v Buiten lard. Korf rijk, na 20 jaren MENGELINGEN Rampen, Misdaden, Ongelukken. Een Aalsteuaar Xog over de groote Zeeramp De Doodrijders Raak Sergeant. Zeg, stommerik, hebt gij ook broers Recruut. Ja, een, die is nog veel dommer Sergeant. En wat doet die kafler Rekruut. Die is sergeant. Altijd gelijk A. Zoo dikwijls ik bij een herberg kom kan ik niet verder en als ik weer uit kom... ian kan ik ook niet verder. Nieuwe uitvinding Snobs. Nu vinden ze toch van" alles uit, tot bestuurbare ballons toe Een ding is er dat ze niet kunnen uitvinden. Trees (vrouw van Snobs), Is t nu nog naar uw goesting niet Wat zoudt gij nu nog moeten uitvinden Snobs. Een bestuurbaar wijf Hodie kinders Klein Jefken sprak Mijnheer Peeters, kunt gij zwemmen Laat mijnheer Peeters gerust, snotter, zei zuster Klara. Gij embêteert hem. Wel neen, zei heer Peeters. Laat het manneken vragen. Waarom vraagt gij of ik zwemmen kan, fisken Omdat ik gehoord heb dat Klara aan Si- donie heeft gezegd, dat zij u over boord ging gooien... 833» Een filosoof Jan Patat was met zijn Trien gaan wande- len. Jan, zei madam, doe uwen paraplu open. 't Begint te regenen. Dat zal niks helpen.'zei Jan patat; de ba leinen zjjn gebroken en hij is vol gaten. Waarom hebt gij hem dan meegenomen? vroeg zijn vrouw kwaad. Ik 'dacht dat het niet zou regenen, zei Jan Patat. Een die niet moeilijk was Wij geven niet aan de deur, zei baas Kei tegen eenen bedelaar. Ja, als 't maar dat is, sprak de andere, zal ik wel binnenkomen. S Een verschil Luistert, vrouwken, het ban er dit jaar vol strekt niet af om naar zee te gaan, zei ban kier Pister. Zoo vioeg madam, en bankier Nagels gaat, en die is dan op den hoop toe nog fail liet geweest. Dat is 't juist, vrouwken, ik moet mijne schulden betalen, Nagels niet. Hoogmoed en nederigheid. Overtijd sloof e ven franse'.man, dat in zijne salons de zolderiug Z" hoog kwam, dat men eenen verrekijker hebben moest om het te zien. En bij mij, sprak Cham, zijn ze zoo laag, dat wij niéts op tafel kunnen brengen dan pladijskens. Wie uit de fouten, die anderen begaan leert hoe zich zeiven te beteren, zal een goed mensch worden. onder eene instorting bedolven te Charleroi Vrijdag, rond den middag, werd uit Char leroi'naar Aalst getelefoneerd, dat een ge naamde Georges Comand, onzer stad, aldaar verongelukt was. Comand, 24 jaar oud, was mijnwerker van stiel en woonde bij zijne Ouders, in de Groen straat, en is de oudste van 6 kinderen. Een politieagent begaf zich bij zijne ouders en deelde hun voorzichtig het ongeluk mede. Onmiddeljjk zijn de Ouders naar Charleroi vertrokken alwaar zij vernomen dat hun zoon onder een instorting bedolven wierd, doch er nog levend is kunnen van onder gehaald wor den. Cornand ligt met zware kwetsuren over heel het lichaam in het hospitaal. Men hoopt hem te kunnen redden. Eene Vlaamsche familie omgekomen. Over 5 jaar was uit St-Nikolaas naar Canada vertrokken, M. K. yerniers, 38 jaar, met zijne vrouw en 4 kinderen. Te Montréal waren nog 2 kinderen geboren. Over eenige weken liet h\j aan zijne familie weten dat hij naar zijn Vaderland terug kwam met gansch zijn huis gezin. Het is heden een voltrokken feit dat die gansche Vlaamsche familie in de schrikkelijke ramp van den Empress of Ireland is omge komen. De familie Verniers is een der deftig ste en geachtste van St-Niklaas. Een Vlaamsch priester ook onder de slachtoffers. Onder de slachtoffers van de schipbreuk van de Empress of Ireland bevind zich i ook nog vader Godefroid. Hij was priester en missionnaris en keerde op de «Empressof Ireland naar Europa terug om een w ijle bij zijne familie die te Mechelen woont, door te brengen. Gent. Akelige vondst. Dinsdag morgen d rond 31/2 uren vond men in de Farmanstraat, het lijk van zek. re Cam. Welvaert, wonende te Oostakker, gehuwd en vader van 2 kinderen. Tot maandag avond had hij gewerkt, rond lü 1/2 ure keerde hij huiswaarts. Het onder zoek heeft tot hiertoe uitgewezen, dat de man overreden werd door een otto, toebehoorende aan een nijveraar van Gent die te Oostakker een buitengoed heeft. Sommigen beweren dat Welvaert wat bedronken was, dat hij zich misschien te slapen lag in 't midden der straat en dat hij alzoo overreden werd door de otto. Betrekkelijk dat punt is het onderzoek nog niet volledig. Schrikkelijk ongeluk te Sleydinge. De 20 jarige jongeling Raymond Sergeant, tweede zoon van eene weduwe met 8 kinde ren, geleide Maandag eene kar met een paard bespannen. Eensklaps sloeg het paard ophol. De jongeling sprong naar het dier om het te bedwingen, doch viel en de wielen der kar rolden over zijne horst. Een half uur na het ongeluk was de jongeling dood. Opgepast met vuurwapens. M. L..., wonende Hertstraat, te Vorst, wilde dinsdag een revolver, die hij onlangs gekocht had, eens onderzoeken. Hij had evenwel ver geten dat het wapen geladen was. Eensklaps ging een schot af en den kogel doorboorde de arm van den onvoorzichtige schutter. De won de is zeer ernstig en men vreest te moeten overgaan tot de afzetting van het gewonde lichaamsdeel. Schrikkelijke zeljmoord te Antwerpen. Dinsdag rond den middag, toen de straten gevuld waren met eene haastige menigte van werklieden en bedienüen, zag men eensklaps een man op de balestrade van den toren klim men en beneden springen. Het lichaam kwam op de straatsteenen te recht. Het hoofd was verpletterd, de ledema ten gebrok-n, Een groote menigte omringde liet lijk. Aanstonds kwam de policie aangeloo- pen én het vreeselijk verminkt lijk werd naar net doodenhuis overgebracht. Het is een 27 jarige jongeling van Borger- hout. Op twee jaar tijd is het nu de derde maal i dat hopeloozen van den (oren springen. Belangrijke diefstal van Diamanten. Een beiangrijke diefstal van diamanten werd gepleegd in de slijperij van M. Boekens, i te Borgerhout. De dieven zi]n in het werkhuis geraakt bij middel van valsche sleutels. Zij stolen voor meer dan 60,000 fr. edelgesteenten. In St Jans Hospitaal werd donderdag der v. w. binnengebracht zekere Clement D.., 30 j jaar, Stadswerkman. Een Otto bad hem ge- I trollen, neergeveld en was voortgereden. De arme man had een been gebroken en zware j wonden aan zijn hoofd. Zaterdag morgend, rond 9 ure, Steenweg Waterloo, Ukkel-St-Joh, een ottomobiel be proefd door 2 mecaniciens, rijdt uit zotten aan de Longchamps-iaan, ze kraminkelt en loopt op den Buurttram Klein Spinette. Twee Arbeiders zijn gekwe st, ten bloede.. Arme dompelaars I Zaterdag voormiddag, rond 10 1/2 ure, kwam een automobiel langs de nationale baan Brussel Oostende, gereden. Tusschen Waar schoot en Eecloo, omtrent het kasteel van den heer Marlens, kwam de auto op eenen boom terecht. De schok was geweldig on de gelei der bekwam kneuzingen aan de handen. Twee in het voertuig zittende damen kwamen er met den schrik van af. De auto was erg 'be schadigd. De genaamde PI. Loos, wonende Abdij- straat. 52,is Zaterdag namiddag op den Ber- nardsteenweg, te Antwerpen, door een auto- mobiel overreden. Het slachtoffer werd met wonden aan het hoofd en de beenen naar zijne woning overgebracht. Zaterdag avond, omstreeks 6 ure speel den een groep kinderen op den Schaarbeefc- schen Steenweg te Vilvoorden, toen in voile vaart een automobiel naderde, toebehoorende aan iemand uit Antwerpen. Een der kinderen, 14 jarige Thiaut. wonen de te Mechelen, werd door den automobiel ge vat en kwam onder de wielen terecht. De bei de beenen van den knaap werden afgereden en zijn schedel verplettert. Het kind bleef dood'ter plaats. Naar het schijnt gebeurde het ongeluk, om dat de automobiel plots moest uitstéken voor een ander auto, die in tegenovergestelde rich ting kwam. Zondag avond, rond 11 ure, werd de sol daat Petrus Beyens, 21 jaar oud, op de Nijver heidslei, te Antwerpen, door een automobiel omgeworpen en aan het hoofd gewond. Men heeft bem met inwendige wonden naar de St- Joriskazerne gebracht. Bijzondere occasiën Peluclse en Velours J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat,AaL t Een wagon prijsduiven vernield te Noyon. Zondag konden de duiven van den groofen prijskamp van Houdeng-Goeg- nies, waaraan 3000 duiven deelnamen, te Noyon niet gelost worden uit hoofde van het slecht weder. Maandag morgend ontving men in het lokaal een telegram van den statieoverste, meldende dat een wagon, bevattende 25 manden rnet 875 duiven, in den nacht verbrand was. De vergezeller, Frans Souiette, van Haine St-Paul, die in den wagon was gaan slapen, is levend verbrand Een luchtbal ontploft in Frankrijk. Zondag namiddag hadden te Sezanne. (Frankrijk), verscheidene feestelijkheden plaats. De luchtreiziger Leprince zou met zijn luchtbal eene opstijging doen. Reeds was de luchtbal gevuld en on danks den hevigen wind, had Leprince in het schuitje plaats genomen. Eensklaps deed een geweldige ruk wind den luchtbal gaan liggen. Eene groote scheur ontstond en eenige oogen- blikken later had eene vreeselijke ont ploffing plaats, waardoor al de toeschou wers die nabij den luchtbal stonden, om geworpen werden. Terzelfdertijd maakte de luchtbal een geweldigen sprong, om dan als een vuurklomp neer te ploffen. Onder de menigte ontstond eene vreeselijke pa niek. M. Leprince was vreeselijk gekwetst en over heel het lichaam verbrand.. Zijn toestand is hopeloos. Een zestigtal personen moesten ge neeskundig verzorgd worden en vijf-en- twintig gekwetsten moesten in 't gast huis ter verpleging blijven. M- Leprince is ten gevolge zijner won den in het hospitaal overleden. Een Belgisch ingenieur gevangen genomen door movers. In het Belgisch gezantschap te Con- stantinopel, is een schrijven toegekomen van den Belgischen ingenieur Lucien Tack, die door bandieten opgelicht werd. Deze brief was te Smyrna in de post besteld De ingenieur liet er in we ten, dat hij het goed stelde en dat c e bandieten 5000 fr. vroegen voor zijne vrijlating. Antwoord werd verwachtvoor li Juni. Het weder. In den nacht van Maandag tot Dins dag heeft het te Parijs en verder in de riCiiting van Zwiiser and erg gesneeuwd. In Zwitserland zelf is het thans bijtend koud. 'k Was onboon, ter gelegenheid van Sinxen en Peper-' bollenomgang, en ik ging er naartoe. Kortrijk, de gekende versterking van al wat fanatiek katholiek is, die voor Aalst niet moet onderdoen, die stad waar vóór twintig jaar veel slachtoffers vielen voor hunne vrije gedachten. Dit midden waar men eerlijke werkers broodroofden en vervolgden, in een woord waar de spaansche tyrannie van onverdragelijkheid heerschtte ten voordeele van de zoogezegde goede zaak. Die stad wanneer men ze zoo oppervlakkig met het tegenwoordige vergelijk, dan heeft men de voldoening, te bestatigen dat de dag aanbreekt waarop deze die al lang blind waren, zullen zien en alle dwang en verbasterin gen, die sinds eeuwen op het werkende Volk drukt, zich van hun zullen afwijken om plaats te nemen in de rangen van een vrije vooruitziende Volk. Al wat katholieke instellingen betreft, is dood en be graven, mei 'nen zoodanigen D profandis, cm nooit meer te herleven, Burgerkring, Burgerkring (handboog) katholiek park, en dan de koninklijke katholieke fanfa ren enz. enz. trots alles moest dit onderdoen, omdat het op onvaste grondsteenen gebouwd werd, met doel van dwang, oneerlijke politiek en plaatfkensjagerij. De vrije Orpheuskrir g, Snellaertsgilde, Philharmonie, enz. enz. leven en bloeien, daar zwemt kunstgevoel en welgemeende weldadigheid boven. Eer aan u, bestuur ders voor uw werk. Na zoovele jaren deedt d.e stadsvergrooting en v;r- fraaïng veel vooruitgang, 't Volkspark en andere wjyjd£=_ ling zijn wel gelukt, evenals vele bouwen in moderne stijl, dank dit alles aan de bekwame bouwkundigen, waaraan Kortrijk wel is bedeeld. De meubelnijverheid is er bloeiend en door 't land be kend. Te danken aan den onvermoeibaren Heer V Acke, die over 25 jaar de St Lukasschool stichtte, en alzoo ei- varen werklieden vormde. Eere dus aan dien Kunstenaar. Bij de Christene Demokrater! die zooals mijne hoogere bedoeling door dwang en heimelijke drukking, broodroof enz. menig droom vin bestaan en vooruitgang in rook zagen vergaan, die in een woord aan gebrek van vrije mannen, sinds jaren aan't sukkelen bleven. Welnu, bij hun is er ook eene gansche ommekeer opgekomen. Een man uit jhet Volk, volbloedige Vlaming, met ge leerdheid en verstand begaafd, nam die zware last op zich, die man is er toe gekomen de Vlaamsche Christene Volkspartij in te richten, op een grondvest zoo vast als eene steenrots. Die man, Dr Dousy, wel bekend te Aalst, waar hij meermaals het woord veerde, bijgestaan door den vrijen Volksvriend Ali'ons De Haen en meer andere nog, hebben het zoodanig weten te regelen, dat hunne inrichting als voorbeeld mag aanzien worden ze stich ten Volksbonden, Ziekenbeurzen, Spaar-, Leen- en Pen sioenkassen, eene Vakvereeniging van Wevers, De Verbroedering enz.enz gaan ze zoo voorts, dan krijgen ze in korten tijd hun Eigen Huis zooals te Aalst Den derleeuw en elders, ze bezitten Vaandel, evenals de aan geslotene bonden van 't omliggende, in een Democraten leven, bloeien en groeien. Bravo, Kortrijksche broeders! Bravo, us Dousy en andere leiders, ge deed ne reuzenstap, Vlamingen in 't bloed, begaafd met vooruitstrevende gedachten," ik be wonder u, mijn harte wipt van vreugde. Gaat zoo voort, recht door zee niet omzien voor flauwen praat en belas teringen uwe leus moet zijn zooals onze voorouders voor Vrijheid en Recht, en alle weldenkende beschaafde werklieden en burgers zullen met uzijn, ze zullen, ik ben er zeker van, uwe voorbeeldige instellingen bijtreden, tot hun eigen belang, tot die hunner vrouw en kinderen en der Maatschappij. Met uwe oogen naar Aalst gericht, waar den heer Plancquaert met onzen geliefden Volksvertegenwoordi- keren dag hij wandelde rond en zag een Pare- chiaan, ai dubbende staan. Jan Dries, wa* is 't Ge dubt Och, ja, mijnheer Pastoor, wie zou niet dubben Ge weet ik doe commercie. En de zaken gaan goed Redelijk, maar nu ik zou '11e goede slag kunnen slaan, had ik 600 fr.... Ge zijt zeker, jan Dries. Mijne kop af, M. den Pastoor. Hoor, kom achtereen bij mij... Maar aan de klokzeelen niet hangen Op een eeuwig zwijgen, M. den Pastoor. De man kreeg de 600 fr. bracht ze na 14 da gen terug en had er 150 fr. meêgewonnen. Proficiat, man, zei Pastoor Van der Hae- gen, dat zie ik geerne slim zijn en neerstig geld verdienen voor zijn huishouden. Pastoor Van der Haegen zijn woord was": Geen moeialerij 1 Te Gent werd zijn Budjet te ruggezonden, omdat nr 11 lag waar 3 moest zijn en vice-versa... Zie zegde hij met zijn vuist op den Budjet slaande, hij ligt daar en hij blijft er... Geen centiem wil ik van 't Gouvernement; en brand mijn Kerk af ik ben borg voor alles. Tot aan zijn ontslag is de Begrooting gewei gerd. Meester Lieven noemt hem Trien in zijnen almanak; want al de Pastoors uit 't omliggende hadden 'ne lapnaam, er werd daar hartelijk om gelachen, in g'heel't Kanton. Een bewijs zijner eigenaardigheid Pastoor Van der Haegen hield veel van M. Woeste, over 40 jaren hier gekozen en alsdan jong in zijn gedachten; hij was voor Evenredigheid, voor Algemeen Stemrecht, hij schreef dat een Leger van 80,000man genoeg- was iri de moeie- lijkste omstandigheden; Pastoor Van der Hae gen, was archi antimilitarist met g'heel zijn Familie, hield het sterk met M. Woeste, zijn standvastig woord was Elk Soldaat voor zijn j lot en elk éen stem. Op zeker kiezingsjaar, Pas toor Van der Haegen was niet te vrede over d'heeren Van Wambekeen Verbrugghen des-

De Werkman | 1914 | | pagina 2