De Fransmans Samenspraak ElflWEf. BOEKWERKEN CALFMEEL Artikel 510 tusscheu Kwispels Jeen en Molière. De Nieuwe Troost der Armen Handleiding met Uitlegging Leest en verspreidt Ite Werkman Tl Volhsstem en Denderbode een samenzweering gemaakt tegen de Processie. Er was een komplot, vooraf beraamd, om de getrouwde Lieden te dwingen Och, wat zijn er hedendaags veel ezels zonder lange ooren; wat zijn er afgrijslijke Leugenaars 1 En hier staat de Vuilstem van Aalst aan 't hoofd. Zekeren dag, wij schreven dat de geve! van 'tgroot Collegievon Aalst toch zoo zwart en zoo vuil is.. En daarom noemde de Volks stem ons Heiligschenders Die zwarte gevel is dus een Heiligdom, volgens de Volksstem.. Raadsheer zijnde, op vraag van Geestelijke en wereldlijke Overheid, we gin gen in de Processie en de Volksstem schreef moord en brand- M. den Deken en Kannunik Thibaut waren er ziek van gevallen. En wat zal die Volksstem nu zeggen Daens, Ketter uitgeplakt, op al de Gemeenten van ons Arrondissement, hij wordt uitgenoodigd door 't Katho liek, Geestelijke en wereldlijke Overheid hij gaat met zijn Collegas Boone en Blanckaert in de Processie... En die Helden der Volksstem staan met nen neus een elle lang De oude Daens. Op 't schrijven van Denderbode wordt geen acht ge slagen, 't is een stem uit al tomba. Is 't waar Is 't plan in de Fransche Kamer neergelegd van al de Vreemdelingen te belasten die in Frankrijk werken Onmiddelijk ga ik naar 't Ministerie van 't Buitenlands om daartegen op te komen. tegen de Werklieden gericht, maakt gedurig nieuwe Slachtoffers; zware veroordeelingen. Dit artikel moet weg;; vele Katholieken zijn 't hierin eens met ons maar de Sektarissen verijdelen alle goede pogingen MOLIÈRE. Awel M. Jeen, gij hebt toch de Douchen zien vertrekken Zondag KWISPELS JEEN. Ja, vriend, ik heb ze gezien, en 'k geloof dat ik van alle kleuren kreeg als ik die soort zag vertrekken. Dat zijn nu krawatten, in plaats van direkt langs de Zoutstraat te gaan, passeeren ze eerst mijn deur. Molière. Ik zou me daar niet in schaffen, M.Jeen. Kwispels Jeen. Wadde 'k Zal eens al de wéthsfiken onderzoeken om te zien of er geen middel isMat volk ver van mij verwijderd te houden. (Eenige stonden stilte, terwijl Kwis pels Jeen zijn zweet afdroogd). Molière. M. Jeen, ge weet dat ik moeten naar Denderhautem gaan ben om... Kwispels Jeen. Wadde, ge hebt ginder ook geweest Molière. Ja maar, M. Jeen, 't was om een verslag op te maken voor ons gazet. Kwispels Jeen. Ha, verschooning dit was mij gansch ontvlogen. Russen en aan zijn stamwoord Het geluk zou hier beneden mogelijk zijn, indien alle menschen de Leering Christi volg den, iets dot mogelijk is, gemakkelijk en vro lijk. Dat alle Demokraten deze woorden vast in hun hert prenten. In 't huis van den Machinist te Anderlecht, hoort men de zilveren klanken der bel, daar is de Priester Gods die Ons Heer brengt aan dat klein Dolfken; alle herten smelten weg in wee moedige aandoenlijke gevoelens dat kamer ken breidt uit als een Firmament, Engelen, Se rafijnen dalen neêr om den geheimzinnen eeuwigen en eenigen God tê aanbidden. De Priester knielt, bidt, staat recht in zijn blankwit hewaad, d'H. Hostie in zijn hand, bij bidt EcceAgr.es Dei, ziehier het Lam Gods dat wegneemt de Zonden der Wereld. Tot drijmaal toe herhaalt hij die aanroeping. Marieken, 't braaf kind, heeft een reine blanke doek op 't bed gelegd; zij helpt haar Broêrken zijn hoofd oprechten, zijn armtjes vouwen, het kind opent den mond, steekt zijn tongsken uit en met veel eerbied en voorzich tigheid legt de Piiester er de Heilige Hostie op. Kind, Kind, arm Kind, de God van Hemel en Aarde is in U, bij U, voor U, 't is de onein dige Liefde Gods onbegrijpelijk, maar waar achtig, 't is de Goddelijke Zaligmaker, de Ge- kruisttn God die een arme Schepsel aan zijn hert drukt. Hoe plechtig stil op dat kamerken; de Pries ter knield met al d'aanwezigen en blijft bidden. Molière. 't Was dus wel hier in Olst, Kwispels Jeen. Zie ik gaan u dat zeggen zooals ik het gezien heb, doch dat wil met zeg gen dat ge dit zoo moet schrijven. Molière. Dat het van onzen kant was dan zouden wij gansche kolommen vol schrijven, maar nu... Kwispels Jeen. Nu moeten we ons voor zien van een verkleinglas... Molière. En alles draaien en keeren tot als er niets meer over blijft. Kwispels Jeen. Ala Bonheur, das gespro ken, ge zijt weerdig om dagelijks in onzen dienst te zijn. Molière (zienlijk getroffen, buigd met fier heid). Hartelijk dankbaar voor uw rechtzin nig compliment. (Eenige stonden stilte) Molière. Mag ik u vragen uwe indruk ken? Kwispels Jeen. Zie, eens zeer confidential, ik had me fniet durven voorstellen dat zij de koeragie zouden gehad hebben van zoo ver te gaan, en dit onder die zengende warmte. Molière. Ja, men moet hert hebben om daar uit vrijen wil met mede te gaan. Kwispels Jeen. Bij 't hooren van hun Mu ziek, ben ik eens gaan sjoeren van achter de gordijn en waarlijk, ik meende dat ik een ap pelflauwte kreeg als ik hun zag voorbijgaan. Eerst hun muziek, dan wel vijftig jonge doch ters en vrouwen beladen met bloemen, iets dat ik nog nooit gezien heb, en dan die gekrawat- tiriseerde Ketters, alla onder ons gezegd, iets puiks. Molière. Moesten wij dit nu zoo eens schrijven Kwispels Jeen. ik zal er morgen over spreken, ik denk dat het best zou zijn er geen woord over te reppen of moest het misschien zijn dat het in Denderhoutem een fiasco was, dan... Molière.--Fiasco, Fiasco. Dat heb ik nog nooit gezien.'t Is moeilijk om dat te explikee- ren. Zulke optochten moet men persoonlijk bij wonen om er een juist gedacht van te hebben. Langs alle baantjes zag men volk toestroomen, voorafgegaan door vlaggen en beladen met bloemen. Ik geloof niet dat er eenen groep was zonder bloemen. Ze hadden waarlijk het artikel van Van den Bruele goed onthouden. Kwispels Jeen. Ja, den dienen die nim mer zal lachen. Molière. Juist. Uit nieuwsgierigheid heb ik de ruikers geteld en telde er juist 162. Kwispels Jeen. En de stoet. Molière. Volk, buitengewoon veel volk en deftig volk Kwispels Jeen. Op hoeveel schat ge het volk, dat om die plechtigheid naar Denderhau tem gekomen is Molière. Op 3000 a 3500. Kwispels Jeen.—Ja (hij zucht), moest het nu zijn dat we er over schrijven, we doen daar eene zero af en 't is geklonken. Molière. Wat dat ik niet wel vond dat was... Kwispels Jeen (opgewekt en lacht). Spreekt gauw, we zullen toch eene gelegen heid hebben om eens met de Donchen te la chen. Molière. Ja maar, ja maar, 't is geen bees tigheid van hunnen 't wege, maar wel van het katholiek gemeentebestuur van Denderhautem. Kwispels Jeen (zeer teneergeslagen). Ik dacht dat het van de kant van de Ketters was. Molière. Neen. Toen de stoet aan 't kerk hof kwam, stonden daar een groep gendarms. Den Burgemeester had orders geveven van nie mand op 't kerkhof te laten dan diegenen die bloemen hadden. Kwispels Jeen.—En is dat niet redelijk? Molière.Ja, redelijk. Ik geloof dat ons mannen van Denderhautem met de toekomstige gemeentekiezing er een lepel zullen van binnen hebben. Het Volk dat uren ver kwam, uas ver bitterd en zelfs ons partijgangers laakten de handelwijze van het Gemeentebesiuur. Kwispels Jeen. - Hebben er dan geen wan orders geweest Molière. Niet de minste, want waarlijk elk sprak met lof over de Demokraten en ver stonden er zich niet uit waarom dat ze zoo slecht gemaakt geweest zijn met de laatste kie- Kwispels Jeen. Dus weeral ne stap voor uit, voor dat Volk en wij boeren terwijl altijd achteruit. Molière. Hoe zou ik mijn verslag nu op maken. Kwispels Jeen. 'kZal ik er mij met gelas ten, mor 't zal misschien wel 't beste zijn er over te zwijgen. S. v. te bekomen op ons Bureel en bij ons Uitverkoopers Pastoor Kneipp, zijn leven en raadgevingen om door het Water te genezen en te verkloeken U.ru Thomas Morus, Kanselier van Engeland geweest 0,40 Wolvus of de Wildstrooper van Bouchout 0,40 Maria van Brabant ">40 De Menschenhater Landelijk Wetboek door wijlen Adv. De Backer 0,60 De gruweldaden van Wildemouwe en zijne Spits broeders, door H. Van de Genachte 6,50 Jan De Licht en zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 4,00 Leven van Cartouche, hoofdkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, Gauwdieven en Moordenaars, enz. Huishouding en Landbouw of Raadgevingen en Voorschriften, dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door J.-M. Van den Bosch, 1,50 Inhoudsmeting van het rond hout en gewicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters Houtkoopmans, Schrijnwerkers, enz. 1,00 Keukenboeken: Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier, wie mij zal lezen, zal koksbaas wezan 4,0o Kleine Cauderlier l>j*{ Gebakken en Confituren, door Cauderlier Z,uu De Belgische Keukenboek 1.00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger, door Mc Goemans Buys 0,50 Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige war me en koude Dranken 1.0° Om Fransch te leeren Om Fransch te leeren zonder Meester, hebben wij lang gezocht en eindelijk de beste boeken gevonden 1» Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in 8 oefeningen aan 10 centiemen; ge ziet, 't is goedkoop 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woor- c en en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 0,75 3" De Boeken van Vervarcke, in band 3,50. MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch in 3 maanden tijd 4.00 Het groot Woordenboek-Callewaert,volledig Fransch- Vlaamsch en Vlaamsch-Fransch 6,00 fr. Zelfde boek, maar korter, 3,25. Boeken aan 0,75 centiemen Roza van Tannenburg Het nieuw Tooverboek Historie van Doctor Jan Faustus, grOote Tooveraar Historie van de twee broeders en vrome ridders Va- lentyn en Ourson de Wildeman Historie van de vier Heemskinderen De verstandige Hovenier Jellen en Mietje, gevolgd door het avondpartijtjen of die niet verliezen wil, moet thuis blijven Ontdekking van Amerika, Het nieuw Tooverboek Geschiedenis van Robbrecht den duivel Leven van Genoveva van Brabant of onwaardeerbare schat van lichte e i souvereineromediën tegen verscheidene Ziekten, Woi den, Gezwellen en an dere kwalen van 't menschel ijk lichaam. 14de druk ver meerderd met een Bijvoegsel en eenige Remediën voor Paarden en Hoornbeesten. prijs 0,50. TP* Tc1 lF« aangaande beslissingen die kunnen genomen worden door heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po- lick, Arm- A Kerkraden; door Thom. Lathouwers. pj^i 1.60 NIEUW SOORT VAN VOEDSEL VERVANGT HET LIJNMEEL IS TIENMAAL BETER Bijzonder geschikt voor JONGE KALVEREN. RUNDEREN, VARKENS, V1GGENS, SCHA PEN, GEITEN, KOEIEN, PAARDEN ENZ. Men ondervrage deze die CALFMEEL voederen of ze k o n t e n t zijn. De groote LOF waarmee men er van spreekt is de beste WAARBORG. PRIJS In zakjes van 11 1/2 kilos 8,-4S fr. I In zakjes van 46 kilos 18 fr. Men sture de bestellingen aan A. VAN DEN BRUELE te Denderleeuw, of ten bureele van dit blad.

De Werkman | 1914 | | pagina 3