Groote Lessen. Arme Menschen Okegem - Vlaginhuldiging Aalst - Kermis Noorse! - Vlaginhuldiging N°2183 10 Juli 1914. 1 zij" ISET BLOED IIOPBEIUCHTEN De liberale «Volksgazet» vanjzondag geeft een Groot zijn de klachten Anevelde-Gantate Clirislene Volkspartij ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. j Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42"<« JAARGANG nur Qansch Europa door is er dezer dagen slechts spraak geweest van de moord van aartshertog Frans-Ferdinand en zijne vrouw. Eenparig wordt dien beestigen aanslag afge keurd en geschandvlekt. Sommigen roepen om wraak, en slechts ge- C~Iroor gevende aan hunne gramschap, zouden ze de plichtigen en hunne secte willen verdel gen door het vuur en door de wapens. Edoch, binnen enkele dagen is het droevig drama van Serajevo totaal vergeten. Wat zal 't gevolg zijn van dit drama Dat al de vorsten zich nog wat beter zullen doen bewaken, wanneer ze een uiistapken maken. Die aanslagen op Staatshoofden wat zeggen zij ons - Dat er menschen zijn -- jongelingen meestal (zooals in Oostenrijk nogmaals net geval was) wier brein door zekere leerstelsels, voort spruitende uit zekere sociale plagen, zoodanig wordt opgewonden dat zij voor niets achteruit deinzen. Waar vinden die scholen, die leerstelsels, hun ontstaan Daar juist waar de sociale plagen het ergst zijn daar waar groote misbruiken bestaan, [de «Qtste armcede, de ergste wantoestanden. DezêrKÜe onrechtvaardigheid, verdrukking plegen, zijn in strijd met de Wettelijkheid en de slachtoffers van die onrechtvaardigheid en dier verdrukking, menen dat zij zich alleen kunnen verhelpen met zich op onwettige wijze te verdedigen. L'abus entratne l'abus, zegt de Franschman heel juist. Het misbruik, heeft misbruik voor gevolg. Dat zulke leerstelsels dienen afgekeurd, hoeft geen verder betoog. der Echt Verhaal uit onzen tijd. o—o—-o VII. De Dood. Millioenen en milliards en billiaars menschen hebben de zoetste en de sterkste vreugd geno ten in de H. Communie; immers zij ontvangen in hun hert de almachtige Zaligmaker, de bron van alle vreugd. Een Kind dat op sterven ligt, een kind van 9 jaar gelijk hier ons braaf Dolfken t is een taartverscheuring voor Vader en Moederde Machinist Gtiido zou zijn bloed gegeven heb- ben voor zijn Dolfken inaar als de dood spreekt of een teeken doet, meegaan is de boodschap de zieke Moeder haar verdriet was onbeschrijfelijk de Broerkens en Zusterkens hadden hun oogskes vol tranen maar nu Ons Heer de Priester, er heerschte een bovenna tuurlijke zaligheid op die Kamer Kom tot mij die belast en beladen zijt en ik zal u verkwikken. Na een kort lijden, een eeuwig verblijden.» De Priester een ander Ons Heer, al zijn woorden, al zijn werken, zouden de menschen moeten trekken en brengen naar Ons Heer en zijn Sacramenten de eenige politiek der Pries- ters zou moeten zijn Het menschelijk Geslacht beminnen De armen helpen, de ongelukkigen tr°TetAverbode, op 't Maria-Congres, hoorde ik Pastoor Dryvers zeggen Zoolang wij handelen gelijk het Evangelie ons leert, moe ten wii voor den Godsdienst niet vreezen. Moeten wij voorden Godsdienst met vreezen. Het is vertoond op de Cinema's te Brussel, Moest men ze goedkeuren, de wereld werd aan de arnarchie overgeleverd en zou slechts gelijken aan een groot roovershol waar de eene de andere den hals doorsnijdt. Maar het is niet voldoende iets af te keuren, men moet het kwaad tot op den wortel uitroei en. 't Is DAT juist wat men niet doet. De twèe Oostenrijksche moordenaars zullen voor 't gerecht verschijnen. Beiden mogen van nu af verzekerd zijn dat' ze binnen kort een kopje kleiner zullen gemaakt worden. Als die twee menschen op 't schavot zullen gedood zijn, de justicie is voldaan en alles gaat zijn ge wonen gang. "'Die wonden, dien kanker blijven bestaan. Anderen worden besmet.Die leerstelsels nemen uitbreiding. In de laagste lagen der samenle ving maken zij vooruitgang dank de verdruk king, het onrecht, de onverdiende ellende waar in die klasse gedompeld ligt. Werd het voorbeeld van eerbied voor recht ons meer van hooger hand gegeven, wezouden dan niet waarnemen die plotselinge losbarsting van verontwaardiging (die, helaas, vertaald wordt door een paar revolverschoten) en welke uitgaat van menschen die verdwaald zijn ge raakt door 't krenken van hun recht. Nog eens, verre van ons die leerstelsels, die daden goed te Keuren of te willen verontschul digen. Edoch, wanneer we overwegen dat die twee jonge lieden binnen enkele maanden van hun leven gaan beroofd worden dat die twee jon ge lieden zouden geworden zijn orave burgers hadden zij eene degelijke richting ontvangen en niet opgestookt geweest door wantoestanden wanneer wij overwegen datandere jonge lieden die leerstelsels aankleven en gereed staan mis schien om andere staatshoofden neerteschieten dan is ons medelijden even groot als onzen af keer voor die verdwaalden, voor die slachtof- fers van onrecht die hunne verheffing meenen te bekomen door geweld, door 't moorden. Dat de tijden van rechtvaardigheid en broe derliefde weldra overal aanbreke 1 De tijden van liefde (tot de menschen en eerbied voor hunne rechten Want eeuwig zal het waarheid wezen De goedheid overwint de gramschap. En zoolang de regeerders en grooten dezer aarde meer hunne macht en vertrouwen zullen stellen in een sterk gewapend gevolg dan in een vredelievend en vaderlijk bestuur, zoolang ook zal het niet onmogelijk zijn dat aanslagen als deze van Sarajeva de menschelijke eer komen bezoedelen Olijftak. NEURENBURG, 3 Juli. (Medegedeeld door Joh Bart &Sohn). De vooruitzichten voor den 1014 oogst, zijn tot heden niet ongunstig, ofschoon het natkoude we der in de maand Mei, den groei der planten acht tot veertien dagen vertraagd heeft. De in bijna alle hop tuinen opgetreden Apbisvlies, verdwijnt nu overal sterk en heeft tot dusver geen schade veroorzaakt. |De hopplanten zien er overal gezond uit en al is de uit komst van den oogst nog van een aantal toevallighe den, vooral van het weder afhankelijk is, zoo zijn de voorwaarden voor een goeden oogst op het oogénblik talrijk. Hét hopverbruik in het jiar 1914/15 wordt alsvolgt geraamd Duitschland 202,00.'!, Oostenrijk-ilongarig 132,000. Frankrijk 81,000, België en Nederland 9u,000 Rusland 00,000, Zweden, Noorwegen jen Denemarken 23.500, Zwitserland 14,500. Spanje, Portugaal en Italië, 5003 Ctr., Engeland 579,5 0. Vereen. Staten Amerika 375.010, Canada 15,800, Midden Amerika 5000, Zuid- Amerika 14,000, Oost Azië 3800, Australië en Nieuw- Zeeland 33,000, Afrika 2500 en Balkan en Indie 0000 C r., totaal wereldverbruik 1,706,009 Ctr. De nog be schikbare voorraden bij de brouwerijen en bij den handel zijn dooreengenomen toereikend tot Novem ber in dit jaar. De 1913 oogst heeft in totaal opgeleverd 1,566,709 Cir. De officiële raming ervan luidde 1,428,(00 Ctr. en de raming van Joh. Barth Sohn was 1,512,000 Ctr. «De dag der vergelding gloort aan den gezichte! der» «Niet strijden voor de leute maar op leven en dood.» «Vooruit, mannen, met vlaamsche koppigheid en on vermoeibare taaiheid.» «Hij die onverschillig blijft, zijn evenmensch laat ver ongelijken, het recht onder het geweld laat verdrukken, is een lafaard. razig artikel tegen P. Daens. Daarin wordt be kent, door den schrijver, dat hij liever alles ver laat dan een rechtvaardig verslag te geven van eene gemeenteraadzitting. Zooveel rechtzinnig heid van wege de Liberalen verwondert ons. De woorden zijner-tegenstrevers rechtvaardig weergeven, een eerlijk verslag opmaken dat kan over het hart niet der liberale «Volksgazet» Proficiat, Liberalen j Dien razigen artikeLkomt van een heerschap die in 1908 uitmunte door'zijne aanvallen tegen Daens. Toen vielen die Paanvallen niet in den smaak van menig Liberaal en de schrijver werd gemuilband. Heden hebben de Liberalen be hoefte aan Daens-vervolgerij en hebben zij den banneling van 1908 terug de vrijheid op voor waarde Daens hevig aan te vallen. Dat doet hij dan ook met veel genoegen. Wij blijven heel kalm bij die losbarsting van woede. Dat bewijst ons dat de Liberalen niet tevrede zijn over de laatste gemeenteraadzitting Zij hadden het immers aangekondigdWij gaan de oude Daens eens op den rooster leggen. Dat lukte niet. Daens liep niet in de valstrik zoo be hendig rond hem gespannen door; Liheraal en Katholiek. Vandaar die groote gramschap en die gemaakte verontwaardiging. Wij hebben altoos getrouw de gemeenteraad zittingen weergegeven. Dat weten de liberale raadsheeren. Immer zullen wij dien regel volgen Omdat we eene andere opvatting hebben van de plichten van een gazetschrijver, die vooral is eerlijk zijn, terwijl de liberale verslaggever zegt Liever leg ik de pen neer dan de woorden van Daens weer te geven. Alle weldenkende lieden zullen daaruit kun nen opmaken langs welken kant de eerlijkheid Half uitgeregend, om uit de gewoonte niet te gaan. Vroeger is er nog spraak geweest Aalst-Kermis uit te stellen; Oostende heeft ook hare Kermis uitgesteld; Zondag was de Groote Markt wonderschoon verlicht door den Elek- triek. Maandag een zee van Volk voor 't Concert der Socialisten. Een Volksmuziek lokt Volk uit. Aalst heeft Muzieken genoeg om in de Zomer alle weken een schoon Concert te hebben op Markt en in de Volkswijken. De rijke Jonge Garde heeft nu rond de 3500 frank 's jaars. Mag dat blijven duren? De Ten- t toonstelling van Schilderstukken in 't oud Hos pitaal is zeer merkwaardig. Wij raden elk aan te gaan zien. Op Houtmarkt en St Jozefplein merkweerdige kaatsspelen geweest.|Een zee van volk. Woensdag was het uitnemend schoon en aangenaam, zelden werd er schooner gespeeld. over de plaatsgelden, 10 tot 15 a 20 en 30 cen tiemen, voor die blijft zitten 3 maal te betalen 't Zijn geen Volksfeesten meer, maar Cinema's en Theaters in opene lucht. Nooit of nergens had zulks plaats. Zondag op de Groote Markt te 5 1/2 ure uitvoering der van Gevaert. Ik wil de Stacf zien wegdragen van 't Volk. Een groote Festival wordt nog meest van al geprezen en een Bloemenstoet. Zondag 19 Juli, om 10 1 2 ure, vergadering van het Komiteit. tot herziening van het Reglement van den Mid- denraad, bij Van den Bossche, Toekomstetr. 48, Gent. Om 11 ure, vergadering voor't vrije Vakblad. Zondag 9 Oogst, inhuldiging van het prachtig Vaandel van den Christen Democratischen Volksbond. Demokraten, maak u gereed, allen als een man naar Moorsel. ZONDAG 23 OOGST 1914, huldigen de Christene Democraten van Okegem hunne Vlag in. De Partijgeno ten worden vriendelijk verzocht aan dit Feest zooveel mo gelijk deel te nemen.

De Werkman | 1914 | | pagina 1