TALFE IHICOREI Raesehre Markten Gedeposeerd merk DE ZANTSTER Slcimioisds Onder eene eenvoudige inpakking, bieden wij hier den verbruikers de beste chicorei aan, de ware VOLKSCH1COREI, de gesparigste en de voordeeligste. Wij geven haar eenen volksnaam De Zant- ster, om haar duidelijk van alle andere merken af te scheiden en uit te doen kennen. Namakers zullen onmeedoogend vervolgd worden, want namakers zijn altijd bedriegers. ®at wil niet zeggen dat wij alleen zijn om goede waar te leveren, maar wel, dat wij wiiien aan de verbruikers toelaten onze waar uit alle andere te erkennen wij willen beletten dat men ze bedriege met nagemaakte inpakking. Wij wachten ons wel van de menscher. te paaien met val- schen bluf, en wij geven integen- rï-ee' testbare bewijzen van goede kwaliteit, die gesteund zijn op wetenschappelijke navorschingen. Het zijn de scheikundige ontledingen en bestatigin- gen onder het vergrootglas, die. benevens den goeden smaak, vaststellen dat de CHiCOREI TALPE door geene andere overtroffen wordt. Zij is: Zuiver, smakelijk en gesparig. Daarom geven wij aan alle koopers het recht van onze chicorei te laten onderzoeken door scheikundigen, en wij betalen alle kosten op enkele aanbieding der rekening van den scheikundige, volgens het tarief der Staatslabo- ratoria, en mits afschrift van den bekomenen uitslag. Opgelet! Alle geneesheeren zijn lint eens om te erkennen dat koffie ophitst en ontstelt. Clsicorsi Talpe, integendeel, verbe tert de koffie, zij sust en ontspant de zenuwen, bedaart de maagpij nen, voorkomt de ziekten en bewaart de gezondheid. AALST. Zaterdag 14 Maart Tarwe CO.— Haver per 100 kilo ro.COaOO,- j Aardappelen de 100 kilo 6.00 a 7.00 Ajuin ce 1C0 kilo C0.00 525.00 Boter per 3 kilo 9.27 9,90 Biers d e 25 2.25 a 2,50 Viggenenper koppel 70.00 801.0 GENT 13 Maart Er waren 39 beesten min dan verleden week.Degoedestalbeesten golden gemiddeld van Ir. 1,70 tot 1.00 ge slacht vleesch. De kalveren van fr 2.20ot 2.6-; per kilo, gesi. vL: de schapen van 1,60 tot l.fco per kilo, gesl. vi.; de varken» van 70, tot i,00 kilos en oaarboven, levend tewogen rolden van fr. 1.C0 tot 1,10 CURKGHEM-ANDERLECHT10 maart- Te koop gesteld 2290. Prys per kilo op voetOssen 0,90 tot 1,18 stieren 0,85 tot 1,08 koeien en veereen 0,70 tot 0,98: Kalveren 0.90 et 1,25. Van een Democratische Vrouw van nu tot kiezing 0,50 Wekelijksche gift van eene Democra tische rouw 0,25 Vaneen Democratisch Huisgezin, van nu tot de Kiezing 1,00 Wekelijksche gift. van eenen twintigja rige strijder voor de zegepraal van de Hee ren Daens en Riancquaert 1,00 Van eene democratische vrouw uit de Jan Joliestr. 0.50 Bambrugg Frans Renr.eboog geeft weke lijks van nu tot kiezir.g voor den zegepraal der Kristen Democraten in Mei toekomende 0,25 Gijsegem Wekelijksche gift van nu tot kiezing. 0,50 Van een diep ovortuigden L. D. S. 2,00 Rondgchaald op or.ze zoo welgelukte meeting van Lede, na het zingen van het lied Aan Pries ter Daens, door Sander De Vos 5,50 Van 'r.e goede Demokraat uit Lede 0,30 Omdat C. hij van tijd tot tijd huilt 0,10 Omdat or.zcn Ondeiv. zondag gedanst heeft 0,10 Omdat ze Jantje maandag morgend niet gepierd hebben 0,10 Omdaten j. elkander geerne zien 0,10 UDUUQM8Q door den Volksv. 0,30 0,10 Ter eere van twee felle whippers die te Oorde- gem een dikke uur aan 't kaarten waren, zonder te weten dat ze met 14 schuppcn speelden 0,15 MOORSEL. Sa vrienden hoort m'eens even aan Naar het geen ik zeggen ga voortaan liet was verleden Zondag achternoen We waren aan 't kaarten met fatsoen Op eens riep er een vieze tap Ik speel u allen zonder lap H j maakte toen zoovee! bonjour Lu riep iedereen op zijnen toer L'i v.; a:lijk Pieter speelde .-oloslim i •arom gnat hij met klank het Steunfonds iu 0,20 Onbekend 0,25 Een lezer van Het Recht 0,25 Van Pupillen 0,70 Door plaats gebrek, steunfonds uit Aalst en Herder- sem is verschoven toi toekomende week De kiezing is dus bepaald op 24 aanstaande. 24 Mei Een groot geestelijke schrijver betoon de eens, in eener zijner werker., als dat sommige menschelijke afdwalingen, mo geiijk voorzien waren in de geheime besluiten der Voorzienigheid, om tot een later goed of beter nut te dienen. 24 Mei 1 Zegt u dat niets Kom laat mij uw geheugen verfris- schen. Over tien jaren, kwam ongeveer dezen dag eene ontelbare schare volk, achter eene lijkbaar uit de kerk te Denderhau- tem. Geene macht was bekwaam den einde- looze volkstoeloop te wederhouden, die de k arige doodenkist omringde. Het wa ren alleen geene vrouwen, geene kinde ren die daar jammerden op den dooden- akker. Het waren mannen, uit alle gêwesten en gouwen van Vlaanderen, Antwerpen en Brabant, die met smartvolle harten, een broeder naar zijne laatste rustplaats vergezelden. Wie was dan dien man, die in dit ver geethoek van het Aalstersche, zulke eer bewezen werd Een boerenzoon Een boerenzoon, met breed voorhoofd, vlottende blonde haren, scherpziende oogen en eene stem als Roeland's Klokke. Een boerenzoon die op eigen krachten de hoogste trappen der geleerdheid beklom. Een boerenzoon, die even als Jeanne d'Arc, eene stemme in zich had voelen opgaan, tot bevrijding en ontslaving yan bet verdrukte Vlaamsche volk Die boerenzoon was advokaat volks vertegenwoordiger, Alois De Backer Hij, met de onvergeetelijke priester Daens, de ware volksontvoogder en de ziel van de Vlaamsche Christene Volks partij Hij was niet meer Och, ja, wij herdachten daar bij zijn gapend graf, en de marteling en den broodroof, die hem zoo fel geknakt had den, dat zijn forsig gestel er eerst onder gebogen, nu eindelijk voor goed onder gebroken was. Wij zagen in geest zijne gade en kin deren, in de ellende voortspartelend, en w(j voelden ook in onze harten dien op- bruischende storm van weerwraak, tegen over de bewaarders, die dijor hunne on- meedoogende handeling de oorzaak wa ren van De Backer's dood En plechtig zwoeren wij, bij eenen laats;en blik op onze's vriond's laatste rustplaats, dat wij, niet rusten zouden, zoolang de kristene Volkspartij haar pro gramma niet zoude verwezemlijkt heb ben. En plechtig rolde de eed van onze lip pen dat wij onzen welbeminde De Backer eens prachtig zouden gewroken hebben, 't Was een dure, een geweldige eed Gij weet allen nog wat er gebeurde. De Backer werd begraven daags voor de kiezing. De bewaarders als, bloeddor stige raven, knaagden aan het reeds be graven lijk. Maar niets hielp. De Backer werd herkozen. Betrus Daens zijn waardigen opvolger kwam in zijne plaats en zetelt, God dank, nog heden in in de Slatenkamer. Tien jaren zijn verloopen. Als een ga ff iin besluit der Voorzienigheid, hervalt de kiezing op den zelfden dag. Het is alsof De Backer ons toeroept uit zijn graf Vrienden, de uu der wraak i s d a a r Herin nert u wat ge op mijn graf gezworen hebt! Ja, vrienden als wij willen, is de wraak aan ons. Lang genoeg hebben wij onder de hielen der bewaarders gelegen. Lang genoeg hebben zij ons bespot en bedro gen. Aan ons nu de beurt Het doelwit der Vlaamsche Christene Volkspartij, zegde De Backer, is niet de verscheuring, maar de hervorming der katbolh ke partij, nagezien de omstandig heiffn. Wij willen liet volk stoffelijk en zedelijk Verheffen, daarom eischen wij gelijne rechten en gelijke vrijheid voor alle Belgen. Wij willen als dat de kiezers recht streeks hunne kandidaten aanduiden bij geheime stemming. Verbetering en verheffing van den land bouw. Evenredige verdeeling der belastingen; belastingen op prachtvoorwerpen en spe len. Bescherming van alle zedelijke en stof felijke belangen van de werkman. Algemeen stemrecht. Verplichtend onderwijs. Spaar ziek-en lijfrentkassen. Geldelijke ondersteuning der wettelijke werkstakingen. Verplichtende verzekering tegen ziekte en ouderdom. Bepaling van het maximum werkuren. Beroeps onderwijs. Vermindering van krijgslasten. Vlaamsch, als bestuurlijke, rechterlijke en wetgevende taal, ia het Vlaamsche land. Dat was dus en is nog het programma dtr Christene Volkspartij, dat ook den godsdienst belijdt zonder eenig bijgeloof, daar zij de geheimen boven maar nooit tegen de rede stelt, deze opvattende in de verhevenste bedenking van het goede en liet sehoone. Zij is tevens ook breed en verdraagzaam Zeg me nu, gjj allen die dit lezen zult, heeft ooit eener onzer voormannen, an ders gesproken of gehandeld Sedert dat hij in de kamers zetelt, heeft Pieter Daens, ooit anders gedaan dan op de vervulling van dit programma aangedrongen Hebben Woeste, Bethune en C" ooit anders gedaan als bij kiezing, groote be loften gedaan, die zij, eens gekozen, schaamteloos verbraken Jedenkt slechts de krijgswet en de nieuwe belastingen Over twee jaren geen man meer voor de soldaterij, riep het baronneken. De kas is vol, zegde mijnen goeden vriend Charel, waarom zouden wij lasten heffen Vandaag. Alleman soldaat Een 100 millioen nieuwe lasten. Morgen, dat is te zeggen na de kiezing, nog eens 80 millioen nieuwe lasten en,... een nieuw leger, want het ligt lang reeds klaar, alleman lot op liet kleinste dorp toe, wordt opgeroepen als garde civiek. Zooals gij ziet, is de vergelijking,geens zins in het voordeel van hen, die heden den groote rol spelen in ons land. Geld is hun God, maar ook hun macht Wij arme wroeters wij hebben geene schatten noch overschot, daar ons zwoe gend zweet slechts door pen karig loon bezoldigd wordt, Maarwij hebben onzen WIL en onze STEM 1 QNZE STEM ONZE WIL Daar weegt geen goud tegenop. Gedenkt eens, welke wil het hart meest bezielen, van dien boerenzoon De Backer, die getuige van bet lijden en de v: ril rukking des volks, zich voornam daar een einde aan te stellen. Wijl hij, achter ploeg en egge het land bewerkte, vér- scherpte hij zijn geest, gesteund op eigen wil, gebruikte hij de nachturen om zich te bereiden tot het bekomen van diplo ma's, die rijke studenten zoo moeilijk aan de hnogescholen verwerven kunnen. Maar stalen moed overwint alles, en weldra zien wij hem stoot op stoot, het examen van landmeter, kandidaal notaris en eindelük van advokaat afleggen. Welr.u, lezeis hebt ook wil zeg u dat er niets onmogelijk is. Dringt binnen, in huis en kring, maakt propaganda op straat en werkhuis. Neemt het kiezers- boeksken van De Backer ter hand, leest en verspreidt onze gazetten. Ineen woord, maakt u apostels, trouw aan den gezworen eed Overtuigt uwe kennissen en vrienden dat hunne stem moer waard is, dan eene_-t- slemperij van saucissen of een braspartij van bierzvvelgen. Zegt hun dat de slem van den werk- man, zijn eenigste schat is, die hij voor zijn eigen welzij o gebruiken kan. Toont hen dat tussclien manne" als Daens, die reeds jaren en jaren hunne grieven en verzuchtingen verdedigt en eenen Planquaert die sinds twintig jaren, belangloos, zoo kwistig lijf en goed veil heeft voor den werkerstand en tusscben de verraders en de verkrachters-kliek Woeste en C" hunne keus i iet twijfelbaar kan zijn Dan zullen wij den 24 Mei, nog eens Meifeest vieren. Dan zullen wij onze ge kozenen,in triomf naar de rustplaats van den eersten onzer martelaren vergezellen, om daar op zijne tombe eene dank en z.e- f gekroon neder te legen, waarop zullen prijken de namen der twee gekozenen van Aalst. En dan zal De Backei 's gebeente rillen V" in den schoot der aarde en met welgeval len zal hij van uit de oneindige eeuwig heid op zijn volk nederzien omdit de eed der wraak, aan zijne lijkkist gezwo ren den 23 Mei 1904, dat die eed nu vol bracht is door Plancquaert als volksver tegenwoordiger uit te roepen. Dan zullen wij, ouderen met jeugdige krachten omringd, nog eens den eed her halen Dan zal De Backer, 10 jaren ten gsave, weerom herkozen zijn en dan zal zijn boezemvriend, de Leeuw van Vlaande ren, een nieuw stuk, met zijne machtige klauwen uit de bewaardersvlagge ge scheurd, op het edel graf ten offer bren gen FILET diep over het hoofd gedrukt, binnentrad. Na een korten blik in de ronde, wendde hij zich tot een der mannen, wiens donkere huidskleur een uit 't Zuiden verried, met de vraag Is de houthakker niet meegekomen, Beppo? Gij waart toch bij elkaar. De ondervraagde ontkende kortweg. Eer gister avond zoo vervolgde gij, trok hij zich terug. Die man deugt niet voor ons hij heeft kracht als een beer, maar een hart als een haas. Als hij bij mij was gebleven, dan hadden wij bij den waard in het dorpje K. een goeden vangst kunnen maken, maar ik moest met lari-- gen neus en leege handen terugkeeren, een paar lompe guldens, die in de lade waren niet mee-: gerekend. Hij greep in zijn zak,haalde daar een handvol zilvergeld uit, en wierp dat op tafel. Zwarte Klaas wierp een minachtenden blik op dat geld. Dat is niet veel, bromde hij, en als de- bloodaard schuld is van het misluk- ken, kan hij opzijn hoede zijn. Maar daarvoor is nu geen tijd, ook heb ik reden voor mijn te- genwoordige vergevingsgezindheid, hij zal mij niet ontgaan. Ik heb een nieuw plan waar bij wij krachten noodig hebben, hij moet mee- I helpen en is hij eenmaal de onze, dan kan hij niet meer terug, en ik ben gewroken. Beide mannen hoorden op. Een nieuw plan vroegen zij gelijk. Hij wilde juist ant woorden, toen de deur open ging en de ver wachte binnentrad. Het was een groote stevige I gebouwde man met open gelaatstrekken en j kon ongeveer dertig jaar tellen. Toen hij met tegenzin en aarzelend aan de tafel plaats nam, kon men hem aanzien, dat hij niet vrijwillig in' dit gezelschap geraakt was. ('t Vervolgt).

De Werkman | 1914 | | pagina 4