boorsel - Vlagïnhuldiging Qke§em - VSagmhuldiging Arme Menschen Ij I T tjg f ]\T°3f85 'M Juli 1914. Werkeloosheid in Aalst HET BLOEI) Eerlijkheid De Liberalen en Algemeen Stemrecht. De 500-jarige Jubilé PROCESSIE Welle - Denderleeuw Denderhautem. Uitvoering der Rubenscantate. Aalionale Feesten. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,60; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 42ste JAARGANG Zondag 9 Oogst, inhuldiging van het prachtig Vaandel van den Christen Democratischen Volksbond. Demokraten, maakt u gereed, allen als een man naar Moorsel. ZONDAG 23 OOGST 1914, huldigen de Christene Democraten van Okegem hunne Vlag in. De Partijgeno ten worden vriendelijk verzocht aan dit Feest zooveel mo gelijk deel te nemen. KERMIS-ZONDAG. Veel volk naar «Gent, veel volk naar Dendermonde waar Ros Beyaart uitgaat. En in Aalst ook was er veel volk. Er wordt nijg geboft op het Muziek van Hal, eene machtige en schoone fanfaar maar 't Vuurwerk was fiauw geen poer genoeg in, de Demokraten zijn met 't besie poer weg. Is 't waar ligt de nieuwe statie van Aalst in de patatten Zijn de plans in den Kabiljouwkelder Ware dat spijtig Het Statie plein, nu zoo schoon en regelmatig was het niet voor eeuwig geschonden door de nieuwe plans Zou men de Statie niet kunnen behouden met er een stagie bij te zet ten voor de Telegrafisten In d'hoogte is altijd ruime en reine plaats. Een der grootste Kemels, eilaas Nieuwe Kemels op rekening van Schepene De Wolf, dat zijn de elektriek-huizekes aan statie, waar het lief uitzicht voor eeuwig geschonden is en aan de Kat, waar 't huizeken de straat raakt... Het moet erg en schreeuwend zijn, na- demaal Raadsheer Eeman, altijd zoo vleierig, ertegen opsteuvelde 't Moet grof zijn als men dat ziet gebeuren. De Jonge Garde of 't rijk Katholiek Muziek, gaf Zon dag na de 11 ure Mis een schoon Concert op de Groote Markt. Doch er was bitter weinig Volk. Daarbij in de ..brandende hitte... Waarom zou men geen lommerrijke Êfüüttien zetïen op c'e Groote Markt,gelijk te Gent,te Kort» rijk, Auttenaarde en veel ander steden... Aalst zou ook een Alameda of VOLKSPARK moeten hebben, de Os- broek ligt ervoor geschilderd... Spijtig dat de GAZ afge staan is. Door dien afstand is Aalst voor eeuwig gefouter- malheurd. Droeve afstand De Fabrieken 'gaan slecht, de Kennisweek niet ge- j werktd'ander week 3 dagen, nu weer maandag moeten naar huis gaan Met 5 a 6 franken naar huis komen !...,- En een wreede werkeloosheid heerscht ook te Gent en der Echt Verhaal uit onzen tijd. XIIII. Zes jaar later. Het Huisgezin van den Machinist goed en deugdrijk opgekomen is. Na Lijden verblijden Die brave Geneesheer van Anderlecht Niet alleen had hij de rekening van Machinist uui- do gedood, maar hii had hem ganscli recht ge zet door de betaling zijner schulden. Geen grooter geluk, zoo preekte de Volks bisschop Lambrecht, die tweede Sint Antonius a Padua, geen grooter geluk dan tussch.en on- gelukkigen te leven en die ongelukkigen te helpen. Pater Damiaan, de moedige Vlaming, die zich bij de Melaatschen ging opsluiten, die er vele jaren verbleef, die eindelijk ook door die vreeselijke pest werd aangepakt, die zijn li chaam zag verrotten, hij had gedurig, een lie- melsch zoet grimgelach op zijn wezen... Het Volk is goedhertig en dankbaar. Raads heer Dokter De Naeyer zegde liet zoowel ten Stadhuize van Aalst toen de prijzen voor Rei- gigheid werden gegeven (1) spreken tot het Volk in groote omstandigheden, dat wordt de Wet van den Tijd. Toen op de groote Feest zaal de nieuwe Schouwburg werd gestemd, dan vroeg ik van die Zaal zeer groot te maken, om er voordrachten te geven en leerzame op (1) De prijsdeeling der Teeken-en Schilder school werd voorgezeten door de Schepene D'Hert en Raadsheer Eeman, die zwegen als lood. Zijn dat Mannen om aan 't hoofd te blij ven Brussel ze verzekeren dat maandag te Brussel meer dan 100 menschen aan de Saruisfabrieken stonden, om werk af te smeken. Eerlijkheid is gerustheid en vrolijkheid. In oneerlijk hart angst en smert. Ik lees in de Bulletin der Chef-Gar des en Gardes, op bl. 130, negen gevallen van geld op de Treins verloren en aanstonds teruggegeven, o. a. 5000fr. gevonden door de garde J. Larock en aanstonds bij de overheid gebracht. 100 fr. was de belooning. In AALST, vrijdag of zaterdag, een man der mestkarre, vindt een bankbriefje van 1000 fr. 't Was verloren. Aanstonds zon der aarzelen die 1000 fr. terug. En wat wint die man Is 't niet 2,60 fr. 2,60 DAAGS, IN AALST! Voor 10 uren zwaren arbeid. Dit schoon voorbeeld van eerlijkheid is in Aalst gege ven door Van Cauwenberg, bediende der mestkar, Gent- schensteenweg. BiO/ii sllif'K winkel In Aalst zijn 4Partijmuzie- BVfi/,l| Nljesmuivei. ken Katholieki Liberaal, Socialist, Kristen Demokraat. 't Muziek der Katholieken, 't rijk muziek met veel eere-leden trekt jaarlijks uit de Stadskas rond de 3500 fr. D'ander muzieken genieten J niets van de Stad. Is dat Kozijntjeswinkel, ja of neen Kan dat blijven duren Veel Liberalen snakken naar Algemeen Stemrecht,doch meer dan een liberaal kopstuk is er tegen. In 't Comiteit der XXXI werd gehandeld over de Volksraadpleging ge lijk in Zwitserland, maar het groot liberaal kopstuk Hy- mans zegde Dat kan in ons land niet zijn. België is geen Zwitserland. Donderdag stond in «La Flandre libérale» een hoofdar tikel tegen Algemeen Stemrecht. «Waarom,, zoo vroeg die groote liberale gazet, waarom Algemeen Stemrecht vragen In zekeren zin, wij hebben het. Daarbij de groo te zegepralen die wij nu komen te behalen, hebben wij ze niet behaald onder deze soort van Algemeen Stemrecht?» Schrik van de Volksmacht, van de Volkswetren dat is't in #1p Wtlpn werd mij onlangs gezegd :'twerk Uil uc volk is hier Socialist, omdat het niet wil Liberaal zijn of Katholiek. Daar is die schoone en groote Parochie, die vermaarde Bedevaart naar O, L. Vr. bijgenaamd de Nood Gods... Wie, 5 uren in de ronde, kent het Scherpenheuvel niet van 't Land van Aalst, het schoone en prachtige Lede, rijk van Volk, maar ook rijk van echten kristen zin en van godsvrucht tot de Moeder Gods.. Wie is te Lede niet geweest als kind. op d'armen of aan d'hand van Vader en Moeder Wie kent het Doornleeren Kapelleken niet De 7 Statiën der 7 Weëen die een bloemenkrans maken rond Lede Wie heeft niet geknield in die aandoenlijke schoone Kerk Wie heeft daar niet gevoeld de oneindige Genade die de Moeder Gods mag ineêdeelen? Alle honderd jaar is 't daar grooten Jubilé. In d'ander Eeuw kon het niet zijn. Er heerschtte rouw en droefheid al de Jonkheden, al de Mans tot 50 jaren waren weg naar den Oorlog; de grond was mestnat van 't menschenbloed door de wreede Soldaterij die nu wederom zoo bedriege- lijk opkomt. (Zie Nieuws van den Dag, hoofdartikel van Woensdag.) In|1814 moest Lede in stilteden Jubilé vieren, maar nu zal het luisterlijk zijn en prachtig; al meer dan een jaar werkt men aan de toebereidseis de Processie met Historischen Stoet zal alle gedacht overtreffen. begint Zondag 2 Oogstten 10 ure Pontifikaie Mis door den Bisschop van Gentten 2 ure, 2 en half MET HISTORISCHEN STOET. In ons volgend N' aanroeping tot de Moeder Gods, in naam van alle Demokraten. ',»i A'j'|7|t I O O Hector Denis, een der geleerd sle en goedhertigste mannen van ons land, ik ontmoette hem eens nabij Waterloo op den Tram. «Daens, zegde hij, mij in de verte den Leeuw- berg toonende, dat is de verheerlijking van den oorlog daar rechtover zou ik willen een gedenkstuk van Berouw om de Vrede te verheerlijken.» Had die brave man ongelijk Welle, bij Aalst, 2100 zielen, 409 huizen in 1910,288 mannelijke en 310 vrouwelijke niet kunnende lezen noch schrijven, vermaard door zijn gemeenteraad die nu zitting houdt ten 9 uren 's luorgends, omdat er Demokraten gekozen zijn nog vermaard door het gazetje «De Wellenaar» en door de uitvoering der Kindercantale «De Wereld in» muziek van Peter Be- noit, woorden van De Geyter, bestuurder Boriau zoon Zondag te Gent, in 't Feestpaleis, de grootsche uitvoe ring hoorende van «De Wereld in» ik dacht: Hier is 't grootscher, machtiger, maar de uitvoering te Welle stond mij meer aan, door hare eenvoudigheid, en de woorden'toch zoo zoet en zoo helder klonken. Denderleeuw, 4829 zielen, 930 huizen in 1910, 812 van 't mannelijk en 837 van 't vrouwelijk geslacht lees- en schriftloos. De bevolking groeit gedurig aan. Denderleeuw'wordt eene kleine stad, er komen fabrie ken, handelshuizen, 't is een aangenaam, goedkoop verblijf nabij Dender en spoorweg droef en spijtig dat Denderleeuw doorgekapt is, in tweeën gesneden door de groote koopwaren statie. Eris een hulpmiddel Een ijzeren PASSERELLE aan de Zypenstraat. Denderhoutem 4833 zielen in 1910,986 huizen, 941 van 't mannelijk en 945 van 't vrouwelijk geslacht die niet kunnen lézen of schrijven. Eene schoone, wijduit gestrekte gemeente, met heerstin, verstandig, ontwik keld volk. Een tram op Aalst, Ninove-Geeraardsber- gen zou Denderhoutem doen herlever.. Voor de kie- zing van 1914 hebben d'heeren Woeste, Moeyersoen, Bethune dien tram beloofd. Zullen zij hun woord hou den Een eeuwige schande, niet voor de bevolking, maar voor't ibestuur van Denderhautem Den dag der verheerlijking van advocaat De Backer, duizende en duizende'komen van alle kanten naar Denderhou tem uit Aalst meer dan 60 vrouwen en jonge doch ters brengen bloemkransen op hun armen, 2 uren ver in de wreede hitte, in luister, vrede en vreugd den langen sloet gaat door de straten aan 't Kerkhof 12 Gendarms, de ijzeren grilje toeerger dan in een ge vang, met moeite komen er eenigen binnen 't Graf, men ziet het niet van de Palmen, Kroonen en Bloem ruikers. Dien dag is het verboden op 't Graf te knielen en te bidden het is gelijk te Lourdes aan de Bergen, waar de dwingeland niemand aan de Grot liet komen. Denderhoutem, U is dat niet te wijten, maar dat vad- dig, geestverstompt en achteruitkruipend bestuur kan, mag zulk bestuur aan 't hoofd blijven Te Gent waren zondag duizende Vlamingen toege stroomd om de uitvoering der Kindercantate «De Wereld in» en de «Rubenscantate» bij te wonen. Het feestpaleis geleek eene zee van menschen. De uitvoering Prachtig onvergeetlijk. En wanneer die duizende Vlamingen opge togen en met geestdrift het eindkoor medezongen, wan neer duizende hoeden krachtig werden gezwaaid, wanneer de zoete klanken der muziek waren weggestorven en een oorverdoovend applaus als een storm losbrak, dan heb ben wij, en alle Vlamingen met ons, van kop tot teen ge sidderd en dan is Vlaanderen voor ons geestesoog ver- sehenen groot en machtig als voorheen... O mochten dergelijke feesten meer ommeer het vertro u wen op hun macht in de harten der Vlamingen versterken Mochten alle Vlamingen daardoor in hun strijd aange vuurd worden En die geestdrift veranderen in hardnek kig en doeltreffend werken weldra zou dan waarheid zijn Wij wonnen, wat wij wilden. Een regen van Decoratiën Dinsdag werden te Brussel uitgedeeld, in de Cinquan- tenaire, 8702 decoratiën, verdeeld alsvolgt Mutualiteit 1° kl. 220 2*kl. 1290. Voorzienigheid lc kl. 17 2° kl. 27. Samenwerking T' kl. 5 2® kl. 40. Ambachtsvereenigingen le kl. 3 2e kl. 76. Landbouw (bezondere) 540 waarvan 140 van 1® klas. Landbouw 410 waarvan 160 van 1® klas. Nijverheid, bedienden van nijverheid en handel 633 werklieden 1® kl. 774 2® klas 4329 huisbedienden 338 Te zamen 8702 gelukkige stervelingen... ^nrpplnliiik Heldergem, eris geschreven o[H te |Jiaa naar «t MjnjSterje van oorlog.— Vriend Jan tot in 't korthier gaat het te wreed de Ueber-Rhijners komen mij 12 eens afzetten in mijn huis, 's avonds, als 't volk naar den dipo is. KRISTEN DEMOKRATEN Het is PLICHT VOOR U SLECHTS UWE Vereenigingen te steunen Waarom langer UW steun geven aan vereeni gingen die U, UWE Partij en UWE Hoofd mannen, AANVALLEN EN LASTEREN 'T IS DWAAS Begrijpt uw PLICHT en werkt ONVERPOOSD mee tot versterking van UWE PARTIJ.

De Werkman | 1914 | | pagina 1