^1Z'~ÏP DE KÏEZIN Barmhartigheid beloond De Liberalen en de Militaire Wet. Krislen Volkspartij van Aalsl. üilsla" van den Poll V lx IV» 2168 27 Maart 1914. lb QO Ö5T ,'i> -—A.y ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. O van Zondag 22 Maart 1614. Daens Pieter, bekwam voor de 1= plaats 1106 Plancquaert H. 2U 1077 Van den Bruele A. 3a 966 Ceuterick Denis, 777 Meert Marinus, 5° 712 Voor de Plaatsvervangers. Plancquaert H. bekwam voor de 1= plaats 1073 st. Vanden Bruele A. 2" 1045 Coppens Rer.é, .S30» 854 Van Heghe J. V. 4« 801 st. Daar is ze... Nog 8 weken. De Kamers zetelen tot begin van Mei. Voor de kiezing van 1912 Wien geheugt het niet Daens moest weg, kost wat kost Te Sleydinge werd hem gezegd binst de Paasch-Vacantie Gij kunt de kiezing niet be reiken -Gel.d en geweld, iist en bedrog, logen en las ter 't was al tegen Daens de kiezing was den eersten zondag van juni, als de treins weg wa ren met al de rranschmans. Daens zijn stem mental van 1908 (15395 st.) daalde tot 12,737, doord'afwezigheid van al de Franschmans, door beloften en valsche onder mijningen. Toen zwoeren de Katholieken Nu, twee jaar tegen Daens gewerkt, hem nogmaa!s3000 stem men afgenomen en in 1914 Daens is weg. 'Die twee jaren zijn voorbij, voorbij gevlogen en Daens zegt aan Kiezers en Volk Ik sta voor Waar waart gij dezer dagen vroeg de aanvoerder Frans deed alsof hij niet had verstaan en wendde zich tot den waard om een glas bier te bestellen. Hoeveel heb+ ge van u zoeken terugge bracht vroeg Klaas verder. Niets 1 Niets vroeg Klaas scherp. En toch hebt ge geld voor bier, terwijl wij met ellendig voed sel moeten tevreden ziju. Dat heeft hij gebedeid, 'sprak de tegenover hem gezeten Beppo. Ais door een adder gesto ken sprong Frans op; hij balde zijn vuist op tot een krachtigen slag, maar Klaas hield zijn arm terug. Geen strijd! vermaande hij, wij kunnen onze krachten van avond beter gebruiken. Ge ziet nu wel in Frans, dat liet niet goed is als de leerling wijzer wii zijn dan de rmeester. Waart gij bij Beppo gebleven, dan hadden wij een knap sommetje gehad, terwijl wij thans ons met een paar gulden moeten tevreden stellen. Maar toch zult ge daarvan u deel hebben. Waarom bleeft ge niet bij hem Omdat ik geen moord op mijn geweten wilde leten. Daartoe leen ik mijn hand niet, en wanneer.., Vrouw en kind verhongeren, wilt gezeggen viel hem Klaas in de reden. De zen zijn dicht daaraan toe, zooals ik vandaag gehoord heb. Maar ik héb een pian, waardoor ge met één slag een eind aan uw lijden kunt maken. maar iaat ons niet iu den steek, an ders zou het u berouweu waarschuwde iiij op dreigende toon. Hoor nu ik was in de dorps- herberg in Heifeld en vernam daar, dat de dok tor Brunner voor eenige uren een erfenis van twee duizend gulden van de post heeft ge haald, Dat hij deze som niet lang te huis zal P. DAENS VolksvertegenwoordigfiAALST u, oordeejt, over mijne steihmingeiij over mijne woorden in de Kamer, over mijne werking als Volksvertegenwoordiger. Alles in eerlijkheid en vrijheid. Zondag was 't Poll voor dj kandidaten, te Aalst en te Ninove. Rond lie tTW" kiezers zijn opgekomen. De uitslag is Kandidaten Daens, Plancquaert, Van den Brueie, Ceuterick, Meert. PlaatsvervangersPlancquaert, Van den Bruele, Coppens, Van Heghe. De toestand is goedeendrachten werkkracht in de Partij. Zondag te DENDERHAUTEM voor d'Inhul- digingvan 't Lokaal De Volkswil: Een zee van volk, vier Muzieken, aanspraken door Daens en Plancquaertnieuw Volksgezang men ziet iiet De geest van den onvergeetbaren De Bac ker leeft in de zielen der volkeren elk zal zijn beste doen voor de kristene eerlijke Volks macht, nu dat de Kiezers zoo schandig, zoo wreed, zoo eerloos bedrogen zijn door de Ka tholieken. In Mei 1912, 't was Geen verzwaring der Krijgslasten Én nauwelijks de Kiezing voorbij, d'Ouders moeten vechten om een hunner Zoons in huis te houden en de leste eens moet naar 't Leger. De Betooging van Denderhautem was een vreugd en een opwekking wat zal het zijn te WELLE op Eerste-Paaschdag! Daar spreekt g'heel de wereld van elk die eenigzins weg kan, zal daar zijn, op Eerste- Paaschdag na den noen. De trein staat te Welle en de afstand van Denderleeuw is 20 minuten. DE KRISTENE VOLKSPARTIJ gaat den strijd aan te Gent, Oudenaarde en Dendermonde overal moeten de Kiezers in de geiegenheid zijn hun wil te openbaren. Dat alle Democraten meehelpen. Op vraag van het Middenbestuur heeft de afdeeling-Brussel zich gelast met den strijd te DENDERMONDE nu de vrede daar getee- kend is en bekrachtigd, zal elke Demokraat van het arr. Brussel zich aansluiten bij het eenig erkend Bestuur, dat vergadert bij vriend Lies- sens, Zavelstraat, en haar groot Lokaal heeft Vlaamsch Huis Groote Markt. Die gelukki ge Eendracht is het eenig middel om den zetel van Priester Daens te heroveren. Met den hertelijken goeden dag, moedig en vrolijk aan 't werk. Volksvertegenwoordiger DAENS. In Zitting van Vrijdag 20 Maart is gehandeld over de Zondagrust. Er zijn astekken die te ver willen gaan de winkels en herbergen zouden moeten gesloten zijn zelfs den Zondag morgend gelijk in Engeland. Daens deed op merken Is dat mogelijk Is dat wenschelijk Wat zien wij met deze dagen Eiken zondag ontelbare ouders van den Buiten gaan naar de stad met hun Eerste-Communie- kant om te kiezen en jekoopen. Kan dat verboden wor den Zou men durven verbieden aan d'herbergen rond de Kerk van den Zondag voornoen open te zijn VHet oud Vlaamsch leven kan men niet veranderen. Zitting van Dinsdag. Weinige manschappen en veel weemoedige wezens: ze zien om, naar de plaats van Dr Delporte donderdag was hij daar nog nu is die plaats ledig; voor rijke menschen is de dood pijnlijker dan voor 't werkvolk, omdat het le ven zoeter en gemakkelijker is. Lofreden van den overledene door voorzitter Neirinckx minister Brocqueville, Van Marcke, Boval en Maroille. Aanstonds wordt eene kommissie gelot voor zijn opvolger advocaat Servais. Begrooting van Nijverheid en Arbeid. We waren geraakt tot 60 a 70 geen luidruchtige ge sprekken er hangt een rouw-lucht over de Kamer zien de leden misschien de Dood in de Kamer met hare zeis Denken aan de Dood is zalig en gelukkig het gedacht der Dood leert ons verduldig en verdraagzaam zijn, moe dig en werkzaam, milddadig en liefderijk. Eerst komt de ramp van Thieu de socialisten Mansart Cavrot Maroille en Caeluwaert spreken zeer hartroerend en schoon. 9 Slachtoffers, zonder de machinist er waren meer dan 200 dooien de ramp was voorzien door de koolrnijners. De sprekers vragen dat de wet van toezicht op de koolmijnen zou verbeterd worden. Spreken nogde Pelichy, Van Brussel die geweldig uitvalt omdat voortaan niet een herbergier pensioen zal krijgen, ook dat het onrechtvaardig gegeven wordt, hij vraagt een raad van toezicht op elke gemeente. Van Brus- 42st* JAARGANG sel die onder het volk leeft, zegtjnog het volgende «Mijn hart krimpt van verdriet, als ik op de arme oude werk lieden denk die de slechte jaren beleefd hebben en zich moeste n behelpen met zwart brood en rapen. In Holland zegt hij, hehben alle oude arbeiders, die kunnen toonen dat ze gewerkt hebben, een pensioen van 225 fr. In Hol land, dit protestansch land, welke schande voorde katho lieken van België Soreken nog socialist De Schutter dievele misbruiken aanklaagt Buisset, liberaal, die over d'overstroomingen spreekt, Berloz voor de werkmanswoonsten, Demblon over de werkopzichters en Huysmans, socialist, die toont dat het Kapitalismus de vrouwen en kinderen doodt. Hij gaal Woensdag voort, rond 5 en half zijn we nog met 15 Leden. 6 Socialisten, 5 Katholieken, 3 Liberalen en 1 Kristen Democraat. De Zitting sluit ten 6 ure. VOOR DE BRIEFDRAGERS heeft Daens alleen kunnen spreken, 5 minuten waren hem verleend... Het moest dus snabsai gaan, perottomo- biel. IN 'T SENAAT is afgestemd wat de Kamer stemde voor de oude Mijn werkers... De Regeering kan niets geven. Er is veel te weinig voor 't Leger. Zitting van Woensdag. Talrijke Leden aanwezig. Den opvolger van Dr Delpor te legt den eed af't is een jonge flinke advoeaat Vier stemmingen bij naomofroeping. Minister Helleputte legt een wetsontwerp neer voor Wa terloo. Socralist Huysmans randt vinnig minister Hubert aan om zijn slekkengang in de sociale wetgeving. Minister Hubert zegt dat niemand eenige schuld heeft Hl de koolmijnramp bij ons zijn 't minste getal rampen Over de pensioenen zegt hij dbl het aan de herbergiers met ontzegd is. Daens legt vragen neer Over Brussel-Zuid statie, slecht voor de Vlamingen en den geneeskundigen dienst. Om te WELLE een halte te bekomen de Jafstand van Denderleeuw is nu 20 minuten langer. Over de wators van '(.Kerkhof te HAELTERT die over den koer van landbouwer Daghuit loopen. Men klaagt er al 3 a 4 jaar over. B Over 't verbod aan veel REIZENDE WERKLIEDEN nog in de Noord-statie te Brussel te komen. ik ben rond 6 uren ter plaatse geweestmorgen spreek ik de statieoverste en den heer minister.,. Groote onlus- ten zijn te vreezen' Het is eens vooral noodig de zaken in hun waar dag- licht te stellen. Waren de Liberalen tegen de ver zwaring der Krijgslasten' NEEN. Ziehier eenige uittreksels uit de verklaring door den h Fiechet ter kamer gedaan op 28 Mei 1913, in naam van de volgende liberale kamerleden Augusteyns, Buisset, Buyl, Capelle, Claes, Devèze, Dewandre, D'hauwer Fé- ron, Giroul Grafé, Jouret, Jourez, Lamborelle, Lemon- riler, Lorand, Ozeray, Pecher, Persoons, Royers.Ren s Van Damme en Vande Walle. ^,US JP van Liberale volksvertegenwoordigers zegde M. Fiechet het volgende (Kamerverslag 28-5 13) «Het SPIJT ons de Legerwet, door de Regee- «ring voorgesteld, niette kunnen stemmen We «zijn diep overtuigd dat het wetsontwerp o n- Tt °d o 611 d e 's v00r verdediging van «We oordeelen dat de inlijving gedurende «12 maanden van AL de jongelingen, in plaats «van 49 per honderd, de verdedigtng van ons «Land zou verzekerd hebben. Tusschen de Liberale partij en de Katholieke bewaar ders bestaat dit verschilDe Liberalen waren altoos voor algemeene dienstplicht. 24 Liberalen stemden tegen de Legerwet omdat ze on voldoende was. 15 stemden er voor. De Katholieken gaven zich altoos uit "als vijondie aan alle verzwaring der krijgslasten, maar waren de eersten om de nieuwe lasten voor te stellen en te stemmen. Is ^us aan Liberalen niet van uit te bazuinen Wij hebben tegen de militaire wet gestemd Neen. De meerderheid der Liberalen stemde tegen de wet, omdat ze onvoldoende was. Dus de lasten zijn noe niet zwaar genoeg. 6 Alle misverstand over de houding der Liberalen in zake Legerwet zal hierdoor vermeden worden. En 'tis maar rechtvaardig ook dat de verantwoordelijkheid van die schromelijke nieuwe lasten (onvoldoende volgens de Libe ralen) vastgesteld worde. We mogen dus zeggen Dank aan de Katholieke be waarders en aan lo Liberaien zijn de nieuwe krijgslasten gestemd. J& En gelukkig dat de Liberale partij niet aan 't bewind was of we kregen nog meer, vermits de meerderheid der Liberale partij tegen de nieuwe legerwet|stemde,omdat ze onvoldoende was.

De Werkman | 1914 | | pagina 1