Denderhautem Arme Mensehen Aalst Kerrris O groote Volksheld Kermis-Aalst XÊÊ&C IV» 35182 5 Juli 1914. -$ Verheerlijking van DE BU.KkK HET BLOEI) Artevelde-Kantate llei'Kweerdigheden van Aalst Oproep tot de liefdadigheid. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; tie vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42»" JAARGANG Spreuken van DE BACKER «Wat rechtvaardig is komt toch in 't kort ot in t lang» 30 April 1899. «Een echte vrije demokraat kent geen rust» 22-11 -1901 «Waar onkunde heerscht willen wij licht doen geworden» Landelijk wetboek «Demokraten, is uwe macht in den beginne klein, groot zal zij later wezen.» Nov. 1°98. «Alleen de school en het onderwijs kunnen een land op den voorrang helpen.» «De dag der vergelding gloort aan den gezichtei .der» «Niet strijden voorde leute maar op leven en dood.» «Vooruit, mannen, met vlaamsche koppigheid en on vermoeibare taaiheid.» «Hij die onverschillig blijft, zijn evenmensch laat ver ongelijken, het recht onder het geweld laat verdrukken, is een lafaard. Hoe is ze geweest Luisterlijk, aandoenlijk Een echt Democraten-weêr ln een gloeiende Zon, rond 2 en half, trokken Aalst on ons Muziek voltallig; een groot, groot getal Le den o a misschien 50 Vrouwen, die bloemruikers droegen.. Och, hoe spijtig dat die volkrijke uitge strekte Gemeente zonder Tram blijft. Hoe komt dat tod: Ja hoe komt dat Een lamlendig Bestuur, ook rijke kromdenkende Boeren die denken Als men ge makkelijk naar de Stad rijdt, waar zullen wij ons Koe wachters haler,. Zal 't werkende Volk met klimmen -4ji machten weerde? Met een Tram Aalst-Denderhoutem-Ninove-üeerds- bergen het zou Volk gestroomd hebben naar Dender- houtem* volgens den geest van De Backer, Dender- houtem, doorkruist van Trams, zou een middenpunt geweest zijn voor Landbouw en Nijverheid. De oude Daens had plaats gekregen op een karre ken in aangenaam gezelschap.. Goed weer en een schoone baan. Een Processie van Volk, langs alle'kan ten karrekesen rijtuigskes vol Volk.. Bella vista, mer- villoso luisterlijke ontocht; daar is een zweet gela ten, maar's avonds te voet naar Aalst in die reine frissche lucht, hoe aangenaam.. der Echt Verhaal uit onzen tijd. o—o—o VI. - Boven-aandocnLjk Men schrijftboven-natuurlijk; mag dan ook niet geschreven Boven-aandoenlijk Bij Machinist Guido, het zieke kind Adolf- ken dat ging sterven; nog zoo bitter jong! 9 jaar 1 Een geurige liefelijke roos, bij het "eer ste zonnegloren afgesneden Onbeschrijfelijke smart voor de Familie De zieke Moeder zit half recht op haar bed, haar handen gevouwen, haar hert zwemmende in de tranen, haren troost zoekende in een vurig gebed. Er staat geschreven Zijt gij in nood en droefheid bidt.. Ligt ge verpletterd onder de wanhoop, bidt. De Machinist zat geknield, den krop m de keel'een Zoontje verliezen, dat zoo schoon en zqo'kloek opgroeide Marieken. het oudste dochterken, 14 jaar, die't Huishoudend berid- derd heeft met buitengewoon verstand en on vermoeibare opoffering, ze zit daar eerbiedig geknield met d'ander kinderen, met de oude Grootmoeder en een paar Gebuurvrouwen, want ONS HEER GAAT HIER KOMEN De God-Mensch, verlosser der wereld, die Zijn leven en Zijn bloed heeft gegeven voor 't arme Menschdom, die gansch naakt aan een Kruis werd genageld, het hert doorstoken, nau welijks 33 jaren oud zijnde, en stervende als een booswicht, uit liefde voor den mensch, om het Lijden te heiligen. En na zijne dood, terug in de hooge Heme len, heeft de God-Mensch in zijn Kristen Ge loof willen aanwezig blijven. We zijn op 't kloek Denderhautem; lange onafzien bare kouters, ?acht geheuveld; 5 a 6 wijkenjverborgen tusschen 't geboomte. Een groot gewoel in de Parochie! goede ontvangst in al d'herbergen; groet en handdruk aan ontelbare Partijgenote-.. We zien Brussel, Kortrijk, Ronsse, Nazareth, Deinze en vele anderen rond 4 ure, de oude Daens staat met eenige Vrienden beneden de Plaats waar de Stoet voorbij moet. Daar is DENDER- HOUTEM, de Vlag, een talrijke groep kinderen, och lieve duurbare Kinderen-Demokraten; let op ze dra gen plakkaarten met opschriften van Volksontwikke ling, die komen uit de vrome Ziel van De Backerelk leest ze met ontroering... Ik heb ze gevraagd om aan 't hoofd van ons Gazetten te staan.. Zie, ach zie het Portret van De Backer, ge leeft en ge spreekt in uw afbeeldsel. Dan volgen het Muziek van den Buiten, en zend klagende toonen in de lucht het Democratisch Bestuur de Leden der Bonden, een lange, lange schaar van vrij Volk het omliggende, Ninove, Kerkxken, Oultre, Neerhasselt, Voorde, Idegem, Heldergem, Santbergen, enz. enz. Partijgenooten uit Geeraardsbergen. AALST De Groote Vlag met Wijk Vlaggen, een talrijke Groep van Vrouwen met groote geurige prachtige Bloemruikers, een tafereel van onbeschrijf bare aandoenlijKe schoonheid, ons Muziek, de Volks vertegenwoordiger, met RaadsheerenBestuur- Leden en ontelbare Leden Erembodegem, Herder- sem, Nieuwerkerken, Moorsel, Meldert, enz. enz. DENDERLEEUW met Feestvlag en Muziek, het borstbeeld De Backer verguld, in een krans van Ro zen. Voor het Lokaal, een onafzienbaren groep Demo craten WELLE met Vlag en Zangkoor cn Mannen die het lief gazetje verkuchten De Wellenaar, het kleinste gazetteken der wereld, maar groot en rijk var. inhoud, per Nr 1 eens, Ab. van Bescherming 1 fr. 's jaars. Bestuur en Redactie Lokaal der Maatschap pij Kunst en Eendracht, bij Gust. D'Haeseleer, Steenweg. Welle, zeggen wij, en achter Welle een mengeling van Volk uit talrijke Gemeenten want de Vrije Kris- tene Democratie meer en meer verspreid wordt overal. Die lange Stoet trok eerbiedig en treurig naar 't Kerkhof, tusschen een haag van deelnemend Volk nergens een woord een teeken van onpas. EERE EN DA NK .4 A N DENDERHA UTEM Daar zijn wij aan 't Kerkhofdaar staan zes gen- darms te voet en zes te peerd daar wordt de deftige Rouwstoet tegengehouden de Champetter heeft het bevel Enkel een Deputatie van elke groep mag binnen als Aalst komt, de vrouwen die 2 uren te voet afleg den, de Bloemruikers op hun armen, ze mogen niét binnen"; hefijzeren hekken is toe Champetter en Gendarnjs moeten de bevelen volgen. Daens, de oude Daens springt er tusschen, hij verheft zijn stem en vraagt of men zulken smaad tegen een Overledene, tegen een Rouwstoet zou durven plegen in Rusland of in Turkije door zijn tusschenkomst, met beroep tot rust en orde, mogen talrijke Vrouwen hun Kroonen gaan neerleggen" op 't graf van De Backer, ander Vrouwen geven hun Bloemen aan Mansvolk, Een Overledene vereeren als Advokaat De Backer, een Volksheld, leven en vertier op de Gemeente bren gen meer als op een Kermis Bloemen leggen op een Graf, is dat een Misdaad Uit de menigte van jong kloek Volk ging een gloei ende gewoel op, gereed om los te barsten zeker oogenblik de geslotene ijzeren poort ging weggedrom- men worden wat volgen kon weet niemand geluk kig dat de geest van De Backer heerschtte. EERBIED AAN DE WET! Gelukkig ook dat de achtbare Democratische Over heden van Denderhautem handelden volgens de geest. Bij die Zee van Volk, de Gendarms hebben het gezien van op hun paarden, in die zee van Volk niet de minste wanorde. Korts nadien terug naar 't Lokaal gaande, ik zag het Kerkhof eenzaam en doods, enkel eenige bewa kers, en rond de grilje de Gendarms, het plein afge sloten en al d'oogen gericht naar 't Graf De Backer van verre, zeer verre. Het was verooden te Dender hautem op dit Graf te gaan bidden en knielen. Dien dag werd gesleten door een groote Meeting van Plancquaert in 't Lokaal, en eenige woor den van Dank en Troost en Hoop door Volks- vert. Daens. Buiten dit onredelijk verbod is het;voor Den derhautem een groote gelukkige Dag geweest.. Wie kan anders spreken? Volksvert. DAENS. D'AFFISJ Is eindelijk uitgeplakt, een 9 dagen voorde Kermis. Om rede Dat ze gemaakt is... te Brussel, .propter nomine Spitaels. Hoe zou 't moe ten zijn Geen voorrechten, al de Boekdrukkers hun beurt, op voorwaarde van met 't werk uit de Stad niet te gaan. Hoe ziet d'affisj eruit. De teekening goed, maar de letters te klein en in gottik, bijna onleesbaar. EN DE FEESTELIJKHEDEN. Over Doornijk, Na men en veel ander Steden lees ik De Gemeenteraad be spreekt de Gemeentefeesten. Hier in Aalst niets, alles wordt gekozijntjeswinkeld. Hoelang nog Nu, wat geeft d'Affisj. ZONDAG. Beiaardspel en Klokkengelui 11 1/2 ure Muziek op de Groote Markt ten 3 ure Concert en Luchtbal MAANDAG. Prijsdeeling der Teekenschool. Krijgs feest en oefeningen der Pompiers. D1JNSDAG. Groot Kaatsspel op d'Houtmarkt, Groote Koers in de Velodroom. WOENSDAG. Groot Kaatsspel op d'Esplanade. DONDERDAG. Concert op de Keizerlijke Plaats door de Soldaatjes. ZATERDAG. Paardemarkt. ZONDAG 12 Juli. Ten 10 1/2 ure, Concert door de klein Soldaatjes op de Groote Markt ten 5 1/2 op de Groote Markt, uitvoering der het Meesterstuk van Oevaart door de Katheri- nisten. Het eenigste dat de Kermis-1914 kenmerkt. Daarbij opvoering van Vlaamsche Volksliederen. ONS HOOFDKERK, het meersterstuk der heldere Go- thiek, uit de jaren 1400 met Schilderstukken van Ru bens, Craeker, Otto Venius, Meganck en beeldhouwerk van Duynesnoy achter de Kerk in 't Oud Hospitaal, Tentoonstelling van Schilderstukken, waar de twee groo te Vlaamsche Meesters van dezen tijd deelnemen Vale rius De Saedeleer en Van de Woestyne. ONS STADHUIS-BELFORT met prachtige toren, be gonnen in 1404, kunstig hersteld onder dees Bestuur. 4 groote Zalen, ingericht als Museëum van Kunst en Oudheden, zeer merkweerdig, een reisje weerd naar Aalstde onderaardsche Zalen gelijk in 't Graven Kasteel van Gent, op de Markt, de oude Ambachtshuizen, het Standbeeld van Dirk Martens, de eerste Boekdrukker der Nederlanden zijn ^geboortehuis in de Lange Zont- straat is nu 't Lokaal der Kristene Democraten Vlaamsch gebouw, gansch hersteld ingang vrij men heeft er het borstbeeld van Priester Daens, dat leeft en spreekt, in brons het levensgroot Portret van Priester Daens ver der, gelijk in al d'herbergen van Aalst, goeden uitzet en vriendelijke ontvangst. De Vreemdeling die Aalst be zoekt, zal verwonderd staan over de schoon winkels en Magazijnen in alle straten, Nijverheid en Ambacht doen grooten vooruitgang in Aalst Het nieuw Kwartier der Statie neemt goede uitbrei ding in de Kattestraat komen schoon moderne winkels Raadsheer De Naeyer heeft de Weezenhuizen afgekeurd, alles moet vernieuwd worden, binnen en buiten worden de Weezenhuizen eens verplaatst, dan wordt de Leopold- of Kattestraat, een Nieuwstraat van Brussel in 't klein, langs alle kanten worden in Aalst breede straten getrok ken, spijtig dat die Elektriek huizekes, door 't Volk ge noemd doodhuizekes, de schoonste uitzichten zijn komen bederven. HFRIfiHT Het Dispensarium van den Teringboml is van het oud naar het nieuw Gasthuis overgebracht. Wij herinneren het publiek dat voornoemd dispensarium open is voor alle borstlijders en dat de raadplegingen plaats hebben den Donderdag van iedere week van halt" tien tot half elf. Wij kunnen niet genoeg die personen, welke zware verkoud heden of vallingen hebben, aanraden (zich daar te laten onderzoeken het staat immers vast dat de tering op tijd verzorgd, geneesbaar is. De Secretaris, De Voerzitter, Dr. A. Hoorens. Dr Is. Bauwens. De Teringbond richt een dringenden oproep tot het pu bliek. Om de tering, die zoo schrikkelijke plaag welke in België jaarlijks meer dan 16 duizend jongelingen van bei de geslachten wegmaait, om die plaag te bestrijden heb ben wij natuurlijk geldmiddelen noodig. Liefdadige juf vrouwen zullen dan, te dien einde, den eersten zondag van kermis een teeken verkoopen. Wij drukken de hoop uit dat hen het beste onthaal zal te beurt vallen.

De Werkman | 1914 | | pagina 1