkomt het roesten. De best onderhoudene machienen bewijzen ^de grootste diensten. 7. De woning. Een net en vrolijk huis maakt den haard aantrekkelijk, 7. Vermaken. De geest rust uit en verle- levendigt in de verstrooiing en in het vermaakt; doch het misbruik leidt tot drift en de drift tot de ondeugd. 9. Opgeruimdheid. De opgeruimdheid doet het leven beminnen en de liefde voor het leven is de helft der gezondheid en moedeloosheid, daar entegen, verhaasten den ouderdom. 10. Het bedrijf. Werkt gij met het hoofd? laat uwe armen en beenen niet stram worden. Leeft gij van handenarbeid vergeet niet uw verstand te versieren en veel gebruik te maken van uw denkvermogen. Kompliment. Hebt ge al gehoord, dat mijn zwanger tot raadsheer is benoemd Wel zoo, dan feliciteer ik u wel. Maar het heeft nog niet in de gazet gestaan Wel zeker, al een paar dagen geleden. Hé wat gij zegt. Ik lees de gazet toch iede- ren avond, maar ik heb er niets van gelezen. Maar, dat is waar ook misschien heeft het under de ongelukken gestaan, die lees ik zoo nauwkeurig niet. Valsche bankbrieven. Wij hebben reeds gemeld dat er in de Nati onale Bank valsche bankbrieven ontdekt wer den. Het onderzoek bracht geene klaarte in de zaak. De eerste bankbrieven waren zeer slecht nagemaakt. Edoch nu zijn er nieuwe in om loop, zeer kunstig nagemaakt en waaraan het publiek zich zeer gemakkelijk zal reispak ken. De behendige dieven. Maandag avond stond E. H. S..., pastoor van een faubourg van Brussel, op een tram aan de Naamschepoort. Een heer botste tegen den pastoor, verontschuldigde zich en stapte van den tram. E°nige oogenblikken later bemerkte de geestelijke dat zijn gouden uurwerk met dito ketting verdwenen waren. - Te Nieuwsgierig. Scliuldeischer. Wanneer denkt u me eens te betalen Student. Dat gaat u niet aan. Schuldeischer. Maar ik moet toch 't geld hebben voor hetgeen ik u lever Student. Dat gaat mij niet aan. TEN BUREELE DEZER VINDT MEN EEN PRACHTIGE KEUS VAN EERSTE COMMUNIEBEELDEKENS AAN ZEER GENADIGE PRIJZEN. De opvliegendheid van een toekomstigen Ojjicier Een betreurenswaardig voorval had te Brus sel plaats. Een korporaal ontmoeite op de Anspacb- laan een leerling der krijgsschool en verzuim de, opzettelijk oi'niet, den aspirant officier te groeten. De student, in zijne waardigheid ge krenkt, sprak den korporaal a2n en verweet hem zijn verzuim. Deze verschoonde zich, zeggend dat hij 'den aspirant-officier niet had bemerkt. Een groote menigte was inmiddels toegestroomd 'en de leerling der krijgsschool werd uitgejouwd. De aspirant-officier ontnam aan den soldaat zijne bajonet en vertrok. Een weinig later, toen de student in een bierhuis der de Brouckereplaats was gezeten, bofte hij luid op hetgeen hij kwam te doen. Een heer, die in de nabijheid zat en het too- neel op de |Anspachlaan had bijgewoond, keurde hem volmondig af. Ik ook, zegde hij, heb een graad bekleed in het leger, doch ik zou mij nooit aan derge lij ke kinderstreek hebben vergrepen. Daarop ontstond een hevige twist; de aspi rant-officier beleedigde de vrouw van den heer, sloeg zelfs den heer in het aangezicht en zijne sabel trekkend, gaf hij hem een kap op de hand. De politie moest handelend optreden en pro ces verbaal werd tegen den jongen officier voorgesteld. TE BRUSSEL. Door het tempeest en de overvloedige regen is de Zenne op verschelde plaatsen buiten nare oevers getreden.Te Droo- genboseh en te Vorst zijn de .inwoners in groote onrust. Te ANTWERPEN. Daar ook werden boo- men, schouwen en pannen door de wind afge rukt. Het water staat op 25 centimeters van de kaaien. Te MECHELEN heeft de storm look aazien- lijke schade aangericht. Het Mechelsch broek op Nekerspoel, is arisch onder jwater gescho ten op eene oppervlakte van verschillende hectaren. Langs de Dijle, Battel, Sennegat, Waelhem, enz. staat alles onder water. Op het gehucht Bruine; Kruis, is de Vrouw- vliet buiten hare oevers gekomen, de velden onder water spoelende. Te ileyndonck is de Rupeldijk doorgebro ken gansch de omtrek is onder water gezet. Verscheidene hoeven zijn door het water gansch ingesloten. Te Duffel, aan de most- aardhoere.» is de dijk der Nethe doorgespoeld. Gelukkig zijn tot neden nergens menschen- levens te betreuren. Vanaf de gemeente SempstJIangs de Zenne, staat alles overstroomd. Te GENT had het tempeest veel spel op de pleinen der Tentoonstelling. In de Meibloem- straat te Meirelbeke, is door den hevigen wind de voorgevel van een inopbouwzijnde jhuis in- gestort.'i'e Kwatrecht is de dijk van den rech teroever Jover de Schelde op twee plaatsen doorgebroken. Een blauwselfabriek op den oever gelegen,is geheel onder water geloopen. De werklieden hebben den arbeid moeten sla ken, (ïDe Bruggen van Ileusden en iMelle draaien een 20tal centimeters diep in het water. I DENDERMONDE stond dinsdag morgend i ook onder water. I Kt Gillis-Dendermonde en omtrek is door j het tempeest erg geteisterd geworden. Maan- dag namiddag om 6 uren, trad de Dender bui- i ten zijne oevers en werd de gansche omtrek 5 onder water gezet. Maandag nacht zijn de dij- ken van den Dender op verschillige plaatsen doorgebroken. Schrikkelijke ramp te Berlaere. De watersnood heeft maandag avond te Ber lare eene schrikkelijke ramp veroorzaak;. De Schelde was op verscheidene plaatsen buiten hare oevers getreden.Maandag avond klom het wafer steeds hooger. Rond 10 uren, toen de be woners reeds te bed lagen, brak de schelde- dijk door nabij de brug. Op nog tien andere plaatsen werd de dyk doorgebroken, 't Watcx stroomde met schrikkelijk geweld Jdoor de openingen en overrompelde den ganschen om trek, Berlare, Schoonaerde, Appels, Ze ie. De bewoners, schielijk uit hunnen siaap getrok ken moesten onmiddeiijk de vlucht nemen. Meer dan 150 huizen werden overstroomd. Zes personen van Berlare zijn door het water verrast'geworden en vonden er den dood. De schade is onberekenbaar. ZELE. Maandag is alhier op den kleinen Dijk eene dijkbreuk gevallen van omtrent 30 meters breedte. De wijken Meerschkaut en Kamershoek alsook eeii gedeelte van Over maat slaan onder water. De boeren vluchten met hunne dieren naar de hoogten. Men werkt gedurig om de dijkbreuk te stoppen. De schade is onberekenbaar. De mnssakker gaat voort. Dijr.sdag avond d. v. w zekere Louis Van Opstal, 40 jaar, ging de staat Willems over en werd omgeworpen door een doodrijder, die hem erge wonden toebracht aan hoofd en beenen. Daags nadien is een manneken van 8 j., Jaakske Pion, woonachtig jin de Kapucienen- straat, Brussel, door een dolrijdende Otto om gereden en zoo erg gev oriel, dat men hem moest naar het Sint Pieters Hospitaal voeren. Zaterdag avond was 'i een Officier der Gidsen, Albert Paterncslre, omgeworpen en erg gewond aan borst, buik, linkerbeen en' rechterhand. Hij stond op venen bijgang tier Bestormstraat,Brussel, to n de otto weg- schamfelde en hem verongelukte. Smokkelhandel Uit Reims (Frankrijk) wordt bericht, dat tijdens eene huiszoeking op eene Belgische sloep, geankerd in de haven van Loivre, door de policie 1500 kilos tabak van Belgische afkomst is aange slagen geworden. De tabak was bestemd aan een entrepothouder van Reims. Het onderzoek duurt voort. Vlieger gedood. De luitenant-vlieger von Lesser, is Zaterdag morgend tiidens zijne landing op het vliegplein van Kcenigsberg (Duitschland) gevallen. Hij werd op den slag gedood. Tragische aooi van een Belgische Vlieger De vlieger Hanouiile, deed maandag namiddag zeer gevaarlijke vliegtoeren, zooals Pégoud, te St-Sebastien (Spanje). De wind was zeer hevig, op eene hoogte zijnde van S00 meters stortte zijn toestel in de zee. De vlieger verdronk en slechts na lang zoeken vond men zijn lijk Hanouiile was de leerling van Pégoud en had eene stoutheid zonder weerga Sedert geruimen tijd leverde het Pa- rijzer blad Le Figaro een hevige pen- nenstrijd tegen M. Caillaux, minister van financiën. De artikels waren onder teekend door M. Calmette, bestuurder van de Figaro Maandag morgend had Le Figaro een ouden brief van M. Caillaux overgedrukt. Nu maandag avond rond 6i/2 uren, op het oogenblik dat M. Caimeïte op het punt stond de bureden van de Figaro te verlaten, liet Mme Caillaux zich aan melden en vroeg om M Calmette te spre ken. Dc vrouw van den minister werd in het bureau van M. Calmette geleid Eensklaps knalden 5 revolverschoten. Bedienden kwamen toegeloopen en von den M. Calmette gewond tegen een zetel leunend. Mme Caihau-x hield de revolver nog in de leand. Onmidddijk kwamen dokters en policie toegesneld. De gekwetste werd in eene cliniek overgebracht en bezweek er. M™ Caillaux werd aangeholde Zij verklaarde dat ze haar man wilde wre ken. Persoonlijke brieven waren reeds verschenen in de Figaro en de aan kondiging dat nog andere geruchtma kende zaken zouden gepubliceerd wor den, had haar aangezet om zich te wre ken. Minister Caillaux heeft zijn ontslag als minister gegeven Bijzondere cccasiën Peluche en Velours J. PELAFORTRIE, 11 Molenstraat,Aalst uitgesproken op het graf van Eugeen Troch, te Erondegem. Door Eduard Troch Mijn keer en en Vrienden, Het is mij een droevige naar tevens zoete plicht hier, in tegenwoordigheid van deze stoffelijke en ontzielde overblijfsels, in naam van mijne wefkgezellen, een laat ste vaarwel te sturen aan hem, die eenmaal ons aller goede vriend was, en die ons op eene zoo plotselijke als pijnlijke manier wordt ontrukt. Een laatste maal, Vrieicl Eugeen, komen wij in U be groeten, den wakkeren werkgezel, wiens goede inborst hem van allen deed lir-fhebben, die zoo moedig de tegen kantingen des levens wist te verdragen, die gedurende zijne twintigjarige loopbaan in het Arsenaal, zoo dikwijls in stilte onze bewondering afdv/ong, door zijn voorbeel den van taai geduld en van onomstootbaar plichtbesef, en die altijd een goed woord over had voor deze zijner werk gezellen, die soms door het ongeluk terneer gedrukt wer den. Uw plotseling afsterven zelve was ons nog als eene laatste les die ons deed inzien van niet te bouwen op onze krachten en onze jaren, maar onze blikken naar den Hooge te richten. Het noodlot heeft hem ook niet gespaard Nauv/elijks drie jaar geleden wierd hem zijne teedere echtgenote door den dood ontrukt, hem hier voor allen troost latende met een kind, van toen slechts tien jaren, waarop al zijne liefde overging en voor wien hij alles vei lig had. Het welzijn van Oiner, zijn geliefden zoon, was- als de'veer die hem vooruitstuwde op zijne als met door nen omzoonde levensbaan, die hem van 's morgends om drij en half uren zijn huis, (zetel van zooveel zoete herin neringen) deed verlaten om zijne lastige dagelijksche be zigheid te hernemen, maar die hem 's avonds ook weder terugbracht, om zoolang mogelijk te genieten, van die hem zoo karig bedeelde gelukkige 'stonden, van gezellig samenzijn met zijnen beminden schat. Wie zal zeggen wat al plannen hij reeds gesmeed had voor de toekomst van dat beminde kind, wat al opoffe ringen hij zich al getroost had en nog te gemoed zag; wat al droomen hij in zijnen geest al voor verwezentlijkheid had aanzien, en dat alles voor het welzijn van den koste- lijken schat, die in latere levensdagen eens de troost moest wezen van zijn teêrbeminnend vaderhart. Helaas het onverbiddelijk noodlot, dat hem als zijne schaduw aan zijne voetstappen vasthechte, als gereed om hem op de gevoeligste plaatsen te treffen, kwam alles vernietigen. Een ongelukkig toeval stelde plots een einde aan opof feringen en droomen voor de toekomst, hij viel als slacht offer van den plicht, ons hier enkel zijn koud en zielloos lichaam achterlatende, dat wij hier aan den killen kerk hofgrond toevertrouwen, in afwachting van de verrijzenis ten jongsten dage. Doch morren wij niet tegen den Heer! vellen wij geen oordeel over zijne werken, ons alleen steunende op den valschen schijn van ons aardsch standpunt hier beneden Zijne inzichten zijn ondoordringbaar en jjhet einddoel dat wij beoogen is hoogerHij heeft U tot Hem geroepen, en het kort gebed, dat bij het zien van het smartelijk onge luk dat u in den bloei der jaren kwam wegrukken, ons aller mond ontsnapte en U tot den Rechterstoel van den bermhertigen God vergezelde, is U ten goede gekomen. Thans reeds hebt gij de belooning ontvangen die wegge legd is voor hen die hunne plichten zoo nauwgezet wisten- le volbrengen, en ziet gij uit den hoogen neder op uwen geliefden zoon, wien de gedachte en de zoete herinnerin gen van eenen teergeliefden Vader altijd zullen bijblijven. En nu, vriend Eugeen, vooraleer dit stille graf zich over u sluite, en de aarde U voor altijd in haren schoot omknelle, stuur ik U in naam van uwe werkgezellen, hem een blik op het mager lichaampje van het kinden op het jbleeke gelaat van'de moeder verried, die stom en angstvol den uitslag van zijn onderzoek uit zijne gelaatstrekken wilde lezen. Hartelijk medelijden iag in zijn stem, toen hij zeide Goede vrouw, het kind lijdt aan de longen; goed voedsel en volslagen rust nood- zakelijk."~Gij hadt met dezen scherp n wind niet uit moeten gaan; kijk eens hoe het trilt. Is het niet de vrouw van den houthakker, dicht bij den bosch ging hij vragend verder, waarom riep mij dan uw man niet, in plaats dat gij dien verren weg met het zieke kind af legt Sprakeloos keek zij naar den grond, rood en wit kwamen beurtelings op hare lijdende trek ken; eindelijk antwoordde zij zacht Mijn heer de Dokter, wij zijn arm, mijn man heeft reeds vier weken niets verdiend. Wij zouden u den weg naar ons niet hebben kunnen betalen en.... Dat was ook niet noodig, moedertje, onderbrak haar de Dokter, maar daar is nu eenmaal niets aan te veranderen. Maar waarom kwam dan uw man niet met het kind, wat doet hij dan nu Onder zijn vorschenden biik sloeg de vrouw de oogen neer en het duurde geruimen tijd eer zij ten antwoord gaf Weet het niet, mijn heer.. Hij gaat dikwijls's avonds uit en komt 's morgens terug enkele 'keeren blijft hij da genlang weg. Mijne vragen beantwoord hij kort, of in 't geheel niethij zal wellicht naar werk zoeken. De Dokter schudde ernstig het hoofd. «Neen, goede vrouw, ik vrees zeer, dat ge u vergist. Ik trof uw man meermalen op mijn ziekenbe zoeken aan in de Jagerlust, in gezelschap van Zwarte Klaas, dezen beruchten wild dief en zijn gezellen, die bij alle misdaden de hand in 't spel hebben. De arme vrouw verschrok bij deze woorden- haar man in zuik een gezelschap en toch het moest zoo zijn, hij was steeds zoo schuw

De Werkman | 1914 | | pagina 2