De Lesse. der Kiezing. Arme Mensehen Een vraag aan iedereen Aan de Liberale Volksgazet N°Z\19 12 Juni 1914. HET BLOEÖ Zondag in den Arrondissenienlsbond De Backets-Verheef lijking Democnileu, Zondag allen naar de Vergadering van den Arron- dissemenlsbond, 0111 5 ure. Verheugend ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrift in op alle tijdstippen des jaars. II P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 428te JAAR ANG I. WAT IS D'EERSTE LES Bij mij, in de stille rust van mijn Eenzaam heid, waar de Ziel dubbel leeft, een vlammende gevoel van Dankbaarheid en Liefde voor In richters, Kandidaten, Aanvoerders, Sprekers, Schrijvers, Muzikanten, Propagandisten, Aan brengers van Poer.. Ouderlingen, Mannen, Vrouwen, Jongelingen, jonge Dochters, Kinde ren.. Hier in mijn Park, als ik mijnen kop in Brussel steek, 't is overal Aalst de moedige Demokrat en van Aalst En bij u allen, geëerde Medeheloers en Me dehelpsters, gelijk de Arbeider voldoening en vreugd heeft na zijn afgedane werk, gelijk de Landbouwer met troost en geluk zijn vruchten ziet bloeien en groeien, zoo ook gij allen. Dik wijls zeg ik op mijn meetingen Geliefde men- schen doet altijd uw piicht en ge zult altijd ge lukkig zijn; maar gij allen hebt uw plicht ge daan, met iever en opoffering; de oude Daens roept het u toe met al ons overleden Hoofd mans Priester Daens, Advokaat De Backer, Smid Lambreclrt, Frans Sterck, Doktor Van de Velde, Doktor Caudron. II. WAT IS DE TWEEDE LES Dat wij gedurig moeten voortgaan in waak- éTr-werkzaamheid. De Kiezerslijsten zooveel mogelijk nazien, op al de Gemeenten; door hun partijdige Kiezers lijsten winnen de Katholieken "duizenden en duizenden stemmen, alles zou moeten eerlijk zijn. Onze arme zieke Ouderlingen beschermen-, nu worden zij opgeleid; hu:: ziel is voor ons, hun.stem is tegen ons gebruikt, in de steden met honderden, in de 72 Gemeenten, hoeveel stemmen maakt dat niet uit En 't bedrog! den dwangDe briefkes van Lieferingen de Kie zers die met 'ne Cipier moeten méégaan. Och, der Echt Verhaal uit onzen tijd. oo—o 111. Droeve dagen. Daar stond de machinist voor 't ziekbed zij ner vrouw met den Geneesheer. Meester Lieven, pastoor van Woubrechte- gem hoogzaliger, elk vereert hem op ziju paro chie omdat h:j Volks er, rechtzinnig was. Boer met de Boeren, van kwezelderij moest hij niet weten, zijn Parochianen viel hij niet lastig, van dwang wilde hij niet hooren Ouders, schreef hij, dwing uw kinders niet, zelfs voor de God vruchtigheid Ons Heer is de vrijheid zelve en de Goedneld op Paschen haalde hij uit de Kloosters een vreemde Biechtvadergelijk Pas toor Bernand Van der Haegen, van Steenhuy- seWynhuise, hield hij aan 't oud eenvoudig Vlaamsch Geloof. Blij en vrij was zijn woord en niemand kwellen. Het was eens in den Oogst, veel werk !e vel de in d'Hoogmis de kerk opgevuld; Meester Lieven kwam op zijn Preekstoel In den naam des Vaders, enz. Beminde Parochianen, die wel doet, zal wel varen. In den naam des |Vaders, enz... En 't Ser moen was uit. Maar die woorden DIE WEL DOET, ZAL WEL VAREN» gingen van mond tot mond bij groot en klein, van dorp tot dorp en maakte zooveel effekt als een Missie. Pastoor Van der Haegen was ook een eigen aardig man door zijn goed- en mildheid en zijn rondborstige Volksgeest, was hij in de De kenij van Sottegein als een tweede Bisschop. Al wie in nood was werd door hem geholpen ze- in een eerlijke kiezing, niet enkel Plancquaert was er door, maar een derde man was in aan tocht.. Ook de verspreiding onzer Gazetten. Daarover Als 't God ,blieft, Daens zal aanwezig zijn, om den volgenden Zondag 21 Juni,' naar Den- derhautem te trenken voor III. - WAT IS DE DERDE LES? Onze broederlijke Vereeniging gedurig ver sterken Ziekenfondsen inrichten, 't is nu den tijd. Voorzitter Jan De Neve, Lange Zoutstraat, Aalst, staat altijd veerdig voor inlichtingen en uitleg; men schrijve hem hij zal daar zijn, Ziekenfondsen, principalijk. Eik zal later ver plicht zijn. Een vrij Ziekenfonds geeft meer voordeel en min last.. Vakbonden, enz. enz. Op ons Lokaal staat in 't glas geschreven Vereeniging is onze macht. IV. WAT IS DE W1ERDE LES Dat al wat ons Mannen schreven en verkon digden, over Congo, Legerwet, zware lasten, nu bevestigd wordt door Nieuwske van den Dag, Patriote, enz. In haren langen brief aan de XX' Siècle schrijft de Katholieke Associa tie van Aalst, dat zij in 1909 tegen de overdre- vene krijgslasten was, maar met deze kiezing alles heeft gedaan, om de geest van 't Milita- rismus aan't Volk in ;te pompen.. Voordrach ten, militaire conferentiën, 6000 Landskaarten, tot bewijs dat Frankrijken Duitschland moeten vechten.. Nu zullen ze voortgaan in dien zin; want, zoo schrijft d'Associatie, niet enkel de vlottende Kiezers moeten wij behouden, maar ook het vertrouwen terugbrengen bij onze goede Kiezers. Dus, de goede Katholieke Kiezers WAN KELEN. ('t Vervolgt.) Geliefde menschen, hebt gij ooit gehoord in ons Land dat iemand KETTER afgeroepen werd en in den ban ge slagen De jonge Liberalen van Brussel die schreven Libera len en Socialisten moeten samenwerken om de Geloofs punten uit te roeien. Zijn zij als Ketters in den ban ge slagen De rijke Liberalen die in de Kamer het bestaan van God loochenden, éénparig. hardnekkig. Zijn zij als Ketters in den ban geslagen Neen, integendeel, ze monfreren met de katholieken. Maar Daens, Daens, wordt met klank uitgetrompet als Ketter, vliegt 2 maal in den ban, 2 dagen vóór de Kie zing, op een aanklacht van de Volksstem en van Kvvispels Jeen, zonder onderzoek, zonder verhoor Is dat ooit gebeurd 't Woord van den Patroon onzer Hoofdkerk, Bisschop Martinus, na zijn dood de H. Martihus Wee de tijden als de Godsdienst zou die nen ais wapen voor de Geldzucht en den Hoog moed der rijke menschen. Geestelijkheid van Aalst, dat heilig woord zaagt en knaagt het U niet Volksvertegenwoordiger DAENS. Heer Volksvertegenwoordiger, Gij hebt het verlangen uitgedrukt een uitstel van we- deroproeping tot einde Juli te zien verleenen aan de mili ciens die voor 't oogenblik in Frankrijk werkzaam zijn e.i dit jaar militaire verplichtingen te vervullen hebben. Ik heb de eer u te laten weten dat degenen dezer we- deropgeroepenen, die zulks verlanggn, in gebeurlijk ge val dit uitstel van weJeroproeping kunnen bekomen met eene met rede omkleede aanvraag tot hunnen korpsover ste te richten die ze aan de bevoegde overheid ter beslis sing zal overleggen. Aanvaard, Heer Volksvertegen voordiger, de verzeke ring mijner hoogachting, De Minister van Oorlog, DE BrOQUEVILLE. Wij hebben u verleden week gevraagd ons te be wijzen dat onze strijd ondersteund werd door een gewezen liberaal. Gij hebt het noodig geacht daar niet op te antwoor den verleden Zondag, integendeel g'hebt uwe val- sche aai.tijging s aande gehouden. Eerst eh vooral Met wat recht komt gij, Liberale Volksgazet uwen neus steken in onzen strijd en in ons.strijdfonds? En als ge nu toch malgré wilt u 'met onze zaken bemoeien, is het dat g'er redens toe hebt. En als ge schrijftDe Christen Demosraten werden onder steund door een gewezen liberaal, dan moet ge toch weten waarom ge dat schrijft gn op wat ge U j s t eu n t omdat te schrijven. En als ge zekers zijt van uw vak zooals men t'Aalst zegt waarom en antwoordt ge niet Gjj, Liberale Volksgazetdie altoos zoo hoog opvliegt met uw eerlijke politiek, wordt ge niet ge waar dat uw^stilzwijgen veroordeelt Dat gij bü uwe eigen mannen zult streng geoor deeld en veroordeeld worden. Dat er in uwe partij toch ook nog menschen zijn voor wien politieke, eerlijkheid geen ijdel woord is. Liberale Volksgazet wij vragen u nogmaals Bewijs ons dat onze strijd gevoerd werd met onder stand van een gewezen liberaal Indien ge dat kunt, ziet ge niet dat ge ons daarmee 'n ferme ranseling zoudt kunnen geven 1 En gij die geen gelegenheid laat voorbijgaan om ons te bekampen, waarom buit gij dees middel niet uit tot het einde? Waarom 1 Willen we zelf antwoorden 1 Omdat ge niet en kunt. Omdat ge daar iets geschre ven hebt die ge uit de lucht gegrepen hebt. Arme slooreHeeft dat arm POER ook zoodanig uwe hersenspan geraakt dat ge niet meer bekwaam zijt eerlijk te zijn. 'En kan het anders 1 Gansch een kiesstrijd 'n schaar kloeke mannen zien optrekken, gansch ons arrondis sement door om onze schriften te verspreided en die mannen kregen hun coupon en 0,20 fr. drinkgeld. En die mannen kwamen iedere zaterdag met nieu wen moed terug om hunne manifesten. En bij u, daar moesten uwe schrifien per post gezonden worden, ofwel uitgedeeld door menschen die ge een daghuurken moest betalen. En dat heeft u zoo duivelsch kwaad gemaakt. Daar bij wekelijks die lange kolommen met POER, zie dat was te veel, hé Dat kondet ge niet verkroppen, gij, met al uw geld en invloed en dan met de Kiezing die 20,000 stemmendat was de genadeklop, hé - Volks gazet en dan hebt ge uwe pen in 't venijn gedopt en dan hebt ge uw ziek brein gefolterd om er iets duivel achtigs uit te krijgen, om uw gloeienden haat en uw afgunst te koelen. Zijt ge nu wat bekomen 1 He wel, antwoordt ons dan eens op 'n flinke wijze en laat 'n keer zien dal ge nog niet onder 't zelfde uit hangbord logeert als Vuilstemmeken en Denderbode! Hola, Liberale Volksgazet, raapt uwen moed 'n keer bijeen en schudt 'ne keer uw ingesluimerd geweten. leven. Uit een zuiver hert konten de vruchten van een goed Ik kreeg deze week verschillige bladen in handen Wat zag ik Algemeene uitval tegen de Kristen Demo craten, tegen M. Daens. i Wij spreken niet van Volksstem, Denderbode, die bla- i den en kunnen toch niets anders. Maar ook 't gazetteken van baron belover, maar ook de Liberale Volksgazet, maar ook Recht en Vrijheid der Socialisten, al die tegen een si rijdende bladen waren nu eensklaps t'akkoord gevallen en donderden uit al hunne krachten tegen M. Daens. En zie, hoe zonderling het U ook mocht schijnen, beste lezer, ik was daar heel blij over. Omdat het nu klaar bewijst dat de Kristen Democraten gansch gescheiden staan, 't zij van de Katholieke Be- waarders eenerzijds en van de Socialisten en Liberalen anderzijds. U Dat is eene groote zaak voor onze Partij. Onafhanke lijk zijn van alle andere politieke partijen. Langs dien weg en langs daar alleen, ligt de macht en de vooruitgang onzer Partij. Dat weten ook onze tegen strevers en vandaar hunne woede. En met Notaris Van Dalsum besluiten wij, zooals hij het neerschrijft in De Volkswil van 6 Juni 1914 .- Feitelijk is die aaneensluiting van onder elkander vijan dige partijen tegen de Christen Democraten voor dezen eene eer, omdat die partijen daardoor met de daad erken nen hun samenhoorigheid tegen den wil Gods door den wil des Volks, hierdoor dus erkennen dat de volkswil tot het recht Gods is alleen en uitsluitend alleen bij de Chris ten Democraten.

De Werkman | 1914 | | pagina 1