den Oorlog LEDELEDE Aandoenlijke tooneelen Aaist. - Zitting van den Gemeenteraad. Buiten larcL Rampen Misdaden Ongelukken. Diefteu. De Doodrijders De Duitsche troepen over onze grens. Engeland zal België verdedigen De Engelsche viool in de Noordzee. Wets-ontwerpen voorgelegd voor den H.indel; ze zijn aanstonds gestemd, éen parig. De Minister van 't Inwendige heeft voorgesteld (de inroeping der klas 1914, ook een Wetsontwerp voor de vergoe ding der Soldaten, ze zal op den ouden voet zijn aan al de Soldaten, men zal betalen elke week EN PER HOOFD "Bravo Bravo Dit zal veel verzachting brengen. in Aalst en heel zeker overal. Woensdag rond 9 ure, 179 ottomobiels die door Aaist gevlogen zijn naar Vil voorde, de Molenstraat af, 179... Och ze zeggen dat Franz erbij was en geest driftig de menschen gegroet heeft. Ik heb hem, eilaas niet gezien. Warken De Cock was er ook bij. Aan de Werf, Bisschopstraat, kwamen al de menschen buitengeloopen met brood, bokskes, si garetten, flesschen wijn, die ze met haast, en liefde in d'Ottomobiels wierpen, ter wijl de soldaten juichten en dankten. Ik heb Officiers zien weenen van aandoe ning. Nooit is dat gebeurd. Zulke Volks liefde De menschen zouden hun bloed geven. Zelfde tooneelen hadden plaats op de Groote Markt, alwaar Suikerbak kers waren die alles aanbrachten wat zij hadden. Ze zeggen dat het toch zoo aan doenlijk was op Verkensmarkt en Hooge- vesten. Uit al die kleine Huizekes werd alles aaagebracht 'van Eetwaren en Drank... Eere en dank aan't Volk van Aalst, dat zullen de soldaten uitroepen. Maandag om 5 en halt'. De Groote Markt staat vol Volk. De Zitting-zaal is 10 maal te klein. Sehoone aandoenlijke zitting. De heer Burgemeester geeft 't woord aan Sche- pene Moeyersoen, die in krachtige woorden den droeven toestand aantoont, rooit is België in zulk gevaar geweest er motl rust in de stad zijn opgepast Hegen de valse he berichten dc bankbriefjes nebben geen eens waarde verloren. Het Magistraat van Aalst zal zijn plicht doen. Ons leger trekt moedig op Engeland en Frapkrijk komen ons ter hulp in den heiligen strijd voor ons onafhankelijkheid. Dat elk zijn plicht doe en God zal ons Vaderland beschermen. Raadsheer De Blieck ondersteunt die woorden, alle partijschap moet weg het mag niet gezegd zijn dat in de Stad Aalst Jionger geleden wordt. Hij vraagt een bijzonder komiteit, onpartijdig met Raadsheer de Naeyer aan 't hoofd. Die Heer heeft getoond dat hij ten volle ons vertrouwen weer lig is. Raadsheer De Blieck brengt ook Hul de aan Engeland, die ons ten allen tijde een wa re hulprijkende Genegenheid toebracht. J ln 't Vaderland is een bewonderensweerdige Eendracht. De Soldaten gaan op met geestdrift omringd van de algemeene vurige genegenheid. Óns Vaderland zal vrij n onafhankelijk blijven. Raadsheer Daens vereenigt ich met die ge-, voelens rust in de stad krachtige hulp en spoe dig reeds is de nood groot de klassen die bin nengeroepen werden, zijn aangeworven buiten den persoonlijken dienst, menschen van 25 van 30 jaar, met een groot Huishouden vermits het rijk der Hongerloonen nog heerscht, bij die men schen is zonder werk zonder eten. Als in vroeger tijden Hongersnood heerschite in omliggende Steden heeft Aalst gezorgd voorlevensmiddelen. De toestand is droef en kan nog verergeren; Dacns stelt voor een onpartijdig Komiteit uit de vier Partijen Katholiek, Liberaal, Socialist en Demokraat. Raadsheer De Naeyer weigert het Voorzitter schap, maar op 't algemeen aandringen aanveerdt hij. De lieer Burgemeester kondigt aan dat M. De Windt een gift van 1000 fr. heeft gestuurd. Schepen De Herdt zegt dat een Vereeniging van Damen hare medehulp aanbiedt. Raadsheer De Blieck vraagt dat er geen ver deeling zou zijn Een enkel Bureel van uitdee- ling, (algem. bijtreding). Hij dringt ook aan om bij 't Komiteit een Socialist te rijn. De Zitting wordt geheven ien 6 ure 20 minuten. (Er is geen Verslag gelezen der vorige zitting. Raadsheer Daens had ernstige bemerkingen te doen op dt Verslag). ,J| Geeraards bergen li; r. t:r geweest; ik heb den Historische!) St iet gezienDe 7 Weêen uitdrukkelijk schoon, wonderbaar, ongehoord, meesterlijk, his: irisch; Zondag ga ik terug; die niet gaat zien. zal het zich beklagen; 't is verre boven de s ivi uin Aalst... Aandoenlijk; 0 L. Vr. van I. h i'de Nood Gods, de Volkeren in nood - lie i|e er Gods aanroepen tegen .1c wrerde oveibeersching der Geldmacht.. Nu zijn 't de ditgen om in bedevaart te gaan naar Lede. Woensdag nanoen zat ik op den Sot- datentrein met Peerdenvnlk uitFarcienne de Bloem was daar 4fr. opgeslagen, vier franken. Zaterdag namiddag, is een werkman, inwo ner van Onkerzole, mei te haastig uit den trein te springen, op het hoofd gestuikt. De onvoor zichtige is bedwelmd blijven liggen en had eene vreesclijke wonde aan het hoofd. Na do eerste zorgen van den geneesheer untvan ten te hebben, die zijnen toestand bedenkelijk oordeelde," is uit naar het gasthuis overge bracht. Zekere i\levr. Libert kwam zaterdag avond langs de rue Belliard, te Brussel, toen een ke rel eensklaps op haar toesprong en haar ka- bage uit de handen rukie. Het bevatte een geldbeugel met omtrent 30 fr damesuurwerk en een zilveren potlood. De kerel, die ongeveer 25 jaar oud scheen, vluehte langs (ie Justus- Lipiusstraat weg en kon onmogelijk ingehaald worden. Mad. Bertha C..., uit de Fière-Orban- straat, te St-Jans Molenbeek, had hare spaar penningen, eene som van rond de 300 fr. in bankbriefjes, uit vrees voor den oorlog gestopt in eene holte van den plankenvloer. Toen zij er zondag morgend ging naar zien, bestatigde zij dat de papierkens door de ratten of door de muizen opgevreten waren. M. Wolfers-David, uit de Gallaitstraat, ie St-Joost-ten-Noode, werd zaterdag avond op de Kogierplaats door een zakkenroller beroofd van zijne brieventesch, bevattende eene som van rond de 500 fr. en verschillende papieren. Diepenbeek. Vrijdag namiddag ging het bespannen peerd van den landbouwer Willem I'ieters, eensklaps op hol op Jen steenweg de voerman vloog van de kar, werd tegen eenen boom geworj en en in stervensnood opgeraapt, Ben soldaat van het 9" knieregiment, Zondag namiddag per motorrijwiel door de Wetstraat, te Brussel, rijdend om zich naar het Verjaringspark te begeven, kwam in bot sing met een auto-taxi. Hij werd met geweld op de straatsteenen geworpen en overgebracht naar het kommissariaat aan de Zwijgerstraat, waar hij voorloopig werd verzorgd. De gewonde soldaat werd vervolgens naar het krijgshospitaal overgebracht. Het motorrij wiel werd vernield. Zondag avond werd de h. Iluysmans, schoenmaker, wonende Veeweydesiraat, te Anderleeht, op de Zuidlaan door "een automo biel omgeworpen. Hii werd met eene wonde en inwendige kneuzingen oa-'U hpt St-Pieters gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Maandag, rond middernacht is op de wijk Jabeke, te Wetteren, een schrik kelijkauttomobieiongelukgebeurd, waar bij een der ingezetenen gedood en een ander erg gekwetst werd;de vrijwilliger van beroep Van Gheluwe Alberic-Remi, korporaal van bet 2' linieregenient, was vergezeld van twee soldaten, per autto mobiel naar Wetteren gekomen. De sol daten waren voornemens naar Dender- monde voort te rijden, wat zij dan ook rond twaalf ure deden. Ter wijk Jabeke is de band van een der achterwielen van den automobiel gesprongen met het ongelukkig gevolg dat de leiderhetvoertuigniet meer mee ster was en hetzelve dan ook met ge weld omsloeg, zoodat de ingezetenen er onder bedolven lagen. De bewoners der naburige huizen werden door ket springen van den band gewekt en sprongen verschrikt bniten- Zij ontwaarden een verechrikkelijk schouwspel. De automobiel lag met de wielen naar boven gekeerd. Zij lichten dezen met moeite op en ontdekten den korporaal Vangheluwe en zekeren Huy- gene schrikkelijk gekwetst op den grond, fcien geneesheer, in alierhaast ontboden, diende de gekwetsten de eerste zorgen toe en deed hen vervolgens naar het hospitaal overbrengen. Onderweg overleed de kaporaal. De jongeling was schrikkelijk gewond; hij wasiangs eenen kant om zoo te zeggen verpletterd. De soldaai Huygens Cyriel werd verbonden en bleef met zijn makkerin het hospitaal. De derde ingezetene, zekere Lauwerick ArthurvanDickelbussewasnietgekwetst. M. Stritjens, wonende Anspachlaan, reed vrijdag avond, in gezelschap van twee vrienden, met zijn autto langs de Van Praetlei. Ter hoogte van denjapaan- schen toren ontplofte opeens de motor en in eeu oogwenk stond gansch het rij tuig in laaie vlam. De ingezetenen had den maar enkel den tijd af te springen. Toen de pompiers ter plaats kwamen, was het rijtuig reeds gansch vernield. Temsche Een achtal dagen geleden stierf hier eene winkelierster. Eene ziekenoppaster die haar verzorgd had, kwam nu met een testament ten harer voordeele te voorschijn, doch dit wordt door de fa milieleden betwist. Er werd zooveel ge raasd en verteld dat de policie zich met de zaak bemoeide, tiet gevolg van dat alles was dat de ontgraving van de af gestorvene bevolen werd, en er nu on bevel van het parket van Dendermonde overgegaan werd tot de lijkschouwing. De uitslag er van is ïog niet gekend. Meldert lu de woii'iig van L. Dc Meersman, nabij dc Kloosterschool, brak vrijdag avond, rond g ure, brand uit. Daar het vuur spoedig eene groote uitbreiding nam, kon men er niet in gelukken een deel van den inboedel te redden en is al les de prooi der vlammen geworden. 'Men heelt enkel het vee kunnen redden, en zulks nog met groote moeile. De schade is zeer groot, doch gelukkig door •jifrzckering gedekt. Luik Donderdag'namiddag kwam een itali- aansche kunstmaker, Raul Vandersteen, met zijne vrouw langs de kaai de la Bat te en ontmoette er een kerel, met wien hij te Brusse! nog ruzie had gehad. Een twist ontstond en van woorden kwam men weldra tot daden. De kerel haalde opeens een scheermes te voorschijn en bracht er zijn tegenstrever verscheidene sneden mee toe. Virton. De stoker Cordier, der Oosterkompa- pie bevond zich zaterdag morgend, rond 3 ure, op den tenter van den trein nr 37. die naar Miricourt. Aan de brug van Montet te Jarvilie bukte hij zich niet rap genoeg en botste met het hoofd tegen de brug. Hij werd op het spoor gewor pen en op den slag gedood. De ongeluk kige laat eene weduwe achter met een kind. Drama der echtscheiding. De mijnwerker Aifred Valiée, 34 jaar oud, wonende te YViheries, die gescheiden leefde van zijne vrouw Aimée Valiée, 36 jaar ond, I heeft deze bij zijne schoonouders duodgesl.i- gen- Lnik. Doodelijk ongeluk In <ie kooheij,. ILoti.iZ. is vrijHv' mor gend een doodelijk ongeluk gebeurd. Do 44jarigo mijnwerker Arrnand Thys. gehuwd en vader van 5 kinderen, werd er onder eene instorting bedolven en bleef bijna op den slag dood. Vise. Verdronken Twee kinderen waren zaterdag namiddag aan 't baden in de Maas, vóór het eiland Sou- vré, toen een der twee kleinen, de 4jarige Thys, door den stroom meegesleept werd. Het lijk kon, ondanks de ieverigste opzoekin gen, niet weergevonden worden. Eene krach van i8millioen. De bankier Augustin Max, te Parijs, heeft zich gevangen gegeven. Hij heeft 18 millioen franks, die hem door parti- culeeren toevertrouwd waren, in specu laties verspeeld. Erge ontploffing in Spanje. Tijdens een vuurwerk dat te Tuduia, nabij Pampelune, ten gevolge van de kermis plaats had, is eene érge ontplof fing gebeurd. 25 personen werden op den slag gedood en een 50 tal gekwetst. Eene bom in Rusland. Er is in bet postbureei van Warschouw een dynamietbom ontploft. Er zijn ver scheidene dooden en talrijke gekwetsten Het is een politieke aanslag. Eene stad door brand vernield. Uit Krakau (Oostenrijk), meldt mén dat de stad Bursztin is afgebrand en cOO huizen Jn de vlammen zijn onge- gaan. Vier kinderen zijn omgekomen, vele personen werden gewond, en meer dan driehonderd gezinnen zijn dakloos Eene millionnairsfamilie uitgemoord. In het dorpBiela Tzerkov (Rusland), werd gansch de familie van den mil- Iioenbezitter Zack vermoord. Acht ban dieten vielen te 2 uur 's morgeuds in zijn huis. Zack zeeg neer, door 8 kogels getroffen, in zijn bijwezen werden zijne vrouw en zijne twee dochters, oud 14 en i 17 jaar, eerloos mishandeld en dan ge dood. Zack werd nu met een ijzeren staaf doodgeslagen en fen slotte werden zijne drie zonen, waarvan de oudste 18 jaar was, vermoord De policie is op het spoor van de plichtigen. Paus PiusX heeft openbare Gebeden bevolen in al de kerken van Europa. Luik en Namen zijn in staat van beleg. IJzerenweg, Post en Telegraf zijn in handen der Militaire Overheid. Te Na men mag geen enkel Gazet uitkomen, zonder toelating der Militaire Overheid. Dijnsdag na de Zitting der Kamer ben ik op zoek gegaan naar Franz Te Et terbeek was alles weg, kanons, soldaten, 't was er een woestenij. Dan ben ik naar Namen gereden daar rondpeloooen, met medehulp van een goeden vriend- Demokraatnergens van Franz gehoord; eindelijk hoorde ik dat de Carabiniers op de steenweg van Waver waren rond 6 ure trok ik naar Ottegnies, van daar naar Waver, die Stad lag vol troepen meest Carabiniers in 3 a 4 militaire bu- reelen [geloopen veel Aaistenaars ge zien eindelijk rond 8 ure gehoord dat Franz te Grez-Doiceau ligt, 2 uren van daar onmogelijk te voet te gaan of een rijtuig te krijgen. Onmogelijk logist te hebben onmogelijk een expresbrief te doen wegsturen ik stuur dan een ge wone brief, moet dan 40 minuten wach ten in de statie, ben ten 11 ure in Brus sel en ten 1 ure in Aalst. Op den Trein waren Reizigers uit Arlon en d'Ardenen. Geen enkele Duitsche Soldaat was daar gezien in d'Ardennen waren al de we gen onberijbaar gemaakt door 't afhak ken der Boomen, het graven van putten en 't spannen van ijzerdraad. De bijzon derste Bruggen over de Maas waren ver nield door dynamiet, al d'ander bruggen liggen springens-gereed. M. Berryer, minister van binneland- sche zaken, ontving dinsdag morgend, ten 10 ure, in de wandelgangen der Ka mer een snelbericht uit Luik, jiiektérfd dat de duitsche troepen 's nachts opge rukt waren r.aar Dolhain. - De belgische 'stafoversten hadden dien inval voorzien. Ook hadden zij de brug gen van de Maas en den tunnel van Trois Ponts doen springen. De volksvertegenwoordigers van Luik hebben aanstonds de Kamerzitting ver laten en zijn naar hunne arrondissemen ten teruggekeerd. DE STAAT VAN BELEG. De stadt van beleg is uitgeroepen te Luik, te Namen, te Gent en te Antwer pen. Het leger is.in staat van oorlog de vijandelijkheden zijn begonnen. ONZE VLIEGERS. De luitenant-vlieger Masseux, die Maandag uit Brasschaet vertrok, heeft eerst, op 1500 meters hoogte,^ boven de Oostergrens gevlogen vanaf Maes- eyek tot Visé, en is neergedaald te Lan den. Maandag namiddag, rond 5 1/2 ure, heeft de vlieger Crombez een verken ningstocht gedaan langs Pepinsfer en is neergedaalü te Ans. De Koning van Engeland, in antwoord op een telegram van den koning der Belgen, heelt de Belgische regeering verzekerd dat hij dc onafhankelijkheid, de algeheelheid en de onzijdigheid van België zal beschermen en zal doen be schermen. De engelsche vloot, die geheel en gansch gemobiliseerd is, en 262 oorlog schepen feit met 70,000 man troepen, bevond zich dinsdag namiddag reeds in de Noordzee. DE OUD GEDIENDEN. In België verbleven er talrijke mannen die in het Fransch vreemdenligioen ge diend hebben. Eenigen dezer lieden heb ben eenen oproep gedaan tot hunne ge wezen wapenmakkers om een belgisch vrijwilligerskorps samen te stellen. Alles voor het Vaderland

De Werkman | 1914 | | pagina 2