Aalst. - Gent. Arme Menselien 4alsi Moorse! Vlaginhuldiging Okegem - Vlaginhuldiging IV» 2184 Juli 914. HET BLOEI) Chrislene Volkspartij Aalst. - Be Ambachtschool. OVER RROCTssËiT 't GuiJcnsporen Feest. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42,te JAARGANG Aalst-Kermis, solier geweest, mager, dor, half kapot geregend, vertweedracht door de Kodjntjeswinkel, die al de profijten wil behouden, bijna geen foor. Aalst Kermis heeft toch Zondag een heilrijke winstgevende dag |beleefd door de uitvoering van de Vlaamsche Volksliederen en de ARTEVELDE-CANTATE Ik stond op de Grootc Markt nabij de plaats waar over veel jaren de gewapende macht mij aanhield, omdat wij Democraten op post waren en Algemeen Stemrecht vroe gen met ander Vrienden was bij mij M. Minon, die te Brussel deel maakt van de groote Rederijkkamer de Groote Markt stond strijkende vol Volk,'de Landlieden hadden Aalst ingenomen 't was korts na 6 ure als Mees ter De Paepe het kathedra beklom een schoon Direktor gelijk 't Volk zegtvol vlam en vuur, van kop tot teen doordrongen van de Muziek Aalst mag roem dragen op hem te Gert treedt hij op nevens de groote Toonmees- ters die Vlaanderen wereldberoemd maken, gelijk ons Vlaamsche Schilders van hedendaags het doen. (1) Meester De Paepe is een selt-man hij durft stout en koen ondanks de algemeenheid er niet was, ondanks droeve ziellooze tegenwerking, (2) heeft hij die zee van volk in geestdrift en bewondering gebracht, door de Vlaamsche liederen cn door de ARTEVELDE-CANTATE van Gevaert. Artevelde rijst op, Artevelde verheft het ge vallene Vlaanderen, wordt de God van 't Volk wordt beneden en verraden, wordt vermoordt in zijn .huis op smart en rouw volgt verheerlijking in machtig akkoord van al de uitvoerders, schettert en sckatert de lucht van Wie stond recht om hei Volk te verheffen Artevelde I Artevelde Mijn vriend Brusselaar van Kortrijk, sprak met vlam- nog naar de' Tentoonstelling van Schilderijen en Beeldhouwwerk niet is geweest, er is nog tijd Zondag en Maan dag achter de Groote Kerk in 't Bud Hospitaal, men heeft er 3 stukjes van Valerius De Saedeleer, Aalstenaar, die een Vale rius De Sadeleer heeft, bezit een schat er zijn twee Portretten van Woestijne, Schilden des Konings twee tafereelen-Ver- straeten, Waasmunter Beeldhouwwerk en Snijwerk uit Erpe en Aalst talrijke stukken van Aalstersche Kunstminnaars die getuigen van vooruitgang. Ingang kosteloos. Het is niet gelijk op de Kaatsspelen. (2) Is 't waar dat de jonge Garde onverschillig is geweest Ja meer dan onverschillig Is dit hare dankbaarheid Zij alleen rijke Maatschappij, met veel rijke Eere-leden, trekt 2500 fr. zelfs 3600 fr. jaarlijks van de Stad Diiren is een schoone stad, maar blijven duren is doodziek in Aalst. «MMS MHMM9 der Echt Verhaal uit onzen tijd. VIII. Er zijn nog goede herten op de wereld Machinist, zoo sprak de Dokteur, uw Vrouw is gesalveerd. God zij gedankt, M den Dokteur, maar mijn Dolf ken. Mijn Vriend, die ziekte was onverbidde lijk. Nu, tot later, dat uw Vrouw zich niet ver moeien, kloek voedsel neme. Ik moet niet meer terugkeeren. Mijnheer, Mijnheer den Dokteur? Wat is er, Vriend Wat er is... Och., ik zal u eeuwig dank baar zijn, otn mijne Vrouw gered te hebben.. Maar... maar. Welnu Uwe rekening, M. den Doktoor. We zullen dat later we! doen. Ik zou u geerne betalen.. Voor zooveel visieten. Maar die lange ziekte. Vriend, vraag ik u iets. Die lange ziekte. Al die onkosten.. Den Apotheker... Hier kreeg de kloeke man de krop in zijn keel en zijn oogen scholen vol tranen. Maar, spreek toch, man. Mijnheer den Doktoor, alles wat eenige waarde had, is verkocht of verpand.. Ik zit In de schuld tot ovemnijn ooren.. Och God Och God Hoe zal ik eruit geraken En altijd zoo neerstig gewerkt Mijn bloed, mijn herte- bloed zou ik geven voor mijn Vrouw en Kinde ren Kon ik door het aftappen van mijn bloed aan geld geraken Och God och God Hier brak de Man in tranen los,.. mend oog Wel, 't is heel, heel welDe Werkende Vol keren zegden Hoort 't is 't lied van onzen Pastoor Daens Ja, Toonmeester De Paepe, ja, Kathaiinisten, een schoone, goede, winstgevende dag aan Aalst, door U en dank aan u. Och eens de heilige Eendracht in Aalst, voor Kunst, Welvaart en Bloei, eens de Pest van Alleenheer sching weg, ge zult iets zien in Aalst. En Zondag 19Juli ie Gent. Hoogdag der Vlamingen, van 's morgends af, aankomst van Vlaamsche Bonden en Gezelschappen, ten 4 ure uit voering der Rubens-Cantate, der De Wereld in ten 4 ure namiddag, RUBENS CA N TA TE in 't Feest-Paleis. De Antwerpenaars, 800 Zangeressen en Zangers, alsmede 24 Orkestleden, komen aan in Gent- Zuid, ten 10 ure 22 zal men de Antwerpenaars naar St-Baafsplein leiden, om er voor 't Standbeeld van Vader Willems het Willemslied uit te voeren, l en 4 uren, allen in t Feestpaleis; ten 7 ure 30 op den Kouter Vlaamsch Concert uit de werken van Benoit Block, Roels, Van der MeulenJGheluwe, Van der Haegen, Mestdagh. Geen rijker kroon, dan eigen schoon, Geen verheffing of macht voor't Vlaamsch Volk dan op eigen grond en op eigen taal. De Waarheid, van Kortrijk schreef het zondag in haar hoofdartikel De Vlamingen zijn in ons Land de over- groote Meer Jerheid; zij vragen niets dat wat recht is en noodzakelijk; nogtans blijven ze veracht en verstooten, omdat de ware echte Vlamingen niet krachtdadig optre den. Zondag 19 juli, om 10 1/2 ure, vergadering van het Komiteit tot herziening van het Reglement van den JMid- denraad, bij Van den Bossche, Toekomstetr. 48, Gent. Om 11 ure, vergadering voor't vrije Vakblad. Zondag 9 Oogst, inhuldiging van het prachtig Vaandel van den Christen Democratischen Volksbond. Demokraten, maak u gereed, allen als een man naar Moorsel. ZONDAG 23 OOGST 1914, huldigen de Christene Democraten van Okegem hunne Vlag in. De Partijgeno ten wor ien vriendelijk verzocht aan dit Feest zooveel mo gelijk deel te nemen. De geruchten loopen dat onze vrije Ambachtschool te Gent al d'eerste prijzen heeft behaald,.. Proficiat. Twee zaken voor die Ambachtschool Dat zij strikt onpartijdig blijve... Zoo kan zij onder alle Besturen hare hulgelden behouden en groote diensten bewijzen aan de stad... Ten tweede, dat zij nergens onder den loon leveren. De dag- loon-Familieloon moetin achting blijven overal. In 't Fabeldoin leert men dat zekeren dag een hooge berg begon te grollen en te knollen, nadat'dit lang ge duurd had, baarde die Berg eene muis. Van 3 weken voor de kiezing werd in een voorname liberale herberg gesproken van een Proces tegen de De mokraten, van 2 Processen, van 16 Processen... De Volksstem schreef dat men honderd duizend franken ging vragen. Wel^e schoone gelegenheid vóór de Kiezing De De mocraten veroordeeld... De Kiezing voorbij, 4 a 5 weken voorbij; eindelijk voor den, Gemeenteraad. Wat men voorbrengt is eene doode waterrat. Elk weet dat M. De Blieck geenen voet grond heeft rond Kasern of Oefeningsplein, elk weet dat Notaris De Windt al monfreert hij met Schepene Moeyersoen, geen enkele akt zal teekenen voor de Stad, zoolang de kozijnt- jeswinkel niet gesloten is elk weet dat geen enkel der Katholieke Raadsheeren eenig persoonlijk belang heeft in 't Garnisoen. De Ondervinding heeft ook geleerd dat wij de persoon lijkheden verstooten. In den Afstand der Gaz, is er ooit onderzocht wien er persoonlijk voordeel bij had Neen, enkel het algemeene belang is besproken, betreurd dat een goudmijn ontsnapte aan de Volkrijke Stad Aalst Rond den kiezingstijd waren droeve gebeurtenissen, liepen sombere geruchten over rijke Katholieken. Is daar over een zinspelingske geweest een reppingske in ons Schriften. Neen, motus, geen woord. Zoo ook onze Vrienden in hun Schriften en Manifesten, verre waren ze van persoonlijk belang, enkel hadden ze in 't zicht de algemeene belangen, stoffelijk en zedelijk. En terwijl Liberalen en Katholieken een spelle zoeken op eenen hooizolder, om Processen aan te doen, Liberaal en Katholiek, wat hebt gij gedaan in uwe Schriften en Manifesten (Vervolg in 't volgend Nr.) Naar Aalst geweest Zeker, en waarom niet Ne mensch zoekt altijd aangename uitspanning, en die is hier met volle manden te vinden. De Tentoonstelling der Kunstkring gezien Wat dunkt u Er waren niet veel, maar heel mooie Kunstwerken, on der andere van Valerius De Saedeleer, wiens talent we sinds jaren bewonderen en die in den vollen zin des woords den Kunstenaar onzer eeuw tnag genoemd wor den, dat is dus genoeg gezegdTh. Praet's Oude hoek jes wel gelukt, evenals Nacht op de Schelde van Julius Sterck. De twee groote handschilderingen van Ver- straeten Winteravond cn Na den Rukwind won- derschoone tafereelen. Kunstig en met veel smaak afge werkt, 't is de soort van modern werk, voor wat de kleu ren betreft, bewonderaars van mijne soort bijten daar nog niet haastig in dat blauw puper... maar ge moet het mij vergeven, 'tis boven mijne kennis, 'k deed misschien be ter te zwijgen. Oude Kerselaar in Bloei van Calle- baut, prachtig, natuurlijk en overbeterlijk weergegeven. Het Sneeuwveld van Delafortrie is zoodanig wel afge werkt, dat ik niettegenstaande de 27 graden warmte in de schaduw, die wij thans beleven, een koude rilling in mij gewaar werd bij het zien dier met sneeuw bedekte velden. Voor de overige Kunstenaars te lang om te melden, steek ik een bloempje in hun knopsgat als bewijs mijner algemeene voldoening. Het beeldhouwwerk van De Somer, Houtrapers en Aan de Pomp is een prachtig Kunstgewrocht, evenals het in hout gesneden Altaar deel van Van Caelenberg. Een bloempje ook voormej. Bonner, met hare kantwerk- teekeningen, in een woord eene welgelukte tentoonstel ling die de inrichters tot eere strekt, en bijzonderlijk aan de Kunstenaars van Aalst en omliggende. De Koninklijke Rederijkkamer De Catharinisten vierde haar jubelfeest van 50 jarig bestaan, alsmede de herdenking van den Slag der Gulden Sporen, eene niet lange, doch welgelukte stoet trok in de voormiddag de straten door. De Violier van Antwerpen, de doorge kende in bloed vlaamsche letterkundige kring, nam deel aan den stoet, aan 't lokaal der Kristene Demokraten ge komen, werd er door die heeren 'nen hartelijken goeden dag M. Daens geroepen, vele Catharinisten volgden hun voorbeeld tot verwondering van velen. Dat is braaf dat. Om 6 1/2 ure 's avonds, had er op de Groote Markt een Muziekfeest plaats onder de leiding van den alom bekenden Heer Gustaaf Paepe, met gemengd koor en met begeleiding van Symphonisch orkest, vier honderd vijftig in getal.'t Was aandoenlijk, wat onvergetelijken indruk voor een vlaming. Strijdliederen onzer vlaamsche dichters Hiel, Claeys, Gezelle, Sevens, enz. en getoonzet door onze onvergete lijke toondichters, Benoit, Centheunis, Roels, Van Hoof, Mestdagh, enz., werden uitgevoerd, en tot slot de Can tate van Artevelde, van Destanberg, muziek van Gevaert, 't was grootsch, 't was aandoenlijk. Te wapen De Moeder vliedt met haar kind van kant En broeder tegen broeder grijpt 't moortuig in de hand, Buurs en wijken Staan voor het strijden klaar Vlaandren gaat bezwijken Neen Artevelde is daar Een kleine opmerking a. u. b. Waarom opdien grootschen dag, der viering der Gul densporen, niet alle politiek buiten kijf gelaten, en niet een eenieder van welke kleur, het hunne laten bijbrengen tot het welgelukken van dergelijk feest? Of zijn Libera len, Socialisten en Kristene Democraten dan ook geene Vlamingen Allo bewaarders, een beetje verdraagzaam heid a u. b. Het woord Vrijheid zoo dikwijls in de strijdliederen herhaald, wordt misbegrepen. Het waren toch uwe voorvaders alleen nietdie in 1302 hun bloed voor ie vrijheid hebben vergoten, 't waren beenhouwers, wevers, in een woord de macht der werkersvereenigin- gen, de macht kwam uit het volk, ze wilden wat was recht en wonnen wat ze wilden. Vergeet dat nooit. Om 8 ure was het lokaal der Lange Zoutstraat opge propt met volk, honderde partijgenooten van den buiten kwamen onzen braven eenvoudigen Pieter Daens, Volks vertegenwoordiger en Raadslid, de hand drukken, nog eens waren alle monden vol, der schoone strijd van 20,000 stemmen. Er werd niet weinig geschets met die Ketterskwestie. Welk leven, welke beweging, wat vriendschap en wat deftig volk, niet een vloek, in een woord welopgebracht volk die de achting van eenieder weerdig is. Een jongen strijder van Herdersem zong kluchtliederen, die hij zelf rijmde, deed eene ronde en haalde een goede "stuiver rond voor het poermagazijn. Mijn tijd was daar, 'k moest weg, tegen mijne goesting want daar in dit midden heerscht de ware genegenheid en vriendscnap, daar riekt het naar vrije lucht en ware Democratie. A. MINON. Spreuken van DE BACKER «Wat rechtvaardig is komt toch in 't kort of in 't lang» 30 April 1899. «Demokraten, is uwe macht in den beginne klein, groot zal zij later wezen.» - 16 Nov. 1898,

De Werkman | 1914 | | pagina 1