GEiEENTEWEY Loopende Nieuws Vrije Pourparié Roode Eerlijkheid f i e koop op ons ï»ureel De Nieuwe Troost der Armen Handleiding met Uitlegging VRAAGT AAN ONZE VERKOOPERS D' AFLEVERING VAN HET O bladzijden centiemen In hare Nrs van 5 en 12 Juli 11. verschenen in «Recht en Vrijheid» twee artikels aangaande onze Bakkerij. Men beknibbelde de lange werk uren en 't lage loon en de naamlooze schrijver voegde er bij dat we bezig waren onzen bakker te vermoorden. Het bestuur onzer bakkerij zond op Donderdag 16 dezer, een antwoord aan den uitgever van het blad «Recht en Vrijheid» Dat antwoord werd niet opgenomen. Dat is sociale eerlijkheid..."Men valt iemand aan, men lastert, en verdraait de waarheid en als men wil gebruik maken van het recht op antwoord, door de wet toegekend, gebaren die heeren van niets. Omdat Vanden Bruele niet wou debatteeren tegen een rood,van hoogmoed opgeblazen vent je, daarom is Vanden Bruele een lafaard. Wat zeggen dan van dien naamloozen schrijver, die onze bakkerij lastert en wilt benadeeligen en die weigert eene terechtwijzing in te lasschen. Het volk zal oordeelen. Daarom juist, in af wachting dat men van hoogerhand «Recht en Vrijheid» dwinge eerlijk te zijnjdeelen wij het antwoord van net bestuur der Volksbakkerij ant Aan den heer uitgever van het blad «Recht en Vrijheid» te Aalst. Mijnheer, Als beheerders Jder Samenwerkende Maatschappij «Volksverheffing» verzoeken wij u in uw eerstkomend n' van «Recht en Vrijheid» in te lasschen, als recht van ant woord op twee artikels verschenen in uw.bladen van 5 en 12 Juli II., ons alle verdere rechten op vervolging voorbe houdende. In beide artikels handelt een naamlooze schrijver over de schandalige feiten die in onze bakkerij zouden bestaan. Onzen bakker zou, volgens dien schrijver, 92 a 93 uren per week werken en slechts vólgens uw lofartikel 36 en volgens uw 2° artikel 0,33 per uur verdienen, 't Zou zeer belangwekkend zijn te weten waarjde naamlooze schrijver zijn inlichtingen is gaan putten. Voorzeker is't niet aan de echte bron, anders zou hij zich wel wachten dergelijke onwaarheden uit te kramen. Schrijven dat wij een onzer werklieden 92 a 93 uren doen werken is eene opzettelijke leugen schrijven dat wij bezig zijn onzen bakker Jte vermoorden (naar 't pier land zenden) is laster waarover 't Gerecht 'tlaaiste woord zal te zeggen hebben. Had de naamlooze schrijver den moed gehad onze werk j lieden te ondervragen hij zou zich wel gewacht hebben ij beschuldigingen uit te kramen. Wij zijngïcaekapitalistische maatschappij die er op uit is zich te verrijken op 't zweet der arbeiders minder nog eene,waar er moet gespaard ea gepegeld worden om vetbetaalde plaatsen te bezorgen aan zekere lieden. Alles breed uitgerekend werkt onzen bakkerin de drukste weken gedurende 72 uren en zijn loon is 4,50, meer een per cent op 't getal brood (gemiddeld 3 fr.) en een supplement voor 't tarwemeel-brood (6 fr.) tezamen 36 fr. ot meer dan 50 c. per uur. Zijne daghuur wordt berekend per week, niet per werk dag. Komen er verletdagen in de week, 't loon blijft, is dat de arbeider afbeulen Meer nog. Sedert geruimen tijd trachten wij er toe te komen een 2e bakker bij te'[plaatsen. De eindbeslissing werd genomen op 23 Juni dus lang vóór de naamlooze vluks springt een gansche gebuurte bij om te ondersteunen, om te verplegen en te troosten, zich zelf beroovende van liet noodige, van het onmisbare. In het onderling omgaan dier men- schen is er weinig of niets kunstmatig, alles gaat er onbewimpeld en rechtzinnig toe, de op rechtheid gaat er soms tot ruwheid over Hoogst liefdadig mag dus het werk heeten dat het uit muntend en vruchtbaar zaad, dat in de volks- jeugd berust, degelijk doet ontkiemen, de na tuurlijkeen ingeborene gaven er in bewerkt en op leidt, het loutert en veredelt en zoo ens volk te brengen tot het volle besef zijner waardig heid. Een weldadig werk is het volk steunen in zijn streven naar betere levensvoorwaarden en naar nrootere middelen van bestaan. Het ge- -brek en de armoede zijn immers onderdruk kende kwalen die de gemoederen ontzenuwen, de krachten veriammen en de fierheid vernie tigen en- maar al te dikwijls de oorzaak zijn van zedelijk verval, ongeminderd den vernie- lenden invloed dat ze ook op de lichamelijke ontwikkeling der volksklasse uitoefenen. Op die 6 jaren niets bijzonders in het Huis gezin van den Machinist. Ursula de brave Huisvrouw was gar.sch hersteld en smaakte het geluk eener Moeder, die hare kinderen braaf en gezond ziet opgroeien de oudste dochter Marieken, had kennis met eenen meu- belmakersgast, achtereen zou liet een Huwelijk worden d'ander kinderen waren op stiel of gingen nog naar school. Een noed Onderwijs en een goed Ambacht is Jt beste dat men zijn kinderen kan achterlaten. Geleerdheid is maeht, een geleerd Volk een A "tachtig en welvarend Volk wordteen Am bacht is een schat men draagt hem meê in alle Landen overal heeft men Ambachtsmans n°De'r'brave Familie kwam tot zekeren wel- zich met onze zaken bezig hield. Het is dus valsch wan neer hij schrijft dank aan de Socialisten gaan de Demo- kraten den toestand hunner werklieden verbeteren. Voor ieder rechtzinnig mensch, in handelszaken tehuis, hoedanigheden welke de naamlooze schrijver vreemd schijnen staat het volgende vast Voor elke handels zaak is uitbreiding en vergrooting een moeielijk keerpunt in dezen zin dat de voortbrengst niet dadelijk vermeerdert in evenredigheid met de onkosten welke de vermeerdering van personneel medebrengt. Is onze verkoop sinds enkele weken in zekere mate vermeerderd dank de overkomst van verbruikers van «Hand aan Hand» (misschien ligt daar de oorzaak van die naamlooze aanvallen) moeten wij voor die geringe verhooging een bakker bijzetten van 4,50 daags... Zou dat gebeuren in «Hand aan Hand» Immers als't jaar uit is komen onze verbruikers om hun deel in de winsten en laten zich niet paaien door 'n belofte van pensioen. Uw naamlooze schrijver schijnt niet te weten dat onze bakker geholpen wordt door een hulpbakker. Wanneer werklieden, zonder groote kapitalen, een han delszaak beginnen is er opoffering noodig om die zaak vooruit te helpen. Deze eens op vasten voet kunnen de opofferingen beter vergoed worden. Waren de loonen in socialistische coöperatieven van in den beginne wat ze thans zijn Wij zien in het verschiet het toenemend stijgen van onzen verkoop, en, bijgevolg hetbestendigenvan dethans genomen maatregelen. In 't nieuw reglement, dat eerst daags in voege komt, en waarvan de grondslag gelegd werd op 23 Juni, staat er dat er twee ploegen zullen zijn welke op beurt eene week nacht- en eene week dagwerk zullen hebben. Dat was ons doel sedert lang, maar zoo lang de verkoop het ons niet toeliet konden wij zonder de maatschappij in den grond te boorendien maatregel niet nemen. Dat is nu een maal rechtzinnig en klaar. «Recht en Vrijheid» heeft ons aangetast toen we waren aan een moeielijk keerpunt. Moest «Hand in Hand» in 't zelfde geval verkeeren, zij zou niet anders handelen dan wij. Ongelukkig voor haar de toestand is dezelfde niet. Haar verkoop blijft op |'t zelfde standpunt en dreigt zelfs te dalen. Het volk kan dus oordeelen of we die uitbuiters zijn en of het wel aan de Socialisten is ons te beknibbelen wan neer wij weten dat zij in de socialistische fabrieken van 15 tot 16 fr. betalen, terwijl voor 'tzelfde werk, in andere fabrieken, 20 tot 22 fr. betaald wordt. Immer streden wij voor deftig fainilieloon. Onze strijd zal op dat gebied voortgaan. Wij hebben de arbeiders lief. En juist omdat wij ze liefhebben razen we hun hoofd niet dol door allerhande droombeelden die alleen kunnen plaats vinden in 't zieke brein van eenige dweepers. Aanvaard, Mijnheer, onze oprechte groeten. Voor de Samenw. Mij. «Volksverheffing» De Voorzitter, (get.) JAN DE NEVE. ^4 DEMOKRATEN Uwe Pers ondersteunen is UW EERSTE PLICHT. LEES ONZE BLADEN, GEEF ZE NA LEZING VOORT, ZOEK ABONNENTEN, VER- koopers EN VOORAL, ondersteunt die pers NIET die U Uwe Hoofdmannen bekampt, lastert en broodrooft. Boeken aan 0,75 centiemen Roza van Tannenburg Het nieuw Tooverboek Historie van Doctor Jan Faustus, grOote Tooveraar Hiseorie van de twee broeders en vrome ridders Va- tintyn en Ourson de Wildeman Historie van de vier Heemskinderen De verstandige Hovenier Jelien en Mietje, gevolgd door het avondpartijtjen of die niet verliezen wil, moet tbuis blijven Ontdekking van Amerika, Het nieuw Tooverboek Geschiedenis van Robbrecht den duivel Leven van Genovevavan Brabant Om Fransch te leeren Om Fransch te leeren zonder Meester, hebben wij lang gezocht en eindelijk de beste boeken gevonden 1» Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in 8 oefeningen aan 10 centiemen; ge ziet, 't is goedkoop 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woor- c en en spreekw ijzen Vlaamsch en Fransch 0,75 3" De Boeken van Vervarcke, in band 3,50. MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te spreken liet Vlaamsch of het Fransch in 3 maanden tijd 4.03 liet groot Woordenboek-CallewaerLvolledig Fransch- Vlaumsch en Vlaamsch Fransch 6,00 fr. Zelfde boek, maar korter, 3,25. of onwaardeerbare srh t van licht' e souvereineremediëi tegen verscheidene Ziekten, Wo den, Gezwellen en an dere kwalen van 't saensehelijk lichaam. I4'le druk ver meerderd met een Bijvoegsel en eenige Reinediën voor Paarden en Hoornbeesten. prijs 0,50. OVER DE aangaande beslissingen die kunnen genomen worden dooi heeren Burgemeesters, Schepenen, Gemeenteraadsleden, Secretarissen, Gemeente-Ontvangers, Veldwachters, Po licto, 4jnco- <k Kerkraden; door Thorn. I^athouwers. ■ft pciH 1.50 Inlioudsmeting van het rond hout en gewicht van het ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters Houtkoopmans, Schrijnwerkers, enz. 1,0(1 Pastoor Kneipp, zijn leven en raadgevingen om door het Water te genezen en te verkloeken 0,70 Thomas Morus, Kanselier van Engeland geweest 0,40 Wolvus of de Wildstrooper van Bouchout 0,40 Maria van Brabant 0,40 De Menschenhater 0,40 Katholieken van Antwerpen gaan een nieuw week blad uitgeven RADIKAAL-ANTI MILITARIST. En in Aalst beloven de Katholieken meer en meer de Solda terij bij 't Volk in te pom pen. Er is dus Eendracht, gelijk bij de Bierkruiers van Eename. De Voorzitter der FRANSCHE REPU BLIEK is naar Rusland... Duitschland trekt een ge zicht als een Boer die de tandpijn heeft. Te Lour- des, in de Bergen, gaat het Congres plaats hebben, het H. Sacrament des Outaars ter eere. De Gemeenteraad heeft 30.000 fr. uitgesteken voor de Feestelijkheden... De H. Communie, het Brood der Ziel, de innige Ver- eeniging met den God-Mensch. De Liberale Gazet van Aalst heeft geschreven Nooit zal of kan een Volksvriend komen gelijk de [Verlosser. En die bui tengewone Volksvriend wordt vereerd en aanbeden in ons Kerken. Daar verblijft Hij, daar verwacht Hij ons eerbewijs, onze innige Vereeniging met Hem. Het is in DENDERMONDE dat zondag een strooming van Volk is geweest. En niemand die zijn reis be klaagd heeft. Het was ter oogen uit te zien dat M. Bruyninck de geweschtte man is. Anders passen de Ambten van Burgemeester en Volksvertegenwoor diger niet goed te samen. De cumulatie van Ambten is af te keuren. Burgemeester Bruyninck zijn eerste woord was Stadsgenoten, onthoudt het wel Ik ben de Bur gemeester van iedereen, zonder uitzondering. Dat elk dus gerust kome Schoon woorden Goed doen aan iedereen de Burgervader zijn Dijnsdag is de Lord-Mayor van Londen te Brussel aangekomen; voorop waren uit En geland gezonden 3 prachtrijtuigen en 9 paarden. De Brusselaars zullen hun oogen opengetrokken hebben - De lijn BRUSSEL-GENT-SINT-PIETERS zal ge reed zijn in den loop van 1915.. Eens dit werk vol trokken, dan zullen de Werkmanstreinen niet meer moeten wachten; 't is ongelooflijk de werkuren die de Reizende Werklieden nu verliezen, als de groote Stoombooten uit Engeland en Amerika ten achteren zijn.. De tijd isjgeld. WISIUS. Marcus, heet weer 1 MARCUS. Zullen ze nu nog zeggen Er komen geen zomers meer 1 Wisius. - En de Volksstem die veroordeeld is te Derremon- de.. Marcus. Z'is er goedkoop van af, Wisius 1 de zaak was grof tegen een kleine Statie- bediende leugen en valschheid schrijven, om hem te doen afzetten en zijn Familie te broodrooven. Wisius. Foei 1 Foei 1 Foei Marcus. Drijmaal foei Wisius. Slepdragers van rijk Volk, die opgezon den zijnjom 't Werkvolk te bedriegen, Marcus. Ge moet plattekeesman zijn, om naar zulke gazetten te luisteren. Wisius.'Marcus, wat gerammel is dat daar in de Gazetten der Socialisten, tegen de Bakkerij der Demo kraten 1 Marcus. Nijdigen klap, Wisius niets dan po dagra; g'hebt Socialisten die denken dat zij alleen mo gen leven, dat elke werkende mensch met zijn Vrouwl en Kinderen achter de roö Vlag zou moeten gaan. Wisius. En als ik de groen Vlag verkies, en 't groen Lokaal Marcus. Ben ik daar niet vrij van Wisius. Marcus, 'k ben krieus of ze d'antwoord van deDemokraten gaan opnemen. Marcus. Doen z'het niet, Wisius, ze zouden well kunnen de suprema lex gevoelen. Wisius. En de Liberalen 1 Marcus. Ja, Katholiek, Liberaal en Socialist,1 't is alle drij tegen den vrijen Demokraat Wisius. —Hoe meer strijd, hoe grooteren zegepraal Marcus. Wisius, ik lees de liberale Volksgazet niet. Wisius. Wat staat erin, Marcus Hoogdravend artisten-Vlaamsch. Marcus. Maar ze zeggen, Wisius, dat het tegen woordig al op onzen Volksvertegenwoordiger [is hij krijgt ervan rechts en links, schuins en dwees; hij kan niets, hij weet niets, hij deugt al geen kanten of zijden der wereld; de menschen lachen hem uit op straat. Wisius. Och Heere, och erremen, dat ze 'ne keer Daens volgen c.p straat, in de Statiën, od de Treins, ir, Brussel.. Ze zullen zien hoe elk hem achting eu liefde bewijst. (Zie 't vervolg 4e bi. 4" kol.) GEILLUSTl JEERD GEKLEURD WEEKBLAD BE.VATTENDE AAN DEFTIGE AANGENAME LEZING

De Werkman | 1914 | | pagina 3