Buiten lard. DE WERELD IN Julius De Geyter. Mengelingen. Rampen Misdaden Ongelukken. De Doodrijders. Schrikkelijk Vliegongeval Ic Stoekel Mü Luiilaiiv voor hel Assisenhof De Rechtbanken PROCES Fr Dc Bruyn tegen Be Volksstem Leest en verspreidt Be Werkman KINDERCANTATE TEKST KINDERTJES 1. Thuis in bloemenpotjes lei Moeder zaadjes, in den Mei, Wij zagen ze kiemen, wij zagen ze schie'en, Dan mochten wij 'met eigen hand Water gieten op elke plant. Watertje gieten MEISJES 2. Moeders hofje, hoe praalt het thans Met bloemen, bloemen in vollen glans Wat kleuren Wat geuren MAAGDELIJKS 3. Plukken wij bij spel en dans Krans op krans Steeds groeien, Steeds bloeien Er bloempjes in 't groen I een knaap, ingetogen 4. Zooals op uw wangen de rozen doen. KNAPEN 5. En vruchten, vruchten allerwegen, Op vaders boomgaards lachen ons tegen Die plukken wij al als een zegen KINDERTJES Zaadje.. MEISJES Plantje.. MAAGDELIJKS Bloempje KNAPEN Vrucht.. ALLEN 6. Zoo schept natuur met aarde en lucht, Zoo schept ook de school in het hart en den [geest. Daarom zij thans de school gefeest 1 KINDERTJES Wij waren maar zaad, en werden er plant. MEISJES Wij waren maar plant, en werden er bloem. MAAGDELIJKS EN KNAPEN En van ons verwacht het Vaderland Vruchten in welvaart, vrijheid en roem. KNAPEN 7. Met kloeken arm en helder hoofd.. MAAGDELIJKS Met rein gemoed en blijden zin.. ALLEN Als 't paradijs, den mensch beloofd, De wereld in De wereld in KNAPEN 8. En zaaien en maaien zullen wij Zeeën bevaren, als arenden vrij; Hamers doen bonzen, wielen doen ronken Dorpen doen rijzen, steden doen pronken. 9. Harten doen kloppen, geesten doen vonken. Zoo worde welvaart, gul en blij, Mede den lande geschonken'! MEISJES, MAAGDELIJKS 10. En wij, uw zusters, uw bruiden, uw gaden Wij zullen u thuis met geluk overladen In vrede en rust, Met levenslust Uw harten verzaden. KNAPEN In vrede en rust Met levenslust Ons harten verzaden. 11. Maar rukt op onze erve de vijand aan, Als eiken zullen wij staan, Als helden zullen wij kampen. Wij hebben ons bloed voor de heimat veil Mannen zijn 't sohild van vrijdom en heil MEISJES, MAAGDELIJKS Vrouwen zalven wonden en rampen.. ALLEN Neen JNeen Neen Broederliefde alleen, Geen broederhaat op aarde Zij de jonkheid ais de plant Bioemen, bloemen tot een band Heengeslingerd om het land 1 Weze 'tmcnschdom ééne gaarde, Waar de vrucht van hoofd en hand. Welvaart, welvaart, 't allen kant Eenig zij in waarde 1 Kwaad gezelschap Jufvrouw Mina had een papegaai gekregen, en het bleek dat dit beest leelijke dingen zegde onder ander, telkens de jufvrouw om trent het kot kwam, riep Cocoken Val dood, ouw snuifdoos 1. Dat hinderde de jufvrouw geweldig, en zij fing om raad bij den koster van Bommeis- onten. Deze had een papegaai, die goed was opgebracht, en daarom sprak de koster Jufvrouw, ik zal u mijn papegaai zenden, zet de twee vogels naast elkaar, de uwe zal wel andere woorden keren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Zoodra de twee vogels aan malkaar gewend waren, wilde jufvrouw Mina eens hooren of er geen helerschap was gekomen. Toen zij bij het Kot kwam, riep haar pape gaai uit Val dood, ouw snuifdoos Verhoor ons, Heer, verhoor ons, voegden beide papegaaien erbij. Nieuwerkerken. Overreden Maandag, om 6 ure namiddag, is de ge naamde Petrus Stalpaert, voerman bij Jozet De Roover-Osselaar, handelaar te Erpe. door zijn kar met paard overreden; het ongeluk zou gekomen zijn door het afglijden van zijn voet pad als bij op de karre wilde gaan zijn toe stand is zeer bedenkelijk; verders is hei paard op hol gegaan, doch is kunnen tot staan ge bracht worden, door Votje Janssens, kleer- hande'aar. Ninove. ■- De dievenbende van Meerbeke De vier aangehoudenen, in het nauw ge bracht, hebben alles bekend. Het gestolene geld hadden zij gedeeld in het bosch van Meerbekeen verborgen op eene plaats die zij hebben aangeduid. Inderdaad, buiten een 83-tal franken, is alles aan Heymans kunnen teruggegeven worden. Zwemmers, opgepast Niettegenstaande het streng verbod der po- licie, waren er nogmaals zondag knapen die baden in de Vaart van Charleroi. De 9jarige knaap der echtgenoten De Leeuw, wonende te Laeken, zonk eensklaps en kon slechts als lijk opgehaald worden.De wanhoop der ouders was hartverscheurend. Zondag waren eenige knapen aan 't spe len, achter het slachthuis van Mechelen, rond de bassin der Dyle. Eensklaps viel de 11 jarige Schuermans in 't water en verdronk. Een Cinema door branu vernield Te Chatelenau is zondag morgend, rond 3 uren, een cinema afgebrand.Niettegenstaande de spordige hulp der pompiers is gansch het gebouw vernield. De schade word! geschat op 50,000 fr. Maandag had te Thienen eene erge botsing plaats iusschen een otto en de wagen van M. Sacré, handelaar. De schok was zeer geweldig. Het, rijtuig werd gansch vernield. Het paard werd ge dood. De geleider is in zeer gevaarlijken toe stand naar zijne woonst overgebracht. De vrachtauto der koekskensfabriek Vic toria van Koekelberg botste tegen een tram. De besteller Polaris werd van den bok ge schokt en door den tram verpletterd. Een 19jarig meisje, Rosa Werner, is nabij de Teichmannbrug door een otto taxi overre den en verpletterd. Maandag in de valavond, op de weg van Leuven naar Thienen, gebeurde er een schrik kelijk otto-orgeval De gekende tooneelspe. 1- ster Maria Medts, beter gekend onder den bij naam Manette Simonet, deed eene wandeling per otto, vergezeld door M.M. bankier en een zekere M. D. M.M. geleidde de otto. Eensklaps ziet hij eene karre voor zich hij steekt af, de otto vliegt met verschrikkelijk geweld len gronde. De tooneelspeelster is doodelijk gewondeen half uur na het ongeluk is ze bezweken MM. is zeer erg gekwetstM. D. minder gevaar lijk; de geleider is ongedeerd. Men weet dat er le Stoekel zondag, maan dag en dinsdag gevlogen werd door Oliesla gers, Chimet, Champel en Mestdagh. Eene fransche dame, Cayat de Castella, moest er een nieuwe uitvinding van valscherm beproe ven. Zondag en maandag gelukten de proef nemingen opperbes'. De vliegster werd in een vliegtoestel opgenomen, op eens zekere hoog te verliet zij hel vliegtoestel en kwam zachtjes ten gronde, bij middel van haar valscherm. De vliegster bekwam eenongemeene bijval.Nu dinsdag was 't de laaiste vliegdag. Nog een maal zou de vliegster hare stoute proefneming erbcginnen. Rond 5 ure 3/4 de vlieger Cham pel stijgt op met Me de Castella; op eene hoog te van 350m.de vliegster verlaat het vlieg toestel. Men ziet haar zakken, immer sneller. Helaas, het toestel werkt niet goed en de on gelukkige storte len gronde. De ooggetuigen roepen en tieren van schrik. Aanstonds loopt men zien naar de plaats waar de vliegster gevallen is. Zij is dood. Mm= de Castella is 30 jaar oud. Het vliegtoesle) dat zij voorde V maal be proefde, was vervaardigd door haar echtge noot. Deze mocht de valscherm niet beproe ven wegens ziekte. Dc uitvinder was ooggetuige van het schrik kelijk ongeval. Dil smartelijk ongeluk stelde een einde aan de 3" en laatste vliegdag, zoo schitterend be gonnen zondag. Ottomobielramp nabij Keulen Tusschen Troisdorf en Spich in een I otlomobiel met 10 p- rsonen in; in volle vlucht zijnde, kantelde zij om, en allen vlogen eruitEen soldaatje was dood op den slag; een ander soldaat was erg gewond aan den buik; den broêr van den ottobaas Hessen is zinneloos al d'ander zijn min of meer gewond en lig gen in 't Hospitaal van Keulen. FRANKRIJK. Twet luchtreizigers gewond. Tijdens den prijskamp van den Aero- club van Frankrijk, heeft er zondag ie Parijs een erg ongeval plaatsgehad. Een zeerjonge luchtreiziger steeg met een ballon op in gezelschap van een vriend. Pas was de ballon eenige meters hoog gestegen of hij werd in de boomen ge slingerd. De twee ingezetenen vielen ten gronde. Beiden zijn nog al erg gekwetst. Treinbotsing Een hein komende van Auch en eene van Bayonne zijn maandag avond in botsing gekomen nabij Toulouse. Drie rijtuigen werden vernield. Zes reizigers, waaronder 2 soldaten, werden gedood. Deriig personen zijn gewond, Maandag dus is deze beruchte zaak voor het Assisenhof te Parijs opgeroe pen.Rond 12,20 werd de zitting geopend en na de eerste formaliteiten, wordt Mme Caillaux ondervraagd De beschuldigde zegt dat haar echt genoot, M. Caillaux, gelasterd en ver volgd werd, kwetsende brieven waren reeds verschenen in Le Figaro, ande ren zouden volgen, zij wilde die aan vallen doen eindigen. Nooit was haar inzicht W. Calmette te dooaen De beschuldigde weent wanneer ze spreekt over het tafereel der moord. Ook tracht zij te bewijzen dat er geene voor bedachtheid bestond. Daarna worden verscMilige getuigen ondervraagd. Om 4,25 ure wordt de zit ting geheven tot dijnsdag noen. De indruk van de eerste zitting is ver deeld. De vrienden van M. Caillaux gelooven stellig aan de vrijspraak. An deren denken dat de moordenares 5 jaar zal krijgen. De advokaten gelooven aan eene vrijspraak. Algemeen wordt er opgemerkt de groote toegevendheid van den Voorzitter ten voordeele van M° Caillaux En zoo komt het dat in ons geheugen weer verschij it de zaak Steinheii. welke eenige jaren geleden zooveel ophef ver wekte en uitdep op eene vrijspraak. DE 2' DAG. Dinsdag rond den middag wordt de 2'zitdag geopend. Veei volk aanwezig. Eerst worden de bedienden van de Fi garo ondervraagd. Na eene korte opschorsching der zit ting, wordt het woord verleend aan M' Caillaux, die begint met te spreken over zijn privaat leven. Na 3 jaar hu welijk vraagt hij de scheiding en trouwt met M,nc Rainouard Dan begint de veldtocht van de Figaro. Op alle ge bied wordt hij bekampt, bijzooverre dat er brieven verschijnen van zijne eerste vrouw. Hij hoort.zeggen andere brieven gaan verschijneu in de Figaro. Zijne vrouw is zeer opgewonden door die ver openbaring van oude brieven. Opge stookt door die plagerijen heeft mijne vrouw zich willen wreken. Zoo gaat M. CaiUaux voort. Somtijds ontstaan nog al hevige in cidenten. Wanneer M. Caillaux het assisenhof verlaat, eenige zijner vrienden juichen hem toe; onmiddelijk caarna wordt er geroepen Weg Caillaux, Moorde naar JVi. Caillaux springt in een otto en ver dwijnt. Men voorziet nog manifestatiën gedu rende deze beruchte zaak. Hoe zal de zaak afloopen Meer en meer maken de groote bladen hunne lezers gewoon of aau eene vrij spraak of ten minste aan eene lichte straf. Woensdag wordt de zaak voorlsgezet. In Duitschland op de Sprée gelijk men hier zou zeggen De Schtlde, ze va ren er in per boot Ottomobiel zondag avond is een plezierboot ontploft; tr wa ren 30 menschen opniemand dood, maar velen erg gebrand wond. Hier heeft men Kinderrechters maar in SPANJE zijn Ouderlingen Recli ters ingericht; d'ander weck moesten 11 Ouderlingen compareeren. De jongste was 85 jaar, de oudste 98. Er was een getuige van 101 jaar, in de wieg niet versmacht. «DE VOLKSSTEM» VEROORDEELD Onze Lezers zullen zich nog wel herinneren het groot lawaai welke doör de katholieke Volksstem werd gemaakt over de meeling van Ter-Joden. Volgens De Volksstem zou Frans De Bruyn, staatsbediende te Denderleeuw, op die meeting o. m. uitgeroepen hebben «Het rijk van Kris- tus is uit Nochtans Frans De Bruyn was niet aanwezig op die meetingen veel min waren die woorden ooit door hem uitgesproken. Op het oogenblik dat de meeting plaats had was De Bruyn op zijn werk. Frans De Bruyn daagde De Volksstem voor de recht bank. Na de pleidooien gehoord te hebben van Mr De Schaepdryver, voor FranzDe Bruyn, en van M' Bosteels voor de Volksstem, heeft de Rechtbank van Dendermon- de, zaterdag 18 dezer, deze laatste veroordeeld tot 250 fr. schadevergoeding aan De Bruyn en eene inlassching van 't vonnis in een blad naar keuze. Door d'Assisen van Henegouw is ter dood veroordeeld Alexander Glandy, boerenknecht te Dampremy, 30 jaar oud, zatlap-jeneverist losdoor ruigaard en vuilaard. Op Carnaval dronk hij drie dagen zijn geld was op hij wilde nog een bankbriefken van 20 fr. dat in huis was zijn vrouw weigerde het te geven, dansloeghij haar dood met een strijkijzer, ging zich verkleeden en trok naar den dans. Daar zegde hij meer dan beestig: Ik kont mijne vrouw te vermoorden Vergeef mij, riep, hij nu, ik was zat van jenever. Üe zaak Wilmart. 20 Zittingen geweest de grootste advocaten van ons Land hun verstand uitgeput.. Wilmart werd een weldoener van 't menschdom hij had zich geslachtofferd voor Gent-Terneuzen. D'uitspraak komt... Wat zal 't zijn De rechtbankvan Tongeren heeft zijn vonnis geveld in het proces welke koster Brouns van Eysden, ingespan nen had tegen zekere bladen, welke hem als dader van eenen doodslag deden doorgaan. Het liberaal blad «Vrije Volk» is veroordeeld tot 500 fr. schadevergoeding en 3 in lasschingep. «Le Peuple» 250 fr. schadevergoeding, 1 in lassching van 250 fr. M. de senator De Blieck, van Aalst, die zich liet interviewen overde misdaad van Eysden door «La Meuse» 750 fr. schadevergoeding en den helft der kosten van 2 inlasschingen. Ach, hoe diep zijn de menschen te beklagen, die door de nimmer rustende zorg van 't stoffelijke leven geboeid of door vadsigheid weerhouden, niets ken nen dan 't prozaïsche leven in de siad, zelfs niet eens vermoeden welke reine genietingen men op den bui ten vindtdie schier nooit het oor gaan leenen aan het gezang der duizende vogelen in de vrije ruimte, ge zang zoo verscheiden van toon en ,'zwier en slag, en toch steeds zoo harmonisch die het oog sluiten^ör' de weelderige schoonheid der bloeiende nattmï en de longen voor de reine balsemluchf, zwevende boven de maische boekweit- en klavervelden en boven het schitterende bloemtapijt der weide. Met medelijden dachten wij aan de duizende lieden, ginder opgeslo ten in 't gevang der woelige stad, altijd bezig, altijd verontrust door nijd en afgunst, door het ongeluk overmand of door den haat vervolgd gedwongene of viij willige bannelingen van het paradijs der voor allen breed ontslotene natuur. Frans De Potter. wekkende aanspraken te doen aan de Bevol king, in den aard der redevoering van Raads heer De Naeyer. Dat is beschaving en Volksverheffing. Na de Liefdadigheid geprezen en verheven te hebben, dan maakte Raadsheer De Naeyer de volgende beschouwingen, die elk zal aan nemen en goedkeuren: Immers, zegde hij, mag men de Liefdadig heid niet aanschouwen als besloten binnen de palen van den stoffelijken onderstand, bijge bracht om den dadelijken, den onmiddelijken en nijpenden nood te verzachten, door hetgeen men gemeenlijk de aalmoes noemt. Neen, de weldadigheid strekt zich uit tot alles wat het lot onzer onterfde ntedemenschen kan verbete ren. Zoo is het onderwijs en de goede opvoe ding der werkmansjeugd een liefdadig werk bij uitmuntendheid het onderwijs immers ver drijft de armoede, daar het rechtstreeks tot de bekwaamheid leidt om meer winstgevend werk aan te vatten, terwijl de goede iopvoeding, het is te zeggen het dagelijks inplanten, in de ziel der volksjeugd, van hetgene goed is en schoon, het dagelijks afschuwen van hetgeen leelijk is en slecht, ons volk loutert en veredelt, en het doet walgen van alles wat verlagend en dier lijk is. Want de eenvoudige en naïeve volksziel is gelijk een vruchtbare, doch onbebouwde ak ker, op denwelke een vleitig en schrander landsman vruchtbaar zaad tot een weeldrigen en rijken oogst kan doen opwassen, maar op welken ook het onkruid, de distels en doornen zullen woekeren, totdat de vruchtbaarheid vol komen zij uitgeput, indien den grond niet wordt degelijk beploegd cn bewerkt. Ziet eens rondom u, en zegt mij, waar vindt men meer natuurlijke .'goedhartigheid en onderlinge be hulpzaamheid dan bij het volk ?Waarsteigt de zelfsverloochening gemakkelijker tot den hel denmoed dan bij het volk is er ergens een volksgezin aangetast door beproeving, over vallen door ziekte of geteisterd door den nood,

De Werkman | 1914 | | pagina 2