Onze Leiders ^Kleine Burgers en Werkende Menschen PRIESTER DAENS Aan de Poort des Hemels AAA ALLE in de Slad en op den Buiten. Al wie werken wil en werken kan, schrijft die Afrosser heeft hel tegenwoordig zoo goed, dat zijn vrouw hij den beste Been- •"^"Bouwer om de schoonste slakken vleesch kan gaan. De Bevolking van Vlaanderen loopt op de Klagers vaq deq Overvloed. laf en hoosaardig. De creolen en machtigen der Aarde. Hoe wreed is hei vertegenwoor digd te zijn door .11. Woeste, die ons in niets vertegenwoordigd EENIGE BLADZIJDEN Ziltiai». van VolksvcrtDaens Gij allen die weet en ondervindt hoe lastig het leven is voor alle werkende menschen Moedersdie gedurig moet scharten en zorgen en nog te kort komt, voor de noodwendigheden van uw Huishouden Weet ge wat de rijke Katholieken schrijven in hun Afrosser», van Brussel, een Volksblad, docr rijke nobel Heeren, Graven en Barons, betaald en onderhouden Luistert Als ge dat peist, menschen zulke zaken dur ven schrijven doch reeds meermaals hebben wij in de Volksstem van Aalst gelezen Overvloed bij ons werkende Volk Dat durven schrijven, in 't arme Vlaanderen, op ons braaf, lijdzaam en werkzaam Volk, 't is meer dan Doch M. Woeste, de eerste Kandidaat op de Katholieke lijst, nu Graaf genoemd, hij monkte en pronkte al 10 jaar, om Graaf te zijn en Hij HEEFT HET VERDIEND. Want sedert 40 jaren is hij Volksvertegenwoordiger En wie heeft hij verdedigd en vertegenwoor digd O Een Katholiek van Aalst, schreef het in Mei 1912 aan Le XX" Siècle Katholiek dagblad M. Woeste, als er spraak in de Kamer was van het buitengewoon duur leven, hij zag de machtige rijkdom niet, maar zegde aan 't Werkvolk en klein Bedienden Zuiniger leven, sparen, min op reis gaan, min drinken.» Zang* ijze Het Lied der Vlamingen van Peter Benoit Geen beiaard leent zijn'tonen, Noch zingt zijn zilveren lied Voor Vlaandrens eêlste zonen Op taal- en volksgebied Maar in ons harten leven De strijders, vrank en vrij, D«e zich ten besie geven Voor Vlaand'rens Volkspartij. Ons leiders 't is geweten Zijn kerels uit éen stuk Zij dulden geene keten. Bekampen dwang en juk En spijts aristokraten Spijts franskiljonnerij, Zij blijven democraten Getrouw der Volkspartij. O Pieter Daens, Fonteyne O Plancquaeit, Vlaand'rens Leeuw, Uw leering is de reine, Het sieraad dezer eeuw Hoe anderen ook smalen Wij staan u flink ter zij, Door u moet zegepralen De Christene Volkspartij 1 MARTEN WIT UIT 'T LEVEN VAN Aprii-Mei 1902 Geweldigen Kiesstrijd, el fiebra, de koorts Meetingen bijna eiken dag, verspreiding van Schriften aanhoudend ioopen, Ioopen, voor inrichting, voor Peters, voor Getuigen Pries ter Daens wordt ondersteund door de Partij der klein-Handelaars en Burgers, te Brussel hij had eenige Landbouwers op zijnen lijst men scheurt ze met geweld van hem af om een zesde Lijst od te maken, de Lijst van Landbou wers toch behaalt Priester Daens 11,851 St.; dien avond en nacht, algemeene vreugd aan de Beurste Brussel; Priester Daens was bij een Vriend op de Hoogstraat; in triomf met de Groene Vlag trekt hij met zijn Volk dieper de Stad in, in de Vlaamsche herberg Van Hooland nabij de Plaats De Brouckere, naar de Statie, vertrekt met den nachttrein, wordt in Aalst ontvangen door een groote menigte, die hem naar zijn Huis orengt, aiwaar nij tot het Volk eene Aanspraak moet doen, juist gelijk Bis schop Lambrecht.. Ten 2 ure 's nachts brengt een Vrouw van't Volk het eerste Bloemkorfje, 's Anderdaags is 't een Processie van Volk naar ons Huis. Gelukkige schoone dagen, die veel lijden doen veugeten Priester Daens had 2000 stemmen over, de Boerenlijst, tegen hem opgemaakt, behaalde noptans 6027 stemmen Priester Fonteyne be haalde er te Antwerpen 5339; onze Democraten te Brugge 5300. Te Brussel waren gekozen 6 Liberalen, 5 Socialisten, 9 Katholieken en 1 Kristen Demokraat. Priester Daens was dus terug in de Kamer, als Volksvertegenwoordiger van Hoofdstad en Arrondissement Brussel; hij nam zijn plaats nevens zijn Vriend Advokaat De Backer. De Zittijden .van 1902-03-04 getuigen het: Priester Daens en AdvoKaat De Backer werk ten broederlijk te samen. Nooit kon men de minste schijn van nijd of onverschil bespeuren. Advokaat De Backer was een buitengewoon vernuft; bedeesd en schuchter in den aanvang, maar eens in 't vuur van tegenspraak en rede twist, een ontembare Leeuw. Reeds van in 1903 was hij weemoedig, neergeslagen door harden tegenspoed en een ziekte die zijn kloek lichaam ondermijnde. In 1902-3 hield hij gelijken tred met Priester Daens, die 42 malen het woerd voerde en De Backer 25 malen, ge ziet dat onze Volksvertegenwoordigers een deftig aandeel hadden in de Beraadslaging doch in 1903-4, terwijl Priester Daens 35 Redevoeringen uit sprak, bepaalde De Backer zich met 9,en meer maals hoorde ik Priester Daens zeggen «Och, wat heeft De Backer toch Hij woont alle zit tingen bij, volgt met aandacht; doch ik kan hem met moeite het woord doen vragen. Het was de ziekte die hem neersloeg, daarbij de zware last van zijne Raadplegingen, aan welke hij zijne bijzondere zorg toewijdde, 's Mor- gends hield hij dikwijls zittingen te Geeraards1 bergen, Ninove, Aalst en Sottegem, dan moest hij met den noentrein naar Brussel, ging daar roef-roef iets eten, liep naar de Kamer, ging weg met trein van rond 6 ure, en moest van Ninove te voet naar Denderhautem, aiwaar hem eiken dag Volk en Werk afwachtte. De bijzonderste Redevoeringen van Priester Daens, in zittijden 1902 03-04, waren voor de verbeteringen van het Lot der Werklieden en klein Bedienden, voor de Reizende Werk lieden; de Ministers van Spoorwegen moesten harde waarheden hooren uit zijnen mond in hertroerende woorden beschreef hij het lijden der Arbeiders en klein Bedienden, slachtoffers van Hongerloonen ik doe hierin ook mijn beste, maar mijn Broeder, die veel geleerder was en veel welsprekender, als hij van de arme Ouderlingen sprak, van de Landbouwers, van de Menschen die naar Frankrijk moesten of naar de Kooiputtcn of naar de Gaz-Fabrieken en de groote Werken, hij kon het zoo aandoen lijk zeggen dat de lezing zijner Redevoeringen tranen ontrukte, zelfs aan kloek mansvolk. Te AALST, eiken saterdag van Slot 10 ure en eiken zondag van 10 tot 12 ure in ons Lo kaal, Lange zoutstraat te NINOVE elke veer tien dagen den tweeden en vierden dynsdag der maand van 8 tot 10 urein 't lokaal der Vrye Klok bij Van den Abcelete SOTTEGEM, ellien eersten dijnsdag van S tot 10 we bij de Wed. Brunfaut, Kieuwstraat; te HERZELE eiken tweeden zondag van 9 tot 11 bij De Jae- fiher, aan de Vier Wegen te LEDEeiken Idatsten zondag van 9 tot 11, in 't Lokaal, by De Ras, Rammelstraai. Ge ziet Sinte Pieter, de sleutels in d'hand, met macht en majesteit, apostel Petrus zoo wreed veracht en vervolgd, de kotzitter, ik heb te Rome zijn gevang gezien, een hol in de Steenrots, zonder deur of venster, een opening langs boven zijn bed was een arduinsteen daar heeft Apostel Petrus bijna9 maanden in gezeten; den 29 Juni van 't jaar 67 kwam de gewapende macht hem uit dit gevang halen, eerst werd Apostel Petrus ten bloede gegees- seld en dan gekruist op den Iierg 'Aontorio. Apostel en Paus Petrus staat in gloria excelsior aan de He melpoort om binnen te laten in't Rijk der Hemelen al wie het weerdig is. Een oude werkende man komt nederig en bedeesd Mijn Broeder in Kristo, zegt Sinte Pieter, wie zijt gij Iemand die veel afgezien heeft op de wereld. Dat zie ik, Broeder. Mij krom gewerkt vóór den tijd Droeve dagen be leefd, bijzonder als ik oud werd. En uw Geloof in Kristo Jesu bewaard? Och ja, Sinte Pieter, veel bidden kon ik niet doen maar mijn Kinde ren heb ik kriste lijk op bracht en den Gekruisten God hield ik altijd in eere, want Sint Pieter, ik was Kristen Demokraat. Broeder, dat heb ik van verre gezien maar uw eerlijk, vroom en gerust wezen, binnrn, in gaudeamus, in d'eeuwige vreugd.. Alia, waarom aarzelt gij?.. Als ik u zeg van binnen te ko men geef mij d'hand. De groote Meester zal u aan zijn Goddelijk Hert drukken. Maar Sinte Pieter, iK verschiet... Op de wereld, zelfs in de Kerken, Geliefde Broeder, ik versta u, ge moet mij niets zeggen hebt ge vergeten hoe onze goddelijke Mees ter behandeld \verd en ik en al d'Apostelen?. Nu is een nieuw Heidendom opgekomen rijke kriste nen die zich vetten in 't goud, zat van weelde, ver- maak en hoogmoed, terwijl hun werkende kristene Broeders honger en gebrek leden met Vrouw en kin deren en de oude werkende menschen moeten gaan bedelen. De arme oude arbeider kan zijn tranen niet irf houden, hij weent, zeggende Sinte Pieter, wat gij zegt is waar, is waar, is waar. SINTE PIETER Zekerlijk is 't waar En onze Lieven Heer zou de Kristene Democraten niet zegenen, als zij in zijnen Naoi opstaan, en om Zijne Leering opstaan tegen die rneuwe heidensche wereld!.. Mijn Broeder lief, Ons Heer acht, Hij bemint die Kristene Democraten... Broeder, uw lijden is gedaan, voor eeuwig zijt gij in de Vreugd, kom toch. Sinte Pieter, mag ik u nog iets vragen Zekerlijk, Broeder. Pieter Daens, onze hoofdman, ze noemen hem ketter, zelfs een Onderpastoor heeft dat gezegd. Och die Onderpastoorkes zijn niet altijd nederig en ootmoedig. En waarom zou mijn Pierken Daens ketter zijn Sinte Pieter, omdat hij geschreven heeft dat 1 de Paus maar enkel onfaalbaar is in de Artikels van i het Geloof en niet in de Bestiering. j Maar, Broeder, dat is rein en zuiver Evangelie. I Paus, Bisschoppen, Prelaten, Priesters, Religieusen, j bidden ze niet dagelijks, gelijk de armste Kristene i mensch Arme Zondaars Daens heeft de reine en de heilige Waarheid geschreven. Broeder-Demokraat, j kom nu in de Eeuwige Vreugd.

De Werkman | 1914 | | pagina 3