A Soldaterij. Buitenland* MEN GE LI IX GEIN Rampen, Misdaden, Ongelukken. De Doodrijders. Storm, tempeest, stortregen donder en bliksem KOEEELBERG. Parijs. - De grond door waters ondermijnd, stort in Een gruwelijk nlkoohlrama. Likeurhandelaars Sprinkels is voor twee dagen uit de stad ge weest en liet zijne meid alleen thuis.Rond den middag keert hij terug. Welnu, Trees, vraagt hij, is er iemand ge weest terwijl ik weg was 1 Jawel mijnheer, antwoordt Trees, dezen nacht is er een dief geweest. sas*51"* Vergissing Kapitein. Korporaal Muller, ge waart gis teren niet weinig besch.onken jw drink Dat is eene vergissing, kapitein, ik drink "-Zoo, en gisteren zag ik/u toch met zwaai- ende armen de poort binnenkomen Exkuus kapitein, ik wist wel|dat het eene vergissing was: als ik beschonken ben kom Ut altijd door't achterpoortje, kapitein. Hij tiet het uit beleefdheid RechterUwe vrouw beweert in haar be toog tot echtscheiding, dat gij in vier jaar geen enkel woord tot haar hebt gesproken. Echtgenoot, Ja, ziet ge wel heer rechter, -k wilde haar in de reden niet vallen. Gesprek tusschen twee reizigers Ik heb dikwijls gehoord dat sommigen reizen zonder kaartje te hebben. Dat is waar ik ken een middeltje om van Gent naar Brussel te reizen zonder een cent ja ik geef u een half franksken als gij ^l^eef^etDank u... Wel als lik te voet ga. betaal ik niets. Geen geluk Vriend. - Zeg, Piet, liep uw examen goed Piet. Wel jongen, ik heb tegenslag ge had de eerste vragen loste ik nogtans zoo 8°Vriend. En. wat waren die vragen Piet. Wel, naam, geborteplaats en ouder dom. Doe dan aan iemand plezier Doktor, sprak vrouw Drebbels, gij doet mij 40 fr. betalen voor die influenza, en ik me hoopte commissie te trekken. Hoedat Madam Welja, ik heb ze eerst gehad, die aan de heele buurt overgezet, en u in onze straat 10 klanten bezorgd gij zijt een ondankbare dok ter. BOEKENom Fransch J te leeren zonder meester 3.5° Maandag avond, om half 7 ure, werd het 7 jarig zoontje van M. |Puchs, wonende Gent- schesteenweg, Aalst, door een automobiel overreden. De kleine werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Dokter Daelman besta- tigde dat de kleine Fuchs ernstige wonden had bekomen. Lede. Kind overreden. Het 6 jarig knaapje, .Jan De Jonghe, is nabij het kerkhof door een wielrijder omgeworpen. Het knaapje werd het linkerbeen gebroken. Heel den perdomino, verschelde dagen, zel den of nooit is zooveel water gevallen, per slagvlaag, met groote schade aan de vruchten der aarde. Ge ziet aan welke wreede krisissen de Landsman is blootgesteld met zijn kostbare vruchten. De Gazetten staan opgevuld van rampen, door het Ongeweêrte, gewonelijk met veel overdrijving; de groote Gazetten kunnen ge weldig met spek schieten; zoo schreven zij O. a. dat maandag het Statieplein van Aalst als een zee was, ja, ze liegen om prijs, gelijk de Volks stem deed met de Meetingen De Demokraten hadden 200 man; de Volksstem schreef 18 a 20; de Woesten voor 9 Aanhoorders; zij schre ven 120. Nu de Revue Te BRUSSEL is zondag een groote boom van 't Park verbliksemd. 2 meis jes en 2 kinderen werden nog alverbrand; te GENT, Kortrijkstraat, is zekere heer De Maere door den bliksem half lam geslagen, doch was korts nadien op zijn effen, te Me- chelen was het van 3 tot 12 ure 's nachts pek- donker; er vloog een wolk van insekten over de stad maandag sprak men er met veel schrik van op de Vroegmarkt; ze spraken van besmettelijke ziekten door die donderbeestjes; Over mijn PARK-DUDEN hoor ik niets, ik was er weg van Zondag 6 ure en half, om naar de Processie te komen; te LUIK, of betér, bij Luik te Visé zat zeker D. te visschen, de bliksem versingelden zijn beenen, doorboor den zijn horlogie en brakzijn keting in 4 stuk ken- te Othée is de bliksem gevallen op de kasern der Gendarmerie en heeftden Telefoon vernietigd; over Avwaille is een wolk ge- gebroken de straten, daar steil en eng, kon den't water niet slikken; in vele winkels en magazijnen spoelden alles weg: twee peerden zijn verdronken; kalsei en macadam is wegge spoeld;—te NAMEN zijn twee koeien van den Burgemeester Antoinne veraonderd, neen 't is te Gesves. Ze spreken dat te UHELU- WE (W. VI.) een weverij zou afgebrand zijn te RONSE is een treinbotsing door den re gen daar de machinisten geen steek zagen voor hun oogen te LEFFINGEN, bij Oos tende een peerd doodgeblikserad en een Hol- steê van M. Van Heule afgebrand te ETI- CHOVË bij Audenaarde, een hofstee van M Bourgeois afgebrand door 't vuur des he mels en te Caenegem, een groote hofstee van M. Verhelst, enz. enzoveral ongelukken. SMETLEDE. BRAND. Maanaag namiddag, rond 5 ure, is brand ontstaan op de hofstede der weduwe Bauwens, Kapellenhoek. Heel de hofstede werd vermeld. Het vuur was ontstaan aan het dak van het woonhuis en de vlammen deelden zich mede aan stallen en schuren. Slechts vijf hoornbees ten konden gered worden. De schade is aan zienlijk. Rooken in 't bed. Zekere Lambert R., wonende op een man sarde-kamer in de Koolmaaktstraat, Brussel, had de gewoonte in zijn bed te rooken. Maandag avond viel hij in slaap met de ciga- ret in den mond en eenige oogenblikken later stond het bed in brand. De onvoorzichtige werd nog al erg verbrand en zijne geburen ge luklen er in het begin van brand te blusschen. Wielrijders opgepast Zekere Jules D., 29 jaar oud, reed dinsdag langs de Zuidlaan, te Brussel, per fiets, toen hij daar op een Iram botste. De onvoorzichtige fietser werd erg gewond en moest naar het hospitaal vervoerd worden. Schrikkelijke misgreep. Vrijdag avond, zekere heer Modeste L., 43j., wonende te Brussel, gevoelde zich niet al te wel, stapte eene apotheek binnen en vroeg naai' een remedie alsook een glas water. De discipel van den apotheker beging hier eene missing. Op de tooglade stonden verschillige flesschen, in plaats van die flesch te nemen waar mineraal water in was, schonk hij uit eene flesch,formol inhoudende. De heer dronk een tuigje, zakte in een en was dood. Wetsaoktoors onderzoeken het l\jk van het slachtoffer om de oorzaak van die plotselinge dood vast te stellen. Bandiet enstreek. De geruchten zijn in omloop als zou de ge naamde Camille Lambrechts, 59 jaar oud, wo nende te Herderlem, te Brussel op de De Smet de Nayerlaan aangerand zijn geweest, maandag namiddag, door drie jonge schurken. De man werd ten gronde geworpen en men ontnam hem zijn geldbeugel. Een der deugnieten, 19 jaar oud, wonende te Esschene Lombeek, is aangehouden. Zaterdag avond gebeurde een erg ongeval in de dierentemmerij |Vun Been, gebroeders, op het Simonisplein, te Koekelberg. Tijdens oefeningen werd de temmer Jozef Van beent doof een zijner leeuwinnen, welke juist 't Te ven aan vier kleintjes had geschonken, gebe ten. De wonde is erg. Schrikkelijke brand ie Luik. Dinsdag namiddag rond 5 uren ontstond er brand in een fabriek, waai"verscheidene hon- derde mannen.en vrouwen werkzaam zijn. Er ontstond een onbeschrijfelijke paniek tus schen de werklieden. Het was een ijselijk geroep en eene wilde vlucht. Twee vrouwen werden levend verbrand. Een twintigtal an dere werksters werden min of meer erg ge wond Bijzondere occasiën en VeSonrs J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat,Aal; t Over Parijs hebben hevige onweders gewoed De bliksem is gevallen op ver schillende plaatsen en namelijk op den toren der Rumeensche kerk der Beau- vaisstr. in het Jnsticiepaleis. Op de St Augustinplaats is de grond openscheurd, een taxi-auto en een ver huiswagen zijn in de kuil gestort, er zou den slachtofiers zijn. Gelukkig konden de reizigers alsmede den koetsier zich tijdig redden in de andere verdween een taxi-auto en zijn chauffeur. Op den Boulevard Haussmann ont stond opeens een gat in den grond voorbijgangers beweren er menschen te hebben zien instorten. In de rue de Boissy d'Anglas, is eene riool ingestort, en eene tweede in de Ri- volistraat. Maandag avond ontstond eene twintig meterslange berst op den hoek van den Boulevard Haussmann en der rue du Havre- De wijk der Epinette is in een meer herschapen twaalf straten staan onder water. ENGELAND. Over het zuidelijk gedeelte van Lon den heeft een allergeweldigst onweder, dat verscheidene uren duurde, gewoed. De aangerichte schade is zeer groot. Door den bliksem werden zes personen, waaronder vier kinderen, gedood. Nabij de statie van. Hyenvilie (Frank rijk), op de baan Orval Régneville, wo nen de echtgenoten Bertrand, met hunne 9 kinderen. De man drinkt soms wei een glas te veel. Zondag avond kwam hij zeer bedron ken thuis, zocht twist tegen zijne vrouw en verbrijzelde den huisraad. Vrouw Bertrand vluchte met vijf der kinderen bij de geburen Nadien keerde de vrouw terug om ook de andere kinde ren bij de geburen te brengen. De dronkaard wierp zich op haar en bracht haar verscheidene vuistslagen, op het hoofd toe, zoodat de vrouw bewus teloos ten gronde stortte. De ellendeling liep dan terug in huis, greep zijn driejarig dochtertje, dat rus tig in zijn bedje sliep, bij de beenen en sleepte het buiten. Daar sloeg hij het verscheidene malen met alle geweld te gen den barreel van den ijzerenweg. Het arme kind bezweek weldra. De moordenaar werd kort nadien aan gehouden. De gendarmen hadden de grootste moeite om hem tegen de volks woede te beschermen. Uit de schouwing van het lijkje van het kind bleek, dat de beide beenen op zes plaatsen gebroken waren. De sche del was letterlijk stuk geslagen. Te bekomen ten bureeie van ail blad de officiéeie vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den aikool. Wij lezen in de GESCHIEDENIS VAN AALST door de Potter en Broeckaert, deel 4, bi. 111. Niet zocdra waren de Franschen op weg Om het beleg te slaan voor de stad Rijsel, of de Spanjaards keerden naar Aalst terug, in het vooruitzich aldaar te blijven over winteren. Doch den 12 September 1667 viel de maar schalk Turenne hen eensklaps met een groot gedeelte Van zijn leger op het lijf en dwong hen, na eenen ([tegen stand, die den Franschen 5 a 600 dooden kostte, tot de overgave. Ditmaal moest de stad Aalst het erg bezuren. Niet alleen sloeg de overwinnaar haar met eene belasting van 4,945 pond parïsis, ongeminderd eene som van 4,800 pond over zeker amende om onderstaan te heb ben het kanon van den koning van Frankrijk, tot redemp- tie van de klokken, metaal en koperwerk, zoo van de kerken, kloosters als burgerij dezer stad, maar de sol daten behandelden de bevolking op recht barbaarsche wijze. Zij plunderden en vernielden huizen, kerken en kloosters, mishandelden vrouwen en dochters en deden, tot bekroning van dit alles, de bolwerken en de stads poorteninde lucht springen. Het Spaansch garnizoen verliet de stad met twee stukken geschut en ander krijgs- materiëel, en werd naar Brussel gezonden. 1,500 Dra gonders werkten aan de afbraak der vestingen, hierin geholpen door meer dan 5,000 boeren en een groot getal Aalstenaars, die maarschalk Turenne zelf tot spoed aan maande. De verwoestingen, waaraan de op roof en buit verhitte soldaten van Lodewijk XIV zich toen overgaven, zijn on beschrijfelijk. Na huune vernielzucht gedurende verschei dene dagen te hebben botgevoerd in de stad, die volgens de uitdrukking der Gazette van Gend van 22 September 1667, een tweede Troye geleek, verspreiden zij zich in het omliggende, tot tegen Brussel, en lieten overal, waar zij doortrokken, eenen stroom van bloed 'en sporen van vernieling achter. Laten wij, opdat men ons niet van overdrijving beschuldige, nogmaals het woord van eenen eventijdigen schrijver,\iie deze baldadigheden gezien of van ooggetuigen vernomen heeftEen gedeelte van het leger begaf zich naar Ternath, Assche, Capelle, Dilbeek, en omliggende parochiën, alles revageerende en oillee- rende, sparende noch kloosters noch kerken zij leven als Barbaren en Turken. In het klooster ter Muylëfi heb ben zij schrikkelijke tirannie gedaan, onteerende in de H. plaatsen, vrouwen en dochters zonder onderscheidt van personen of ouderdom, ja, hebben zelfs de dochters moedernaakt ontkleedt, gevioleert, en met de voeten om hoog gehangen aan de balken, en na hun vervloekelijk werk die gegeeseld tot den bloede. De Karmili.et.en. heb ben zij op eene meer als barbaarsche wijze gebonden aan desteerten van hunne peerden en zoo gesleept uit hun klooster en de hermitage. In het klooster van den Grooten Bijgaert hebben zij,ook ongoddelijk geieeft. Zij begonnen op de zelfde manier te werk te gaan gelijk zij deden in 't jaar 1635, toen zij voor Leuven kwa Wij vragen of't ijselijk genoeg is, en of (schrijver van dit verhaal geene redens had om er ten slotte bij te voe gen Waar is nu de zachte regeering, die de Franschen zoo dikwijls belooft hebben in hunne leste gedrukte boekskens Heden zijn de zeden verzacht, zekerlijk en merkelijk, maar toch is de Soldaterij verre van een weldaad te zijn, zelfs in tijd van vrede; maar in tijd van Oorlog Hoe gaat het dan Volksv. Daens Gij zijt niet verantwoordelijk voor het gedrag der anderen, maar voor u zeiven zult gij reken schapgeven. De Liefde is toegevend, zij denkt geen kwaad. Wacht u iets te begeeren wat ge niet moogt bezitten. De Geneesheer var, Anderlecht, een man van in de 40 jaar, zeer verstandig en goedhertig, kwam alle dagen de zieke Ursula bezoeken en drukte in vriendelijke woorden zijn bewonde ring uit over de goede zorgen der oudste doch ter Maria; het kind was als een tweede moe der, onder 't geleide van Grootmoeder die dik wijls in den dag over en weêr kwam Mariatje waakte gedurig over hare zieke Moeder als Vader weg moest, zijn korfke met eten stond gereed en ze kon hem zoo liefderijk strelen, dat hij in al zijn bekommernis en verdriet de tra nen in d'oogen had van zalige en gelukkige ontroering; er staat geschreven en gedicht Wanneer gij wordt bezocht met druk en tegenspoed, Zoo stijft u mei geduld en houdt een vast gemoed. Maar als echtelijk en kinderliefde u steunt, dan wordt de zwaarste last ligt om dragen. De Vader van Rosa van Tannenburg, in zijn donkergevang vastgeketend, op water, brood en eenige groenten, als zijn Dochter bij hem kwam, het braaf Eêlmanskind dat haar als dienstmeid had verhuurd bij den Huisbewaker van den Ridder die haar Vader gevangen hield, de handen zijner Rosa in de zijne nemende Mijn lief-kind, zegde hij, och ik 'dank u, God zal 't u loonen, uwe Moeder zegent u van uit den Hemel, mijn lief Kind; ge maakt mij ge lukkiger dan de rijke kasteelheer die in zijn prachtige zalen zwiert en banketteert. Och God, de Liefde, de reine Liefde, bij zonder de Liefde der Kinderenvoor hun Ouders kan zooveel Vrede en Geluk op de wereld bren gen. Niets zonder arbeid dat men zijn eigen geweld doe, om door krachtinspanning die hei lige Liefde aan te kweeken. Mariatje had gezien hoe hare Moeder neers- tig zorgde, om de kinderen bijtijds te doen op staan, ze te wasschen, aan te kléeden en ze op tijd naar School te zenden hierin werd zeuge- hölpen door jefken 12 jaar en Doifken 9 jaar.

De Werkman | 1914 | | pagina 2