Open Brief Kandidaten voor de Kamerkiezing. Pee Jef Sprot mi at N02f75 15 Mei 1914. eener Vliiamsehe Katholieke Moeder aan de katholieke Heeren va nAalst i LOOPENDE NIEUWS CO co ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42ste JAARGANG Mijne Heeren, Wederom lijk voor twee jaren komen uwe kiesdravers aan ons mannen en ons zonen hunne stemmen vragen; wederom hebben zij den mond vol van haatdragende en lasterlijke woorden je gens hun tegenstrevers, vooral de Demokraten Al wie u niet ondersteunt, wordt uitgegeven niet als een andersdenkende, met wien men van mee ning verschilt, maar die toch ons landsgenoot, een broedermensch is, maar als een slechterik, een boosaard én schelm. Ik, zwakke vrouw, ik ben beschaamd in uwe plaats. De geschiedenis van uw politiek leven is niets dan leugen, bedrog, politieke oneerlijkheid, en gezijt gij het die anderen nog durft uitschel den voor schelmen Hebt gij ons niet genoeg bedrogen, genoeg gefopt mijn tweede zoon zal ik weldra zien op trekken; 'k zie den derden en den vierde hier voor mij spelen. Gij zelve sedert lange jaren hebt ons, katho lieke moeders, den schrik ingepompt voor over dreven krijgslasten in uw bladen hebt gij ons honderde malen voorgespiegeld hoe de kazerne een gevaar is voor de zedelijkheid onzer kinde ren, die wij met zulke zorg van 't slecht trachten te houden, en een gevaar was voorde gezond heid van ons Vlaamsch ras, door de slechte ziek ten die ons jong Volk daar opdoen in vuile koten en kabardoezen, waarin de overheden voorgaan, doch die groote renten opbrengen aan de eige naars, die nog al dikwijls groote katholiekenzijn. En nu zouden wij moeten aannemen dat de kazrne goed is Nu zouden wij moeten aannemen dat de over dreven lasten noodig zijn Dan hebt gaten minste vroeger gelegen en dan zult ge nog liegen Dan hebt gij ten minste vroe ger bedrogen en zult gij nog bedriegen. Maar wij, wij welen dat die uitgaven en lasten er niet noodig zijn. Doch 5000 officieren meer, dat zijn zoovele plaatsekes voor uw rijke leeg- loopers en wie voor 't alleman soldaat stemt en ons tot aan den kop in schulden steekt voor den Congo, ten profijte van eenige rijke bankiers en katholieke politieke mannen, die wordt dan ba ron of graaf genoentd lijk M. Woeste. Ha wij hebben voor u geschreeuwd over twee jaren, over zes jaren; ons mannen en zonen heb ben dwaas genoeg geweest om voor u te stem men en nu moeten wij het uitboeten Mijn oudste werd kanonnier gemaakt voor drij jaren en na zijn dienst kan hij het op den buiten niet meer gewoon worden hij bleef in stad, trouwde alras en we blijven met ons klein ste zitten Hoe zullen wij met onzen tweeden varen Pier de smid, mijn gebuur, zijn zoon heeft drij jaren bij 't paardenvolk geweest hij weet bijna niet meer hoe hij met den hamer moet slaan 't zal nog een jaar duren eer hij als te voren in zijnen stiel kwam En hoe zal 't zijn met zijn tweede en zijn derde t Volk trekt naar 't Fransch en jan Verhoeven zijn paardenknecht is er ook naartoe voor 't groot geld, terwijl zijn zoon die juist in de plaats kon komen, met Oktober moet optrekken En voor hoelang Ha, uwe kinderen maakt gij vrij of steekt ze bij 't voetvolk voor den korten diensttijd; ze wor den voor tijd naar huis gezonden; ze krijgen bij zonder eten; ze bekomen alleslach van voordee- lcn, maar ons kinderen moeten bij de kanonniers, bij de ruiterij, bij de genie voor twee en half ja ren, onder officiers die zelfs hunne taal niet ken nen. En wat bekommert gij er u om of wij ze noodig hebben of nietof wij met 'nen hoop kleine kinderen zitten die wij niet kunnen voeden zonder de hulp van onzen oudsten Ge hebt ons gefopt en bedrogen Ge hebt ons in schijn voor den Godsdienst opgejaagd tegen menschen, Demokraten, diehonderdmalen beter zijn dan gij En ons kinderen ontsteelt ge ons nu tot hun veertien jaren tot hun twaalf jaar voor te leeren lezen, rekenen en schrijven en van twaalf tot veertien om te leeren werken. Doch voor wie? Voor wie gaan ons kinderen naaien, spellenwer- ken, borduren, enz. Voor ons om ons te hel pen ons ai deren kleinen opbrengen? Neen, wij moeten ze kleeden, voeden en gij steelt de op brengst van hun werk voor uwe vrienden O gij schaamteloozen, hoe durft gij nog uw wezen too- nen aan ons De lasten k mt gij nogmaals op ons arm Volk te werpen; ons druppelken hebt gij belast ons assurantiën hebt gij belast, onze pachten hebt gij belast Het beloofd pensioen van 365 fr. is niet te zien en de kleine verbetering die de Kamers komen te stemmen, is slechts een lokaas, want de Senaat zou 't nog moeten stemmen eer het Wet wordt en 't Senaat is reeds ontbonden o gij bedriegers! Overal en altijd bedrog en leugens bedrog in de stemmen, bedrog in de kiezing, bedrog in de krijgswet, lasten op 't Volk gij neemt ons millioenen en millioenen om de bankiers van den Congo te verrijken; ge steelt de vrucht van den arbeid onzer kinderen om uwe vrienden te ver rijken; ge steelt de koolmijnen van Limburg voor ze onder u en uwe vrienden te verdeelen, ge ont neemt ons onze zonen voor een nutteloos leger waar de Vlaming als een beest behandeld wordt! O mochten wij, moeders, nu stemmen Maar 'k hope wel dat öhs mans en ons zonen zoo laf en zoo dom niet zullen zijn nog voort voor u, schandalige bedriegers, te kiezen. Ge hebt ons bedrogen; uw beloften hebt gij gebroken tot de laatste ge ontneemt ons onze kinderen, zoo kleine als groote, komt niet onder ons oogen, valsche bewaarders, of we krabben uw gezicht aan stukken. De Christen Demokraten alleen zijn nog onze hoop, onzen troost, onzen toevlucht, onze red ding; zoo niet, wat zult ge nog al met ons kinde ren niet beulen en wat al geld niet vermorschen Leve de Demokraten, heeren katholieke be driegers en aanvaard als groet 'nen fermen slag in uw aangezicht. Eene vergramde en verontwaardigde Vtaamsche Moeder. Arrondiss. Aalst. Kristen Dem. Partij Christen Democratische Partij van 24 Mei 1914 DAENS PLANCQUAERT VAN DEN BRUELE CEUTERICK MEERT Plaatsvervangende Kandidaten PLANCQUAERT VAN DEN BRUELE COPPENS VAN CAENEOHEM Wie dammen daar hebben Pee'Jef fSprot Om ate dienen, manheere. Pee Jef Sprot, hoe is 't Goed, manheere, g'heel goed. Elk is kontent over 't Katteliek]? Ten alderuiters, manheere, g'hebt altijd Kritikanten enM alkontenten, die altoos weten iets te zeggen. Pee Jef Sprot, al de Werkmenschen zullen toch ver ons stemmen Dor meugde vast op rekenen, Manheere, en veur wiezominen, nondedosje anders stemmen as veer ons Weldoenjers, die ons werk geven en veer ons zergen. Pee Jef Sprot, wa zeggen ze van de Legerwet Dat onzen Belgik veel te schoon es en te treffelijk, manheere, om deur de Pruis, of deur den Franschman kapotgeschoten te werren. Pee Jef Sprot, wat hoorde gij van de Boeren Dat ze pier Katteliek zijn, en hejer koeien en hejer verkes, ze zeilen 't Katteliek blijven volgen. En den Baron. Pee ef Sprot? Den Barron, den Barron, dat fes 'ne mensch, man heere, die, nondedosje uit zijn Kasteel komt, om tussen ons te kommen en ons te salleweeren. Moest er iets aan den Berremeester overkommen, hij most in zijn plosj. En de Beloften van den Barron, wa zeggen ze van zijn Beloften, Pee Jef Sprot Dat het schoon is zijnen kant, manheere, uit zijn Kasteel te kommen veur werkende Mensjen. Pee Jef Sprot, zeggen ze niet, dat den Barron de Menschen -belogen en bedrogen heeft Die da zeggen, manheere, zijn staterikken, watten! tegen den Barron die uit zijn Kasteel komt, bij werkende menschen, die ons zijn nobele hand geeft en ons toelacht gelijk een suikerspeksken zijn ze nie beschomd - Pee Jef Sprot, Donsj, den Donsj Manheere. Donsj is den hol op, het Onderpastoór- van Mijlbeek, heeft perbliek gezegd dat Donsje 'ne groote Ket:eris, het Onderpastoorken wilde dat doen affisjeren op de Kerkpoort, maar 't Kopken zei azoo, zei hij azoo om regulier te zijn, dat moet eerst een Conciliabilium bij de Broeders van de Kat. Pee Jef Sprot, kan 't Kopke Latijn - f Hier en daar een brok, manheere, van rond.te gaan mer de Schaal in de Kerk. Pee jef Sprot, gaat na in de Keuken, 't meissen zal j a 'ne pot bier geven. Gelijk 't a belieft, manheere. J Aan elk den hartelijken goe den dag. Steunfonds gij zegtonsveel. Er komt zooveel Poer binnen, dat ik naar 't Ministerie van Oorlog moet om een piket Schildwachten te vragen, an ders springt Chipka nog van 't Poer. Keizer Frans vanj Oostenrijk betert langzaam van zijn Kattara, maar 't is den ouden dag die hem krenkt. Elk leeft ueerne lang, doch schrik van oud te wor den. In BRUSSEL is overleden den Aalstersche Fabrikant M. Louis Van Langenhoven zijn vader is nog Burgemeester geweesf; gedoopt als kristen, gevormd als kristen, is hij ook als goede kristene ge storven 3 M. Louis was werkzaam en verstandig hij had ook 't karakter van den Aalstenaar;opvliegend maar rechtzinnig, valschheid kon hjj niet verdragen. Dit zegt elk. In Erondegem is overleden een her bergier van 93 jaren, genaamd den Aardigen Bats; een zeer achtbaren man Men ziet bij de Meeting^ gevers vriend Baude niet van Welle; de bekwame ieverige partijgenoot is ziek haastig van zijn werk fekomen naar den Tram, gansch in 't zweet. In en Gemeenteraad is 't nu Karte! tusschen Katho lieken en Liberalen is 't ook Kartel van kofferforis voor de Boul/ards. Ik heb de Scbepene Moeyersoen een statistiek be loofd over AalstZiehier oilicieele cijfers 574 mannen kunnen lezen en schrijven, en 6544 vrouwen, 2173 mannen en 3079 vrouwen van 21 jaar, ten minste niets kunnende lezen ol schrijven. Dit is andere peper. Schepene Moyersoen, die somtijd zulke trotse hooge vlucht kan nemen, mag zijn hand kussen dat ik zwijg over de Gaz... Meer dan 1X0,000 fr. winsten alle jaren... En M. Moeyersoen die zich bijzonder in 't zweet heeft gezet voor den afstand der Gaz. In M e x i k o ziet men geen einde aan de bloedige gevechten, de President van Amerika spreekt kalm en wijs, anders zou het bloed er stroomen. Rijssel is opgelicht door een droef Kiesbedrog. Men moet eerlijk zijn in alles. Kiesbedrog is Zonde en Diefstal. Koning Aibertus is naar 't Kamp van Beverloo, in 't Senaat gaat de Schoolwet gestemd zijn, maar de Wetten voor Zieken en Ouderlingen zijn uitgesteld. De czaar van Rusland en de boeren Men meldt dat de czaar van zin is een reis per automobiel te ondernemen in het zuiden van Rusland, ten einde met eigen oogen te zien hoe het met de toestand van de landbouwers gelegen is, M. Krive- cheine, minister van landbouw, zou den czaar op deze reis vergezellen. CD C6

De Werkman | 1914 | | pagina 1