B ^»^^sr-xsséit& Onverdraagzaamheid BOEKWERKEN CALFMEEL Keilers (h ogen geen lïeiligen. Eenige getuigschriften over Blatchfoiirs Calf Meel. De groote kwaal der katholieke Partij, is roorwaar hare onverdraagzaamheid. Iedereen heeft dat kunnen ondervinden. Zijt ge den braafsten en christelijksten jnensch der wereld, maar gij en wilt niet altoos alindelings bukken en knikken, ge wordt uitge maakt als een oproerige geestindien die ver wijtingen u niet stil leggen, gaat men wat ver der. Als ge handel drijft, men zoekt u kalanten te ontnemen en door honderde middeltjes u te doen gevoelen dat ge moet bukken onder het juk van een katholieke dweeper. Die feiten zijn te lang gekend en te algemeen om er een verder betoog van te geven. Maar ten tijde van kiezing is het nog slechter Dan wordt er waarlijk eene jacht gemaakt op alwie zich eenigzins vrij wilt toonen. Wij ondervonden het dikwijls gedurende de zen laatsten kiesstrijd. Herbergiers, die ons hunne herberg hadden toegezegd om Meeting te geven, werden gepraamd en bedreigd tot dat ze cns schreven M. Daens, gelief geene mee- - £ting. te komen geven. Zulke bewijzen hebben wij bij de vleet. 't Zijn zooveel bewijzen van de onverdraag zaamheid der katholieke bewaarders. En nochtans hoe dwaas zulke handelwijze hoe stoot zij tegen de borst van eiken rechtge aarden mensch. De onverdraagzaamheid der Bewaarders was geruimen tijd een machtig wapen voor hen; he den keert het tegen hen. De menschen willen vrij zijn in hunne poli tieke overtuiging. Ze willen vrij oordeelen. En dat is hun recht. Is er nu toch iets onmenschelijker dan de handelwijze van een eigenaar of een ander in vloedrijke persoon, die tot zijn huurder of on derdaan komt zeggen ue moet gij strijden en stemmen voor de partij tot welke ik behoor, anders... En God weet hoe dikwijls gedurende de laat ste kiezing, zulke taal gericht werd tot kleine afhankelijke personen. - Wat men c-r ook van zegge, die bedreigingen CL irissen veeleer hun doel. Denffsch die vast overtuigd is, laat zich door deze bedreiging niet omhalen. Hij houdt zich evenwel wat stiller, gebaart partijgenoot te zijn van de Partij van zijn mees ter, maar in zijn hart en zijne ziel blijft zijne overtuiging veil, versterkt jnog, verstaald. Die drukking op het geweten van een mensch is hatelijk. En zij is dubbel hatelijk wanneer zij ge schiedt op kieine menschen, ten voordeele eener partij die rechtstreeks werkt tegen de belangen van die kleine menschen. Is er nu iets schooner dan de menschen vrije- Het wezen van Mariatje blonk van vreugd, als zij haar broêrkes en zusterkes, net opge kleed bij hun zieke Moeder bracht om een kruiske, het jonge Franske nam zc dan op hare schoot om het te omhelzen. Een Ziekte heeft een loopbaan gelijk een Mensch de Koorts, fiebra, is de tijd van kri- sis stijgt de koorts, 't is doodsgevaar ver mindert de koorts, 't is naar dé Genezing bij de Vrouw van den Machinist, 't was op en af hoop van genezen, vrees van sterven. Bange en lastige dagen gedurig naar den apotheker, de penningen in d'hand. Ziekefondsen bestonden alsdan niet, Zieken fondsen die Engelen van Hulp en Troost, door Priester Daens genoemd de schoonste perels aan de kroon der Kristene Volkspartij. Gezegend voor eeuwig de Ziekenfondsen, gezegend en gedankt die er hun tijd en hun zorgen aan toewijden gezegend en gedankt door God en door de Menschen, de Mannen, Vrouwen, Jongelieden en Kinderen, vereenigd voor den groei en bloe; der Ziekenfondsen. In mijne mijmeringen, ik denk dikwijls Ware ik Deken van Aalst, om de herten mijner Werken de Menschen te winnen, ik gaf jaarlijks een milde gift aan ALLE Ziekenfondsen, en op Kermis-Maandag of Dijnsdag, ik deed koste loos een schoone Uitvaart voor de Overledenen van AL de Ziekenfondsen... Zoudt ge dat doen Ja, ik zou van verre den Bisschip uit de Misé- rables van Victor Hugo navolgen. De derde week der Ziekte, de Machinist was op zijn Lokomotief, als de Doktor kwam en na onderzoek zijner-Zieke aan Mariatje de zalvende woorden toerichtte: Mijn lief Kind, zeg aan Va der dat het gevaar voorbij .is... Welke vreugd voor het hert van den man Maar 's anderdaags kon 't kleinl Dolfken uit zijn beddeken niet, 't manneken zag brandend rood het weigerde alle voedsel en kloeg van pijn in den kop, dien dag moest de Machinist weg met een dobbel hertzweer, 't Vervolgt. lijk te laten oordeelen zonder dwang noch broodroof Met wat recht, heeren bewaarders, kunt ge een onderdaan dwingen van uw gedacht te zijn. Wilt ge hem met rede overtuigen, goed, dat is uw recht. Maar hem dwingen, dat isévv recht te buiten gaan, dat is zijn recht krenken. Neen, die tijden van dwang en geweld moe ten uit zijn en indien ze van zelfs niet weggaan, zal er een dag komen dat het Volk dit dwang juk zelf zal afwerpen. Men ziet het in de Geschiedenis Een Volk kan soms lang bukken en zwijgen. Maar eens toch ontwaakt hethet mensche- liik gevoel komt in opstand tegen die verkrach ting en 't smijt zijn verdrukkers aan kant. Wee dan dezen, die door hunnen invloed, hun gezag dien dwang hebben toegelaten, mis schien zelf uitgeoefend. Olijftak P. S. Deze laatste kiezing vernamen wij iets dat waarlijk dient aangestipt en dat echt is Een kleine landbouwer schreef eenige dagen voor de kiezing aan zijn landeigenaar M', ik zou graag weten of ge Jzinnens zijt voor onze lijst onder n° 1 te stemmen; anders ben ik ver plicht uw land vogelvrij te laten liggen Wat zal dien eigenaar aardig hebben opge keken. Moesten verschillige .'andbouwers eener ge meente zoo eens handelen, wat zouden de groote landeigenaars doen Keizer Karei zegde Die Vlamingen zijn aardige pandoeren Ze zijn helden voor den Arbeid, pakken geerne hun nat, maar Onrecht en Valschheid kunnen ze niet verdragen.... Als Keizer Karei eens hartelijk wildé lachen, dan verkleedde hij zich als Boer, als Vlaskooper, als Beenhouwer en trok met zijn blauwen kiel en zijn muts Vlaanderen en Brabant in. Langs Aspelaer, Ninove, Voorde, enz. ging hij geerne, ook te Santbergen, Idegem, Onkerzele, en ging een sma kelijke pint drinken op den Oudenberg, alwaar dan reeds een wijd vermaarde herberg was. Sprekende van VOORDE, ziehier een echt verhaal Zondag was 't daar de groote Processie, met al d'Hei- ligen in de Jonkheden dragen die Heiligen veel Volk zit in 't Fransch er kwam geen avans bij ten hoogste 3 Heiligen hadden hun dragers 8 a 10 Heiligen stonden te wachten. Buiten 't portaal stond een sterke ploeg Jonk- heden de Champetter trok er naar toe: Allo jongens, een betjen koeragie d'Heiligen wachten u. En wat kreeg hij voor antwoord Champetter,'t en kan niet zijn... KETTERS dragen geen Heiligen Ge moet weten, het hing1 daar ook uitgeplakt Wie voor Daens stemt Stemt voor een Ketter. Di oeve toeslamle». Te Lede, de oudste zoon van 8 kinderen, zijne Moeder ziekelijk, is met zijn Vader in Frankrijk tot einde Augusti, wordt nu binnen gevraagd voor't Conseil, zou moeten opgaan met de klas van 14.... hij de eenige steun eener talrijke Familie... O wreede Legerwet De Bloedwet afgeschaft JA één zoon per Familie JA maar nu Alleman Soldaat... Wreedheid der wreedheden, bijzonderlijk voor de Huishoudens met veel kinderen. HAALTERT Weet Burgemeester De Saedeleer niet, dat men nog altijd klaagt óver de Waters van 't Kerkhof dat nog altijd op Landijën dringt en in d'Hofsteden... Er wordt onderzocht, maar 't is gelijk met de Kommissie der XXXI, er komt niets van... Als 't Volk meer invloed zal hebben op de Gemeentebesturen, zal zulke zorgeloosheid onmogelijk zijn. Over de afsluiting der erf panden en den afstand der plantingen. Door Advokaat Ue Backer. ARTIKEti 29. Alle eigenaar mag zijn erl' afsluiten ingevolge de schikkingen van het burgerlijk wetboek. 1» Tijdens het leenroerig stelsel, wi s dit in veel ge vallen aan tie eigenaars verboden. De afsluiting was voor de leenheeren 'nen hinder paal aan de uitoefening van het jachtrecht. In alle tijden en alle eeuwen hielden de wetgevers hun persoonlijk belang in 't oog. Het volk tot hiertoe nam geen deel aan de bespre king der wetten, daaruit de stiefmoederlijke geest on zer wetgeving tegenover hem'. ARTIKEL 30. De niet gemei-né gracht moet aangelegd worden door hem (iie zich afsluiten wil, op eenen afstand van den pand des nabuurs, geiyk zijnde aan den helft der diepte van den gracht. Die afstand of tusschenruimte zal moeten gelijk zijn aaii de gansche diept- van den gracht, indien de pand des nabuurs lot bouwland gebruikt wordt, als ook wanneer die pand eene afhellende ligging heeft. De grachten moeten langs den kant des nabuurs eene schuinsche zijde hebben, en zoodanig aangelegd zijn, dat zij den afloop der wateren niet belemmeren. 'indien men afsluiten wil bij middel eener haag, moet die haag, bij onstentenis van tegenstrijdige gebruiken, op 'non afstand van vijftig centimeters geplaatst worden. Alle andere afsluiting mag op den uitersten boord des cigendoms geplaatst worden. 1° Men zie voor de opheldering van dit artikel ons Klein Familiewetboek. lu Hoofdstuk. te bekomen op ons Bureel en bij ons Uitverkoopcrs Pastoor Kneipp, zijn leven en raadgevingen om door het Water te genezen en te verkloeken 0,70 Thomas Morus, Kanselier van Engeland gew'eest 0,40 Wolvus of de Wildstrooper van Bouchout 0,40 Marin van Brabant 0'40 De Menschenhater q Landelijk Wetboek door wijlen Adv. De Backer OfiO De gruweldaden can Wihlemouice en zijne Sdüs- broeders, door H. Van de Genachte 3 50 Jan De Licht en zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3 m LZ'Lr"L W'ouche, h°oMkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, Gauwdieven en Moordenaars, enz. 0 7a Huwhouding en Landbouw of Raadgevingen en Voorschriften, dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door J. M. Van den Bosch 1 50 van i*4 rond tout en gewicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters Houtkoopmans, Schrijnwerkers, enz. 1,00 Keukenboeken.- Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier, wie mij zal lezen, zal koksbaas wezan 4 oo Kleine Cauderlier Geoakken en Confituren, door Cauderlier 2 00 De Belgische Keukenboek i'hn Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur- ger, door M« Goemans Buys n 50 Beproefde voorschriften voor het vervaardigen Om Fransch te leeren Om Fransch te leeren zonder Meester hebben wii lang gezocht en eindelijk de beste boeken gevonden1' 1° Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in 8 oeiemngen aan 10 centiemen; ge ziet, 't is goedkoop 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke wonr c en en spreekwijzen Vlaamsch en FransHi 0 75 3" De Boeken van Vervarcke, in band 3,50. MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te spreken Hol y,laai? Hl te'Fransch in 3 maanden tijd 4 00 Het groot Woordenboek-Callewaert.volledi" Fransch- V laamsch en Vlaamsch Fransch 6,00 fr. Zelfde boek, maar korter, 3,25. NIEUW SOORT VAN VOEDSEL VERVANGT HET LIJNMEEL IS TIENMAAL BETER Bijzonder geschikt voor~JONGE KALVEREN RUNDEREN, VARKENS, VIGGENS, SCHA PEN, GEITEN, KOEIEN, PAARDEN ENZ. Alen ondervrage deze die CALFMEEL voederen of ze k 0 n t e n t zijn. De groote LOF waarmee men er van spreekt is de beste WAARBORG. PRIJS Zak)eS Van 11 1/2 kilos fr. In zakjes van 46 kilos 18 fr Men sture de bestellingen aan A. VAN DEN BRUELE te Denderleeuw, of ten bureele van dit blad. Laboratorium der Universiteit van Leuven. Leuven, 3 Meert 1903. Destelbergen, Juli 1906. Door het gebruik van Blatchford's Calf Meal heb ik eenen uit slag bekomen waarvan ik zeer tevreden ben. Ik had 2 kMveren en heb ze met uw meel gevoed. Ik heb het bekomen voordeel de melk, beter en vaster vleesch en "rooteren h™ ti aan de vrienden landbouwers en veekweckers niet n ui gebruik van Blatchford's Calf «JSSS. "'et gen0eg he' A. DE WILDE. Ingoyghem, den 7 Januari 1907. Mijnheer, Op aanraden van uwen agent Remi NoRFiinF hph Blatchford'sCalf Meal beproefd, en ik moet u bevestigen dat ik er zeer tevreden over ben. Voltens miinp eiopn* j- het een produkt welk alle andere overtreft ™0r het kweeken Vr kalveren. Jules DE VROE. Berlingen-Loon, 5 November 1909. Mijnheer, Na eenen zak Blatchford's Calf Meal gebruikt te hebben von den WIJ ons verplicht aan uwen agent te schrijven dat wij ten uiterste voldaan waren over dat goede meel en bestelden dan ook seffens nog een anderen zak. Gebroeders OTTENBERGS Loochristy, Juli 1906. Een ongelukkig kalf hebbende welk niets wilde eten kreeg ik door den. Weergalm van St-Amandsberg kennis met Blatch- fords Calf Meal. Op korten tijd, na dit meel genomen te hebben at het met de andere mede en overtrof in groote en gestalte dié van zijnen ouderdom. Voor mij niets beter, gezonder in voordee- liger dan Blatchford's Calf Meal. s. BRAECKMAN

De Werkman | 1914 | | pagina 3