Wat er met ons geld gebeurt TE 150 MILLIOEN WREEDHEID! En te AIELDERT Te koop op ons Bureel De Nieuwe Troost der Armen Handleiding met Uitlegging ifi, id irt, 300 millioen franken 75 MSLLSOEi 225 MILLIOEN 300 MILLIOEN 75 Millioen 0 G IVEilliooix 12 Millioen 365 franken 75 IVEilli oen 300 225 millioen 9 millioen percent TG millioen 1 millioen millioen 5©o duizend franken duizend franken 1 millioen 7 duizend 76 millioen 300 franken 225 franken In zijn Vastenbulle schreef de Kardinaal-Aaitsbis- schop van Mechelen Katholieken, weest goedhertig en verdraagzaam, bijzonder jegens de tegenstrevers. En wat nepen Katholieke Eigenaars op Mijlbeek: Den rapo binnen of seffens verhuizen Hnlelo nm Daar ook hebben de Katholieken c c pt-iii getoond dat zij ap-og kristene menschen zijn. De Paters hadden in de üemeentekie- zing vrjj gestemd; en de Katholieken gingen 's avonds huilen en zingen voor d'Abdij Haalt een koorde, Maakt een strop En hangt den lesten Pater op. Kwispeis Jeun weet wel dat wij waarheid schrijven. Broeder van onzen Distrikt Commissaris, die gedwon gen werd zijn ontslag te geven, over 6 a 8 jaar, ter wijl hij nog kloek en frisch is, ondanks zijn hooge ja ren, hij kon nog 20 jaren dienst doen, maar een jonge vreemdeling, vriend der Bethimen, moest hem roef- roef vervangen, Pastoor De Cippele wilde Vrede door F.venredigheid op zijn Parochie en daarom hebben de Woesten van Meldert hem du dood aangedaan. Niet alleen werd Arrondissements commissaris De Clippele GEDWON GEN ZIJN ONTSLAG Ti- GEVEN, maar de Familie Van der Haegen, die altijd zoo rein en zoo heldhaftig Katholiek was, werdgrof miskend en onredelijk verstooten. Te Audenaarde is het Garnizoen door den Katholieken Gemeenteraad afgestemd, eenparig behalve 2, en AL'de Geestelijken waren tegen het Garnizoen. Vaders Moeders Denkt aan de ziel uwer zonen die door de Katholieken allen naar de Kazerne worden gesleurd, de Kazerne die is Eene plaats van ongeloof en zedeloos heid. (Woorden van E. H. Van Heuverzwijn, bestuurder der St-Camielschool te Aalst.) 't Is ongeloofelijk welke grouwelijke leugens mente- genmij vertelt op de katho lieke Meetingen.Ik ben goddeloos, zede loos, oproermaker, ik wil slechte scholen inrichten enz. enz. te veel is niet genoeg. De menschen walgden van die vuile leu gens. De katholieken hebben eene Wet gereed die de dood zal zijn van alle kleine Bakkers. De stemming is uitge steld tot November, uit schrik van de kiezers. De wet op de landpachten is ook uitgesteld. Maria van Braband. l,oof% Leven van H. Conscience. 1,25 fr. De Boerén van Ooien. (Uitnemend leutige verhalen) 1,25 fr. Jan De Licht en zijne wreede Rooversbende. 4,oo fr De vrolijke daden van Keizer Karei, (groo boekdeel) 5,oo fr. of onwaardeerbare seli.it vni. licht'- e sr-uvoi einen mediëL tegen verscheidene Ziek ten. Wo de». Gezwellen en an dere kwalen van i sienscle lijk lieli.-i.iin l-l lc druk ver meerderd met een Hij voeg-.-tl en eeiiigc Remedie» voor Paarden en Hoorn lees: e:i. prijs 0,50. T' aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po- Ikfc, Arm- d Kerkraden; door Thom. Lathouwers. 1,50 Reeds meermalen hebben wij uwe aan dacht geroepen op het verspillen van ons geld Zeer dikwijls hebben wij u doen inzien, hoe er sieeds door Woeste en zijne katho lieke trawanten, geantwoord werd dat er geen geld was voor 't werkmanswelzijn Gedenkt slechts de schoolsoep der arme kinderen Het pensioen van den afgesloofden werkman In plaats van kosteloos, zal hij 24 fran ken in het jaar moeten sparen en nooit of nooit zal hij 1 frank daags pensioen be reiken Baron Bethune, alias Zonnestraal, heeft het bekend in zijne redevoering in de Ka mers, op Donderdag 30 April Welnu, de katholieken hebben geen geld voor werkman of voor zijne kinderen maar wel hebben „ij geld voor bankiers en vreemdelingen Luister goed, kiezers van Aalsten Den dervallei Geen Woeste, geen Mocyersoen, geen Bethune zullen onze bewijzen weerleg gen Gij weet allen, dat ons- katholiek gou vernement in den beginne van het jaar eene leening deed van bij Engelsche bankiers Gij weet allen dat deze leening, weder- eischbaar op 25 jaren, tegen 3 0/0 per een jaars Gij weet ook allen, als dat Komissie en zegeloon door dweilde Engelsche ban kiers gevraagd, opliep tot de som van Zoodus dat het katholiek ministerie' zich tevreden stelde met als wanneer het voor ons land eene schuld erkende van Zoodus r::' J u 1 woekerwinsten voor de vreemde ban kiers I PÈ En vinden geen: voor kleederen en schoolsoep onzerj kin deren of nog ook geene om onze ouderlingen een pensioen te ge ven van Maar er is meer kiezers van Aalst en Dendervallei Veel meer nog Waar zij weggeven aan vreemde bankiers,en waar zij aldus jaarlijks eene percent moeten op brengen aan 3 0/0 voor wijl zij er maar vau ontvangen hebben, zoodus bijna op de zijn 3 MILLIOEN voor niet weggeven ge durende 25 jaren of nogmaals Geven zij dan niet een geschenk van aan die Engelsche bankiers, waarvoor gij zware en dure lasten zult moeten opbren gen Zeg, eens, kiezers van Aalst en omstre ken, welke zijn deze nu die zoo nutteloos uw geld verbrassen en verkwisten f De Katholieken, niet waar Maar daar is nog meer, kiezers I De katholieke staat heeft die woeker- millioenen niet in eenmaal ontvangen Hij is betaald geweest volgenderwijze 1914 16 februari 51 millioen 10 maart 60 4 april 9 8 april 105 Totaal 225 millioen Zoodus dat diezelfde katholieke rêgee- ring nogmaals ten geschenke gaf aan die bankiers. Want zij moest niet den intrest van gansch een jaar betaald hebben op geld dat zij maar bij deelen gekregen hadden in een tusschenval van twee maanden Zoo heeft zij volgen de rekenkamer, aan de bankiers. betaald als zij hen enkel had moeten afkorten, en aldus weer eene verbrassing van Zeg me nu eens met dé hand op het hart, zijn zulke bestuurders uwe stem waardig Zij roepen steeds met Woeste aan het hoofd dat er geen geld is voor degelijke werkmanswetten, voor liooger loon van bediende en onderwijzers Dat er geen geld voor arme hongerige schoolkinderen of atgeslootde werklieden is En zij vinden middel, om op ongeveer 4 maanden, weg te geven aan Joodsche en vreemde bankiers, in wiens geldzaken, ook hunne belagers berusten Gjj lastenbetaalders kunt gij nog voor zulke mannen stemmen De Godsdienst heilig en rechtvaardig, veroordeelt die niet de woeker en de af- zeiterij Wie, een uwer priesters, zoude u dur ven aanzetten, aan uwen boerman te leenen, waarop hij de volledige percent zoude moeten betalen, en gij hem maar zoude voor aftellen Geen een, niet waar Welnu, al wederom eene rede, om die lieden te brandmerken,die den Godsdienst steeds in de mond, zoo zelden in hun hart dragen Onze slrijd, is geene Godsdienstige, maar eene ware belangenstrijd Godsdienst, mag geen woekei ij of afzet terij dekken daarom zult ge u herinne ren dat uwe Christene overtuiging en uwe burgelijke belangen, hut vergen, dat gi; op 24 mei aan de stembus, niet mëer uwe stem geven kunt aan dezen die in de Kamers, steeds aan de slippen van den vlaainschen volkshater Woeste hangen! Gij zult dan ook stemmen, voor die recht door zee gaande en belijdende Chris tenen en Volksverdedigers, Pieter Daens en Plancquaert Aan hunne vingeren kleeft geen goud op het zweet en bekommering van boer en werkmangewonnen Zij dulden geene verkwistingen Zij vragen rechtmatig loon voor allen Zij eischen onderstand voor het scha mele kind Zij willen het volle pensioen voor den ouden werkman Zoodus voor hen zult en moet gij stem men, want vergeet het niet gij z(jt,en Christen en Burger Allen op dus En op 24 Mei y.ai het er klinken Hoe zee Voor Plancquaert en voor Daens qFILEX.

De Werkman | 1914 | | pagina 3