De Kamer hhihF Bid en werk Aan de Liberalen. Nieuwe Lasten liandidalon voorde Itamcikiezing ïV 2170 10 April 1914. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; du vreemde Landen 4,50. Men schrijft i 11 op alle tijdstippen des jaars. Arrondiss."Aalst.'— Kristen Democr. Partij van 24 Mei 1914. Titelvoerende Kandidaten DAENS Pieter, Volksvertegenwoordiger, Aalst PLANCQUAERT Hector AdvokoatGent VAN DEN BRUELE A. Drukker, Denderleeuw CEUTER1CK Denis, Eigenaar, Gemeente raadslid, Ouitre MEERT Marinus, Landbouwer, Aalst-Mijlbeek Plaatsvervangende Kandidaten PLANCQUAERT Hector VAN DEN BRUELE Albert. COPPENS René, Handelaar, Herbergier, Erondegem OF DE LEGENDE VAN HET Timmerman Jozef', de voedstervader van Ons Heer, lag ziek sedert verscheidene weken met een zware borstziekte, en hijgde geweldig van zijn asem en zag veel af. Nooit hadden Jozef of Maria moeten bedelen. Jozet een goede neerstige schrijnwerker en Maria een spaarige zorgzame huisvrouw, ze won nog wat field met spinnen, maar een lange kwalsterende ziekte had haar huisgezin uitgeput. Maria spaarde het eten uit haren mond, verborg haar lijden voorharen man en voor 't Kir.deke Jezus, maar zekeren dag was er niets meer ill huis, het was stikkend heet, en de brave Jozef had groote dorst en vroeg volgens gewoonte een kommeke melk. :k Er was geen melk, er was geen geld, hun melk- schaap hadden ze moeten verkoopen. Een weinig patience, zoo sprak Maria tot Jozef, een weinig geduld, ik ga om melk. En ze deed haar falie voor en ging bij een rijken burger. Jozef was bezig voor hem een klèerkas te ma ken Maria vroeg iets op voorhand, maar kreeg dit nietEersl werk af, zegde hij met een snabbe en een beet. Ze keerde dus terug in 't Huizeke van Nazareth, al waar Jozef pijnlijk zei: Ikheb dorstMelk wat melk! O—O— Toen wendde ik mij tot den stuurman en vroeg hem Waarom zendt gij dien zwakken jongen in den mast ?Tk ben waarlijk bang dat hij niet levend meer beneden komt 1 Dat doe ik antwoordde de stuurman, om een menschenieven te sparen. In zulke ge vallen als het tegöttVoordige zijn dikwijls ge noeg krachtige en zware mannen naar omlaag getuimeld, maar nog nooit heb ik z'oon kleinen jongen zien vallen. Kijk maar eens hoe flink hij klauterd! Hij houdt zich vast aiseeneekhoorntje! Ik ben zeer gerust, dat hij weer behouden be neden komt. Opnieuw keek ik angstig omhoog, vreezend elk oogenblik hem te zien nederstorten. Maar nadat hij ruim vijftien minuten boven geweest was, kiom hij omlaag en stond even later be houden weer op het dek. Hij had het er goed afgebrachthet zeil zat weer vast. En nu ver heugde hij zich innig er over, dat hij z'oon moeilijke taak zoo goed had mogen volbrengen. Dienzelfden middag zocht ik mijn jongen vriend nog eens op, om hem te vragen waarom hij zich zoolang bedacht had, eer hij naar boven ging. Toen ik hem aantrof vroeg ik hem: «Waarom liep je zoo vlug weg mijn jongen,toen je hoorde dat je in den mast moest klimmen Ik dacht, antwoordde hij, dat ik wel eerst eerst bidden mocht, mijnheer Zoo ging je bidden Dan ben je zeker ge wend te bidden. Ja zeker. Maar nu was het vooral noodza kelijk, want ik dacht niet dat ik er levend zou afkomen. Toen ging ik naar de kajuit en beval mijn ziel in Gods hand. Moeder zond me vroeg naar de zondagsschool en daar heb ik bidden geleerd. Toen ik nog t'huis was, vergat ik het wel eens, maar dat deed moeder altijd veel ver- P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST Toen zond Maria het Kiedeke Jezus bij eenen Ka steelheer, rijk bij rijk, met honderdon Kemels en Schapen, alles was er in overvloed. Jezus klopte, maar mocht niet binnen; hij moest buiten de poort blijven, alwaar de Kasteelheer kwam. Ais 't u blieft/Kasteelheer, een kommeten melk. Ge komt bedelen !l Waarom werkt uw Vader niet Vader ligt al lang ziek, Kasteelheer. Hij moest maar gespaard hebben en zooveel niet gedronken Al krapul van volk... Ga weg uit mijn kasteelJezus richtte zijn godde lijke oogen naar het kasteel en zegde Wee, wee de onbermhertige rijke menschen Die woorden gingen als schichten in 't hert van den kasteelheer, maar Kindeke Jezus was verdwenen. Ach, 'k brand af van den dorst, ijlde de brave Jozet. sic Toen zond Maria, Kindje Jezus naar een arm hutte ken op eene uitkant, tusschen doornen en rotsen. Daar woonde een huisvader met vele kleine kinderen die maar enkel en a'leen twee melkschapen had; de man ging uit werken nu hier en daar, en 's morgens vroeg moest hij weg, droeg zijn noeneten meê, en kwam s' avonds zeer iaat t'huis. De vrouw van dien arbeider was alleen t'huis met hare kindertjes. Zoo haast zij gehoord hadVader Jozet ligt ziek, moeder Maria doet mij vragen Hebt ge niet een kommeke melk voor vader Jozef... Aanstonds liet die vrouw haar werk staan, deed het kommeke melk strijkende vol, terwijl de kinderen met 't kindeke Jezus kwamen spelen. Toen stak 't kindje Jezus zijn vinger hemelwaarts en zegde Benedetta, gezegend voor eeuwig al wie bermnertig en goedhertig is. s' Avonds als de vader t'huis kwam, ofschoon erg vermoeid liep hij zeggen naar 't Huizeken van Naza reth. Zoolang vader Jozef ziek is, moet ge komen melk halen en brood ook. Het Kindeke Jezus zweeg, uit eerbied voor zijne ouders, doch moeder Maria zegde Gezegend de rei zende werklieden, (1) Jezus was alsdan 8 jaar; 22 jaar later, de God- Mensch begon zijne Leering te preken in 't openbaar, werd gevolgd en aanhoord door de arme menigte maar gehaat en bespied door onbermhertige trotse en geldzuchtige rijke menschen Jezus zegende bijzon derlijk de armé kinderen gelijk Bisschop Lambrecht zaliger deed; Jezus zaaide Mirakels op zijn baan. Zekeren dag een Moeder bracht voor hem, haar blind kind op den arm. Jezus herkende in die Moeder een dochterken van 'tarmBoerken die hem 't kommeken melk had gegeven Jezus zegende de oogen van dat kind en 'tkind aanzag zjjn Moeder met twee oogstens als blinkende diamanten, omdewille die Moeder genas hij al de gebrekkelijke zieken daar omtrent. Benedetta, zegde Jezus, gezegend de goedhartige en bermhertige menschen. De driejaren zijner openbare Leering zag Jezus gedurig rond hem'de arme arbeider van Nazareth en zijn Familie; maar tusschen de Scriben en Fariseërs, zag hij de Kasteelheer van Nazareth, die gloeide van haat, 'omdat 't Kindeke Jezus hem de waarheid had gezegd die Haatdrager ging hem aanklagen bij de Opperpriesters hij stookt de Joden op en moedigde Judas aan in zijn verraad. Hij stond bij de Soldeniers in 't Ilofken van Oliveten als Ons Heer geslagen werd, gegoeseld, met doornen gekroond, bespuwd (2) en berocheld, de Beulen waren door hem half zat ge maakt, om razig te zijn in hunne wreedheid, dan stond de Kasteelheer erbij en had vreugd en wellust in Ons Heer zijn bitter lijden. Sint Jozef was dood. de armearbeider van Nazareth was ook dood, maar met de weduwe van Jozef volgde die weduwe van Nazareth den Zaligmaker in zijn bit ter Lijden. Toen de atgemartelde Jezus aan 't volk venoond werd, de Kasteelheer riep een der eerste kruist hem. Barabas vrij doch als Jezus de trappen afdaalde, dreunde de 'arme weduwe van Nazareth door de beulen met een kommeke melk, maar ze werd mishandeld en achteruit getrokken. GOEDEN VRIJDAG jezus draagt zijn zwaar kruis de Calvarieberg op; Hij valtSimon Van Sirenen is gedwongen hem te helpen nu den tweeden val, Simon kan niet meer een jonge arbeider dringt door de Beulen, neemt al de last van 't Kruis, verzacht het lijden van den Zalig maker; door het bloed die zijn oog bedekt, ziet Jezus in dien jongeling een der zoons uit 't Arbeidershuis van Nazareth de oogen van den Zaligmaker roepen i Gezegend die zijn arme Medebroeders helpt. 'tls bijna 3 uren, Jezus gaat sterven.. De aarde trilt, de zon verduisterd. Joden en Scriben staan verbluft en verschriktde beulen zouden willen vluchten. Maria staat daar met de weenende vrouwen bij die wenende vrouwen is de weduwe van Nazareth met hare kinderen. De stervende Jezus richt door het bloed dat oogen bedekt, een goddelijk aanschouwen naarzijne Moeder, naar.d'armeMoedervan'tkommeke melk die oogen zeggen GezegendGezegend 42*" JAARGANG Iemand loopt naar 't kruis, in razige wanhoop 't is de Kasteelheer, knaging heeft zijn hart getroffen, zjjn ziel is geraakt, Lij denkt: Die daar hangt en sterft; is God-Almaeht. de beloofden Messias en"Verlosser... Naar den Gekruisten God durft hij niet opkijken, maar hij gaat tot de vrouw van het kommeke melk dan vouwt hij zijne handen samen de oude weduwe vouwt smeekend hare handen naar den stervenden Kristus, die bermhertig en meevarend een oogslag richt naar den Kasteelheer, een oogslag die zegt Genade voor U, om de Voorspraak van het Wer kende Volk. Volksvertegenwoordiger DAENS. (8 April 1914, in het Park-Duden, Vorst.) (1) En de katholieken durven in hun Dendkbbode die reizende werklieden slechter maken als rotten visch. (2) Toen Priester Daens door de Lange Zoutstraat naar de Kapel der Theresianen ging, om er zijne Mis te lezen in 't geheim, dan gebeurde het dikwjjls dat wreede Woesten hem naderden en hem verachten voor hem op den grond spuwden doch Priester Daens leed gerust die vernedering, denkende :0 Heer, mijn Goddelooze Meesters, de Volkshaters waren nog sleehter voor u, ze spuwden op uw wezen. is in Paasch-Vacantie sedert Vrijdag. In Zitting van Don derdag was te berde gekomen het Komiteit der XXXI, de Ministers spelen van krommenhaze, waarop Destrée, Franck en Van de Velde het plechtig gegeven woord herinnerden, waarop Woeste antwoordde Er is niets be loofd, Alg. Stemrecht voor Provincie en Gemeente kan besproken worden, maar van verandering in de Kamer- Kiezing kan geen spraak z ij n. En Baron Bethune die zoo uitdrukkelijk algemeen Stemrecht zwoer en beloofde. HIJ WAS AFWEZIG. In 1894 zegde M. Woeste Het Algemeen Stemrecht is de Verrotting der Samenleving. Zijn Denderbode schreefHet Evenredig stelsel is de ondergang van Kerk en Staat. Vrijdag is de Begrooting van Kunsten en Wetenschap pen ehandeld en rond 5 ure is de Kamer uiteengegaan Dijnsdag 21 April. DOUANIERS EN GENDARMS. De Gendarmen hebben 200 fr. voor elk kind, te begin nen met het derde. De Tolbeambten, wier traktement veel kleiner is dan dat der Gendarmen, ontvangen niets voor hun kinderen. Daens heeft maandag de vraag voor gelijkstelling inge diend. AFBEULING. In statiën Sottegem willen ze nu de wissel wachters 14 uren doen werken, 14 uren aan lastig en moeilijk werk En dit gebeurt onder een katholiek Ministerie. Daens heeft Vrijdag een Protest vraag bij den heer Minis ter ingediend. De Liberalen trachten zich schoon te wasschen. Zij ook hebben er schuld aan dat de nieuwe Legerwet het alleman soldaat op de schouders van ons volk is geschreven. Tusschen katholieken en liberalen is dit verschil. De katholieken waren immer tegen het alleman-soldaat doch voerden het na de kiezing van 1912 zelf in De liberalen zijn altijd voorstaanders geweest van het alle man-soldaat. En zoo komt het dat de 24 liberale kamerleden, waar onder M. Rens, tegen de wet stemden niet omdat zij tegen het princiep van alleman soldaat zijn, maar enkel en al leen omdat 1° er vrijstellingen zijn, 2° omdat de diensttijd niet gebracht werd op 12 maand. Dus, indien er in de wet geene vrijstellingen waren en indien de dienstmeid maar 12 maanden was, de 24 liberale heeren, waaronder de heer Rens, zouden het alleman sol daat gestemd hebben. Dat blijkt klaar uit het schrijven der liberale Volks gazet, van Zondag 5 April. En 't is juist dat hetgene we wilden doen uitschijnen. Ziehier welke nieuwe lasten er gelegd werden door de katholieken 1. Drijmaal werd de belasting op den jenever ver hoogd 2. Tweemaal werd de belasting op de herbergiers ver- hoogd 3. De tarieven op den ijzerenweg werden drijmaal op geslagen 4. Er werden lasten gelegd oo haver 5. Op boter 6. Op de bloem om brood te bakken 7. Erfenisrechten werden verhoogd 8. Pachten moeten geënregistreerd worden 9. De akten van verzekering moeten getimbreerd wor den 10. Alsook zekere aktiën. En niettegenstaande al die nieuwe lasten, niettegen staande de meerdere opbrengst der andere lasten gaan onze finantien achteruit. Een prachtig bestuur

De Werkman | 1914 | | pagina 1