Een en ander uit ons programma Gelijk recht Lezers van dit Blad, gij wordt ver zocht het aan Vrienden en Kennissen voort te geven. De katholieke bewaarders, om den slechten in druk door de nieuwe militaire lasten te weeg ge bracht, trachten nu de kiezers wijs te maken dat onze onafhankelijkheid bedreigd is. Zoo vinden zij voor iedere kiezing een middeltje om de kiezers schrik aan te jagen. Over 6 jaar was het Als ge voor de katholieken niet kiest zullen pastoors en non nekens weggejaagd worden Over 2 jaar zegden de katholieken aan de kie zers Als ge voor ons niet stemt moeten al uwv zonen soldaat worden. En nu is 'tMenschen, onze onafhankelijkheid is bedreigd. Wij gaan aangevallen worden door Frankrijk nu Duitschland en zonder de nieuwe Wt t we konden ons niet weerén. De oorlogen worden langsom meer onmogelijk in de beschaafde landen van Europa. Waarom In 1911 wanneer de Marokko-kwestie Frank rijk en Duitschland in onverschil bracht, dacht men dat een oorlog ging uitbersten. En nochtans niets gebeurde. Het geschil werd op minzamen voet verheffend, «want, zegt lord Avebury (een engelsch staatsman)deonderhandelingen tusschen landen zijn machtiger en bereiken beter hun doel dan de bajonnetten en geweeren. Men zegt soms ook Frankrijk zal nooit 1870 vergeten en vroeg of laat zal het zich over deze bloedige nederlaag willen wreken. Daartegen stellen we dit 1. 1870 was voor Frankrijk en haar trotsen keizer eene goede les voor in 't vervolg meer ver draagzaamheid en min hoogmoed aan den dag te leggen. De geschiedenis beoordeelt zeer streng Frankrijks lichtzinnige kreet «Naar Berlijn De reden van dien oorlog Spanje was zonder koning en bood den troon aan een duitschen prins zee, nauw verwant aan Napoleon III. Napoleon eischtte van Duitschland dat het aan dien prins zou verbieden die kroon te aanvaarden. De ko ning van Pruisen weigerde dat te doen. Daarop verklaarde Frankrijk den oorlog. Dezelichtzinnige handelwijze moest het uitboeten. 2. Van 1818 tot 1905 leverde Frankrijk 1079 veldslagen 495 waren bloedige neerlagen die aan Frankrijk werden toegebracht door Engeland, Rusland en Spanje. En niettegenstaande die495nederlagen is Frank rijk vriend en bondgenoot van Engeland, Rusland en Spanje... In Duitschland zoowel ais in Frankrijk heeft men vrede noodig. Langs beide kanten is men overtuigd dat een oorlog voor den overwinnaar een doodsteek ware, en voor den overwonnen den dood. Het zijn slechts eenige mannen uit de pers en eenige kapitalisten uit zekere nijverheid die pogen een oorlog te doen losbersten en dot tot hun voor deel. En ziehier waarom Al de laatste uitvindingen zijn door de militaris ten ingepalmd. Men zag de draadloozetelegrafie opkomen. On- middelijk vielen de mititaristen er op en pasten het toe op oorlogschepen, legers enz. Zeppelin kwam met zijne bestuurbare ballon te voorschijn. Nogmaals, men maakte er militaire bestuurbare ballonsiaf. De vliegmachienes kwamen op. De militaristen grepen het vast om er moordtuigen van te maken. De oorzaak In de groote landen beschikt het ministerie overij na onbeperkte credieten. Een uitvinder vindt soms moeielijk de noodige kapita len om zijne uitvinding uit te baten. Indien zijne uitvinding kan toegepast worden op 't leger is hij verzekerd de noodige kapitalen te vinden. De uit vinder die morgen een nieuw geweer uitvindt, zal op een jaar zoo rijk zijn als de zee diep is. De ze die een cerum zou vinden tegen canker of an dere ziektens zou jaren lang moeten worstelen te gen d'armoede. Vandaar die neiging, dich zich meer en meer afteekent, om demenschelijkegenie te richten naar opzoekingen tot verbetering van oorlogsmateriaal. In de groote landen leeft een zekere nijverheid door en voor de legers, door en voor 't militaris me. En 't zijn die soort nijveraars die uitsluitend levend van de legers die hunnen invloed gebrui ken om hun «marchandise» aan den man te bren gen, die alles in 't werk stellen om nieuwe com- mandes van moordtuigen te bekomen, en die zouden dan ook niet afschrikken een oorlog te doen losbreken om nieuwe bestellingen te kriigen en groote winsten te kunnen opstrijken. Die soort nijve$aars, levend van de tranen en 't bloed van een volk, hebben ten hunfien dienste zekere groote dagbladen die, inruiling van eenige millioenen, maar immer schrijvenen wrijven om de volkeren tot moorden a?n te zetten en de lan den tot immer grootere bewapeningen te doen overgaan. Daar ligt de plaag, den kanker. In Duischland en in Frankrijk bestaan die bla den die door hun lomp schrijven europeesche ver wikkelingen trachten uit tc lokken, ten voordeele van eenige kapitalisten. Ge zult me zeggen Maar dat is monsterach tig Geen ander woord past. Gelukkig die «campagne» gekend is. Gelukkig dat die mannen ontmaskerd zijn. Maar gelukkig vooral dat in Europa de werkende volkeJen, de eerste slachtoffers van den oorlog, het beu zijn te dienen als kanonnenvleesch. In alle landen der wereld komen machtige groe peeringen ten voordeele van den vrede. In Frankrijk, Duttschland en Engeland hebben die bonden een grooten invloed, en op de laatste Vredes-Conferencie zag men groote staatsmans der verschillige groote Mogendheden, de middelen zoekend om de oorlogen te vermijden en om de geschillen tusschen landen voor een internationaal tribunaal te regelen. Die beweging is sterker en machtiger dan men wel denkt. Ze weegt op de openbare machten met invloed en gezag. Al de geschillen tusschen landen in deze laatste jaren, zijn verheffend niet door de wapens, maar door de onderhandelingen. De tijd van oorlogen is voorbij. De wereld snakt naar vrede. De zaak langs een anderen kant beschouwd Als Frankrijk en Duitschland hunne legers ver- grooten en wij vergrooten het onze. >n welke verhouding is dat Eene man tegen 1000. En denken de katholieke bewaarders, dat in geval van overrompeling die verhouding sterk genoeg zal zijn Dat onze 200 a 300,000 man zullen kun nen weerstaan aan een leger van 2 millioen sol daten, met daarenboven eene sterke luchtvloot Het doet ons denken aan de padde die zich zoo dik wilde maken als de koe, zooals Lafontaine het schoone schrijft. Het heil van België ligt niet in. een sterk leger. Wij noemen het eene misdaad, Frankrijk en Duitschland te willen doen doorgaan als wilden zij ons inpalmen. Met beider landen leven wij in de beste betrekkingen, met beider landen doen we schoone handelszaken. Die boekjes die hen doen doorgaan als overrompelaars, zijn niet van aard om onze betrekkingen met die landen te ver sterken en te vervriendelijken. Wij wi len kosteloos Pensioen van 1 jr. per ,.-ag voor alle ouderlingen van stad en buiten, die geen begoede menschen zijn, die op hun eigen geen voldoende middelen van bestaan hebben. liet mag niet meer gebeuren dat ouder lingen beroofd worden van het pensioen, omdat zij no.j ren zoon of een dochter hebben die nog bij hen inwoont, die werkt voor liet dagelijksch brood, maar die men dan verplicht m -t dit mager loon rog een oude vader of moeder te onder houden. Wij willen verzekering tegen ziekte en vroege werkonbekwaamheid maar niet in die verpletterende voorwaarden zooals zij in een wetsontwerp door de Regeering zijn bepaald. Dat is een OVERDREVEN LAST voor den arbeidenden stand zooals het door de kaiholieke tijdschriften zelve werd erkend. in zake maatschappelijke verzekerin gen moet de rijkdom, de weelde en de slaat de groote last dragen. Wij vragen dat er geld gezocht worde voor de nuttige maatschappelijke werken in de belasting op de weelde en den rijk dom, die meest heeft moet meest geven. Dat men geld zou slaan uit den rijkdom der koolmijnen, dat men de koolmijnen der Kempen niet langer zou weggeven aai' enkele groote geldmaatschappijen, Die koolmijnen zijn den eigendom der ge- meénschapen de waarde en de rijkdom daarvan moet aan de gemeenschap ten bate komen. De Staat zeli moet enkele koolmijnen ontginnen, daar zal winst uit voortvloei en, het zal beletten dat de koolmijnbazen den slaat met hunne hooge prijzen uitbui ten. Meer dan 12 millioenen te veel heeft de Staat betaald voor zijn kolen. Er is ook geld te winnen door de ver- andei ing aan de inrichting aan het nota risschap, door de hervorming in het be roep van Hypotheekbewaarder, door hel K-perken van vele nuttelooze prachtwer keu, b jzonderlijk door het intoomen van het militarisme en het verminderen der krijs/uigaren en dooi' betere en diepere besiudeering der uiltevoeren openbare werken, die nu dikwijls maar half werk zijn of totaal onbruikbaar. Meer vooruitzicht en meer voorzichtig heid. VOOR HE FRANSCHMANS liet stemr ebt vier de Franschmans, duor de kie-ing vro ger te stellen ten laatste den 1 z ndag van Mei. Meereizende raadsmannen, ewezen Franschmans. die de taal van ons volk spreken en die ze kennen, die de streek kennen en door de regeering betaald wor den. DE SCHOOLWET Wij willen verplichtend onderwijs, maar geene voorrechten voor de vrije school tegen de openbare school. Wij willen plaatsen en betere bescher ming voorde wereldlijke onderwijzers en onderwijzeressen, in het openbaar zoowel als in het vrij onderwijs. In het vrij onderwijs moet de plaats van den wereldlijken onderwijzer ge waarborgd worden en mag hij niet afge dankt worden zonder ver weer tegen het vrij schoolkomiteit Er moet een gemeng de middenjury zijn om de examen te keu ren van de onderwijzers van de vrije nor maalscholen, dat is een beste waarborg van degelijkheid. Wij willen, steun voor liet vrij onder wijs, voor de vrije Christen scholen, als voor de anderen maar wij willen niet dat het openbaar onderwijs rechtstreeks of onrechtstreeks bekainpt of benadeeligd worde. vVij willen betere loonen en jaarwed den voor de onderwijzers. Deelir.g en voeding voor de schoolkin deren of eene treffelijke vergoeding om de Ouders toe te laten zelf hunne kinde ren te onderhouden en te kleeden want velen, door de kleine loonen in Vlaande ren, hebben de kleine winsten door de jonge kinders gewonnen hoogst noodig om een beetje door de ellende te gera ken. Wij eischen de landtaal, voertaal van liet onderwijs. Wij zijn niet tegen het Fransch of 't zij gelijk welke vreemde laai. Maar als men Fransch wil leeren, dat men het dan doe om Fransch en Fransen onderwijze. Maar als men leert rekenen, cijferen, geschiedenis, natuurkunde, enz, en als men leert weven of smeden, dan moet men die VAKKEN leeren in de eigene taal maar niet in een vreemde taai. Onderwijs voor de Vlamingen. Meer onderwijs in Vlaanderen. Vakonderwijs. Meer en betere be roeps- en rijverheidschoien. Meer mid delbare scholen voor handelaars, nering doeners, bedienden, enz, Wij eischen de Vlaamsche hoogeschool. Die geeft ons vlaamsche ingenieurs, doktors, advokaten, notarissen, leeraars, enz. die de taal van het volk kennen en in die taal hunne kennis aan het volk kunnen mededeelen. Het volk zelve kan alzoo, door en in zijn eigen taal tot de hoogste ambten en beroepen opklimmen, zonder eerst te moeten jaren en jaren verslijten om vol doende eene vreemdetaal aan te leeren- en dan eerst te kunnen de lessen te vol, gen. De vreemde talen moeten A PART ge leerd worden op hun eigen en niet ui een vak te leeren. Wij willen Bescherming van vrouwen en kinder arbeid, Beperking van het getal ar beidsuren Loon om treffelijk eene fa milie te ondei houden. Alle gezond heidsmaatregelen in de nijverheden, Afschaffing van art. 310 Regeling van de huisnijverheid —Meer werktoeziohters Verzekering tegen ziekte, werkonbe kwaamheid en vroegtijdige gebrek kigheid Steun by werkcrisis Betere loeding Beter woning Meer lucht en licht Duidelijker arbeidscontrakten en werk verdragen Bescherming onzer werkers in den vreemde. Het koste loos Pensioen. VOOR DE LANDBOUWERS Lange pachten Regeling der pach- len Bel ..sting op de boomen ten voor deele der eigenaars langs de veihuurde gronden geplant. Afschaffing der hate lijke jachtwet. Beter landbouwonderwijs door den staat. Ontlasting van den land bouwgrond.Beter krediet Veran dering der Hypotheekwet. Verkorting van den soldatendienst Kruier t'ajfers voor- cle Vlamingen 60.000 Vlamingen moeten naar den vreemden streken voor 't la.-tig land bouwbedrijf en 't aardewerk 200.000 vreemdelingen komen hun brood in België verdienen, dikwijls in 't boste werk. DE WONINGWET Er werd besteed In 't Vlaamsche land In 't Walenland 19,729,000 144,315,000 TOELAGEN VOOR OPENBARE GE- ZONDHEIDS WERKEN Oost-Vlaanderen T908 Luik fveel kleiner) 29,000 452,614 GELEERDHEID In Oost-Vlaanderen Luik 10 tot 20 0/0 ongeleerd 4 a 5 0f tenzij Gent 12 Ronse 19 0/° waar er Vlamin- Geeraardsbergen 20 gen zijn die weer Hamme 310/° verzuimd zijn. KINDERSTERFTE Vlaamsche land Waalsche land 16 J" en meer (Gent) 8 0/° AAN KOOPMAN LANDBOUWMA- CHIENEN Oost Vlaanderen 17,474 fr. Luik 41,350f. NIJVERHEIDSSCHOLEN Oost-Vlaanderen 6 - Henegouwen 42 IN DE MIDDENBESTUREN VAN 'T LAND 1 Vlaming (2ta!ig) tegen3 Walen (l talig) STAATSWERKLIEDEN Wij vragen voor u de vrijheid vaniver- eeniging. Vergeet niet wat Petrus Daens en do Cliristene Democraten voor u ge daan hebben voor uw loon en uw recht en ge zult voor ons stemmen lyk uw broeders van Aalst. Wij vragen stemrecht voor de onderoffi cieren. Christene werklieden, gedenkt;de mis kenning der Christene werklieden door de behouders te St Nikolaas en te Aalst. Stemt alleen voor de vrije Christene Volk- partij. Het Senaat moet weg, lijk het nu is. Er moeten meer kiesbaren zjjn voor het senaat en alle standen moetenjer ver tegenwoordigd zjjn. BURGERS Eischt met ons de Evenredige"vertegen woordiging per provintie, voor de verte genwoordiging uwer belangen. Eischt met ons de inrichting van 't burgerkrediet Twee machtige wapenen voor de volks macht. Hét aigemeen Stemrecht en de uitgebreide evenredige vertegen woor* diging DUS E. V. voorde kamers met pro- vintiale omschrijving. E. V. voor de provintie E. V. voor de gemeente. Daarbijde afschaffing van de boven- vakken. Weg liet vierkant boven de lijst. De kleine man, de burger, boer en werkman, beeft zooveel en meer belang bij het goed bestuur van een land dan de rijke en hoogere standen, want voor de kleinen hangt er hun dagelijksch brood van af. Voor de grooten en rijken is een slecht bestuur misschien ellende en ar moede zijn. Daarom, om de rechtvaardig heides het algemeen stemrecht noodig ea niemand tnoet er benauwd van zjjn. De E. V. waarborgt de rechten van alle standen, als zij breed toegepast is. De E. V. is het recht der nieuwe voor uitstrevende gedachten, het is het beste middel tot verdediging der belangen. De E. V. is do vernieling der duffe on treffelijke politiek, 't is de weg naar meer vrijheid verdraagzaamheid en verzoening de weg naar meer gedachtenstrijd, de weg voor de onmisbaar geworden onaf hankelijke middenpartij als de Vlaam- Christene Volkspartij. Werklieden die christen zijtook vrya en onafhankelijke arbeiders, stemt voor ons, voor de cliristene democraten. De algemeene welstand in de Samenleving moet opklimmen van onder naar boven; ais Boer en Werkman in welstand leven, verkeert de Kleinhandel in bloeienden toestand, de Nijverheid iloreert en de hoogere Standen trekken Pachten en Intresten en Huishuur met gemak. Werklieden en Boeren moeten zelve hunnen Welstand en Heropbeuring bewerken, en in de Kiesbus hunne belangen doen gelden. Bijgevolg, wanneer zij nu met moeite het eene einde aan het andere kunnen knoopen, en zells 't noodige derven moeten, zij mogen uitroepen nostra culpa, het is door onze schuld. Advokaat DE BACKER. In leven Volksvertegenwoordiger van Aalst. Vrede en geduld zij met u lieden roept men ons langs alle kanten toe, en men ziet va» langs om meer het onrecht plegen, kaphaal, justitie, gezag, alles, all,-8, spant Ie s men te gen het Volk om het te verpletteren f ten minste van zijn recht verwijderd te houd n. Womden van Frans i.amerkcht. i artl kei •Kerstpag» van hLOKKE ROEL.iNU

De Werkman | 1914 | | pagina 3