Woeste en Rens Voorkeurstemmen De Lesse i der Kiezing. Na den Strijd. Arrondissement Aalst r Officiëele uitslag der Kamerkiezing van 1914 N° #178 5 Juni 1914. E e n z a a m heit'. Poer aanbrengen Verlies Winst 7483 st. De Christenc Democraten hebben aanaewonnen in bel Kanton Aalst #985 sl.; Geeraardsbergen iYinove 1541 758 sl. Herzele F 47 7 st.; Loltegein 942 st.; Wj f# ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; do Yreerr.de Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. I». DVF.NS Volksvertegenwoordiger, AALST 42stc JAARGANG Partenza Voorbij, gelijk alles voorbijgaat! met passeeren Een lange strijd geweëst Verscheidene weken de democraten g'exerceerd in 't Vuur... Den maandag en Dijnsdag na de kiezing, nov door 't vuur van den geestdrift op gevoerd, daags nadien uit de lange overspan ning vallen, kost wat kost moeten vluchten uit Aalst, suikerloot, Daens moest vluchten of was dood, vluchten per trein en tram naar mijn schoone, zoete, aangename, gezonde, prachtige en machtige Daar omringd van stilte, hooge Boomen, diepe groene ravijnen, van Zielrijke Vriendschap, daar was de kiezing uit mijn gedacht roet; ik zag en bewonderde de heldhaftige opoffering enzer propagandisten, die eiken zondag optrok ken van 4 ure 's morgends r.aar de 5 kantons van 't Arrondissement, ook na hun werk in de week, 's avonds ik zag de talrijke schaar on zer muzikanten altijd gereed 's Zondags en in de week, om de Meetingen op te luisteren; ik zag or.ze Schrijvers, onze Sprekers, die de be wondering opwekten zelfs der tegenstrevers onze Bestuurders die werkten en raadscheer- den tot laat in den nachtik zag met verruk- *-i king die werkzame opoffering met de mede- ^hulp en de macht der Volkeren ik zag van alle kanten voor de strijd, nooit beleefd Giften van aile kanten met vreugd en lusthoe nader de ide- zirig hoe meer drift, deugd en vreugd in de strijd overal Meetingen in open lucht de reizende werklieden oie viiegende Meetingen gaven en hosannas riepen van op hun treins eik die ieverde, zoo goed en zooveel hij kon; de Grijsaards, Vrouwen en Kinderen die mee hielpen de aanvoerders 't voorbeeld gaven. Ik, ae oude Daens, meegesleept door den geest drift, had dagen var. 3 Meetingen in opene lucht er. 2 uren gaans Piancquaert had dagen van 6 Meetingen Van den Brueie volgde met al d'andere onze kandidaten liepen overal rond, niet om te bedelen ofte Hegen, maar om deftig te overreden. Hier in mijn eenzaam Park, o schoone deftige strijd, gij ertroost mij, ge verrukt gc verheugt en verjongt mijn oude jaren ik sta voor u in bewondering, ik dank, ik dank, uit 't vurigste mijner Zie! ALLEN die er deel aan namen 20118 stemmen! 8000 stemmen meer danj in 1912,(1) De schoonste uitslag van 't gansche Land De grootste klop die ooit in de poiitiek-Woeste was gegeven En toch hadden wij meer verdiend. Pianc quaert moest erbij geweest zijn... 1000 a 1500 stemmen meer en de Democraten hadden hun tweede man, ze konden weiten voorstellen dia zetel is ons ontstolen... Zou de partijdigheid der kiezerslijsten ons niet 4000'stemmen ontnomen hebben Overdrijf ik met te zeggen dat bij de 2 duizend arme ouderlingen en zieken, tegen hun gedacht voor de- Katholieken moesten stemmen En die zaak van Lieferingen Geheim Groot geheim Waarom hadden de katholieken geheime bij- t eenkomsten 's nachts Sedert jaren loopt het/ op de tongen dat EEN stembrief voort kan onï te dwingen, van hand tot hand; Maar 42!!! Verspreidt overal En t de uitplakkingen van Daens-Ketter en de Proklamatie van Daens Ketter betreft,'was het niet een leste kiestrok om ons stemmen te ontnemen Wat de Liberalen aangaat, in hun strijd is valschheid, oneerlijkheid en laagheid geweest. Die kostbare les uit de Kiezing zullen alle De- mokraten goed onthouden, waarover meier in een volgend nummer. DAENS. Uit zijn Park-Duden, 1 Juni. (1) Ernioeten nog rond de 500 stemmen bij, kiezers die ne vens den naam van Daens en Piancquaert gestemd hadden. De strijd is gestreden. De Kristen Demokraten wftnneu 7500 stemmen en zij vierden hunne victorie. De Liberalen wonnen 'n paar duizend stemmen en zij vierden ook hunne aanwinst. De Socialisten verloren 500 stemmen en zij ook gingen met hun muziek uit. En eindelijk, de Katholieken die meer dan 5000 stem men verloren, zijn zondag met hunnen bok uitgegaan. Zij hebben ook gefeest. Er was 10,000 man volgens de Volksstem van Woensdag In Aalst dus was iedereen te vrede en iedere partij is in feest geweest. Maar dat de katholieke bewaar/iers verre van blijge- zfndzijn, dat zeggen ons hunne aanvallen. Zoo b. v. in de Volksstem van Zaterdag 30 Mei vinden wij het volgende: «Het ongehoordste is wel de stemmenaanwinst der «Daensisten. Dat is voorzeker de TROUWLOOS «TE PARTIJ van heel België: Zou men niet omvallen Eene partij welke ai hare heloftens verbroken heeft bij zoo verre dat een harer hoofdmannen op een katholiek banket moe.st uitroepen «Wij en hebben geen programma meer Eene partij die bij hoog en laag zwoer in 1912 «Geen man, geen cent, geen kanon meer en die na de Kiezing de eerste was om met de medehulp der Liberalen het Alle man soldaat in te voeren Eene partij aan wiens hoofd een man staat die onbe schaamd genoeg was om te verklaren Kiesbeloften moe ten niet gehouden worden Eene partij die gedurende jaren en jaren de Vlamingen bedrogen en gepaloeterd heeft Eene partij die laag genoeg is om ongeteekende laster- manifesten uit le geven die door 't Parket werden aange slagen, zulk eene partij zou ons>koajen uitmaken als de trouwelooste partij van heel België Dat is toch te sterk... Maar wat zullen wij zeggen Vanwege de Volksstem mogen wij ons aan alles ver wachten en bijzonderlijk als La !Wr.*vkvsn-dAntwerp se hen briefwisselaar. Baron Bethune heeft ook iets moeten zeggen over den 1 uitslag der jongste kamerverkiezingen. M. A. Brijs, de gewezen aanvoerder dei liberale Jonge Wacht van Aalst, de hoofdopsteller van het maandblad der jonge Liberalen, die over eenige maanden zooveel werk leverde aan de liberale associatie en waarin sommi ge liberale hoofden, o.a. M. Rens, eens flink gewasschen werden M. A. Brijs als bijtooverslag van het Aalstersch politiek tooneel verdwenen, over enkele weken terug ver rezen om de kandidatuur van heer Rens te komen verdedi "gen, dien M. Aciiille Brijs deelt ons de intieme over wegingen mee van baron Lodewijk Bethune in het Laat ste. Nieuws var. 31 Mej... Onze lezers moeten niet verwondert opkijken Alles ge beurd. Ziehier hoe dat gebeurde. 't Was's Zondags van Kiezing. M. Brys komt den Baron tegen. Ze wenschen elkaar proficiat over hun uit slag M. den Baron vertelt dat de verliezen die de katho lieke partij onderging, dat die verliezen allemaal voor zien waren M. den Baron vertelt nog, dat de liberalen huur en strijd eerlijk was, maar dat de Democraten de kiezers bedrogen hebben. 1 Ik bleef heel dubbelzinnig na die lezing. Een vrijdenker-Liberaal wenscht den Baron proficiat, en ze vallen t'akkoord om te zeggen dat onze strijd on eerlijk is geweest Den Baron die mag spreken van eerlijkheid op politiek gebied Dien Baron is nu een man die al zijne beloftens, al zijn eeden verbrak en die komt tegen ons zeggen Gij zijt on eerlijke politiekers. De Liberalen kregen een kompliinentje van den Baron: Gij zijt eerlijke menschenzegt hij. Wel bekome het hun. Voor ons, die de vriendschap van den Baron noch wenschen, noch zoeken, voor ons en voor de verstandige kiezers geven die handdrukken en die complimentjes stof toi nadenken. Wanneer zien we het geel-blauw kartel in ons arrondissement Zooveel te meer, daar het gedacht gegeven werd door de Volksstem zelve, die schreef: Jood, Pruis, Mussel- man, alleman kan met onze partij meestrijden. De Socialisten komen het slechts van al uit den strijd. Die menschen hadden den toestand in handen vóór de kiezing. Zij zijn nu niemendal na de kiezing. Hunne werkingen hun optreden in ons arrondissement had nu dit gevolg willens of onwillens de derde ze tel voor de Katholieken behouden. Baron Bethune is hen eeuwige dankbaarheid verschul digd. In ons arrondissement staan de Democraten zuiver af- ^geteekent van al de andere partijen. Dat is noodig voor den vooruitgang onzer partij. Daarom trekken wij hoopvol ten strijde. Een flinke werking, zonder ophouden, zal ons bren gen tot ons hoofdgedachtDe balans vormen in de Bel gische Kamer. Het Algemeen Nederlandsch Verbond had voor de kie- 1 zing van 24 Mei II. aan al de kandidaten der verschillige partijen van het Vlaamsdie Land gevraagd, of ze ja of neen, zouden meehelpen tot de Vervlaamsching der Gent- Scke Hoogeschool. Hebben JA geantwoord in ons Arrondissement Katholieken Al de katholieke Kandidaten, uitgeno men M. WOESTE. Christen Demokraten Al de Kandidaten hebben hun ja-woord gegeven. Socialisten Al de Kandidaten ja. Liberalen M. Behn, Alb. De Windt, uitgenomen M. RENS. Dat M. Woeste vijandig is aan ons Vlaamsche Volk en daarom juist nooit zal meehelpen tot de verheffing van dat Volk, dat wisten wij reeds lang. Maar dat we in ons Vlaamsch Arrondissement twee ge kozenen hadden die hunne polleviën vagen aan hunne Vlaamsche Kiezers, en dal die tweede Vlaamschhater is de LIBERAAL RENS, dat gaat over zijn -hout. Wat zullen de Liberale Vlamingen daarover zoo al den- ken Bezonder die Liberale Vlamingen van ander Arrondis sementen die hier M. Rens kwamen verdedigen op mee tings Men zal me,zeggen M De Windt en Behn hebben toch hun ja-woord gegeven. Zekerlijk. Maar die heeren zijn niet ter Kamer. Al de Vlamingen mogen roepen Wij eischen de Vervlaam sching der Gentsche Hoogeschool, en zoolang er TER K4MEK geen Vlaamsche meerderheid gevonden wordt om dat te stemmen, blijven de Vlamingen gefopt. (Zie vervolg 4« bl. 4' kol.) Aalst Ninove Gecraerdsb Herzele Sottcgem TOTAAL DAENS 309 75 39 94 99 610 PLANCQUAERT 162 100 39 108 32 441 VANDE BRÜELE 7 3 1 6 1 18 CEUTER1CK 2 51 2 1 56 MEERT 13 5 1 1 20 N1CHELS 41 8 31 2 1 83 MELK ANS 5 0 11 DEHANDSCHüTTER 8 2 2 7 3 22 12 DE NAUW 2 3 6 1 DE SWARTE 20 22 43 2 - 3 90 WOE TE 231 66 51 84 83 515 MOEYERSOEN 387 60 15 115 40 617 DEBETHUNE 2765 331 60 1270 334 4780 COSYN5 61 13S7 82 236 29 179."» VAN DER LINDEN 10 27 64 45 19 165 RENS 66 46 187 65 33 397 DE WINDT 238 16 6 24 7 291 VERBRUGGEN 17 4 3 74 7 105 ROELS 1 25 9 148 BEHN 2 718 49 3 "72 Socialisten 551 st. Katholieken 5263 Bethune 3529 voorkeurs!. Liberalen 2812 Kristen Demokraten

De Werkman | 1914 | | pagina 1