Vrijwilligers Moorse! I Roland Garros Gevechten Engeland en Frankrijk Aalst Donderdag- Voor de Gekwetsten Mobilisatie van iiel Leger Be oorlog en de schandali- ge politiek der katholieke bewaarders van Aalst In 't groene veld. Bij 't sterfbed eens rijken. Mengelingen. Buiten. Voort eek tns. Vraag. Zeventig. M« KEESEN. MgrKeesen, senator voor Limburg, bestuurder van de Zusterkens der Ar men, te Brussel, heeft zich dinsdag middag in het ministerie van oorlog aan geboden om als Aalmoesenier dienst te nemen op het Belgisch oorlogsterrein. VOLKSVERTEGENWOORDIGERS- VRIJWILLIGERS. Benevens MM. Pastur en Devèze heb ben nog verscheidene andere volksver tegenwoordigers gevraagd om dienst te mogen nemen in het leger, onder andere M. Pécher, van Antwerpen en Mélot, van Namen. M. Georges Hubin, volksvertegen woordiger van] Hoei-Borgworm, en die verscheidene jaren onderofficier was bij de grenadiers, kwam maandag in het ministerie van oorlog en met betraande oogen vroeg hij dienst te mogen nemen. Ik ben vijftig jaar, zegde hij, maar nog kloek van hart ik zou willen mij nen graad van onderofficier terugheb ben. M. Hubin, onderofficier bij de gre nadiers, riep de kolonel Wielemans en M. Hubin vertrok vol vreugde. De zoon van M. Berryer, minister van binnenlandsche zaken, M. Joseph Poul- let, zoon van den minister van weten schappen en kunsten en M. Leo De Lantsheere, kleinzoon van den Staats minister, hebben insgelijks eene verbin tenis aangegaan. Een gepensionneerde artillerie-officier 59jaar oud, heeft insgelijks gevraagd den dienst te mogen hernemen. Ik ben niet jong meer, zegde hij, maar ik zou het oud artillerie-materieel nog kunnen doen dienen en nevens de nieuwe stukken zou het nog diensten kunnen bewijzen. Wie van onze lezers kent den koenen franschen vlieger niet, den held der vlucht over de Middelansche Zee en van zoovele merkweerdige vluchten Het gerucht heeft geloopen, en neemt nu meer en meer toe, dat Roland Garros een bbtóüaftigen dood gestorven is. Rolartd Garros zou in den omtrek van Nancy met zijnen monoplan opgestegen zijn. Hij zag een duitschen bestuurbaren ba'lon naderen en vloog er op los. In dolle snelheid vloog hij op den bestuur baren ballon en "eene verschrikkelijke botsing had plaats. Garros plofte ten gronde en werd gedood, doch ook de bestuurbare ballon plofte ten gronde en al de pruisen die'het luchtschip beman den, werden ook gedood. Deze daad van Roland Garros is een voorbeeld zonder voorgaande van zelf opoffering en zelfverloochening. Dit nieuws wordt per telegram uit Nancy bevestigd. TURKIJE MOBILISEERT. De turksche regeering heeft haar land leger en hare vloot gemobiliseerd. De opperbevelhebber van het turksch leger is de duitsche generaal Liman von San ders. De turken zouden zich dus tegen ons keeren. GELD AANGESLAGEN. Uit Stuttgart moest 80 miljoen gouden geld naar St Petersburg gestuurd wor den. Dit geld is door de pruizen aange slagen. VVnenmlso' 3 ure nanoen; »VOe»h(ld», Wat in Static-Aalst ge beurt, zou een steenen hart ontroeren. 30 ii 40 Mannen en Vrouwen staan tiaar ge reed met brood in vier gesneden, waarin ge kapt vleesch; verders sigaretten, sigaren en bier. Senateur De lilieck had een goed aantal tonnen Bier gezonden. Men bracht drank.eten en rookgerief aan, zoolang de Trein stil bleef. Ik was meegereden in eènen peerdenwagen. Nooit had ik dat kunnen inbeelden. Van Aalst tot Brussel een haag van Volk, d'armen om hoog en roependeVivan de Soldaten 1 Te Jette een geestdrift en een geloop met Elen, Bier, Sigaren, Taarten, Suike gelijk in Aalst. Charelken en zijn Vrouw liepen' naar den Trein, van d'eerste en de vurigste. Edelmoe dig Werkvolk 1 Er wordt gevochten te Visé en Verviers. De Duitschers waren verwonderd over den tegen stand; ze zijn in Holland over de Maas getrok ken. vliegen ons ter hulp, te lande en op Zee. De Czar van Rusland,die ook met Frankrijk doet, heeft zijnen walg uitgedrukt over de 'valsche wreedheid van Duitschland. in DUITSCHLAND zijn strenge maatre gels tegen den opslag der Levensmiddelen. Gister avond rond 9 ure liepen de ge ruchten in Noord-Statie Brussel dat een Trein gekwetsten ging aankomen, ik ben blijven wachten, maar de Gekwetsten zijn naar Leuven vervoerd. Hoogst aandoenlijk: Te Brussel in het Paleis des Konings worden verschelde Zalen inger. als Hospitaal. De Koningin is aan 'thoofd, om alles goed teschikken. In de Bon Marché, Nie^wstraat Brus sel, heeft de Direkteur M. Vaxselaire de Magazijnen der Meubels doen ontrui men en er op eigen kosten 100 Bedden gereed gemaakt. Boven zijn Zalen voor de Geneeseeeren en Badplaatsen. Het groot Gesticht van 't Aartsbisdom Saint Louis is een Hospitaal. Ik hoorde daar zeggen in de Statie, dat Notaris BRECKPOT, van Aalst zijn groot Huister beschikking stelt van de gekwetsten. TE PARIJS zijn verscheidene geld wolven die de eetwaren buitensporig wil den doen stijgen, vastgezet. Anders wer den ze verscheurd door 't Volk. Koning Albert blijft te Brussel met zijn Familie"en gaat aan 't hoofd van zijn Leger staan, de Koningin blijftte Brussel voorde Gekwetsten. De Engelsche Vioot ligt voor Zeebrug. Engeland zendt zijn beste Troepen De Schotten en d'Highlanders. De Belgen strijden als Leeuwen, het is voor ons heilige Vrijheid. Woensdagzijn de Duitsmans overal achteruit geslagen. Ze hunnen Luik niet getaken; 's nachts hebben zij hunne aanvallen vernieuwd, er was èen heldere Maneschijn, juiste tij dingen ontbreken. Er is goede hoop. FRANZ zendt haastig een Postkaart Heildenberg, maandag avond: Beste Ou ders en Vriendenuit Etterbeek langs Tervuren naar Heildenberg, wij logeeren in een BrouwerijBrave, doodbrave menschen, er ligt een ton Bier t'onzer beschikking, hoe is 't met u alten? Goed, hoop ik. En t' Aalst met de Vrienden?.. Zeg aan allen dat ik hen hartelijk groet. De geestdrift is hier groot. Ik omhels U allen van verre. Volksvertegenwoor diger DA ENS heeft zich aangegeven voor d'Hospitalen. Élk is hartlijkgegroet BERICHT Te rekenen van 2 dezer maand Augustus en tot nader kevel, moet het ader van elk post stuk voor een lid van het gemobiliseerd leger, benevens de gewone aanwijzingen van naam, graad, regiment en eenheid (of diens') vermel den tot weike legerafdpeling de bestemmeling behoort, zonder aanduiding van verblijfplaats. Te Brussel aan de Kaserns schuift een groote menigte op, om dienst te nemen in 't Leger. Ze spreken al van 30 a 40 duizend man. Ben Vrijwilligers-Leger zou dus mogelijk zijn in ons Land. Ik heb de VLAG gezien Waarlijk een Kunstvlag 1 Doch door de vreeselijke Gebeurtenissen is de Plechtige Inhul- ding onbepaald verschoven. Moorsel zal een der schoonste' Vlaggen hebben van ons Land. Wijkclub Priester Daens. Aangezien de krisis die heerscht,heeft de Wijk club Priester Daens, besloten het geld aan hare Leden uit te keeren, Zaterdag avond om 8 uren. i O— De oorlog heeft de onrust en de ontroe ring gebracht in de gelederen van het volk. De bewaarders van Aalst, alom gekend om hunne politieke knoeierijen, hebben niet beter gevonden dan den oorlog te verwikkelen met de politiek en gtbraik te maten van de ontroering der menschen om de democraten te treffen. I)e Christen demoeraten worden aange rand op de meest schandalige wijze. M. Daens wordt gelasterd als nooit te voren. Het is onze plicht krachtdadig protest aan te teekenen tegen de polémiek der Aaistersche dwespers. M. Daenp wordt uitgekreten als een j verrader van zijn vaderland omdat hij de legerwet niet wou stemmen. Ziehier wat de Volksstem schrijft in haar N° van 30 Juli j Ciod dank ons katholiek Staatsbestuur heeft wel gedaan, met sedert drie jaar j onze veiligheid te verzekeren, en thans blijkt het zonneklaar aan eenieder, dat het i met een wijs voonuitzucht heeft gehan deld. De katholieke partij stelde de belangen van het land boven zijne partij belangen. Zij had den moed handelend op te tre den, ofschoon zij wist dat zulks haar eenige stemmen zou kosten. Zij heeft ha ren plicht gekweten Hoe laakbaar, hoe veraderlijk jegens het Vaderland, komt thans de handelwijze van M. Daens niet voor. Zijn groot getal stemmen heeft hi) te danken aan zijne oppositie aan de Militai re wet. Zijn propaganda steunde enkel op de misnoegdheid door die wet verwent. Geene hooge gedachten, geene vader landsliefde, enkel eene ongeoorloofde uitbating van eenige persoonlijke grieven. Ilad de Katholieke partij M. Daens moeten volgen, ons land zou thans on machtig staan en morgen misschien die nen tot slagveld van Europa. Wanneer toch zullen de brave men schen, die zich door eenen Petrus Daens laten verleider., de oogen voor de waar heid openen Dus, het is klaar. M. Daens is den ver rader Hadde de katholieke partij M. Daens gevolgd, ons land zou THANS ONMACH TIG hebben gestaan... Doch... de katholieke partij heeft M. Daeris niet gevolgd, dus... ons land staat NIET ONMACHTIG-, we kunnen ons ge noegzaam verdedigen. Honderd duizend maal dank. katholieke bewaarders, bij die schoone verklaring. •De wet van het Alleman Soldaat komt in voege dit jaar. Dus, nog GEEN EN KEL SOLDAAT is er met de nieuwe wet binnengegaan, en ons land is buiten ge vaar, schrijven de katholieken. Bijgevolg als ons land genoegzaam ver dedigd is, heden, was het volstrekt niet noodig dat het alleman soldaat werd ingevoerd. Bijgevolg, lezers, ge ziet het nuttelooze van de wet, als de bewaarders zelf zeg gen dat, ons land genoegzaam verdedigd is, zonder één man door hunne nieuwe wet opgeroepen. Waarom Helen zij dan alles niet gelijk het was o— Geene vaderlandschliefde, bij de chris ten democraten,1 roepen de bewaarders. Wij zijn dus de slechte vaderlanders omdat wij tegen de legerwet waren. Eenjoogenblik, bewaarders. Wij zijn antimilitarist in merg en been deren. Wil dat zeggen dat wij slechte vaderlanders zijn, dat wij ons land niet zouden verdedigen, tegen vreemde oor logvoerders In 't geheel niet. Wij zijn antimilitarist omdat wij oordeelen dat ons leger vol doende isjom ons land te verdedigen. En dat is zoodanig waar dat de bewaar ders dit nu zelve met ons getuigen. In hunne aanvallen tegen ons willen zij zich verrechtvaardigen over hunne legerwet, en lijk ze M. Daens willen blootstellen aan de verachting van het volk, terwijl be kennen zij zelve de domheid hunner le gerwet. Ge moet effenaf non krawat nen geperfekten lasteraar zijn om te durven schrijven dat de houding van M. Daens verraderlijk was tegenover het vaderland. Dus, lezers,van stad en dorp, onthoudt het wel Ons land is mét de oude Wet,'t is te zeggen met de Wet van één zoon per 'familie STERK genoeg verdedigd. De bewaarders van Aalst hebben het zelve geschreven, Waarom bewaarders, waarom hebt gij dan de nieuwe wet van het Alleman Sol daat gestemd Antwoordt, als ge geen lafaaads zijt. Onze leuze is en blijft Zoo min volk mogelijk onder de wapens èén zoon per familie is meer dan genoeg. En vérder ais het er op aankomt; Ons vaderland verdedigen ja, uit al de krachten onzer ziel, doch weg, verre weg met het militarisme, en vloek, dubbele vloek over den oorlog. Wat vreugde in 't frissche, groene veld, Waar duizenden bloemekens bloeien, Waar 't beekje lustig henensnelt. En biekens en vlinderkens stoeien Waar 't vogelijn zijn nestje bouwt. Zijn eikens oroedt in 't droomend hout, Waar 't kwettert en schettert en wipt en I springt En vroolijke liedekens zingt Wal vreugde in 't vruchtbaar, welig veld, Te midden van 't rijpende koren. Dat wiegewagglend overhelt, Als zocht het naar stevige schoren, In 't veld, waar noeste, taaie vlijt, Bij alle weêr, in allen tijd, Al jokkende, fluitende spit en zaait, Al liedekens zingende maait 1 O, wijde veld, o blijde veld, Wat min ik u, min' ik u teeder Gij zingt zoo zoet, zoo zacht vertelt Ge, en 'k zing en 'k vertel het dan weder Gij ademt vrede en stil genot Gij roemt den heilgen naam van God En 'k fluister, gekluisterd door 't hemelsch [lied O, veld, wat genugten gij biedt (Uit het Hart, naar het Hart, van H. Muyl- dermans). Daar ligt hij, de smachihals, geknakt als een [riet. Ontzield en ontademd Zijn rijkdom verliet Hem aan d'ingang van 't landschap derdooden Zijn geld, hier op aarde zijn opperste goed, Gaf hem geen vaarvel of 't en sprak hem geen [moed In het herte. toen hij werd ontboden. Miljoenen Miljoenen uw heer is in nood Doch neen, ik vergis mij, uw dienaar is dood Gaat en stelt u te weer tot zijn voordeel Gaat, pieit zijne zaak voor dé vierschaar van iGod, En doet daar zooveel en verdedig hem tot Het hem gunstig verga in Gods oordeel. Welaan dan, op u heeft hij immer betrouwd, Met u was hij wijs en verstandig en stout, En zoo deed hij 't onbuigbaarste buigen En 't kromme werd recht en het rechte werd [krom De man was zoo rijk, was zoo rijk en daarom Moest eenieder hem eerbied betuigen Maar vruchtloos is 'I hapen op stoffelijk goed. Wanneer men zijne intrede in de eeuwigheid [doet, Want daar zijn 't maar de deugden die tellen Die houdt men daar enkel voorgoed en voor [schoon. En daarom vermogen ze eene eeuwige kroon Op het hoofd van den stervling te stellen. Wie dan op deze aarde den rijkdom geniet, I lij wete dat God hem het weidoen gebiedt, Ofdoor 't oog eener naaide geen kemel En, wie onvermogend zijn dagen doorleeft. Die denke dat hij ook geen vrachtop zich heeft Die zal hindren bij 't gaan in den Hemel. (Uit de Dichtluimen van Felix Waigraef). Wilt gegelooven, zei de baas van een hotel op den buiten, dat de haan die daar kraait, twintig jaar oud is Ja, zei de gast, ik wil dat zeker gelooven.. Ik wil zelf gelooven dat het kieken dat gij mij dezen middag hebt gegeven, zijn grootmóeder is. Sus van Pieren was na de hoogmis met de boeren in de herberg. Hij had het over de voorteekens en andere dingen en hij sprak daarover met die superioriteit, die Sus' in alles kenmerkt. Hij had al van allés verteld, en op den duur zei hij Als een ezel balkt, is liet een zeker tee- ken van regen. Jemenis kinderen, zei baas Mulders, houdt dan uwen mond, want mijn hooi is nog r.iet binden Waarom zijn al die vensters van de nieu we Bar.k met ijzeran tralies voorzien. Opdat de'dieven er niei uit zouden kun nen. Mijn vrouw en ik tellen nu samen juist zeventig jaar. Raad eens, hoe die tusschen ons verdeeld zijn Uw vrouw is de zeven en gij de nul denk ik. Een schoone vrouw behaagt het oog, eene vrouw behaagt het hart. Iemand die gezond is heeft duizend wen- schen —iemand die ziek is, maar één. Veel menschen geven omdat 't zicht Van armen hen ontsteld. Te zien of dat soort naastenmin Bij God den Heere telt. Stoomdrukkerij, Franz Daens Zuster, Aalst.

De Werkman | 1914 | | pagina 3