b %ii WT* De Kamer Allen naar Lede op Zondag IO Mei M. Daens - Diiddenspark 3, i-'/' Kandidaten voor de Kamerliiezing op ZONDAG 3 MES allen naar het VOORDE. Vlaggefeest ie Merkwaardige zaak j\° 2 11-2 24 April 1914. \i\.\Ekl)OTJES Een Rond is ingericht De Kiezing van 24 Mei Liegen Immer liegen. De millioenendans gj ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,60; de vreemde Landen 4,jO. Men scbryft in op alle tijdstippen des jaars Arrondiss. Aalst. Kristen Democr. Partij van 24 Mei 1914. Titelvoerende Kandidaten DAENS Pieter, Volksvertegenwoordiger, Aalst PLANCQUAERT Hector Advokoat, Gent VAN DEN BRUELE A. Drukker, Denderleeuw CEUTER1CK Denis, Eigenaar, Gemeente raadslid, Oultre MEERT Marinus, Landbouwer, Aalst-Mijlbeek Plaatsvervangende Kandidaten PLANCQUAERT Hector VAN DEN BRUELE Albert. COPPENS René, Handelaar, Herbergier, Erondegem om het nieuw LOKAAL in te halen. «o» Alle Demokraten zullen het als plicht aanzien dit Peest bij te wonen. ALLE VRIJDAGEN om 8 UREN, Vergadering voor de Propagandisten der stad, in het Lokaal «Volksverheffing». Mannen allen op post. «craw ^-r r. r-1" 'K vernam door het weekblad De Werk- man en ook door vrienden, dat onze M.Petrus hem uitrustte in zijn zoogezegd park Düdden. Was hij nu ziek Die gedachtte verontrustte mij, hij was immers ook altijd over mijne ge zondheid bekommerd en ik over de zijne even zeer. 'k Trok er op af. Tram 14 aan de Noordstatie Tot aan park Düdden a. b. 't Volgend praatje rolde af tusschen mij en den jongen ont vanger van den tram, die zoo wat het uitzicht had een Alleweter te zijn. Kent u park Düdden Kunt ge mij niet een of ander inlichting daarover geven Dit park was bewoond door Mad. Düdden, ze was tachtig millioen rijk. Haar parkt die nu dien naam draagt schonk ze aan den Staat met bijzondere voorwaarden. Hare dienstboden werden in haar testament niet vergeten, 't was een Edelmoedige vrouw, ze was van eenieder zonder kleur van denkwijze geacht en geëer biedigd. Chaletriep den ontvanger, afstappen voor 't park. Links aan den bijzonderen ingang is er een soort van lusthuisje, dat is den bewa ker. Dezes vrouw met Duitschen tongval zegde mij dat M. Daenszich bevondt in het huis van de dienstknecht, die dreef recht door en ge komt aan het kasteel, dank u. Na eenige minuten stappen, zie ik een werk man aan 't graven, vriend 't is voor M. Daens a. u. b. M. Daens is bij den Burgemeester, J ginder in't kasteel goed dank u, nog wat' gestapt, boomen bij duizende schilderachtige gezichten, onvergetelijke panorama. Dit alles bewonderde ik, maar... M. Petrus wat mag die nu bij den burgemeester doen Men sprak mij eerst van een knecht, nu van den burgemeester wat wil dit alles beduiden, ha toch ginder in de verte rechts een kasteel, dit zal het zijn. Om zeker te spelen nog eens gevraagd, hela vriend P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST De Kamer van volksvertegenwoordigers, soi-disant zegt de Franschman, maar eigentlijk een rijke-menschen-ka- mer, men ziet het ln alles in aanwezigheden, in stem mingen enz. Zonder de eenige volksmannen die daar zetelen 't was daar al «parlé-frangais» en niemand kou daar komen, of hij moest verfranschten advokaat zijn, b^rqn of astek uit dc Fransche Collegiön en Athenés. Men ziet het in Aalst Op den lijst der katholieken itaan ijl kasteelheeren, met trotse gedachten, van nobele macht, Woeste heeft ook zijn buitenkasteel op Uk kei, nabij 'i Park-Duden, den schoonen Woeste die zegt Algemeen stemrecht is de verrotting der Samenleving. Die den ouden Paus Leo XIII een «vieux ramolinoemde, omdat hij zijnen wereld brief uitgaf voor de werklieden. Met vijf kasteelheeren kamen zij af en de katholieke volksmannen verstooten ze dat is gebleken Jn Aalst, in Sottegem en Geeraardsbergen. Het moesten kasteelheeren zijn, verdedigers van hun eigen oude voorrechten. Kiezers, weerdt u toch om echte volksmannen, vlaam- sche Kristen Demokraten in de Kamer te brengen. Dijnsdag 2 uren. Vacantie uit. In 't begin redelijk veel manschappen, voor het rouwbetuich aan Dr Van Sande, geboortig van Erpe, in verblijf te Wetteren en overleden te Gent, oud 53 jaar. Een geleerd, r verdraagzaam, werk zaam en deftig man. Aandoenlijke [woorden zijn gespro ken. Dan zijn verscheide wetsontwerpen in aandacht geno men. M. Vermeersch wordt als opvolger aanveerd van M. Van Sande en de bespreking begint over de Verzekering tegen ziektewerkonbekwaamheid en ouderdom Nauwelijks is de verslaggever Versteylen aan 't woord, als een groot schof van katholieken wegtrekt naar de lees- en rookzaal, naar de Kantien of naar 't Park rond 5 ure als Moeyersoen begint te spreken, zijn we nog 15 a 16 inan. Versteylen legt het wetsontwerp uit, het is een stap op nieuwe volkswegen, goede hulp van den Staat, maar ver plichting van 't werkvolk. Verhaegen is tegen de verplichting, die 't werkvolk zou vernederen en ontmoedigen. Moyersoen betreurt den wilden tegenstand van Ver haegen en van zijn anti-socialisten, de verplichting is niet voor de vrije mannen die zich verzekerd hebben in hun Vereenigingen, deze zullen vrij blijven en meer hulpgelden trekken... Vele ziekenfondsen zijn gesticht en genieten ondersteuning van stad en Staat, ze zijn een weldaad voor 't volk, nu is er spraak ze algemeen te maken. Moyersoen bestrijdt de amendementen Huysmans en Pecher. Spreker gaat heden voort. Zitting van Woensdag. Op de dagorde der Kamer staan nog Pachtcontrakten, verkoop van 't brood in 't klein. Daens legt 2 vragen neer 1" Over ons Posthotel, zeer goed vergroot, met 7 winketten waarvan er 5 altijd geslo ten zijn, terwijl 't publiek somtijds een half uur moet wachten. 2" Over de werkmanstreins in welke dikwijls moet recht gestaan worden, Daens vraagt zoohaast mogelijk de Groenlaan in te richten als statie voor 't werkvolk, ook een trein uit Brussel-Zuid naar Aalst, Sottegem enz. 's Morgends was Daens in 't Ministerie gegaan om te vragen dat de dienstplichtigen die naar Frankrijk gaan, niet zouden moeten terugkeeren voor de 10 dagen dienst. De Minister van Oorlog zal dat onderzoeken met de Generaals. Zitting van Woensdag. 70 a 80 man. Twee schoone weldoordachte redevoeringen van Moey ersoen en PecherMoeyersoen doet een stap op de volks weg, een goede maar kleine stap als hij eindigt, nieteen katholiek juicht toe, Woeste staat daar als een profeet uit het oude Testament Moeyersoen verklaart dat een pensioen van 1 fr. daags onmogelijk is, dal hij het nooit beloofd heeft. (Baron Bethune is weggeslibberd, verdwenen als rook.adfigura) de Minderheid protesteert en Moeyersoen loochent nog maals dat Pensioen van 1 fr. af hij houdt meer aan hulp in vroege onbekwaamheid tot werk. Pecher, liberaal van Antwerpen, die eensklaps optreedt als een redenaar van allereersten rang, maakt goede cri- tiek over de wethij toont dat EEN FRANK DAAGS waarlijk beloofd, ja gezworen was. De zitting duurt tot bij 6 uren. VRAAG door M. Daens aan den heer Minister van Oorlog. Trekken de milicianen van 1913 nog vergoeding voor hunnen militairen dienst Zoo ja, wanneer wordt ze betaald Daens. VRAAG door M. Daens aan deer Minister van Spoor- 42ste JAARGANG Trein 11 ure 48 Aalst-Brussel Op de Woensdag ot Beursdag Men moet langs op en weer om plaats te vin den. Her is gebeurd dat handelaars, die een 2de klas hebben en zelfs Volksvertegenwoordigers blij waren een olaatsken te vinden in 3de klas, als zé niet moeten recht staan. Kan zulken ware toestand toch niet ophouden.' Daens. Aan d'heer Minister van Oorlog.Op het Regimentschool van Oudenaarde staat enkelEcole Regimentaire, Ecolc Regimentaire du 5,: Regiment. Is dat waardig in een vlaamsche stad. Daens. Naar Burst was 't Barronsken afgekomen met een felle spreker uit Brussel of Gent. Want 't Barronsken f kan niet spreken. Al wat hij deed op ziib twee jaren, was J een briefken aflezen... En dat wilt in de Kamer zitten... Woeste zelf zegt C'est de la misère. Is 't waar dat de Katholieken zonder Poer zitten... Z'en doen, z'hebben veel Poer in 1912 afgeschoten en nog niet betaald Ja, te Burst dien Baron had 9 aanhoorders Vier en half voor hem en vier en half voor zijnen feilen spreker. 't Baronske keek naar die 9 aanhoorders, als een uil op een zieke koe en vroeg bedeesd Madame 't Volk is/ misschien al weg. t' En doet, Mijnheer er is hier geerl volk geweest. in Aalst voor de bescherming der Hazen. Daar moet baron Bethune de President van zijn. Een Haas gelijk den Baron loopt er niet meer als er spraak is zijn beloften te vervullen, hij loopt weg als een Haas die vuurroer en den fager ziet. Ondertusschen is er nooit iemand geweest die de katho lieke jonkheden scheerd zonder zeep, gelijk't Baronsken. Rekent eens uit katholieken hoeveel plaatsen hij bekleedt. PAUL JANSON is waarlijk groot geworden door de verhevenheid in hart en geest, het gevoel der plicht, de toewijding aan allen, de volheid der zedelijke hoedanig heden, in een woord DE GOEDHEID. (Advokaat Bonnevie.) weg. Is er nu niet lang en niet krachtig genoeg geklaagd over Ze staat goed voor ons. Demokraten weerdt u, weest werk-eu waakzaam, niet alleen in Aalst, uw hoofdstad, maar ook te Gent, Dendermonde en Oudenaarde. Ik zal daar eenige Meetingen geven maar niet des zondags, in de week 's avonds. Van overal komt goed nieuws, 't Is een heilige strijd, om door rechtvaardigheid en broeder liefde tot Vrede en Welvaart te komen. 't Is ongehoord hoe de katholieke bewaarders de waar heid vervalschen. Als men hunne bladen leest, men zou zeggen dat ze door de kiezers ontvangen worden als koningen. Op al hunne meetingen is er 'n kolossale toeloop van volk, zeg gen ze. Als 't allemaal uitkomt zijn er soms 20, 30, 40 ja zelfs al eens 9 man op hunne meeting geweest. Dat is enkel bluf. Immers is het te verwonderen dat de kiezers den rug keeren aan de katholieke bewaarders In geen enkel land van Europa is het ooit gebeurd dat eene partij aan 't bewind bleef dank haar anti-militarist programma, en dat diezelfde partij enkele dagen na fhare overwinning de weg insloeg van overdreven militarisme. Voegt daarbij de menigvuldige beloften... die niet ge houden werden, en iedereen zal met ons bekennen dat de misnoegdheid van de kiezers gegrond is. Die misnoegheid willen de katholieke bewaarders dek ken en uitdooven door leugen en laster. Het Staatsbestuur komt 300 millioenen te leenen aan 3 en dit nog in Londen. In België is er geen geld meer voor zulke leeningen, we hebben overgeleend en eene leening van 't Belgisch Staatsbestuur kan hier niet lukken. Doch denk niet dat wij 300 millioen krijgen, Die leening is aangegaan adn 77, 't is te zeggen dat voor een schuldbrief van 100 fr. op den Belgischen Staat de Engelschman maar 77 fr. moet geven. Vve krijgen dus maar 77X3 of 231 millioen.Dóch we moeten voor 300 millioen teeketien. Die leening is zoogezegd aangegaan aan 3 °/0. Zeer juist, doch die0! o worden betaald voor 77 fr, in plaats voor honderd dus de intrest is eigentlijk 3,89 fr. Dus eerst en vooral een verlies van 69 millioen en dan nog 3,89 fr. intrest. Met de vlottende schuld hebben we nu eene openbare schuld van ongeveer 4 milliards Wat besturen de katholieken goed En we hebben geen behoorlijke vakscholen we hebben geen pensioen dat iets beieekent, en onze wegen zijn de slechtste van Europa en onze ijzerenwegen zijn zoo gebrekkig ingericht dat er van alle kanten klachten ko men. Nergens wordt er zoo slecht bestuurd.

De Werkman | 1914 | | pagina 1