Protestmeeting tegen den Oorlog 12Zoo^sl Groot Volkscongres. wmêm LAATSTE BERICHTEN. De Oorlog is verklaard "S MiTT"^ mWT'^ 'X Kerkelijk Nieuws. Loopende Nieuws. Aalst. Maandag. Aalst. 6>iusdag. Aalst - Donderdag Oorlog aan den Oorlog Wreedheden der nieuwe Legerwel in 'l Lokiial «Yrolks\erhellïng" om 7 uren 's avonds. gij de socialisten SlM-CCkplaair^e^er^ Audenaarde-Dendermonde Partijbelangen Aïoorsel. Vlaginhuhliging Okegem. Vlaginhuhliging Steunfonds. Mengelingen. SARA. Clara en Sabina, nog alle drij frisch en gezond. CLARA. Den Heere zij dank SABINA. Met klank. Sara. En wat nieuws Sabina. De dagen die korten. Sara. Wreed. Clara. Is 't d'hixtorie niet van alle jaren. Pesjonkel, ten 8 uren donker. Sabina. En achter Half-Oogst, Lichtweek, Allerzielen, Kerstdag en Nieuwejaar. Sara. Wie houdt het tegen. Een dingen is spijtig Dat den Oogst zoo schoon staat, Koorn en Terf ClaraEn de Pa tatten die blommen als eiers. Sabina. Weet ge wat men zegt Als er iemand zijnen Hemel verdiend, 't is wel den Boer. Sara. Sabina, ik zeg dat met u, g'hebt gewerkt van als de sneeuw nog op 't Veld lag, nu is alles rijp, ge staat met de sikkel in d'hand uw vruch ten lachen op u en... Sabina. Sara, ge kunt het schoon zeggen. Sara. Is 't niet zoo Blijft het nog eenige dagen regenen gelijk nu Clara. De straten plassen en schuimen moet ge een straat ver gaan, ge komt mestnat thuis Sara. Wreed Wreed Wreed Clara.Zeg het effenaf, Sara, de wereld is -^apeengedreegd met miserie en met plagen. Sabina. En hoe gaat de madam van den minister uit spelen, daar te Parijs? Clara. Ze riskeert vrij te komen, gelijk over eenige jaren die madam Schijnheid. Sara. 'Nen vuilen hoes- jepot is 't. Clara. Minister Cavag- nak twee vrouwen hebben de minnebrieven die gaan in de gazet komen En de tweede vrouw die den Gazettier gaat dood schieten. Sara. Wat is die hooge wereld vuil en rot Sabina. En zou 't waar zijn, Sara en Clara. In die hooge wereld gaan de Generaals den degen omhoog steken en zullen Te LOURDES aan de Bergen, de feesten van 't H. Sacrament. Processie van 16,000 man... Groote en plechtige vereering. T'Aalst ligt in de kliniek doodelijk ziek onder operatie, M. ROO- SEN, bijgenaamd Roosken uit de Groote Kerk, Koster reeds onder vier Dekens. Zaturdag avond was hij dood gezegd, doch is aan de beterzij de genezing van dien voortreffelijken Kerkbe diende wordt algemeen en vurig gewenscht. Woorden van VICTOR HUGO, de Schrijver der Misérables Wat het lijden verzacht, wat het werk heiligt, wat den mensch goed maakt, wijs, verduldig, welwillend, rechtveerdig, groot en ne derig, weerdig van zijn verstand, weerdig van de Vrijheid, dat is van voor zich het aanhoudend verschijnsel te hebben van een beter leven, stra lende door de duisternissen van dees leven. In VERONA was een dwingeland, die tot schrik van 't Volk diende, prins Ezzelino. In groot ge vaar van zijn leven trok Antonius van Padua er naartoe, verweet aan den Prins zijn wreedheid, zijn moorderijen, en overwon zoodanig zijn |hert dat de dwingeland op zijn kniën viel en vergiffe nis vroeg. Vandaag begint Kermis KORTRIJK... Kortrijk heeft het schoonste Park van ons Land, maar het meest verfranschte Stadsbestuur, alhoewel Bur gemeester Reynaert eens afriep op 't Stadhuis Kortrijk is Vlaamschdoor en door... Men zou het niet zeggen, het trouw Verslag der Zittingen lezen in De Waarheid Elk werk aan het welk men al zijn aandacht wijdt, verkwikt en verheugd. Bij den uitgang en den Tournoi van hun ROS BEYAARD zag men oude Dender- mondenaars tranen storten van aandoening. Er is spraak de Vestingen aan te koopen en de Den- dervaart te verbeteren... In 't voordeel van Aalst Door den doorsteek Wieze-Baasroode Een eerlijk en eerbaar gemoed is voorwaar het beste goed. gelijk in een boterfobben eens aan 't roeren, alles brabbelt overeen. Sabina. In 't bloed en de tra nen Clara. Waar- rom moet er Oorlog zijn Wien vraagt dien Oorlog Sabina. Niemand, niemand Clara. Kweeken wij ons kinderen op, om later geminkt en doodgeschoten te worden. Sabina. Is't nog niet.genoeg, Clara en Sa ra, dat ons jongens en ons mans afgebeuld wor den op de Fabrieken en de Travo's. Clara. Terwijl de rijke gasten aan de Zee liggen te luierikken, in lusten en plezieren Libe ralen en Katholieken, Protestanten Schismatiek, Ketter en rijke pennelekker, allen bijeen, gelus- treerd en gedekoreerd en allen maar één gedacht hebben Hun rijkdommen vermeerderen en het Werkvolk onder den voet houden. Sara. Hoort, Clara en Sabina, ze moesten de Kopstukken doen vechten, de Kopstukken en willen zij dat bloedvergieten niet laten, ik wil nog den tijd zien dat, wij allen, Dochters, Vrou wen en Moeders of Weduwen, dat wij, zeg ik, er naar toe loopen en met ons nagels al die monsters d'oogen uit hunnen kop halen Zondag 2 Augustus, algemeene UUllsst* Vergadering in 't nieuw schoon LokaalWERKERSWELZIJN. Ik zal gelukkig zijn eens in dat Lokaal te gaan de hand drukken aan die ieverige manhaftige democraten.Dagorde voor Zondag Verslag, Rekening, toestand der Fabrieken,Voordracht door den Volksspreker Gustave DOUSSY, van Kortrijk. Zijne Voor dracht in Aalst blijft vast in het geheugen Op wekking, raadgevingen voor kracht en gezond heid, aandrijving naar betere toestanden. Elke Stad een Lokaal gelijk Ronsse, dat is de vurige wensch van alle Democraten. Ik lees in Van Dalsum's Volkswil Het weer in het Buitenland wijst op een komst van verla ping van temperatuur, en van strijd tusschen zonneschijn en bewolking. Heden maandag op wandeling geweest, al schrijvende, naar den Buiten, de vruchten staan schoon, de Oogst goed'rijp, deels gepikt, maar dien ongelukkigen regen Te Dendermonde is de Markt kapot geregend, van 10 tot 11 ure slag regen groote schade voor de Marktkramers. D'HOP staat fleurend en geurend boven staak er zal veel Hop.zijn en schoon. TE veel, zeggen d'Hopboeren, ze zal weinig gelden, er wordt bij na geen Hop gebruikt, maar met de Wetten door de Democraten gevraagd O alsdan zou d'Hop in bloei komen, meer dan ooit want meer dan ooit wordt er Bier gedronken. Dat het toch wilde ophouden van regenen Nooit kwam de regen meer van onpas. In een groote Buitenwijk kloeg een Hr On derpastoor overtijd Dat is aardig, elk aam-iet mij met kwade oogen en ik doe aan NIEMAND kwaad Mr hoe is 't mogelijk zoo verblind zijn! Ge doet aan niemand kwaad Maar ge doet aan d'algemeenheid der Kristene menschheid kwaad, met de DEMOKRATEN zoo razig te bevechten.. B. v. als gij bij brave Geloovigen het Land van Aalst ziet liggen of De Werkman en als gij in dit Huis gaat en daar beveelt Ge moet die Gazet opzeggen En als die menschen zeggen Die Ga zetten staan ons aan Nooit lezen wij er eenig kwaad in En als gij dan bij den Huismeester gaat om die menschen uit hun huis te doen zetten, is dat niet kwaad Tdoen aan de Eerlijkheid van den Godsdienst Is dat niet Eerroof en Brood roof plegen M. de Onderpastoor, houdt op Priester te zijn voor't rijk Volk, wordt Priester Kristi en niemand zal kwaad zijn op u. Dinsdag dus heeft Oostenrijk den oor log verklaard aan Serbië. De misdaad is voltrokken. Zonder eenige rede 't is stom en beest. Oostenrijk met 500,000 soldaten, 3.10,000 Landwehr le ban. 5oo,ooo 2e ban, 600,000 reserve, gaat op een klein Lrndckcn vallen, dat nog geen 4oo,ooo man kan bijeenkrijgen. Als de Voorzitter der Fransche Repu bliek er niet in gelukt onzijdig te blijven met Duitschland, dan wordt het een al gemeene Oorlog. Droef, wreed menschdom Oostenrijk durft schijnheilig schrijven dat het tot den Oorlog gedwongen is Beter weer; gisteren niet geregend. Beter nieuws Er wordt gewerkt om Oostenrijk en Serbiën te laten handelen; Oosten rijk zou aan Serbië een goede les geven en daar mee uit. Gisteren te Brussel, in Cirk Royal, groote Meeting, 10 duizend man ten minste en buiten nog meer Volk, dan optoent. De opschriften waren Er waren kopstukken van Socialisten uit al de> Landen van Europa; redevoeringen in 't Duitsch, in 't Engelsch, in 't Hollands en in 't Fransch. Jaures van Parijs had allergrootsten bijval. In RUSLAND is groote Armoede. Ze vree- zen Honger-Revolutie in al de groote Russische Steden. Veel krijgsramoer overal. Fabrieken gaan stille vallen; in Aalst zijn de klein Soldaatjes naar huis hun Officiers moeten naar de Grens. Veel valsche geruchten worden rondgestrooid; er zijn nog geen gevechten.. Zoo't schijnt is een brug vernield nabij Belgrado, i'hoofdstad der Serben, die alras in d'handen zal zijn van Oostenrijk. Geen overdrevene ongerustheid. De Oorlogsverklaring kan nog ingetrokken worden; de Oorlog kan beperkt blijven in 't Oosten, en moesten Frankrijk en Duitschland er deel aan nemen, wij blij ven onzijdig; nooit zal ons Land deel nemen aan den Oorlog. DE MOBILISATIE IN BELGIE Woensdag werden de klassen van 1910-11 en 12 binnengeroepen door dat feit staat heel Bel gië overhoop. Ieder meent dat er gevochten wordt dat de wereld reeds in vlam en vuur staat en Frankrijk en Duitschland hebben nog niet gemo biliseerd. Die maatregel, in België genomen, is onbezonnen... Waarom die mobiliseering Waar om die oproer in het land Hadden wij geen tijd genoeg om onze troepen binnen te roepen dan als Frankrijk of Duitschland dit deed Frankrijk of Duitschland heeft ten minste 3 of 4 dagen noodig om te mobiliseeren, in België is ons leger op 24 uren onder de wapens, dus, er was meer dan tijd genoeg. Doch, neen, men moest hier voor zijn, vooroploopen om schrik, paniek en ontreddering in het volk te brengen. Daaraan erkent men hier in ons land den zotten overdreven zucht naar het militarisme. Sprekers Volksvertegenwoordiger Daens en Vanden Bruele. Demokrate Het is onzen heiligen plicht te protesteeren tegen den Oorlog. Komt dan allen van dorp en stad naar deze belangrijke meeting. Hun blad klaagt wekelijks over de pijnlijke cri sis welke onze werkersbevolking doorworstelt. De toestand is waarlijk lastig. Iedereen zou het zijne moeten bijbrengen om dien toestand te verbeteren En hoe kan men dat Een der bezonderste mid delen om verbetering te brengen is de prijzen van sommige eetwaren verminderen. Daarom ware het Iogiek dat sommige instellin gen der socialisten het voorbeeld gaven. Niettegenstaande het dure leven, niettegenstaan de groote werkeloosheid, blijft hunne coöperatief haar brood verkoopen 0,05 duurder dan het onze. Natuurlijk na 3 maand trekken hunne leden hun deel,net zooals bij ons.Maar om te kunnen kcopen moet men eersti centen hebben. En hoe duurder de waar hoe zuiniger men moet leven en hoe min men mag verbruiken. Hier in Aalst schijnen de socialisten de levensduurte te willen in d'hand werken. Volgende tabel zal beterdoen begrijpen: O vertrokkene locht waterzon regen giste ren van 8 tot 12 uren in 't veld geweest rond 10 uren overvallen door eene geweldige regen vlaag anders staan de velden schoon koorn hoog en zwaarde terf aangeslagen door d'hitte d'aardappels beloven veel. Is 't waar dat Duitsch land hier groote aankoopen doet Zijn daar aard appels te kort Of is 't voor den oorlog V D'Hop staat weelderig boven staak er zal TE veel Hop zijn omrede de Brouwerij zoo weinig Hop gebruikt... De rijke menschen willen van geene volkswetten 't volk moet arm zijn en on derworpen. Vi»n Brabant geschreven, verwacht een goede antwoord. Maandag twee Landslieden van Meldert naar Aalst gekomen. Bemerking Ik niet gevangen zit. Die mij willen spreken, ik ben in 't Lokaal Volksverheffing, eiken zaterdag van 8 tot 10 ure en eiken Zondag van 10 tot 12 ure voor noen. Op ander dagen 't is riskeerlijk mij thuis te vinden, als't kamerzitting is, ik ben den dikken helft van den dag in Brussel en in de Vakantie, ik vlieg uit, gelijk de duiven, in 't vrije veld, voor gezondheid en gedachten, of ter loops, bij Vrien den en Kennissen. Goede Vriend, te Gr. bij de goeie dappere herten: Er is verschil tusschen Pen sioen en Pensioen: bij rijke menschen, 't Pen sioen wordt betaald 't jaar uit; voor 't Arbeiders- Pensioen, met de dood houdt het op, onmiddclijk. B. te G. ja zondag van 10 tot 12.S. te V. er is geschreven.Vriend Rikus, met alle mo gelijke Vriendschap, ge moet mij niet meer spreken van te kaarten. Er zijn ander Apostels. Voor den Baron zijn er 32 moeten naar Ouden aarde gaan, voor gebabbelsel M. Nichels maakt hem sterk er 64 te doen naar Dendermonde gaan, ook voor gebabbelsel. BIJ DE SOCIALISTEN Brood kost 0,50; deel0,13 1 huishouden dat wekelijks 20 brooden neemt betaalt per week 20x0,13— 2,50 5oo leden is per week 1250 fr. per trimester 16250 fr. BIJ DF. DEMOKRATEN Brood kostO,45; deel :0,08 1 huishouden dat wekelijks 20 brooden neemt betaalt per week 20x0,08 1,60 500 leden is per week 800 fr. per trimester 10400 fr. VERSCHIL 16250—10400 - 5850 fr. dat de socialisten per trimester meer ontvangen dan onze bakkerij en dat voor gelijk getal brood en klienten dat is dank aan die 0,05 fr. welke ze op elk brood doen meer betalen dat geld, door werk menschen betaald, wordt in hun handel gestoken berekend aan een interest van 4 °/o (eeii minimum) brengtdie som van 5850 j 58,50 interest op per trimester of 234 fr. 's jaars. Zoodoende winnende socialisten, methun brood 0,05 fr. duurder te verkoopen, per jaar en per I verbruiker 47 centiemen, .-Ji In dezen duren en lastigen tijd, is dat ware volksliefde Het is dus Zondag 2 Oogst, de toebereidsels duren al 2 jaar voor den Historischen Stoet er zijn extra-treins in alle richtingen; nooit zal dit te zien geweest /.ijn. Zondag dus, ten 10 ure Pontifikale Mis op de Gemeente-plaats; ten 2 en half uitgang van den Historischen Stoet. Ten 8 ure, Algemeene Ver lichting; ten 8 en half vuurwerk. Zondag 9 Oogst, inhuldiging van het prachtig Vaandel van den Christen Democratischen Volks bond. Demokraten, maakt u ^gereed, allen als een man naarMoorsel. ZONDAG 23 OOGST 1914, huldigen 'de Christene Democraten van Okegem hunne Vlag in. De Partijgenoten wor Jen vriendelijk verzocht aan dit Feest zooveel mogelijk deel te nemen. Omdat Ortaire eerst zijne zeis moest wetten 0,10 Omdat zijn kameraad Waar ook in slaap viel 0,10 Rondgehaald op de Vrouwen-Wijkclub, Osbroek bij Nathalie Van Mol door Pauline Boschman. 3,08 De ware Menschenliefde kent geen grenzen. Er is maar eén menschelijk Geslacht. Alle herten zijn gezusters. WEG DEN OORLOG Als een mensch ziek is wat wordt er niet gedaan voor zijn genezing In den Oorljg der Balkans zijn meer dan 3oo,ooo menschen gedood. WEG DEN OORLOG VERMALEDIJD ZIJ DEN OORLOG LEDE, er gaat een strooming zijn van Volk, dat elk bidde voor Inlandsche Vrede door deftig Broodgewin en voor uitlandschen Vrede door de Broederlijk heid der Volkeren. De HOP staat overal gelijk hier, zeer schoon en goed, Prijs 55 a 60 Handel gestremd door de rumoeren van Oorlog'. Donderdag 9 ure 't Statie plein Aalst volk Volk staat. Soldaten en hun Familiën. Er zit meer vrede in de lucht. Een arabisch advies. Vier mannen zijn te zamen. De eerste weet niets en weet niet, dat hij niets weethjj is gek, ga hem uit den weg. De tweede weet niets en weet, dat hij niets weethij is onwe tend, onderwijs hem. De derde weet, maar weet niet dat hij weethjj slaapt, maak hem wakker. De vierde weet, en weet dat hij weethij is een wijze, volg hem. Zie, hoe mijnheer, genaamd het Geld Aan alle menschen wetten stelt, Eenieder kruipt, eenieder nijgt Eenieder zwicht, eenieder zwijgt, Eenieder knielt op zijn gebied Als hij maar eens op iemand ziet, Het schijnt hij voert de hoogste macht Zoodat eenieder op hem wacht. Erfenis. vtonderd twee fr., moest ik erven. Een advokaat bemoeide er zich mee Die dokter juris kreeg de honderd Ik, arme duivel, ik erfde de twee.

De Werkman | 1914 | | pagina 3