V Buiten laDcL Schromelijke misdaad Voorde er? de Ketters MENGELINGEN Rampen, Misdaden, Ongelukken. De Doodrijders. De Grool-Ilertog', Erfprins van Oostenrijk en de Grool Hertogin doodgeschoten. tweede aanslag Likeurhandelaars Aan de LANDBOUWERS Aalslersche Kmislkring In de School De meester legt uit wat een doorschijnend voorwerp is. Gij, Peerken, zegt hij eindelijk, noem mi] eens een doorschijnend voorwerp. Een sleutelgat 1 klonk het antwoord. Waarde Frits, De vijand is in 't gezicht, ieder oogenblik kunnen wij slaags rakenik schrijf deze dan ook met mijn sabel in de eene en een revolver in de ander6 hand.. Op het Politiebureel Zoodus, uwe schoonmoeder is door het venster der vierde verdieping gesprongen en gij hebt niets gedaan om ze tegen te houden l'ardon, mijnheer de commissaris, ik ben heel rap naar eene verdieping lager geloopen, om ze op te vangen, maar ze was al voorbij. Over ^slapen Slaap niet op uw linkerzijde, want dat geeft een te groote drukking op uw hart, raden sommige doktors. Slaap niet op uw rechterzijde, want dit be let de ademhaling van die long, zeggen ande ren. Slaap niet op uw maag, want dit belemmert de ademhaling van beide iongen en maakt het ademhalen moeilijk, meenen weer anderen. Slaap niet op uw rug, want die wijze van rustzoeken is slecht voor uw zenuwgestel. Slaap niet in een stoel zittende, want ow li chaam komt in een onnatuurlijke houding, en ge kunt niet de noodige ontspanning krijgen. Het eenige veilige en aanbevelenswaardige is klaarwakker te blijven I Op het Tribunal. Vrederechter. Ge moest beschaamd zijn uwe vrouw zoo af te slaan met een wafelijzer. Jan Patat. De stoofhaak was kapot, mijn heer de Vrederechter. Militair Ziet ge dien muur daar Zeker, generaal. W elke kleur heeft hij 1 Wit, generaal. Ik zeg nu dat hij zwart is. Welke kleur heeft hij nu Zwart, generaal. Gij zijt een goed soldaat. Splinter en Balk Een armen drommel, een paar frank, die hem toekomen, spitsvondig onthouden, dat is een «splinter; maar een hooggeplaatst per soon niet al zijn titels geven, dat is een «balk» Millioenen aan zaken van twijfelachtig nut verspillen is een splinter, het traktement van een minimum-lijder inet een bagatel ver- hoogen, dat is een «balk.» Een boek beoordeelen, dat men niet gelezen heeft, dat is een «splinter» maar niet mooi vinden, wat een toongevende kliek verheer lijkt, dat is een «balk. Een millioen, een koninkrijk stelen, dat is een «splinter» een broodje bij den bakker weg nemen, dat is een «balk». Vele onheilen komen voort uit een dwaze tong. Wielrijders, opgepast M. J. H. 51 jaar, reed zondag avond per fiets naar de Naamsche Poort. Willende af steken om te vermijden een kind omver te werpen,breekt de stuurtang van zijn r'pwiel en de fietser stortte ten gronde. Hij werd zeer erg gekwetst en moest onmiddelijk naar het hospitaal vervoerd worden. Bloedige kermis 't Was zondag kermis te Machelen bij Vil voorde. De echtgenoten R. en hun gebuur F. waren samen uitgeweest en menige herberg van het dorp bezocht. Op den morgen keerden ze huiswaarts. On derweg ontstond er ruzie lusschen de twee mannen. Eensklaps, de genaamde F. neemt zijn mes en brengt zijn tegenstrever verschei- de steken toe in het gelaat. Een zijner oogen is verloren. De vrouw R. willende 'de vechters scheiden, kreeg ook twee messteken in den arm. Men kon eindelijk de dader ontwapenen en aan de policie overleveren. De toestand van het slachtoffer is heel bedenkelijk. Smartelijk ongeluk Zaterdag morgend gebeurde er een smarte lijk ongeluk te Eename tegen Audenaarde. De kanoniers van het garnizoen van Audenaarde hadden langs daar oefeningen gedaan en na eenigen tijd rust, werd het commande gege ven te paard. Zekere De Coninck, willende zijn plaats her nemen nevens een kanon, viel en kwam met zijn been terecht tusschen de sporten van het wiel. Het been van den ongelukkigen werd op verscheide plaatsen gebroken. Zondag avond stapte een persoon van den buurtteam te Kemmel, aan de plaats «Mel- kerij. Een otto die in volle vaart naar den tram kwam afgereden en den voetganger overreed. De man was op den slag dood. - Zondag avond, rond 7 uren, kwamen vier meisjes uit de Patronage, op de Kasteellaan, te Gent, en wilden de straat overgaan. In volle snelheid kwam een otto afgehold, een der meisjes wordt gevat, overreden en schrikke lijk verpletterd. Het vreeslijk verminkt lijkje werd naar dewoningderOuders overgebracht. Het arme meisje was 8jaar oud. - Op deTervuerenlaan, te Brussel botsten maandag morgend twee ottomobielen tegen elkaar. Beide rijtuigen werden erg bescha digd, schier gansch vernield. Gelukkig kwa men de twee geleiders er van af met lichte kneuzingen. Slachtoffers van 't Baden Zondag nanoen, rond 3 ure, jonge knapen waren aan 't baden te TH1ELRODE, Waas, in de Durme, ze geraakten buiten grond en ze kere Emiel Van Hauer, oud 13 jaar, kwam niet meer boven; de verschrikte kinderen liepen met zijn kleederen bij d'Ouders, die naar de Durm'e liepen, maar te laat. TeCOUlLLET, in de Walen, waren 2 jonkheden die op logist wonen, gaan baden,in de Sambre, te Montignies; een der twee, Ed. Cobbaert, 19 jaar, was nauwelijks in 't water, als zijn bloed rolde en hij zonk; zijn kameraad kon niet genoeg zwemmen, om hem te red den. In 't water gaan na den noen, gelijk hier, ten 3 ure, is altoos gevaarlijk. Zekere Jozef De Bruin, 36 jaar oud, werkman te Marchienne au-Pont, was gaan baden in het kanaal. De onvoorzichtige had eerst eenige herbergen bezocht. Hij was slechts eenige oogenblikken in 't water toen hij ver dronk. Michiels Gregoire, 19 jaar, mijnwerken, was aan 't zwemmefi te Roux. Het was niet lang geleden dat hij geeten had. Hij zonk als een steen en een half uur later gelukte men er in zijn lijk op te halen. Dieften Zekere Joris Cahn, te Parijs, zondag ach ternoen afstappende te Brussel van den Tram Terkamerenbosch naar Zuid Statie, bemerkte met afgrijzen dat een shnve pik-poket zijn portemonnaie met 10,450 fr. in bankbrievèn gestolen had. - Zaterdag avond bemerkte men in de Statie-Keulen-Gerlou dat voor ll.COO fr. fijn horlogiewerk gestolen was uit den Trein van Parijs. Miliciaan verdwenen Een miliciaan van Peruwelz, Pieter Verdy, was den 17 11. naar de revisieraad gegaan ïe Belgen en was vandaar naar het hospitaal van Mechelen gestuurd. In het hospitaal is hij niet geweest, evenmin bij zijne ouders. Zondag was de Aartshertog Frans- Ferdinarid met zijne vrouw te Sarajevo, (hoofdstad van Bosnië), alwaar binnen eenige dagen legeroefeningen gingen plaatshebben, aangekomen en reed per i otto naar het Stadhuis, alwaar de ont- vangst ging plaats hebben. Aan den hoek eener straat werd er eene bom geworpen naar de otto. De j bom ontplofte voor een ander otto, waar- j in officieren van het gevolg van den aartshertog hadden plaats genomen. Verscheide personen werden gekwetst De dader is een letterzetter, Cabrinovie genaamd. Hij werd door de menigte half dood geslagen. De tocht naar het Stadhuis wordt voortgezet. Na de ontvangst, de Aarts hertog drukt het verlangen uit naar het hospitaal de officieren te gaan bezoeken die daar zooeven werden gekwetst door de bom ontploffing. Per otto rijden de aartshertog en zijne gemalin naar het Hospitaal. Onderweg, op den hoek eener straat, alwaar de otto wat vertraagde, werden 2 revolverscho ten gelost.De Groothertog enzijnevrouw zijn getroifen; men voert ze haastig naar hun paleis. Pas zijn de gekwetsten aan gekomen of ze bezwijken schier allebei op hetzelfde oogenblik. De aartshertogin kreeg een kogel in den buik; de aartshertog werd in de keel getroffen. De dader is een 'student, Princip ge naamd. Hij werd door de menigte half dood geslagen. Heel Europa door heeft deze dubbele moord algemeene ontroering en veront waardiging teweeg gebracht. Met innig medelijden ziet men naar den ouden Keizer Frans-Jozef,die door deze nieuwe slag zoo schrikkelijk beproefd wordt. ARME KEIZER Franz Jozef, Keizer van Oostenrijk, is de oudste mouark van Europa; 18 jaar zijnde, klom hij op den troon, in vervan ging van zijn oom Ferdinand I, die ver plicht was te vluchten. Oostenrijk be leefde moeielijke tijden, toen de jonge monark de kroon ontving. Heden is het dus 66 jaar, dat Franz Jozef Keizer is. Geen ouder monark dus, maar ook geene die meer beproefd werd. Niet alleen de moeilijkheden in zijn land, maar bijzonderlijk de sombere dra ma's in zijne familie, maken van dien ouden Keizer den ongelukkigsten ook. In 1867, de broeder van 'den Keizer, Maximiliaan, pas als Keizer in Mexiko uitgeroepen, wordt doodgeschoten te Queretaro De vrouw van Maximiliaan, zuster van onzen Koning, wordt zinne loos van droefheid. In 1889 is het zijn eigen zoon die ver moord gevonden wordt in 1898 wordt zijne gemalin, Keizerin Elisabeth, in Zwitserland, door een anar chist doodgestoken. En nu in 1914 is het zijn neef en de zesechtgenote die vermoord worden. Deze bloedige lijst zegt ons genoeg welk bewogen en beproefd leven de oude Monark gehad heeft. Toen men hem de schrikkelijke tijding bekend maakte, riep hij weenend uit Niets zal mi] dan gespaard zijn op deze aarde Gansch Europa door is als een stroom van medelijden en deelneming opgegaan voor den ouden Keizer die weent op het lijk van zijnen troonopvolger. De politie kommissans zelfmoord zich. De politie-kommissaris, die speciaal gelast was om de veiligheid van den Aarts-Hertog te verzekeren, heeft zich gezelfmoord een uur na den aanslag, Groote woelingen. Te Sarajevo heeft men luidruchtige betoogingen gehouden tegen Servie. Servische drukkerijen en handelshuizen werden geplunderd en verwoest. De Troonopvolger is aartshertog Charles Frans-Jozef; hij is 26 jaar oud en gehuwd met princes Ziia- Maria de Bourbon Parme. Uit dil huwe lijk zijn twee princen gesproten Bijzondere occasiën Pcluche cii Velours J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat,Aal; t Te bekomen ten bureele van ait blad de officièele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkooi. .Te Leuven is de groote Vergadering geweest der Katholieks Boerenbonden. Zekerlijk, er zijn daar nuttige zaken bespro ken, maar voor de bijzonderste Artikels is 't voor alle Landbouwers een bittere TELEURSTELLING geweest Geen vermindering der Grondlasten geen betere jachtwet; geen Wet op de Boomeri en wat de Landelijke Pacht aangaat, 'ne zekeren Advokaat Gysens moest daarover spreken hij herkende dat de LANDELIJKE PACHT ZEER GEBREKKIG IS; dat de toestand oprecht nood lottig is voor den Landbouw; de termijn van opzegging, zegde hij, de diensttijd der Pachten zou moeten veranderd worden; de Kamers zou den dat moeten doen. MAAR, 't zijn de eigene woorden van den KatholieKen Advokaatdaaraan valt heden niet te denken. Dus, Landbouwers, met de politiek van Katholiek en Liberaal Verhooging van lasten Uw Zoons naar 't Leger En de llffeigene blijven de Slaaf der Grond eigenaars. Waar is de redding? In de Kristene Volkspartij. Daens. - TENTOONSTELLING— in de Zalen der Academie, achter Sint Martenskerk. Zij zal geopend worden Zondag 5 Juli, ten 10 uren en open blijven den 6, 7, 8, 9, 12, 13, 19 en 20 Juli. 't Woord van Voorde Ketters dragen geen Heiligen heeft hertelijk doen lachen, zelfs te Gent in 't Bisdom te Voorde was ook uitgeplakt Wie voor Daens stemt Stemt voor een Ketter. Nu 't werd Processie; de H. Beelden wórden gewone- lijk gedragen door de Jonkheden; bijna al de Jonkheden bleven na d'Hpogmis buiten staan van de 15 Beelden van Heiligen waren er nog 12 zonder dragers: de Ciiaur^ petter komt buiten bij de Jonkheden «Alla, jegens, een betje koeragie; de complimenten van M. de Pastoor. Cnampetter, zoo was de antwoord, Ketters dragen geen Heiligen. Met die antwoord mocht hij voort.. M. de Pastoor en zijn eerw. Collega mogen er ernstig aan denken. De Demokraten zijn en blijven goede Kristen men- schenjdoch blijven ze vervolgd worden in Kerken en door 't Geestelijk, kan her anders of de Godsdienst-iever zal veiflauwen bij de menigte van 't Volk, want elke vrije weldenkende man WORDT DEMOCRAAT. Welnu, van dit eenvoudig en natuurlijk geval hebben Een Goddelijk Woord, een ondervinding van bijna 2000 jaar, niet liegen kan. De Eerste Communie en de Processie blij ven, de twee groote motieven bij de Volkeren. Het is daarom dat de oude Daens zoo blij was, als Volksvertegenwoordiger en Raadslid, dees jaar nogmaals de Processie van het Aller heiligste in zijn Parochiekerk tekunner. volgen. Den zaterdag noen, nog geen tijding rond 8 en half, ik lag gerust te slapen in mijn hoog, vrij, rein en gerust celleken van 't Park Duden, ten 9 en half een snelbrief maakt mij wakker ten 5 uren nanoen heeft een Champetter de Brief gebracht, die mij uilnoodigde tot (de Pro cessie. Zondag morgend, 8 ure 30, ik ben in Aalst, onder de Gloria, ik kom in d'Hoogmis, ik volg met mijn 2 Collega's Raadsheeren, de Proces sie eerbiedig stilzwijgende, biddende en over- wegende Wij aanbidden U, God Almachtig, Verlos ser der wereld, zegen onze werkingen... Zegen i alle Kristene Demokraten op een bijzondere wijze, dat zij nauw en getrouw blijven in hun Kristen Geloof, met hun Huishouden, Vader eh Moeders, Grijsaards, jongelingen en Kiritieren. Och, zonder Kristen Volkspartij, geen Kristen Volk.. Heeft de kiezing van 24 Mei dit niet ge toond :Rond Ninove, een opnemingsbureel van 3 groote Parochiën, veel Brusselmans, veel Aardewerkers, en enkel éen stem voor de So cialisten. Moest de Kristene Volkspartij verdwijnen of ophouden van vrij .te zijn, ontelbare Werklie den zouden Socialist worden en door 't Socia- lismus hun Kristene overtuiging verliezen. Zoo stapte ik door de versierde straten van Aalst, met Raadsheer Blanckaert en Boonej Blanckaert in 't midden om eere te bewijzen aan de nederige Fabriekwerkers. Wij gingen eerbiedig, geen enkel woord werd gewisseld, ik mediteerde en weefde artikels en redevoe- ringskes in mijn hoofd; denkende aan 't woord van Tolstoï, de oudste en geleerdste der HO .ALAI

De Werkman | 1914 | | pagina 2