Binnenland 't Proces Wiirrart- Buitenlard. De zaak CaïlEaux Rampen Stadsnieuws. Misdaden De Doodrijders. Dngeiukken. II' Caillaux is vrijgesproken Gevecht in Marokko. Gaal hel Mililnrismns nieuwe offers eisschén DE VOLKSSTEM Leesl en verspreidt De Werkman Aalst. - Laf te aanvat. Zondag avond is op de wijk Schaarbeek, aan hetPuitenlawaaiin eene herberg twist ontstaan tusschen verscheidene personen. Leo Martens, in de buurt wonende, verliet met zijn gezel de herberg, doch buiten werd hij door de andere twisters aangevallen en be kwam een ereen messteek in de borst. Een dokter moest net ongelukkig slachtoffer ko men verzorgen. Botsing Maandag avond kwamen twee wielrijders, de zoon van August Picqueur, Oud-Uentsche- baan, en Joos Jozef, van Erpe, elkander tege moet aan den Schaapstal alhier. De kleine Picqueur stak links af en de twee wielrijders botsten met zulk geweld op elkander,' dat hunne velos verbrijzeld waren en beiden zich ernstig leed deden. Ninove. Smartelijk ongeluk. Toen mad. Hubert Geerts, wonende op de wijk Ezel zondag morgend met haar ziek kind op den arm den trap afdaalde, trap'e zij op den sleep van haren rok. Zij verloor het evenwichten rolde van al de trappen. Het wicht werd in den val den schedel gekloven en op den slag gedood. Esschene. Brand. Een hevige brand heeft zaterdag de woning van den landbouwer Joannes Van Droogen- broeck geheel in asch gelegd. Het vuur had zulke rasse uitbreiding genomen, dat men en kel met de grootste moeite het vee kon red den. De meubels, de kleederen, het landbouw- alem en de oogst zijn vernield. Men weet niet hoe het vuur begonnen is. Er bestaat gelukkig verzekering. Adegem De 11 jarige Trifoon Roeland, was in een boom geklommen om een vogelnest te rooven. Door het breken van eenen tak plofte de knaap ten gronde en werd erg gekwetst. De ongelukkige moest naar een geneeskundig gesticht te Gentbrugge overgebracht worden. Wette ren. Tengevolge van het aanhoudend en over vloedig regenen dezer laatste dagen, staat de waterpeil der Schelde buitengewoon hoog zoo dat men alle oogenblikken voor overstromin gen vreest. De bewoners van den Aard, heb ben reeds hunne voorzorgen genomen om het overweldigend element in zijn dolle vaart te stuiten. St-Amandsberg. De echtgenoole Era. De Greve, wonende op den Dendermondschen steenweg, werd maan dag zoo erg gebeten door eenen hond, dat men haar naar het gasthuis moest overbren gen. Goede kuisch. De policie heeft maandag morgend een be zoek gebracht in de logementhuizen der Hoogstraat, te Brussel. Een twintigtal kerels, die zich zonder middelen van bestaan bevin den, werden ontdekt en ter beschikking van het gerecht opgesloten. Meer dan de helft der aangehoudenen zijn vreemdelingen. Schande voor onze eeuw. Eene arme weduwe, mad. 0..., 75 jaar oud, verbleef sedert eenige jaren op eene zolderka mer der Hoedenmakersstraat, te Brussel De diepste ellende heerschte in de nederige wo ning, doch de ongelukkige vrouw durfdeniet klagen. Daar men haar sinds een paar dagen niet meer bemerkt had, klom de bijzonderste huurder zaterdag namiddag naar hare kamer. Hij vond de arme vrotiw levenloos geknield voor het bed. De sukkel was omgekomen van honger en ellende. Haar lijk is naar het doo- dennuis overgebracht. Wielrijders opgepast Prans B..., 15 jaar oud, werd zondag avond door een wielrijder op de Clovisiaan, te Brus sel, overreden. De knaap werd erg gekwetst opgenomen. De onvoorzichtige wielrijder is spoorloos verdwenen, zonder dat men het nummer zijner plaat kon bespeuren. Brussel. De zakkenrollers. De zakkenrollers hebben maandag avond «gewerkt» M. V..., wonende Bethlemplaats, nam aan de Beurs den tram om naar de Noordstatie te rijden. Aldaar aangekomen, be statigde hij dat zijn gouden chronometer, ter waarde van 400 fr., verdwenen was. M. Hippoliet D..., woonachtig te Lede, bevond zich maandag avond te Brussel, en was in slaap gevallen op eene bank op den Kunstberg. Toen hij ontwaakte bestatigde hij dat eer. zakkenroller hem ontlast had van zijn gouden uurwerk met dito ketting. Tram in brand, In de Koloniestraat, te Brussel, is Dinsdag morgend een tiain in brand geschoten. Ge- lukkiglijk kon het vuur snel gebluscht wor den. Nieuwe soort van diefstallen. Bij M. T..., Cerimiekstraat te Brussel, zijn stoutmoedige dieven binnengedrongen en hebben er. de Gazcompteur opengebroken en eene som van 12 fr. gestolen. Het zelfde ge- beurde in een huis der Kroonstraat en in een huis der Hraemtstraat. Onvoorzichtigheid. Dinsdag rond 5 uren tegepde Hellepoort te Brussel, een heer willende op eeningang zijn de tram springen viel er af en werd opgeno men met opengekloven schedel. Temsche. Bloedige aanranding Zondag nacht werden Alfred Van Wauwe en Albert De Wilde, in de Vischslraat. v r- raderlijk aangevallen door twee gekende ke reis, die hen met hunne messen te lijve gin gen. Van Wauwe kreeg drie stekeu in hoofd en bil. De Wide werd in de zijde getroffen. Op hel hulpgeroep der gekwetsten kwamen g-buren toegeloopen. De daders namen de vlucht. Dokter Hveraerts heeft de gekwetsten verzorgd. Vrouw levend verbrand. Uit Turnhout wordt gemeld, dat tijdens den nacht van maandag tot dinsdag, een' geweldi ge brand losbrak in de hoeve van M. Jan Lei- felaer, te Rijckevursd. Stallingen en schuur werden vernield. Mnie Leifelaar is in de vlam men omgekomen. Alles is vernield. Moerbcke. Hevige twist. Zondag namiddag ontstond een hevige twist tusschen de gebroeders P... Het duurde niet lang of zij werden handgemeen. De messen werden getrokken en een hunner, de jongste, bekwam een diepe snede aan den hals. Het slachtoffer, dat slechts 18 jaar oud is, stortte badend in zijn bloed ten gronde. De dader, die twee jaar ouder is als zijn slachtoffer, ging zich in de gendarmerie van Geeraardsbergen gevangen geven. Lauwe. Ouders opgepast Eene huishoudster van het gehucht Op stal vrouw F..., plaatste zondag morgend een bok water op den vloer en verwijde rde zich vervolgens voor enkele minuten. Toen zij terugkwam vor.d zij haar 2 jarig zoontje voor over in den bak. Zij haalde net er bewusteloos uit en riep om hulp. Geburen snelden toe en liepen een doktoor halen. Deze kon na lang werken het wicht terug tot het leven bren gen. Zondag op de Tervuerenlaan, te Brussel, botste een oito tegen een iram. De 4 ingezete nen werden uit Jen. oito geslingerd. Allen werden zeer erg gekwetst en moesten naar eene cliniek overgebracht worden. Een bestellingsauto botste zaterdag avond in de Laekenstraat, te Brussel, op eene stootkar, die ter hoogte der Vaartstraat tegen het gaanpad stond. De kar werd rondgeslin gerd en trof twee voorbijgangsters, mad. en mej. Stevens, wonende Vlaamschen teenwep. Beiden werden nog al erg gewond. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ontvan gen te hebben, konden zij huiswaarts keeren. Beiden zijn bedlegerig. De 8 jarige Gerard S..., wonende bij zijne ouders Lange Wagenstraat, n" 25, Brussel, wilde zondag morgend rond 9 1/2 ure, de Can- tersteenstraat overloopen. toen hij verrast en omgeworpen werd door een auto-taxi, die in volle vaart reed. De arme kleine werd erg ge wond aan het hoofd en aan de armen. Na in eene naburige apotheek de eerste zorgen ont vangen te hebben, werd hij naar de ouderlijke woning overgebracht. Maandag namiddag kwam de handelaar Germain Leirens, uit de Moerstraat, te Wette ren, met zijne kar huiswaarts gereden. Aan de kruisstraat van het Stroop, werd de kar door eenen automobiel gevat, die in volle vaait de Brusselsche baan opreed. De man had ge- lukkiglijk de tegenwoordigheid van geest zijn paard zooveel mogelijk zijdewaarts te trekken, terwijl de geleider van den automo biel insgelijks alles inspande om de botsing te vermijden/De afstand was echter te klein. Peerd en kar werden omgeworpen. De voer man en zijn knecht kwamen op de kaseistee- nen terectit. terwijl de. automobiel met volle geweld op het huis van M. De Corte botste. Het peera is erg gekwetst, de kar werd gansch verbrijzeld. De automobielvoerden is niet ge kend, doch het nummer is kunnen opgenomen worden, de bevelhebberder gendarmerie h< eft de zaak in handen. Bergen. Eenige kerels deden maandag nacht tus schen de staties van Bt rgen-Frameries-Feig- niesé een goederentrein voor een sein stop ben. Zij sprongen er vervolgens op, braken een wagon open en stolen verscheidene pak ken, die ze uitwierpen. Medeplichtigen namen het gestolene op en laadden het op een auto mobiel. De gestolen pakken hebben eene ge- zamentlijke weerde van 10 tot 15,000 fr. DE UITSPRAAK. Dinsdag heeft de rechtbank de volgende -straffen uitgesproken tegen Wilmart en zijne medeplichtigen WILMART, 10 jaar gevang en 4000 fr. boet. RASQUIN, 7 jaar gevang en 4000 fr. boet. WAECHTER, 4 jaar en 2000 fr. boet. ITHIER, 3 jaar en 26 fr. boet. DEMARET, 3 jaar en 26 fr. boet. I lETHlER. 3 jaar en 26 fr. boet. VAN HENTEFKVCK, 3 jaar en 500 fr. boet. Al de veroordeelden gaan in beroep. WM—M—MMHIH III Hill I Hi llili III li I lllillliü HET VONNIS. Het hof van assisen is een forneis de gemoederen zijn gloeiend als [de lucht de madame moordenares valt van d'een klvalijkte in d'ander; een duitsch heer Bernstein is komen getuigen tegen Cail- laux en werd hevig toegejuicht! Er zijn al 3 tweegevechten 1) de voorzitter van't assisenhof tegen een der rechters 2) M. Bloch, substituut, tegen M. Cec- caldi, vriend van M. Caillaux 3) M. Caillaux tegen M. Bernstein. 't Is pront... Dijnsdag na de pleidooien gehoord te hebben, de gezwoornen gaan om 8 uren in hun vergaderzaal. Twee vragen zijn gesteld 1. Is vrouw Caillaux schuldig aan een vrijwillige moordslag op den persoon van M Calmette? 2. Werd deze daad gepleegd met voor bedachtheid De jury komt terug. Het antwoord op de twee vragen is NEEN. Bijgevolg De vrienden van M. Caillaux juichen geestdriftig toe. De tegenstrevers roepen «Caillaux, moordenaarEr ontstaat 'n waar tempeest in de gerechtzaal Men roept en huilt dat ooren en zien vergaat. Advocaten worden handgemeen In de grootste wanorde wordt de zaal ont ruimd. Mme Caillaux verlaat om g uren het gerechtshof. Gansch den avond, tot diep in den nacht hadden manifestati.ën plaats, de eene voor Caillaux, de andere tegen. De policie dreef ze allen uiteen. Zoo eindigt een der beroemste proces sen van onzen tijd. Het gaf ons de gele genheid een kijkje te werpen op' die hooge, intellectueele, heerschende krin gen van het beschaafde Frankrijk... Het was soms hartverscheurend. En terwijl Mme Caillaux in haren oito springt en zich verhaast de plaats te ver laten welke voor haar eene pijnbank is geweest, gaan onze gedachten onwille keurig over tot het arm slachtoffer dat ginder verre rust op het stil'e kerkhof. Duitschtand Koolmijn in brand. Te Mengde staat eene koolmijn in brand. Reeds zijn er i5 lijken boyenge haald. Frankrijk. Dubbele terdoodveroordeeling Het assiseho! van Rouen heeft de ge- naamden Paul Levreux en Ducamp ter dood veroordeeld wegens diefstal en moord. Frankrijk. Vlieger gedood. De schcepsluitenant Valensi, was maandag morgend om 5 1/2 ure, opge stegen n et een watervliegtuig, om oefe ningen te doen. Na twee kilometers ver gevlogen te hebben, bevond het tuig zich op 150 meters hoogte, toen het door een rukwind gevat werd en zwaar ten gronde plofte. De ongelukkige vlieger werd onder de motor gepletterd en op den slag gedood. Nederlaud. De werkstaking der trambedienden van Den Haag is volkomen geëindigd. 2 Vliegers geaood. Dinsdag morgend is de vlieger Cavi glia met een passagier, tijdens een proef vlucht boven het vliegplein van Cameri (Frankrijk), gevallen. Beiden zijn dood. 50 Fransche soldaten gedood. 88 gekwetst. Dinsdag had een hevig gevecht plaats, tusschen een detachement Fransche sol daten en inboorlingen. Volgens de eerste berichten zouden er meer dan 50 dooden zijn en 88 gekwetsten. Bijzondere cccasiën I'eluclie en Velours J. DELAFORTRIE, 11 Molenstraat.Aalst Wij hebben het voorzegd Na het al leman soldaat zal in ons Iandeken de verlenging van dienst volgen Zelfs tij dens de bespreking der nieuwe militaire wet was er hier en daar een militarist die zich eens miskiapte en zei 15 maan den is onvoldoende om een soldaat te vormen. Althans deed men die onvoorzichti- gaards zwijgen, omdat het alleman-sol- daat voor 15 maand al eene zware pil genoeg was. lieden bespeuren we weerom bij de militaristen de goesting om die vermeer dering in te voeren. Wie weet gebruiken zij de moeielijk heden tusschen Oostenrijk en Servië niet om dien maatregel een schijn van rede te geven. Iets staat vast Vroeg of laat komt dat te berde. Immers, we zagen bij onze machtige naburen dat eene vermeerdering van 't leger gepaard ging met verlenging van diensttijd. En vermits de militaris ten ons gezegd hebben Wij moeten ons leger vergrooten om dat Duitschland en Frankrijk het hunne vergroot. Zullen ze nu kunnen zeggen Zie eens naar Frankrijk. Daar is de diensttijd weerom op 3 jaar gebracht in Duitschland is de diensttijd ook lan ger dan bij ons. Vermits de belgische soldaat niet .slimmer is dan de fransche of de duitsche moeten wij ook onzen diensttijd verlengen als we goede solda ten willen. Zoo hoor ik reeds de militaristen op komen. Weldra is er eens 'n interpellatie in de Kamers en met groot gedruisch en met groote gebaren zal men 't Land ken baar [maken dat onze soldaten niet en kunnen schieten, dat ze niet kunnen marcheeren, dat ze niet geantreneerd zijn en pardaf de toer is gespeeld. Om dit alles te verhelpen, de dienst- tijd wordt verlengd. Het katholiek Nieuws van den Dag en De Eendrachthebben reeds ook dit nieuw gevaar aangewezen en zich heftig tegen verzet. Doch dit alarmgeroep van eenige ka tholieke bladen, zal ons ministerie niet doen afschrikken. Het militarisme heeft zich van ons meester gemaakt de militaire-partij zwaait de scepter in België. We zijn op den weg van overdreven en zot solda terij. Zal 't Militarismus nieuwe offers eischen 't is te vreezen... Arm België arm Volk en sommige katholieke bewaarders schijnen verheugd te zijn omdat Oostenrijk den oorlog verklaarde, aan Serbië en vandaar de vrees is omstaan van een algemeenen oorlog. «Ziet ge wel, roepen zij. dat ons katholiek ministerie gelijk had ons leger te vergrooten» Waar zijn nu die felle Demokraten, vraagt De Volksstem in haarjn' van woensdag. Ons antwoord zal kort zijn België is nog niet het minst bedreigd. Het geschil bepaalt zich tot hiertoe tusschen Oos tenrijk en Serbië. Wij hopen dat het daarbij zal blijven. Een algemeenen Oorlog kan los breken Europa kan in een onafzienbare bloed plas herséhapen worden. Indien het zoo ver kwam wat vermogen wij? Wat vermag ons le ger tegen de millioenen Pruisen of Franschen In 187C' had België aan de grens £0,000 man, dat was voldoende om onze onafhankelijkheid te vrijwaren. Ons woord is en blijftWeg het Militaris mus Weg de Oorlog I Wij stellen meer be trouwen in het gezond verstand der Groote Mogendheden, die 't lot van Europa in han den hebben en in geval van algemeenen oor log eene schrikkelijke verantwoordelijkheid opladen, dan in ons legertje, hoe stérk en moedig ook, welke in geval van oorlog zou verpletterd worden door het overgroot getal. Kleine landen moeten trachten den vrede te bewerken, in plaats van hunne kleine krachten te verspillen aan bewapening. In plaats van op dit pijnlijk uur met alle ware Kristenen te roepen Vorsten, geen zwaard aan de zijde meer [gegord 1 Volken, geen volk meer in rampen gestort schijnt de Volksstem een laag genoegen te smaken, omdat de misdaad der Katholieke. Partij verzachtende omstand gheden schijnt te zullen bekomen. Droeve, treurige geestestoestand I

De Werkman | 1914 | | pagina 2