Welle1 Welle! Welle! ten gevaarlijke Luchtreis Het toppunt der schaamteloosheid. Kiezers, Kandidaten voor de Kamerkiezing Leest hier en oVerWeegt.. Wreede toestanden... iV 217! tl April 1914. 5i\R0i\SKE BETHUSE De Kazern Kiezers, leest dit Klad en geeft liet voort aan vrienden en Ken nissen. Maakt overal propagande voor de lijst der Christen Democraten! abonnementsprijs voor België 2,50; do vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des ]aars. Arrondiss. Aalst. - Kristen Democr. Partij van 24 Mei 1914. Titelvoerende Kandidaten DAENS Pieter, Volksvertegenwoordiger, Aalst PLANCQUAERT Hector Advokoat, Gent VAN DEN BRUELE A. Drukker, Denderleeuw CEUTERICK Denis, Eigenaar, Gemeente raadslid, Oultre MEERT Marinus, Landbouwer, Aalst-Mijlbeek Plaatsvervangende Kandidaten PLANCQUAERT Hector VAN DEN BRUELE Albert. COPPENS René, Handelaar, Herbergier, Erondegem Ja, hoe is 't daar geweest Och menschen lief, motus, ik zwijg, maar vraagt het eens aan de duizenden en duizenden. Duizenden ?!l Zekerlijk, die daar geweest zijn ze zullen u zeggen Ongeloofbaar 1 Ongelooibaar 1 Onbeschrijibaar 1 Een zee van Volk 't wordt een strooming die niemand kan tegen houden meer dan 20 vlaggen, de Muzieken van Den derleeuw, van Denderhautem, van Halle, met groot por tret van Pastoor Daens, och vrienden van Halle, dank "~*t- Muziek van Aalst, ten 2 ure hadden wij een groote Partij-Vergadering in den Gendarm, vriend Jan De Neve, in twee stappen den trap op, liep Aalst daar met rond de 1000 man, verscheidene Koormaatschappijen, Demokra ten uit Aalstersche Dorpen en Kantons, uit Antwerpen met de Fccstvlag, uit Brugge met Priester Fonteyne en Raadsheer ftlinnebo, uit Brussel, waar nu reine Vrede en Eendracht heerscht, uit 't Gentsche... uit... uit... uit,., enz. enz. enz. Och, menschen, menschen, na den optocht de Kantate Gloria Flori woorden van DeTière, mu ziek van Block, die zoo zacht schoon was, na een prelu - dia in muziek, 300 uitvoerders o. w. 200 kinderen, elk een groen Vlagsken in dhand, onder 't Bestuur van heer Ture Boriau, die dat meesterstuk uitvoerde, op zulke door Bernardus VAN MEURS Hij keek mij met onbepaalde blikken aan, als als zocht hij naar een antwoord. Eensklaps richte hij zich op met den uitroep Wij gaan, parbleu nog niet hoog genoeg Wij moeten hooger, altoos hooger Wat geef ik om mijn leven Ik aarzelde, of ik die uitbarsting als ernst of als scherts zou opnemen. Toch kon ik een ge voel van ontsteltenis en angst niet onderdruk ken, te meer niet, omdat P. Delinau zich veel- beteekenend oprichte. Hooger, zeg ik al toos hooger schreeuwde hij opnieuw en meteen rukte hij den barometer uit de hand van P. Delinau en slingerde dien weg in de lucht met gebalde vuist gaf hij eenen hevigen stoot tegen den schouder van den verschrokken pro fessor, en riep Hooger, zeg ik je, of ik smijt je als over kop naar beneden Ik was als bedwelmd. Ik kneep mij zeiven in den arm om mij te overtuigen, of ik waakte dan of ik droomde. Ik zag P. Delinau bevend naast mij gezeten. Stil Stil fluisterde hij. Wat scheelt Sapeur vroeg ik angstig. Stil Stil hij is... Krankzinnig?... Het kille zweet brak mij uit. Aleer dan 4000 voeten hoog in de lucht, en dat met eenen krankzinnige. Gek gilde Sapeur, nu weet ik, dat ik het ben Ja gek gek razend Ik was het gisteren, ik was het eergisteren, ik was het reeds sedert veertien dagen. Ik heb het mij zei ven afgevraagd, en ik antwoordde mij zeiven gij zijt niet gek En ik schreef eenen brief en ik heb dien brief wel honderd maal gelezen en honderdmaal heb ik gezegd zoo kan geen gek schrijven. En toch, ik was gek, gek nu eerst voel ik dat ik gek ben ha, ha, ha, ha!»Met opklimmenden toon gilde hij het P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST wijze dat elk maar zegde Overheerlijk In een groote Stad, het zou niet beter kunnen zijn. Eere aan Welle Eere aan 't Komiteit die alles zoo wel geschikt heeft Eere aan den Bestuurder, och dat moet moeite gekost hebben Eere aan de Muzikanten! Nimmer of nooit heeft Welle zulken dag beleefd Eere ook aan de brave vlijtige Zangereskes En de Meeting De Monstermeeting Is verboden geweest Verboden Ja, van op den Steenweg, aan 't huis van Varist Wynant, waar de Vlag uitgehaald werd, de gelukwen- schen binnenshuize, ik vroeg een stoel om buiten te spre ken, doch men toonde mij een ukkaas van den Burge meester, waarbij het verboden was in open lucht te spre ken dien dag. Toch liet ik mijn oude stem klinken in eeni- ge woorden... Valt daar kot op, in Gods naam, ik heb nog in't kot gezeten. Op de Plaats stond de Burgemeester met 3 Gendarms op mijne vraag antwoordde hij I k ben v e r a n t- woordelijk voor de rust!... En g'heel den dag is geen onpasselijk woord gesproken... Ik ben dan in den Gendarm gegaan, heb dit verbod aangekondigd, in een korte aanspraak, o. a. Men verbiedt de Meeting, maar bij de duizenden en duizend .11 hier aanwezig elk hert is een meeting, elk zal voortzeggen wat hier gezien is, elk zal werken om in de Kiezing de Belgische Vrijheid met Vrede en Welvaart in de Werkende klas te doen heerschen. Dat moest aandoenlijk zijn Zwijgt er me van, geliefde menschen ge kent de Plaats van Welle Ja, 't is als een maneuverplein, groot bij groot. Welnu ze was strijkende vol Volk, en aan alle hui zen een estradia van Volk, en Volk op den Kerktoren aan alle vensters een estradia van Volk, 't was meer dan sublimia en als Priester Fonteyne nevens mij kwam staan en als die zee van Volk de hand omhoog stak, om trouw te zweren aan de Kristene Volkspartij, juichende en zin gende, in vreugd en geestdrift, dit tafereel was onbe schrijfbaar. En alles in rust Geen onpasselijk woord 's avonds is nog meeting gegeven van over een haag en in de Feestzaal opgepropt met Volk... Welle Welle 1 Zal dat nog ooit te zien zijn in de Vlaan deren Nogmaals, eer en dank aan allen. In heel het land is die bijeenkomst met ophef besproken. Volksvert. DAENS. N. B. Is 't waar Was Welle maandag zonder drank Zou het ons moeten verwonderen De heer Bur gemeester heeft een kalm rechtschapen opzicht. Doch in zulke omstandigheden verbieden t^preken Alia, kom, in't kort gaat te LEDE een 500 jarig Jubelfeest zijn... Moest de Burgemeester daar verbieden aan de Paters van in d'opene lucht te spreken op de Markt, wat zou men zeggen Dat het Vassaals is, Russisch Kan iemand an ders spreken. Voor de stemming der nieuwe Legerwet was te Gent eene groote vergadering van katholieke Landbouwers.Na lang gesproken te hebben moest hun volksvertegenwoor diger Maenhout bekennen «Ja, die Legerwet zal de DOOD zijn van den «landbouw. Die katholieke volksvertegenwoordiger Maenhout bleef 2 maanden weg uit de Kamer maar al de katholieken stemden die wet ZONDER EENIGE REDE. Want de oude katholieke Staats-minister Beernaert al tijd zegde «Het overdreven Militarismus zal ons in den oorlog «trekken Men kan niet gelooven hoe de werkende Familiën ge pijnigd worden en verscheurd door de nieuwe legerwet. Op Parochie H.,een huishouden met 9 kinderen.deoudste is soldaat geweest in 1911, den tweeden moest binnen in 1913, doch kreeg een jaar uitstel. Nu wordt hij opgeroe pen terwijl de derde zal binnen moeten in 1915. D'ouders moeten dus vechten om een kind thuis te hou den. Te Gent op de groote katholieke vergadering van Landbouwers werd gesmeekt die Wet niet te stemmen en volksvertegenwoordiger Maenhout riep uit Die Wet is de dood van den Landbouw En toch is ze gestemd. De groote katholieken hebben er voordeel bij Nu zijn er drie maal meer officieren noo dig, en de fiskadijnskes kunnen officier worden van als ze^ 19 jaar zijn. Een ander wreed'geval voor werkende menschen Te A. eene moeder weduwe met 4 kinderen en eene groot moeder van 80 jaren. De oudste zoon is soldaat van 1913 Hij is de onmisbare steun der moeder.. Enz., enz., enz. Zoo zijn er honderde gevallen d'ouders moeten wor stelen en vechten om een hunner zoons in huis te houden. 42stc JAARGANG De Volksstem schrijft in haar Nr van Zondag 12 Sprekende over den toestand van land en arrondisse ment. De gemoederen zijn kalm lc omdat het Katholiek ministerie vast staat 2ü omdat er geene redenen be- staan van misnoegdheid. Katholieken, we zijn tevreden over u. W'hebben u aan 't werk gezien. G'hebt in den loop van deze twee jaren het land fel en wijs bestuurd. We zijn u dank- baar. Vreest niet, we stemmen voor u. Het bestuur zal in uwe handen blijven. SI Kan men schaamteloozer liegen De kiezers moeten de Katholieken dankbaar zijn Waarom \>-4 1. Omdat al onze zonen mogen soldaat worden. 2. Omdat ze na hun diensttijd bij 't Leger nog eenige jaren mogen dienen bij de garde-civiek. 3. Omdat er jaarlijks 47 millioen meer aan 't leger worden uitgegeven en 281,000,000 moeten dienen voor forten en kazernen. 4. Omdat de oude menschen hun beloofd pensioen niet kregen. 5. Omdat al de lasten yop de kleinen man geschoven werden. 5. Omdat de katholieke partij en bijzonder de heer de Belhune al hunne gedane beloften verbroken hebben. 7. Omdat het Volk op de schandigste wijze is bedro gen geweest. Daarom, volgens*« De Volksstem moeten de kiezers dankbaar zijn aan de katholieken Als men een dier stampt, dan tracht het zich te verde digen. Als men de'kiezers verraadt en bedriegt dan zou de Volksstem willen, dat de kiezers dankbaar zijn aan hun verdrukkers 1 Welke hooge opvatting der menschelijke waardigheid 1 Wordt ge nog niets gewaar Zeggen Welle en Burst u niets Voelt gij de inwendige werking der volkeren niet Dat zal u leeren de menschen met valsscheid be dienen. Ik ben voor Algemeen Stemrecht. En in de Kamer, gij kent het Algemeen Siemrecht niet meer als de schors aan den boom, ge zit vast aan Woeste die verklaartAlgemeen Stemrecht is de verrotting der samenleving lk ben voor de Werklieden. En in de Kamer gij kent de werkende klas niet meer de demokraten stellen voor een minimum van 3.50 en een onderzoek. En wie stemt tegen met Woeste en Moyersoen den schoonen baron Bethune. In Mei 1912 gij zegt tot de kiezersde vergoeding der milicianen zal op 1 fr. gebracht worden.lDat beloof ik u, baron Bethune. Den 21 Augusti 1913, wordt voorgesteld de 0.50 c. te brengen op 1.00 fr. ten 3 uren is de stemming, Woeste en Moyersoen stemmen tegen, den baron is afwezig maar om 4 uren zit hij op zijn plaats in de Kamer. En zoovoorts met hem. Als M. de Baron nog niet weet, dat de Vlamingen met geen vaischheid gediend zijn, de kiezing zal 't hem leeren. Hoe hooger hij door vaischheid geklommen was, hoe dieper hij zal dalen. Ziehier wat E. H. Van Heuverswyn, dirikteur in Sint- Camille-School over eenige jaren schreef De liberalen willen al de jonkheden naar de kazern, omdat zij weten dat de kazern een plaats is van verderf, van ongeloof, en van zedeloosheid maar de katholieken houden in hun Program Niemand gedwongen Soldaat. En 't is in die plaatsen van verderf, ongeloof en zede loosheid, dat de katholieken nu alle jonkheden trekken. Kan, mag een kristen mensch nog stemmen voor zulke Katholieken V bemerkt wel de vijf eerste kandidaten der rijke Be waarders zijn alle vijf KASTEELHEEREN. 't ls daarom dat al wat, van hier of van verre Demokraten was op den lijst niet mocht.

De Werkman | 1914 | | pagina 1