uitexslapcL De Schoolwet H i stemmen .voor do Katholieken L Gierigheid der millionnairen MENGELINGEN Rampen, Misdaden, Ongelukken. Vijf personen verstikt teEtichove bij-Audenaarde S>e Doodrijders. i Slachtoffers der Vliegkunst Aalstersche Velodroom Zildag. van Volksveri. Daens öp lege» liet bedrog De Anerikaansche millionnair beeft voor kenmerk, zonder tellen, voor zijne handelsza ken uit te geven, maaT zeer gierig te zijn wan neer het zijn eigen persoon betreft. Zoo betreurt John Rockefeller het drinkgeld dat hij aan een dienstknecht overhandigt. Hij wec-gt lang het geldstukje in de hand, voora leer liet in deze van den kellner te leggen. Ook zegde hem eens een neger, die hem niet kende Houd dit voor u, arme man, gij be hoeft het misschien meer dan ik» M" Carnegie, voor welken de tijd geld is, bekijkt gewetensvol zijn zakuurwerk wanneer een vrager hem om een gehoor verlangt en meent bestolen zijn wanneer het onderhoud langer dan 10 minuten duurt. MM. Vanderbilt en Horton hebben de oogen op den eleclrisschen lichtteller gevestigd wan neer zij een avondfeest geven. Nog is de laat ste geaoodigde nie! vertrokken of zij zelf doo- ven de lichten uit, uitgenomen eene lamp. M. Belmont raapt spelden op straat op en brengt ze naar zijn kantoor om er zich van te bedienen. Hij draagt zorg de witte bla len der hem gezonden brieven te bewaren en gebruikt geen ander papier voor zijne briefwisseling met anderen. M. Karei Shwab roemt er op een gansch jaar denzelfden halsdoek te dragen en heeft nooit geen tweede jaar manchetknoppen ge kocht Mevr. Hettie Green, die eene gansche wijk prachtige woningen bezil, bewoont een ver trek aaii lagen prijs Om geen rijtuig te moe ten betalen, loopt zij te voet. M. Henri Clews rookt slechts sigaren van vijf centiemen. Hij doet opmerken dat indien hij er duurder kocht, zij ook in rook zouden vervliegen. Ai de millionairen schijnen discipels van Mark T wain te wezen die er zich op toelegde enkel zee- korte woorden te gebruiken omdat zijne proza hem 1,50 fr. per woord betaald werd. Op die wijze brengt men groote vermogens tot stand, doch het volk vraagt zich af waar toe zij dienen .JA s?y\\ Gevaarlijk Jan Trompet. Zeg eens, Jef, ze zeggen in de gazet dat het gevaarlijk is ijs te nemen als 't heel heet is. Jef Kapot. Dat zou ik gelooven.. 'k Heb verleden zomer een groot stuk ijs genomen, uit de ijskas van 'nen beenhouwer, en 'k heb er veertien dagen voor gehad. Aan de Statie Gast. Gar?on 1 Zie eens hier., ik vind schuppen vijf in mijn toep. Gargon. Ja, menheer, wat zondt gij dan willen bij nen diner van een frank 1 Den aas van troef, zeker 1 t Wat niet samen gaat Vossaert had lust naar visch, maar zijn geldbeugel^was erbarmelijk plat. Hij ging toch maar deu vlschwinkel binnen, en terwijl de baas aan den klap was. nam hij eenen visch behendig weg en stak hem onder zijnen jas. Daarna kocht nij voor een paar centen geer- aart en zeiik weet niet of dat met brood oed te samen gaat, baas - - Br zijn inderdaad, dingen die slecht te uilen gaan, antwoordde de baas; bij yoor- iveld uw frak die te kort is, en de kabeljouw, le er onder steekt, die te lang is. Daarom Ik dacht dat de maatschappij npg iets ■a zingen waarom blijven de leden dan zit ten 1 - Ja... Zingen bunnen ze nog... maar staan li:::t meer. Dronkenschap Zondagavond ontstond er twist in eene her berg der Zonnestraat te Calcken. Een der twisters trok zijn revolver er. loste verschei dene schoten op zijn tegenstrevers, Deze, een jongen van Calcken, zekeren A De Vos, ver kceri in gevaarlijken toestand. De daiier is een bewoner van l.aernc. Wanzele. Gevecht Zondag avond rond 9 ure, ontstond er ruzi.r tusschen verscheidene personen. Ier herborg van V. C... ZIj gii,.:;n buiten aan 't vechten. De genaamae M. N... 32 jaar oud, viggenkoop man, bekwam een messteek in het linkeroog. Deze zal waarschijnlijk verloren zijn. Op de wijk Onderbosse-naere staal eene iee men werkriianswoning, betrokken door Joan nes Audoorn. Deze was gehuwd en zijne wet tige vrouw woont in Brussel. In den nacht tusschen Zondag en Maandag, ontstond een begin van brand in de slaapka mer van Audoorn. Geburen zijn den brand, door den reuk gewaar geworden in den mor gen. Zij orongen in de woning en doofden de vlammen uit. Niemand van de bewoners gaf teeken van leven. Weldra bevonden de men schen zich voor een afgrijselijk schouwspel. Zij vonden niet minder dan vijf personen ver stikt. Joannes Audoorn; Alma Maria Merpoel, zijne meid Blisa Adela Merpoel, dochter dier meid Syivain Audoorn, zoon van Joannes Germaine Audoorn, dochter van Joannes. De geburen hebben in het huis nog een le vend wezen gevonden Suzanna Merpoel, dochter van bovengenoemde,meid, oud twee jaar. Het kind lag gerust ie slapen Het parket van Audenaarde is Maandag voormiddag ter plaats geweest. Een groot ge tal personen werden onderhoord. Men zal zich herinneren dat het te Etichove ook was dat, nog niet lang geleden, vrouw Tembuyser en hare drie kinderen verkoold gevonden werden onfler de puinen van haar afgebrand huis. De lijkschouwing heeft bewezen dat er ver stikking is. ST-AMANDSBKRG. Hevig gevecht Op den buurttram, die rond 8 ure 's avonds in de statie Heirnis-Gent toekomt uit Heusden, heeft Zondag avond een erg gevecht plaats gehad tusscnen burgers en laneiers. De tram zat stampvol en moeilijkheden ont stonden usschen eenige dronken' personen en soldaten. Van beide kanten werden er gekwetst; de sabels werden door de soldaten gebruikt. Eene vrouw,wonende te Ledebergals ook een trambediende werden in het gevecht gekwetst en waren geheel bebloed. Op den Dendermondschen sleenweg was eene vrouw door den schrik van den rijdenden tram gesprongen. Verscheidene ruiten werden lijden» de vechtpartij gebroken en personen vluchtten van den eenen naar den anderen wagon. In de Toekomststraat was men verplicht den tram te doen stoppen. Een onderzoek is geopend. Oent. Botsing Dijnsdag voormiddag, om 9 1 /2 ure. had aan den hoek der Veldstraat nabij het Justiciepa- leis, eene erge botsing plaats. Uit de Zorinesiraat kwam een huurrijtuig geaeden toen een auto den hoek omdraaide en met het huurrijtuig in botsing kwam. Het huurrijtuig Wrrd tegen het gaanpad ge slingerd en het keerde gansch om. De koetsier viel ten gronde en de inzittende riepen ver schrikt om hulp. Alles bepaald is bij stoffelijke schade. Valsche muntstukken Valsche stukken van een en twee frank met het jaartal 1912 zijn in omloop te Brussel en omstreken. Onvoorzichtige Wielrijder Zondag avond op de Zuidland te Brussel werd zekere Mad. S door een wielrijder die ili voile vaart reed, omgeworpen. De dame werd opgenomen met gebroken arm en lavet suren aan het hoofd. Zij wordt naar het hos pitaal overgebracht. Dé wielrijder is onbekend maar wordt door de policie opgezocht, Schrikkelijk motocijclet ongeval. Zondag namiddag een ingenieur van Elseiie reed met een motocyciet in gezelschap van zijnen vriend M. Wai'felaerts, student, door de gemeente Sart-Bernard. Op den grooten steen weg moesten zij een rijtuig voorbijschieten. Het paard,verschrikt door hei gerucht van den motor, sprong ter zijde langs den kant der motocycletrijders. De ingenieur, het gevaar ziende en willende de botsing met het rijtuig vermijden, stak plotselings links af. Doch werd met geweld tegen een boom geworpen, I M. Waffeiaerts werd op den slag gedood. Hij is slechts 22 jaar oud. De ingenieur is zeer gevaarlijk gewond aan hoofd, armen en beencn. Bijzondere occasiën Peluche en Velours J, DELAFORTRIE, II Molenstraat,Aal;t Maandag avond, zekere Jules w 23 jaar, j werd te Brussel in de Lovreine dreef door een otto omgeworpen. Het slachtoffer werd zeer I erg gek wetst. -- Op de Regentlaan. zelfde avond, werd een 7ü jarige ouderling door een o.to taxi omgo worpen. De arme onderling verkeert in zeer gevaarlijken toestand. Maandag avond, rorid 9 ure, liepen drie knapen de Zuid laan over le Brussel, toen een hunner Karei Van Genechten, 13 jaar oud, door een otiomobiel werd overreden. De arme knaap bekwam eene zware wonde aan het hooio en verloor veel bloeo. Dijnsdag was bij tot het bewustzijn nog niet terug geteerd. M. B... van Schaerbeek, reed Maandag avond per velo langs de i'rabanistraat te Brussel, toen bij door een otto werd omge worpen Het slachtoffer werd zeer erg ge kwetst en moest onmiddelijkr.aarhetl ospitaal overgebracht worden. Te liergen (Mep!) is Zaterdag nacht den arbeiderSchaeit doodger-- den door een otto- mobiel die met voile van den Theater kwam. Die arbeider ging de straat over. Gaz- tten schrijven aa> stonde dat hij dronken was. 't Groot Volk immers moet gevleid worden en ingevolgd. Schrikkelijk ongeluk Het dochtertje van molenaar Darekens van Berlaere-bij-Mechelen, waste dicht de gasmo tor der maalderij genaderd. De kleeren van bet meisje werden door den riem gevat en hot met je meege.sk pen. Het arme kind werd tegen de plafond verpletterd. Het dochtertje was ].3 jaar oud. Gevecht Zondag avond had een gevecht plaats in eene heiberg van Malderen. Er zouden vier gekwetsten zijn, doch geen enkele verkeert in doodsgevaar. Het parket is ter plaats geweest. MIJNRAMP250 arbeiders begraven Men meldt dat er eene mijnontploffing plaats had te Beekley (Vejeenigde Sta ten). 25o arbeiders zijn onder de instor ting begraven. Op het vliegplein van Wienestadt deed de militaire vlieger Wally eenige proef nemingen, vie! ten gronde en bleef op den slag dood. Vliegers gevallen. Maandag namiddag te Dijon zijn de adju dant-vlieger Boissière en zijnen mecanicien tijdens een vliegtocht gevallen. Beiden zijn doodelijk gewond. Te Montpeilier, (Frankrijk) is een oito in 'ne gracht gereden. Twee menschen zijn doode lijk gekwetst. In Toulouse reed een ottobus in een ravijn. 14 reizigers gekwetst, o. u. doodelijk DE DOODRIJDERS IN DEN VREEMDE. In de rue Lafeyette te Parijs, werd Zondag de 18 jarige student in de rech ten, M. Level, wonende n° 45 op de steenweg van Vlaanderen te Pantin, het hoofd vermorzeld door een auto. De ongelukkige die per rijwiel door de straal reed, was gevallen en kwam onder de auto terecht Op ZONDAG 3 MEI AANSTAANDE, prach tige koers vooronafhankelijken, waarvoor 15 renners worden aangeworven. Deze worden verdeeld in 3 reeksen van 5 renners, waarvan er van elke reeks drij geklasseerd worden, voor de finaal. De reeksen woi den gereden op 10 km., de finaal op 50 km. 7m-t drij klassementen. De 9 overblijvende renners zullen de vol gende prijzen betwisten76, 60, 50.40, 30, 20, 10,10 en '10 Jr. Gezien deze schoone prijzen wordt geene fixe of reiskosten toegekend. Voor de inschrijving zich wenden Lokaal Velodroom, Boudewijnkaai, 35, Aalst. De in schrijvingen worden slechts aanvaard tot Zondag 26 April voor 10 uur voormiddag. Te AALST, ellcen zaterdag van 8 tot 10 ure, en eiken zondag van 10 tot 12 ure in ons Lo kaal, Lange Houtstraat ;te N1NOVE elke veer tien dagen den tweeden en vierden dijnsdag der maand van 8 tot 10 ure, in 't lokaal der Vrüe Klok bij Van den Abeelete SOTTKGEM, eiken eersten dijnsdag van 8 tot 10 me bij de Wed. Brunfaut, Wouwstraat; te HERZELE, eiken tweeden zondag van 9 tot 11 bij De Jae gher, aan de Vier Wegen te LÉl)E, eiken iaatsten zondag van 9 tot 11, in 't Lokaal, by De Ras, Rammelstraat. M. Daens werd goedgekeurd en bedankt door a d'Onderwijzers, vrije en officieele; Daens wiide een We van Vrede, volledige herkenning en ondersteuning va I de Vrije Scholen, Daens vroeg Scholen voor elke gezinc heid, naar keus der Huisvaders, Daens verhief de Kris tene School, zonder de Kloosterscholen in iets te krer, ken, Daens verdedigde het recht, de vrijheid en h( deftig bestaan der Wereldlijke Onderwijzers en Ondei wijzeressen, Daens heeft honderden en honderden Dank brieven ontvangen van WereldscheKristene Onderwijzers En nu wordt Daens overstroomd door laster en leugen NAAMLOOS, dit zegt alles NAAMLOOS. Daens is gerust, hij heeft zijn plicht gedaan als Kriste Demokraat. Er valt veel te zeggen op onze Katholieke re geering, maar wij verwijten haar in eerste plaats HAAR BEDROG A. In Finaniiële zaken. In de gcldbered- deringvan het Land, waar zij door vele nutteloo- ze uitgaven en door slecht bestuur van ons bezit, de zuurgewonnen penningen van ons Volk ver kwist heeft. De katholieken boften voor de laatste kiezing dat er zooveel en zooveel overschot was in de Staatskassen, en ze moesten in den duik miliioe- nen en millioenen schatkistbons uitgeven. Onze Staatsrente zakte daar door tot 75 a 76fr., zoodat vele kleine spaarders en vele werklieden, burgersvereenigingen het vierde van hunne spaar centen verloren. Om te beginnen hebben ;.e nu 300,000,000 (drie honderd millioen) geleend in Engeland, zoo- gezeid, maar z'en krijgen maar 231 millioen. Aan 3 lawijten de katholieke bladen aan 4 1/2 en meer, werd er bewezen in de Kamer. Waar is nu al dit overschot en boni's in de Kas. Zij deden als iemand die sterft en boft met het geld van anderen, die den grooten uitgeeft en bluf verkoopt en geenen nagel meer heeft die de zijne om zijne jas aan te hangen. Zij waren zoo rijk en zoo rijk, met hen was er geen spraak van nieuwe belastingen,... en ze waren op weg naar het failliet en bezig met het grootste deel der lasten weer op den nek van het Volk te schuiven, zonder tuiten of blazen, stilaan door allerlei onrechtstreeksche belastingen en door slim gedoken leeningen. Dat was het eerste groot bedrog hunne boni's. Hun jaarlijksche overschotten, waarmede ze jaren lang het Volk gepaaid hebben, verblind en -gëpa- loetert. Zij mieken gedurig putten om er anderen te vullen. B. Het tweede groot bedrog lag in de CON- GO KWESTIE. De Congo ging eene bron van welvaart zijn en 'tging niets koslen en goedsmoedig en altijd be trouwend werd de Congo overgenomen. Wij hebben het beestje nauwelijks vast en ze leggen reeds meer dan TWINTIG MILLIOEN schulden op onze rugge. B. Het derde GROOT BEDROG is die alles verslindende militaire begrooting en dit ontoom- baar SOLDATENSPEL. Eerst geen man, geen cent, geen kanon meer, dan een zoon per huisgezinen al wie voor de andere partijen stemde, sleurden al de jongens naar den troep, zeiden de katholieken. En dan, al met eens en was de kazerne niet meer slecht en omtrent AL de weerbare mannen moeten er naar toe. 't Was het ALLEMAN SOLDAAT En waarom Omdat het oorloog was in de BALKAN'S. Wel waarachtig als dat het gevaar was, ze zouden geen klein beetje te laat gekomen zijn met geheel hun nieuw leger Er was vóór de kiezing ook gevaar geweest en meer dan eens, maar dan hadden ze niet gepiept, de catholieke regeerders. Zij hadden het al lang in den zin ons dit soldatenspel op te draaien, maar z'en durfden niet en tot den dag der kiezing toe schreeuwden zij het luide Wie geene verzwa ring wilt der militaire lasten, stemt voor de katholieken. En de kiezers deden het, ze hebben nu hunne belooning. Met de HULP VAN LIBERALEN werd de diensttijd van een jaar verworpen en wij hebben de geheele karwei vast. Geen vergoeding meer voor de soldaten maar alleman soldaat of bur gerwacht, na langen diensttijd en lasten voor forten, kanonnen, schietgerief, officieren enz. Zooveel, zoodanig veel dat het land er onder moet bezwijken en dat 't hair door ons klakke zal groeien. Want in militaire zaken is er altijd te kort, missen ze altijd, er komt altijd een steertjen aan. Minister de Brocqueville bekende dat er reeds een foutje was van meer dan NEGENTIG MIL LIOEN. Kiezers, gij moet nu 'nen keer aan de katho lieke heeren nen anderen dans leeren. Zij willen uw zonen doen soldaatje spelen, welnu, speelt gij nu 'nen keer op uwen poot. Heft ook aan nu uwe vrije soldaten-marsch. een nieuw strijdlied. Op allen op tegen het Bedrog tegen de overdreven belastingen tegen de Kongoschulden tegen het Alleman-Soldaat en den langen dienstplicht. STEMT VOOR DE VLAAMSCHE KRISTENE VOLKSPARTI

De Werkman | 1914 | | pagina 2