De Zedelijkheid in 't Leger Aan de Liberale Lasteraars H. Plancquaert. •V Relolten Beloften Is 't waar Leest en verspreidt Be Werkman Opgedragen aan onze Katholieke en Liberale BURGERVADERS die zoo erg gestoord-tiju omdat de Christen Demokraten de Kazerne in Aalst niet stemden Loopënde Aieuws Handleiding uillegging- over de G E MEEAT EW ET onrechtvaardig kiesstelsel ons door de katho lieken geschonken wordt. In 1912 hadden de katholieken 77 duizend steramen meerderheid over geheel het land. Deze meerderheid is veranderd in eene min derheid van ongeveer 20.000 stemmen na eene gedeeltelijke raadpleging van het kiezerskorps. Niettegenstaande het ministerie in minder heid is, blijft het in de Kamers eene meerder heid behouden van 12 stemmen. Wij worden dus bestuurd door de minder heid 't is de derde maal dat zulks voorvalt in 1900 hadden de katholieken 47.000 st. min derheid, in 1908 56.000 en nu 20.000. Doch men mag zonder gevaar van overdrijving zeg gen 100.000, want mocht morgen de andere helft van het land stemmen de katholieken zouden minstens 80.00 stemmen in dat ge deelte van het land achteruit gaan. Wat zal de liberale partij tioen Zal zij de kracht bezitten om de regeering te dwingen hier een rechtvaardiger kiesstelsel in te voeren Wij gelooven het niet. In de liberale partij zijn veel goede sprekers, doch mannen met politiek doorzicht hebben wij er nog maar weinig gevonden. De liberalen hebben nog eens wat moed. Zoo ziet men een bijna uitgedoofd vuurken onder een schielijken wind soms opflikkeren, doch als de brandstof ontbreekt, valt de vlam weldra neder en wordt het nog enkel een smeu lend vuur. Voor eenige dagen zit de liberale parlij vol vuurze waant zich reeds 't land meester doch weet zij niet dat zoo lang de E. V. met kleine kiesomschrijvingen blijft bestaan zij on mogelijk aan het bestuur kan komen Wij gelooven niet dat de liberale partij kracht genoeg bezit en wijsheid en doorzicht om de politiek de richting te geven die zij in België zou moeten nemen en we vreezen veel dat in 1916 lijk in 1912 zij zich 't hoofd zal inloopen tegen de katholieke rots die onwrik baar zal blijven zoo lang een valsch en oneer lijk kiesstelsel gesteund op partijdigheid en bedrog haar ten grondslag zal dienen. Op een Parochie bij Aalst, hadden de Katho lieken vóór de kiezing hunnen vrijdom beloofd aan g Jonkheden. Is 't waar dat alle 9 nu binnen moeten Schoon spektakel 1 Het is r.og gebeurd in Aalst dat men één plaats beloofde'aan i9 Personen. Zekeren morgend, de Machinist moest van 4 ure weg, 't was in de koude maand Decem ber alles lag in diepe rust verzonken de kin deren sliepen rustig buiten hoorde men niets dan het geratel der drooge takken in de boo- men, het .getrapsel van holleblokken op den harden grond, door werkmenschen die vroeg moesten op hun werk zijn, of 't geblaf der hon den, het geroep ju ju 1 van melkboers en groenseliers, die vroeg in de stad Brussel moesten zijn. Als Quido zijn morgendmaai genomen had, heete zwarte kaffé met boterhammen en een stuksken kaas, hij maakt rap zijn kruis, nam zijn korfken met eten op, en heel stil, heel stil, dewijl de kinderen nog sliepen Ursula, ge zijt niet wel. Ja, Guido, maar 't betert. Ge meint het, Ursula. Gisteren was ik beter. Ursula, in uw plaats, ik zou Marieken thuishouden en den dokteur doen röepen. Man, Doktoor en Apotheker 't is zoo kos telijk laat ons nog een dag of twee wachten. G'hebt ongelijk, Ursula, een overdreven valling, dat staat mij niet aan en die pijn in de zij den Doktoor moet komen. Tot t'avoud. De Machinist ging weg, droef en angstig zijn vrouw stond hem niet aan; daar op zijn lokomotief, als een Generaal aan 't hoofd van zijn Volk, niet om te kwetsten, te minken en te dooden, maar om alle Reizigers goed en gezond op hun bestemming te brengen, hij gaf al zijn aandacht aan zijn ambt, men denkt niet ge noeg om de belangrijkheid van 't werk der Ma chinisten, Stokers, Seingevers, Wissel-, STrein-, Barreelwachters, enz., vele menschenlevens hangen er van af, daar staande, cnze machinist was grootendeels thuis met zijn gedachten na zijn dienst van 10 uren thuis komendegeloopen Maria, waar is moeder Vader, ze ligt op haar bed van voor den noen. Ik had het gevreesd. Kind, ik ga om den dokteur. ('t Vervolgt). Een vriend uit Antwerpen zond ons De Gazet van Antwerpen,van Zaterdag 30 Mei 1914, waarin wij het volgend hoofdartikel aantreffen. Wij kunnen niet nalaten dit artikel aan onze Lezers te onderwerpen Tijdens het behandelen van de begrooting van Oorlog in de Kamer, werd er doer katholieke afgevaardigden met nadruk op gewezen dat de zedelijke toestand in het leger, in en om de kazernen, dikwijls toch wat te wen- schen overlaat. Dr Van de Perre vestigde, namelijk, de aandacht van den Minister van Oorlog op het groot aan tal verdachte huizen die in den omtrek van 't Kamp van Brasschaet teren op de gemakkelijke verleiding van aan zichzelf overgelaten jongelingen, en de heer Ooms kloeg een soortgelijken toestand aan voor het Kamp van Be- verloo. En het is, trouwens, niet de eerste maal dat van ka tholieke zijde waarschuwend daarop gewezen W3rdt, ook ten aanzien der nieuwe legerinrichting. Voor de besprekingvan de nieuwe militiewet werd door den Katholieken Vlaamschen Landsbond eene grootsche vergadering belegd, in de raai van de Meetingpartij, te Antwerpen, om er te bespreken de zedelijke en de taalbe- A langen in het leger. Aangaande het laatste punt werden door de Kamers ernstige beslissingen getroffen en kregen wij grootendeels voldoening,-dit is hier nu niet ter sprake. Betreffende het tweede punt, de zedelijke belangen in 't leger, werd door den E. P. Van der Straeten, den groo- ten soldatenvriend, een merkweerJig verslag uitgebracht over de zedelijkheid in de kazernen, en werd er gewezen op het^noodzakelijke van een wettelijk ingrijpen om dien toestand te verhelpen en de verdere uitbreiding door de legerversterking. te beletten. Dit verslag maakte een ge weldigen indruk. Een omzendbrief werd enkele dagen voor de bespreking van de legerwet aan katholieke volksvertegenwoordigers gezonden, waarin nogmaals met aandrang op het noodzakelijke werd gewezen maat regelen te treffen om het verkankeren van onze jonge lingschap in kazerne en kamp tegen te houden. Van ka tholieke Waalsche zijde gingen eveneens stemmen op, maar wat was de uitslag? DeKath. VI. Landsbond vroeg, benevens bepalingen aangaande de aal -noezeniers, namelijk het volgende a) Op Zon- en Feestdagen zullen de poorten der ka zernen ten 6 ure geopend worden, om de soldaten toe te laten te communie te gaan b) In iedere slaapzaal moet mede een onderofficier ver nachten om verantwoordelijk toezicht te houden c) Strenge bestraffingen voor 't zingen van vuile liede ren en voor pornografische lectuur dIn den omtrek van kazerne en kamp moeten alle verdachte huizen geweerd worden doet de gemeente- overheid dienaangaande haren plicht niet, dan moet de Staat ingrijpen f) Zonder ouderlijke toestemming mag geen nachtelijk uitblijven worden toegestaan. Talrijke blijken van instemming uit alle deelen des Na Plancquaert uitgegeven te hebben als 'ne geluk zoeker, 'n draaier, enz. willen de Liberalen van Aalst eene andere verdenking op onze partij werpen; namelijk deze Als zouden de Christene Democraten geldelijk ondersteund zijn geweest in dezen laatsten kies strijd, door een gewezen Liberaal. (Volksgazet, 31 Mei 1914). We dagen den schrijver van dees woorden opentlijk uit: le Ons den naam te noemen van dien gewezen Liberaal 2'e Te BEWIJZEN dat dien gewezen Liberaal GELD HEEFT GEGEVEN AAN GELIJK WIE voor ONZEN STRIjD. De naamlooze schrijver van die woorden, indien hij nog een greintje eergevoel in zijn corpus heeft, zal zich nader uitdrukken. Doet hij het niet dan aanzien we hem terecht als een naamlooze lasteraar, als een accoliet van Denderbode en Volksstem. DE WERKMAN Is er nog een plaatsken te Gheel a. u. b. Voor wie Och, menschen, luistert eens naar de Volksgazet Iedereen weet dat de Daensistenpartij, alleen meer geld heeft verteerd, dan AL de andere partijen te zamen in de zen laatsten Kiesstrijd. Men kifrn van zijn zinnen beroofd worder, 't zij door geweldige blijdschap, 't zij door geweldige gramschap. Is 't nu de groote blijdschap omdat M. Rens gekozen is, dank het bedelen, smeeken en bidden en dank com- passiestemmen der Democraten, of is het de gramschap omdat de Kristen Democraten hier meer dan 7000 stem. men aanwonnen, die onzen armen confrater uit de Volks gazet in dezen toestand heeft gebracht? Wat heeft dat klein onnoozel Poer, gegeven door de arme Democraten, al veel rijke menschen doen schuim bekken en knarsetanden lands bewezen dat die eischen beantwoordden aan 't ver- lange onzer katholieke bevolking. De logepers maakte heftig kabaal, en al de motieven van gekrenkte gewetensvrijheid, v^n 't verkloosteren en 'tverpateren der kazerne werden uitgeschreeuwd. In de wet, klonk het, anderszijds, kon daarover niets geschre ven worden; regelingen van dien aard moesten getroffen worden door ministeriëele verordeningen. Allemaal goed en wel. Ons, katholieken, was 't gelijk op welke wijze er paal en perk werde gesteld aan de ze delijke verkankering, die, eilaas in zoovele soldaten- middens heerscht, voortwoekerende onder 't oogluikend opzicht der militaire overheden. Maar niets is er gebeurd, geen enkele afdoende maat regel werd getroffen. We staan te dien aanzien nog even ver maar houden ook even sterk onze katholieke eischen staande. Of kan men ons zeggen wat er van overheidswege daartegen werd gedaan? Inlichtingen zijn ons ten zeerste welkom; maar dat men ons niet praten komen over offi- ciëele papieren lapmiddeltjes die hebben nog nooit iets goeds verricht. Wel vernemen we van tijd tot tijd dat 't een of ander slobje gesloten werd, wanneer't er maandenlang al te bont toeging, eu 'teen publiek schandaal werd maar verder gebeurt er niets. En, laten wij het zeggen, het zijn niet enkel de ontucht- huizen, als dusdanig gekend, die de zedelijke verrotting in de rangen der soldaten zaaien, en die we moeten we ren, maar tevens, en even sterk, moet gehandeld tegen de kaberdoeskens met hun mekaniek-pianos en hun paar meiden, waar de soldaten uur en tijd vergeten en van daar tot aan 't verderf is de stap zoo kort. In heel 't katholieke Vlaanderen zouden stemmen moe ten opgaan om tegen dien toestand te protesteeren Wij mogen 't niet laten bij 't protest derheeren Vad de Perre en Ooms in de Kamer, noch bij eene ministerieele belofte Want zooniet zal van uit de kazernen in onze groote steden het kwaad ieder jaar meer en meer als eene ver nielende zee over ons Christen Vlaanderen slaan Laat ons ook hopen dat men het leger, waarin men al onze jongens inlijfd, weldra op behoorlijke wijze zal ver- zedelijken met het ambt der krijgsaalmoeseniers ernstig in te richten, en overal waar het noodig is, eenen kuisch te doen in en rondom de kazernen. Het Nieuws van den Dag van Dinsdag26 Mei 1914) Voorwaar, men overdrijft niet wanneer men zegt dat onze huidige kazernelucht en de dampkring die er om heen zweeft, ertoe samengesteld schijnen om het goede zaad van geloof en reine zeden te versmoren in het hart onzer jongens en oin er distels te doen opschieten van ontucht er droomen vad ongeloof 1 Wee den argeloo- zen knaap die blijmoedig en zonder voorzichtige achter docht de poort der kazerne binnentreedt. (De Kempenaar, van Zaterdag 30 Mei 1944) Wat die bladen schreven, schrevenjwe ook. Ons Schepencollegie vond het goed de moeders aai te zetten ons schrift niet te lezen. Wie weet zullen ze nu niet trachten de Gazet van Antwerpen,enz. uit onze stad te jagen. Antwerpen is degroot ste Stad van ons Land, met 313,833 zielen, Zoe- tenav blijft de kleinste Gemeente mi t 28 inwo ners.. Hoeveel Kiezers zijn daar? Nimmer Nimmer geheel voldaan met 't geen hij is, en met 't geen hij bezit, vermoeid van de ledig heid zijns herten, altijd bekommerd, immer smachtend naar ik weet niet wat goed dat hem steeds ontvliedt, heeft de mensch nooit een oogenblik van ware rust en zijn leven verloopt in wenschen Zondag 7 Juni te OPW1JCK de Gulden Jubelfeest als Burgemeester van M. Doktor De Smedt. De oude Brabantsche Gemeente zal uitpakken; 5o jaar Burgemeester, 't is groote rareteit. - Groote kosten gaan ge maakt worden aan de Statie van MECHELEN. En Aalst Is dat een Statiegebouw voor een Stad van 36,000 Zielen 't Is in Juli 2o of 21 dat madam Caillaux voor d'Assisen komt te Parijs, als moordenares, vrijwillig en met voor bedachlheid. Te GENT heeft cle Gemeente raad i7 millioen moeten leenen, 0. a. 4 mil- lioen en half voor den tekort der Expositie. De H Pastoor van Ars preekte dikwijls: Ge liefde menschen, bijzonderlijk geliefde mans- menschen. niets dat u meer verheft, dan een eenvoudig gebed tot de Godheid, 's morgends en's avonds, geknield aan uw bed, een Onze Vader en een Wees Gegroet, ik bid het u. In de ZEERAMP Empress zijn voor 5 millioen goudklompen in de diepte gezonken.. Weinige Vrouwen zijn gered. In den TITANIK had men eerst gezorgd voor de redding der Vrouwen- De ramp had plaats in den donkeren nacht; op i7 minuten was 't groot Zeeschip gezonken- Kort, maar vreeslijk torment 1 Te koop op ons Bureel prijs 1,50.

De Werkman | 1914 | | pagina 3