'1 Over 't Kaatsspel Aalst BOEKWERKEN haai* werk en hare zending, Mijn laatste Plicht El£i\ KA SERA1 Aals'. - De *azigaard 1 Het recht dei Vlamingen. het mooie Stadhuis. Niemand had het gezien en de eer van de Aalstersche fietsers is veil gebleven. Gelukkig niets is gebroken. De fiets is ongedeerd en de vrolijke lach van Jan stelt ons gerust aangaande zijn toestand. Wij rijden voorts naar de Statie. Reeds is een café open, (immers daar ook zijn veel reizende Werklieden die vroeg moeten vertrekken). Er wordt daar vrolijk gespijs- terd en een nog vrolijker wip geslagen. Postkaarten voor familie en kennissen worden opgestuurd. En vooruit naar Hulst 1 Een schoone effeiie baan, omringd van weelderige vel den en weiden, waaruit opstijgt een verkwikkende reine geur. Vogelkens die zingen, deurkens die ontsloten wor den en nog half-slapende menschen die verwonderd op kijken naar de zeven fietsers die er flink op door trappen. Langs St Paulus, Kemzeke, Voorhout, La Trompe, bereiken wij St Jans- Steen (Hollandsche Grens.) Hier een kleine halte. De fietsers verfrischen zich; han den en aangezicht wordt gewasschen. Aan de waardin wordt gevraagd onder meer Kent ge Notaris Van Dalsum O ja, was 't vriendelijk antwoord, 't is 'n doodbrave man. Hij is heel goed voor de arme lui'. Maar de rijke luï moet er niet van hebben, hoor. Ook sommige Geestelijken hebben het erg op hem. De Aalstersche fietsers bezien elkaar en in ieders hart ligt dezelfde kreet Is het dan toch overal zooals bij ons, dat men lijden moet-en vervolgd wordt, als men staat aan de zijde der kleinen! We zijn over de Gren, zonder het te weten. Aan het Tolhuis stoppen wij; een bediende treedt buiten en be leefd groetend, klinkt het U hoeft niet te stoppen, hee- ren De eerste hollandsche toonen klinken zoet en beleefd. De eerste indruk is opperbest. Hulst ligt voor ons. Langs 'n groote poort trekken we de Stad binnen, 't Is half 6. 49 kilometers scheiden ons van Aalst. Hulst Zoo lang betracht, eindelijk we zijn er zon der ongelukken, zonder gekwetsten, zonder braak Hoe ra Langzaam, als echte toeristen, rijden we de stad door. We rijden voorbij het huis van Notaris Van Dal sum. Straks komen we de moedige man groeten. We komen aan de Roomsch Katholieke" Kerk. We tre- d;n binnen om den zegen te vragen voor onze reis, onze familie en vrienden. Dan naar het hotel Graanbeurs, alwaar een lekker hollandsch druppeltje ons opknapt. Langs de hooge vestingen rijden we de stad rond. Daarna een toertje in de stad, langs de volkswijken zeer ellendig. We bemerken nochtans veel scholen en vooral bewonderen wij een heel mooie VAKSCHOOL. Hulst telt 3100 zielen. Dan terug noar de «Graanbeurs.» Een lekker ontbijt wacht ons. Fijn hollandsch brood met supra-fijne boter en kaas. De fietsers doen eer aan de tafel. Daarna een vrolijk wipspel op zijn hollandsch. Weg sturen van een vloed aanzichtkaarten en een telegram voorde vrienden van Aalst. xj^n dan een bezoek aan Notaris Van Dalsum,:zoo mees te rli|k%cschreven door Van den Bruele. Na menig fleschje «Java-bier» geproefd te hebben, de fietsers beraadslagen Wat gaan we doen Gedachten worden vooruitgezet en uit de botsing dei gedachten spruit het,dat we reizen naar Sas-van-Gent om een broe- dergroet te brengen aan een anderen goeden hartelijken Vriend. Zoo gezeid, zoo gedaan. 't Is 11 uur. Langs een regelrechte baan, onder eene brandende zon rijden wij vooruit, met kloeken moed. Ge durende 19 kilometers moeten wij langs dien [eenzamen weg voortsrijden. Het zweet breekt uit. De spieren wor den stram. Geen huisje, geen dorpje, niets', dan ginder ver, ten einde van den eindloozen horizon eenige fabriek- zijn evenbeeld in vrijheid, in denkwijze, in eeuwig bestaan; de metisch die op de aarde zijn proeftijd beleeft; de Schepper, die den smaak in spijs en drank heeft gelegd, de schoonheid in bloemen, planten en landschap pen, de vrolijkheid, de vreugd, de verheffende gedachten in de ziel der menschen, die godde lijke Almacht heeft een bijzondere zalige vreugd gelegd in 't weldoen aan den lijdenden en het oprechten van den gevallen mensch. Onze Volkspartij neemt dit aan als want anders zou zij ophouden een KRISTENE Volkspartij te zijn. Over den Zaiigmaker staat geschreven Hij ondersteunde de zwakken, de armen, de kleinen; Hij verdedigde het Recht Hij weende als hij de arme menigte zag. En wie strijdt voor de zwakken, voor de kleinen Wie verdedigt de Franschmans de Brusselmans de nederige arme Werklieden van den Spoorwegdienst, Laders, Lossers, Rangeerders, Rijtuigpoetsers, Kabien mannen Wie heeft als Perels aan hare kroon De Zie kenfondsen, de Vakvereenigingen Wie zoekt gedurig naar nieuwe middelen om het leven der Arbeiders te verzachten Is het de Kristene Volkspartij niet O'hebt nu hare nieuwe Vereeniging om hulp te brengen in werkende Gezinnen, als de Dood er Vader of Moeder heeft weggeno men. Ware die inrichting beter gekend, elk zou er willen deel van tnaken. Hoe komt dit te pas, zal men zeggen, in dees Verhaal Ziehier de uitleg Bij de Kristene Democraten heerscht Vrede en gulle Vreugd, omdat het weldoen aan den Evenmensch er de hoofdzaak is... Die inwen dige vreugd spoort aan, om gedurig verder te gaan op dien weg 1 Zoo ook bij den Geneesheer van Anderlechtj schouwen, die ons herinneren dat we niet zijn in den Sahara. iZouden wij bezwijken Het vrolijk gezwets van daar straks heeft plaats gemaakt voor eene pijnlijke stilzwij- genheid. Oef, zoo warm Neergebogen op den stuurstang van onze fiets, loopen zware zweetdruppels langs onze wan gen. Onze boezem jaagt. Het bloed klopt in onze slapen. De beenen gaan zoo gezwind niet meer op en neer. Maar wat is er Zie, Bert vertraagt. De jongen is niet in zijn schik. Zichtbaar moet hij veel geweld doen om voorts te kunnen. De moteur en gaat niet. En 'geen huisje, niets dan eene slechte velobaan, niets dan velden en hoo rnen, eene brandende zon en ginder ver fabriekschouwen die even ver van ons af blijven en schijnen te vluchten naarmate wij naderen. God dank, tusschen een troepje boomen, we zien een huisje. Hemel, 't is 'n herberg. We zijn gered. We val len binnen. We zien er uit of we uit 't water kwamen. Eenige stonden gerust, een lekker glas melk gedronken, elkanders gemoed wat opgebeurd en vooruit. We rijden door Zuiddorpe en Westdorpe. Hoera, we zijn te Sas-van-Gent; 't lijden is voorbij. Onze goede vriend is verrukt ons te zien. Hij brengt ons naar een goed restaurant, want de honger deed zich gevoelen. Wij spijstere sturen kaarten, rooken lekkere hollandsche cigaren, klappen, wandelen, ontmoeten an dere vrienden die ons geestdriftig spreken over Aalst, de kiesstrijd, de prachtige uitslag; die ons gelukwenschen en ons hunne bewondering uitdrukken voor de Demokraten van Aalst. Helaas, weldra kwam het uur van scheiden, 't Is 4 ure. Een dreigend onweer hangt boven ons hoofd. Het wordt bang. Soms begint de wind onstuimig te blazen. We zijn 25 kilometers van Gent en 52 van Aalst. Langs het kanaal ligt een schoone effene trekweg. Het onweer dreigt meer om meer. We springen op den fiets en trappen er duchtig op los om te Gent te zijn voor het onweer losbreekt. Op min dan eene uur staan we te Gent. 't Is bijna een record. Daar een bezoek gebracht aan vriend Advokaat Hector Plancquaert, die ons gulhartig ontvangt. Een lekker verfrisschingsken brengt ons terug op ons spel. We ver tellen onze reis, geven onze indrukken. En dan door de Stad, langs Ledeberg, Quatrecht, (al waar vriend lange Jan demarreert, .wegwipt en maar ingehaald wordt te Oordegem), Melle, Oordegem, Eron degem, Erpe, landen we te Aalst-Nieuwstraatpoort aan. Sedert 20 uren zijn we afwezig, 119 kilometers hangen in de beenen zonder de omwegen. Nochtans al de fietsers zien en frisch uit. Polle en Jan verwonderen ons door hunne opgeruimdheid. Bert is wat bekomen. Sander kan het maar niet gelooven dat hij dien weg heeft kunnen afleggen. Allen zijn verrukt. We rijden naar't Lokaal. Talrijke vrienden zijn er en een vriendelijk handgeklap weerklinkt bij de intrede der fietsers. We worden omringd, geluk gewenscht en aanstonds moeten we vertellen en nog vertellen aan Familie en Vrienden. Sommigen kijken ongeloovig op. Maar als we de hol landsche cigaren te voorschijn halen en laten proeven, moeten allen bekennen en zijn overtuigd. Schoone aangename reis. Lang zal zij in ons geheugen geprent blijven. Lang zal de herinnering van {Iie eenige uren doorgebracht op hollandschen bodem,'Te midden van hollandsche vrienden ons zoet en aangenaam bij blijven En later, veel later, als 't God belieft, als we zullen ge zeten zijn 's winters, achter de stoof, met de slaapmuts op 't schuddebollend hoofd, zullen we nog, met van aan doening bevende stem, voor onze naneven het verhaal ophalen uit onzen jongen zonnigen tijd Ja, kinders, 't was in 1914.. Grootvader trok per fiets 's nachts naar Holland... We waren met ons zevenen. is een plaats in welke men de jonkheden opsluit gelijk in een gevang, om ie Ieeren vechten, minken en moorden... Dat men de poorten der Kaserns open zette en elk vrij late, hoeveel zullen er blijven DEN OORLOG is een afschuwelijke misdaad. Menschen dwingen in rijen te staan, van weêrskanten doen schieten met kanon en mitraljeuzen de rangen der soldaten verdunnen, gansch wegmaaien, gelijk inden oogst de koornhairen Is dat militaire trots Neen, 't is monsterachtige wreedheid Moest het nog eens Oorlog worden, dan zal de Volks woede losbersten tegen de plegers der Oorlogen. Die den Soldaten-drift opjagen en ophemelen, zijn de grootste vijanden der Samenleving. De bevolking van Frankrijk en Duitschland. Duitschland telt thans meer dan 68 millioen inwoners. In 10 jaar tijds verhoogde de bevolking met 8 millioen. Frankrijk blijft stilstaan met 39 millioen. Een schutter van den tweeden ban der burgerwacht te Hasselt, had voor eene bijeenkomst, een oproepingsbrief ontvangen. Hij bleef thuis. Hiervoor had hij te verant woorden, doch hij deed gelden dat de oproepingsbrief in 't Fransch was opgesteld en hij niet verplicht was die taal te verstaan, vermits het Vlaamsch de officieele taal is der burgerwacht van Hasselt. De man werd met klank vrijgesproken. die mij zou willen verscheuren in de Liberale Volksgazet, wat zegden van hem over ettelijke jaren de bijzonderste liberale kopstukken Hij brengt ons ten onderen, zegden zij, door zijn roekelooze Meetingen. In plaats van de Volksbelangen te behertigen.hij randt de Schepping aan. Zoo had hij o. a. een Meeting te Moorsel hij wilde aan de Boeren uitleggen dat de wereld van zelfs gekomen is.. Over duizende en duizende en duizende jaren, een aard klomp was langzaam hervormd en planten, dieren en menschen geleverd... De eene aanhoorder ging weg ach ter den anderen, er. op den duur had men nog 5 aanwe-i ziven. -F Dorus. Dries, op de Kaatsspelen geweest Dries. Van zelfs Dorusdat mankeer ik nooit, ik zou nog mogen half ziek liggen. Dorus Zoo besta ik ook, Dries, dees jaar goed weêr, veel Volk en schoon gespeeld. Dries. Perti- culier op de Espla nadeloyale con cordance schoon spelen, felle kam- ping. Dorus. Elk had er zijn behagen in, Dries Dries. En 't werd avond zonder dat iemand het wist; en de prijzen moesten verdeeld worden. Dorus. Maar, Dries, op d'Houtmarkt? Dries. Ja, waar Sint Joannes Pommucemus staat. Dorus. Wat is dat daar geweest, Dries Dries. Grooten esklander, Dorus 1 Dorus. Kaatsers ondereen 1 Dries. Neen, Dorus, tegen de Juré's geroep en geschreeuw wel dikke 5 minuten Bedriegers 1 man nen van konkelfoes 1 En meer vijven en zessen. Er waren Jurés die daar zoo bleek zaten als de dood van leperen., 't Spel was bijna kapot, 't ging allaguerre zijn. Dorus. G'heel de Stad is er vol van geweest. Dries. Ja, achtereen moest de Gendarmerie ko men. Dorus. Eu wat was eigentlijk 't finaal van dien bazaar Dries. Hoort, Dorus, ik heb ervan gesproken met gesprofeste kaatsers, recht voor de vuist, die geen stroo alom zouden gaan. Laken speelden tegen Je- mappe. Dorus. Laken met Moens van Herdersem. Dries. Ze waren 5 spelen en 40, alle twee. La ken gaat op. Maar hier moet ik u zeggen dat jemappe nog al over de schreef van opgaan had geloopen. Doch niemand had gereklameerd." Dorus. Moest de juré er dan tusschen komen Dries. Mocht hij De Juré zetelt daar, om over de opgeworpene geschillen te oordeelen. Dorus. Com-de-just. Dries. Hoort nu verder Laken gaat op, de kaat ser loopt over de schreef, misschien verder dan Jemap gedaan had, de bal had de pluim, 't Volk roeptBra vo 1 plakt op d'handen Jemap roept de Jurés de Jurés komen; de gevoelens zijn verdeeld.. Eindelijk wordt de bal van Laken afgekeurd en Jemappe heeft 6 spelen tegen 5. Dorus. Hoe vindt ge dat, Dries Dries. Dorus, volgens de Wet van 't spel kan de Juré gelijk hebben hunne tusschenkomst was niet gevraagd; maar volgens 't goed gezond oordeel moest de bal herslagen worden. En zoo oordeelde 't Publiek erover. Van dit oogenblik, van dan af, stond Jemap onder d'algemeene afkeuring.. Het haalde geen en kele slag op en Laken bleef overwinnaar. Dorus. Heb ik niet g'hoord, Dries, dat de plaats gelden gekritikeerd zijn Daies. Geweldig, Dorus plaatsen van 10 cen tiemen, van 15, van 20, van 25, van 40 centiemen, en die blijft zitten, drijmaal betalen. Dorus. Is 30 of 45 of 60 centiemen of 1 fr. 20 1. Ik noem dat een GEI.DFEEST. Dries. Elk is van uw gedacht, Dorus.. Dorus. Hoe is 't in ander Steden, Dries Dries. Dorus, dat moet onderzocht worden. Dorus. Hoe zou 't moeten zijn, volgens u, Dries? Dries. Volgens mij, Dorus, een Volksfeest, die op de Kermisaffisj staat, moet bijna kosteloos zijn.. 60 eens vragen, 30 eens,'t is krimineel.. Ik zou 5 eens vragen, in 't generaal, en die eerst komt, eerst zitten, gelijk voor 't Vuurwerk. Dorus. En als d'Heeren van 't Stadhuis koppig blijven Dries. En als de Kiezers koppig tegen zijn! te bekomen op ons Bureel en bij ons Uitverkoopers Pastoor Kneipp, zijn leven en raadgevingen om door het Water te genezen en te verkloeken 0,70 Thomas Moras, Kanselier van Eng. land geweest 0,40 Wolvns of de Wildstrooper van Bouchout 0,40 Maria van Brabant 0,40 De Menschenhater 0,40 Landelijk Wetboek door wijlen Adv. De Backer 0,60 De gruweldaden van Witdemouwe en zijne Spits broeders, door H. Van de Genacbte 3,50 Jan De Licht en zjjne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,CC Leven van Cartouche, hoofdkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, Gauwdieven en Moordenaars, enz. 0,75 Huishouding en Landbouw of Raadgevingen en Voorschriften, dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door J.-M. Van den Bosch, 1,5C

De Werkman | 1914 | | pagina 3