Dictioiinairs 3 TE WET k en onze Huishouding en.Landbouw Loopende Nieuws De Nieuwe Troost der Armen Handleiding- met Uitlegging Fransch- V laa m sell Ylaamscli-Franseb Prijs fr. 6.00 Raadgevingen en Yüorselii'ihen Bericht aan de Soldaten die in 'tFransch werken. ger Daens wonderen verichtte, zult ge zweeren niet te rusten vooraleer aan u allen voldeening gegeven zij, tot uw eigen voordeel en tot genoegen van den gewezen vervolgden der onverdragelijke alleenheerscherspartij. Alb. MINON, Brussel. EENIGE BLADZIJDEN UIT door Monseigneur IRELAND. WAT IS DE DEMOCRATIE Voorzitter Lincoln heeft het bepaald Het gouverne ment van het volk, door het volk en voor het volk. In dien het volk, 't is te zeggen ie menigte, de groote massa tot dien graad van onderwijs en self-control is gekomen, welke hem toelaten zich zei ven te besturen, zooveel te beter. Wat was, bij zijn begin het Christendom Eene ware Democratie. (Toejuichingen). Toen Christus op aarde gewandeld had, kon de hei- densche dichter schrijven Het menschdom leeft voor het welzijn van een klein getal. jesus-Christus heeft ge leerd, dat allen broeders waren, hebbende boven hen den algemeenen vader van allen. Het is een apostel van Jesus-Christus, Sint-Paulus die een ontvluchten slaaf tot zijnen meester terugzond, den meester berichtende hem als zijnen broeder te ontvangen. Tusschen de honderd duizenden opschriften, in de Catacomben, vinden wij slechts drie of vier maal het woord slaaf, servus of an- cilla. Het was altijd broeder of zuster, en de slaaf der fiere romeinsche matrona werd begraven nevens zijne meesteres allen waren gelijk. De Kerk van Christus ver brijzelde de boeien der slaven, en na een zeker aantal eeuwen kon een roomsche Paus, Alexander III, zeggen Er zijn geene slaven in Europa meer. Vervolgens bekwamen de slaven andere voorrechten. Elke eeuw zag nieuwe burgerlijke Jen politieke verande ringen. Het volk werd altijd grooter en eindelijk hebben wij in de Vereenigde-Staten geloofd, dat wij tot het punt gekomen waren het bestuur onzer belangen en onzer be stemming in eigen handen te kunnen nemen. De Amerikaansche Democratie beseft de waarde der persoonlijke vrijheid. Elke Staat der Unie heeft zijne zelf standigheid. Elk canton van den Staat bezit zijne vrijhe den, elke gemeente, elk dorp van het canton heeft zijne sterk uitgebreide vrijheden, en wij pogen aan eiken bur ger zooveel vrijheden mogelijk te laten, zooveel als het behoud der zekerheid van den Staat het toelaat. (Toej.) Wij zijn het niet allen eens, noch over godsdienstige denkbeelden, noch over maatschappelijke denkbeelden, noch op vele andere terreinen. Maar gedwongen elkander te kennen en de vrijheid te beminnen, nemen wij als stel regel aan anderen te geven wat wij voor ons zei ven wil- (Toejuichingen cn bravo's). Wij bedienen ons nooit vaiflle wet om propaganda te maken voor onze eigene denkbeelden. (Bravo's). Wij eerbiedigen altijd de ande ren, omdat wij ze!ven willen geëerbiedigd worden. Wij leven in eencn tijd waarop het volk ontevreden is. Het komt er niet op aan te weten of het volk gelukkiger of ongelukkiger is dan eertijds. De vergelijking heeft geene waarde; ik neem de feiten zoo ze zijn. Het volk is ontevreden, het volk acht zich verstoken van de volle rechtvaardigheid, die hem verschuldig is. Het volk is verbitterd, en in zijne verbittering werpt het zich in groote dwalingen. Wij hoeven den misslag van dezen niet te hernieuwen, tijds moest elk naar Aalst komen kiezen de Buitenkiezers werden getrakteerd in d'lierber- gen met een noenmaal en 6 glazen bier. Ver mits Pastoor Van der Haegert met zijn Volk en kel voor M. Woeste gingen stemmen,zoo zegde hij Ik wil van dit noenmaal niet; al de Kiezers van Steenhuyzen zullen op mijn kosten noen malen en drinken. Om terug te keeren op Meester Lieven, zijn Vader was Doktor geweest, en bijna elk jaar stond in zijnen Almanak een gepeperde samen spraak legen de Doktors. Althans, ziek liggende, zag hij geerne een Geneesheer aan zijn bed en volgde zorgvuldig zijnen raad. Zoo is 'tDe nood doet waardeeren. Er wordt zoo enjelijk veel kwaad gezegd van de Advokaten. edoch, die onder Proces ligt, zoekt niet beter dan bijgestaan te zijn door eenenAd- vokaat. Onze Machinist Guido zag angstig naar den Dokteur, die op de zieke Ursula zijn navor- schende blik wierp er, haren pols onderzocht. Het duurt al eenige dagen, vroeg hij aan den man. Ja, Mijnheer Dokteur Ursula is al eenige dagen niet wel. Ze wilden niet dat wij u deden roepen. Gelijk het gewonelijk gaat. De mensch is een moedig schepsel. Ge zijt machinist Ja, Mijnheer der. Doktoor en gedurig van huis. Uw Vrouw heeft stilte noodig en rust., 'tlseenslach van fleurus. Ze mag haar bed niet verlaten. In't Hospitaal zou ze beter zijn. De Vrouw stak haar twee handen op en zag smeekend naar haren Man en Kinderen. Maria 14 jaar en jefken 12 jaar, stonden met de tra nen in d'oögen. Ach, Mijnheer de Doktoor, bad de Machi nist, Ursula 'blijft liever hier bij haar Huishou den als 't noodig is, mijne Moeder zal komen; daarbij ons Mariatjen. die eenen vuurberg te midden van hen ziende verrijzen, wachten om voorzorgen te nemen, totdat de uitbarsting gebeurd zij. (Toejuichingen). Zegt dus aan het volk dat het plichten heeft maar ook rechten. Men spreekt het slechts van zijne plichten, van de verduldigheid, van de gelatenheid, en men belooft het slechts eene belooning in de eeuwigheid. Het is veel voor hen die het ware Ge loof hebben, maar voor dezen in wier zielen het Geloof bijna dood is, zijn het woorden welke bijna niets betee- kenen. (Toejuichingen). Ten andere, dit is de taal van het christen Geloof niet. De taal van het christen Geloof is deze Ieder kind van God, wat het ook zij, is op aarde door God gesteld om te leven van zijnen arbeid, bijgevolg moet deze voor wien hij arbeidt, hem de levensmiddelen geven. Ieder kind van God heeft dus rechten. Nu de maatschappij is derwijze ingericht dat een groot aantal, volgens de uitdrukking van den Heiligen Vader, niet kunnen leven, op eene wijze waardig van hunnen stand. Er zijn dus ergens kwalen. (Toejuichingen). Maar er zijn geneesmiddelen voor die kwalen. (Levendige toejuichingen.) Zonder twijfel, het geneesmiddel behoeft nooit geene bedreiging te zijn voor de maatschappij, noch voor het land. Maar dat het volk ten minste wete dat wij zijne rechten erkennen en dat wij het geneesmiddel zoeken. Als het zal zien dat wij werken voor zijn geluk, zal het ons aanhooren, als we zeggen zullen Heb (jeen weinig tijds geduld. Ik bid u, zeggen wij hem nietHeb al toos geduld. (Toejuichingen.) Hoeveel goeds kunnen wij doen jegens de maatschap pij, zoo wij gedenken dat het zedelijk kwaad ten grooten deele van het midden en de omstandigheden afhangt waarin de arme onbezorgd leeft. Een engelsche schrijver heeft zeer wel gezegd Preekt |het Evangelie niet aan eene ijdele maag, zij zal u niet aanhooren. (Gelach.) En het is waar als algemeenen regel. Men moet dus zeg gen Preekt niet te [dikwijls de deugd, alvorens het midden waarin de armemenschen leven,'ten minste zoo danig weze, dat de deugd gemakkelijk zij. (Toejuich.) Voor de Katholieke en Liberale Vlamingen Welke knaging, welk zelfverwijt van Rens en Woeste verkozen te hebben boven Plancquaertin de Kamer hoorde ik van alle kanten Welke schoone figuur in de Kamer Daens. Gelijk de Kapitalisten van i't Jodendom gehandeld heb ben met den Goddelijken Verlosser, zoo handelen de ka pitalisten van 't Kristendom met Zijnen Godsdienst. Daens LIBERALEN EN KATHOLIEKEN bereiden een groot Lastergerucht. De Liberale Volksga zet heeft reeds uitgestrooid dat de Daensisten-Partij al leen meergeld beeft verteerd dan al de andere partijen te samen Ge zult zien ze gaan uitstrooien dat er geld gekomen is van Marquet.. 't Ligt reeds op hun vuile tong. Onze strijd is meer dan eerlijk geweest. Door zuivere eigene krachten. Tot den lesten centiem kan en mag re kening gegeven worden van alles.. Er is opoffering ge weest buitengewoon. Te koop op ons Bureel of onwaardeerbare seint, van licht- e souv< ciu ■"cniediêi. tegen vorsdioideiir Ziekten, V.de.i. GrzwiTlo'n en an dore kwalen van 't raonschelijk lichaam. 14"e druk ver meerderd mot een Bijvoegsel en eenige Remedied voor Paarden en Hoornt-ees-en. prijs 0,50. TpT: TfH r* 'H aangaande beslissingen die kunnen gmoinen worden door heeren Burgemees ers, Schepenen, G e n i een te raadsl eden. Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po Ucte, Asm- <St Kerkraden; door Thom. I^athouwkrs. priH 1.50 OF vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door J. M. L. Vanden Bosch, prijs i,5o (Voor deze boeken franco thuis te be komen, moet men 0,10 per fr. bijvoegen yoor 't port). De Hoogvlieger-Rus Si korski werkt nu aan een Hoogvlieg-mekaniek voor 60 man... Ja, groote ge dachten en groote malheu ren in compagnie. In Duitschland is nu een nieuwe soort kaas gedoopt alsvolgt Oberammergauerpassionsfestspielai- penkradterklosterdelicatestueikskaese. Wie het 3 maal rap kan uitspreken, heeft prijs. Zoo veel hoofden zooveel zinnen Koning Frederik een groote liefhebber was van snuifdoozen hij had een van fr. 1500; Goeste is |keus. Indien er vreugd in de wereld bestaat, dan is zij het aandeel van den mensch die zuiver van herte is. Bij de Milliards menschen, geen twee van 't zelfde gedacht. Bij de Billiards bladeren,geen 2 die elkaar volkomen gelijken.. Admirabile.. Is er ergens kwelling en benauwdheid, een kwaad geweten voelt ze het meest. In Mexi- ko wreede avonturen.. Bloedige Burgeroorlog van Militairen ondereen. Generaal Huerta heeft 60,000 man, o. w. 7000 Studenten en 3000 gar- divils. De Staatsmacht telt 70,000 man, doch zijn nog al verstrooid... En 't is gedurig dood schieten, subita, Keizer Maximiliaan, van Oos tenrijk, heeft het ondervonden. Prinses Char lotte, van Belgenland, was hem in gloria naar Mexiko gevolgd; haar Man werd doodgescho ten en zij keerde terug, [krankzinnig, gelijk ze nu nog |ieeft, op 't kasteel Bouchout. Het is maar schijn hier groot te zijn. Te CalC- KEN is een Honderdjarige Wed. De Wilder, geboren Angelina De Cock. Op een ander plaats is een Honderdjarige overleden. Dat is den contoer der wereld. Wilt gij het beste levensgeluk smaken, zoekt uw vreugd, uw ge luk in uw werk en ge zult altijd gelukkig zijn. Voor de Grooten die aan't hoofd zijn, is er altijd geld in overvloed. Zoo hoort men nu dat de woonst van den Minister der Coloniën (Congo) kost 1,106,991 fr. en 47 centiemen. Het is maar slappekes met den Groothertog van Mecklembourg. zondag avond sloeg zijn pols de doodmarch, meer dan 40 graden. De Keizer-Rus ligt in grooten diaprastus hij ver laat zijn Paleis [bijna niet meer; zelden mag iemand bij hem komen; een uitzondering maakt hij voor 'ne zekeren Boer, Stampzvadi, een soort van Tist van Lede. (Wij lezen in 7 Juni 1914) De Vrije Klok van Zondag Democraten blijft EEN rond de vlagge, blijft vrije mannen, verre van de bewaarders, doch blijft Christenen. Laat ze ons verketteren, laat ze ons slecht maken, laat het ons verdragen, als 't moet met den krop in de keel, maar toch verdragen. Blijft ter kerke gaan, doet uwen plicht, toont dat den godsdienst u diep in 't harte zit en weet wel, spreken de wereldschen onze verkettering uit, dat het uit den hemel zege luidt Jeanne d'Arc werd in Frankrijk ter dood ge bracht aan den brandstapel en thans is ze hei lig verklaard. Weet wel, democraten, ieder maal wij ter kerke gaan is 't nen zweepslag in 't gelaat onzer verketteraars. En democraten, nog eene andere verplichting hebben wij. Ook ons openbaar leven moet 'nen spiegel zijn. Houden wij ons altijd deftig in handel en wandel, opdat het waarheid blijve, wat tot hiertoe waarheid is, dat de vuilste gewetens in de bewaarderspartij schuil zitten. In feesten, in stoeten, in optochten, in betoo gingen, tegenover onze overheden geestelijk en wereldlijk, vrij en vrank, maar altijd deftig en eerlijk en mijdt vooral alles wat aanstoot geven kan of afkeer wekken voor deftige lieden. Dan zal onze kleine partij, weldra den eerbied afdwingen van ALLE weldenkende menschen en onze vijanden zullen moeten eindigen met onze heerstelling. Later komen wij daarop terug. A. Van den Bruele. Ze mogen blijven, mits de aanvraag te doen bij den Overste van huil Regiment. De Ouders mogen ook die vraag doen. Ze wordt altijd toe gestaan, behalve voor den laasten termijn.

De Werkman | 1914 | | pagina 3