r Aalst, Uit Boom. Oostenrijk- Serbië v aria. Op zoek naar 't Regiment van Franz De Levensmiddelen. Uil Namen. Lede Lede In d'Hospitalen Spionnen J ZÜ hadden honger Door de honden gered. Italië blijft onzijdig Een duiif cli generaal gedood Een moedige antwoord Ons werk en onze zendiiiü. Uil Ninove. OKEGEM. Het Vlaggefeest der De- r, mocratische Maatschappij Likeurhandelaars Een eerste maal was Franz mij ontsnapt na een dag rijden en loopen, ik kon hem niet vinden en moest terug naar Aalst zonder Franz gezien te) hebben. Donderdag avond van d'ander week schreef hij een kaartje; vrijdag 8 ure trok ik op Eerst te Brussel in eenige Ministeriën, dan rond 1 ure naar de Statie-Luxenburg; overal strenge maatre gels tegen de Duitsche Spions.. 't Regende dat het goot; zonder regenscherm te voet naar G....; weldra mest-nat, 't was een baan gelijk Affüghem Dreef, maar recht als een keers, twee uren lang, geen 6 Huizen staan er; te D... waren de Carabi niers weg van 11 ure voornoen; in hunne richting voortsgegaan; een glas stout gedronken met een boterham en eenige eiers met kloeken moed voortgegaan moeielijk doorgeraakt overal schildwachten Gendarms, Soldaten, Burger wachten; de vraag was WACHTWOORD-PASPORT In Godsnaam voortgesukkeld, droefgeestig rijke Velden, den Oogst afgepikt maar druipende van 't nat, den Oogst kermde om bij Van Schu ren te zijn op mijn baan veel menschen gezien die ook zochten gelijk ik... Te H... goede inrich tingen vergezeld door een oude Burgemeester die voorging met een zijner koewachters, als hij wist wie ik was, ik moest in 't midden. Een bergweg rond 8 ure op een Parochie van 1000 zieleneen kamp peerdenvolk, kanons, voetvolk ik loop langs alle kanten, ik val bijna van honger en moeite eindelijk hoor ik roepen Vader Vader Het is Franz die in een herberg was van zijn kantonnementgelukkig van Franz te zien. Vader, hebt gij al geëetep Och neen, Franz. Gij hebt Honger?Och ja, Franz ik val van flauwte. In d'herbergen was niets te bekomen geen eieren, geen vleesch, zelfs geen brood de Waal- sche Bazinne zegt Pain dans le four, 't Brood steekt in den oven. Door medehulp van Franz, geraak ik eindelijk aan een half soldaten-brooiken. 't Smaakte als suiker en honing. Vader, ge zijt zeker vermoeid Och, jon gen, ge kunt dat denken. Hier in dees nerberg Alles is volzet. In d'ander herbergen Gelijk hier. Niets te vinden. Een Sergeant uit Antwerpen zegtM. Daens. ge kunt niet anders, dan bij uw zoon slapen op de schelf, er is goed stroo. Ik zou op arduinsteenen slapen maar die stei le ladder op, met mijn 72 jaren en 3 maanden ZAïa^aan.i Jcifjfjcir «teft r'ibfiöifiR ten hun kleeren tedroogen... Ik ga in d'herberg en trakteer de 24 soldaten met een Sigaarer wordt geklapt en kennis ge maakt, Walen en Vlamingen, broederlijk. Franz is daar terug met een braaf koporaal ken is hij op zoek gegaan. Z'hebben in de Ge buurte een net kamerken gevonden. Rond 10 ure wij trekken ernaartoe; 'tis eerste klas... God zij gedanktl Ach de rust, is toch zoo zoet... In mijn avond gebed op mijn twee knien, ik bid voor Franz, voor al de Belgische Soldaten, voor het spoedig eindigen van den Oorlog, voor het versterken der Volksmacht, om voortaan verlost te zijn van die wreede monsterachtige Oorlogen. Zaterdag, half vijf, goed geslapen, wel uitge rust; veel gerucht op straatopgestaan, gewas- schen en gekleed, een kort morgendgebed het Hallenaarken is beter de groote kamer is vol Soldaten, rond Je stoof of aan tafel, een soldaat braadt een aantal stukskes vleesch het Dorp kerkje is rechtover; er is niemand in ik vereer het Venerabel. Ik bid voor de droeve Samenleving die zeer verre is een Kristene Samenleving te zijn in haar hoofdmanschap. Een Kristene Samenleving moet Vrede zijn, Liefde.. En nu afgrijslijk Dan loop ik rond om iemand te vinden, in een ander battaljon, ik zie overal de Soldaatjes van hun schelven afkomen, hun betnodderde kleeren afkuischen, de peerden wasschen.. Rond 6 ure eet ik met Franz, brood met boter, eiers, goeden kaffé, een vtiend uit Tervuren is er bij. de eene soldaat hielp den andere. Dan op zoek naar Antwerpen, geloopen op en af tus- schen peerden en kanons, tusschen mannen die 't rou vleesch snijden, die 't brood uitdeelen veel soldaten gezien uit Aalst en arrondissement door goede hulp van den kolonel, mijnen Antwer penaar gevonden, verbroederd met de Soldaten op vraag van den Commandant een korte aan spraak tot de Compagnie. Ten 7 ure trokken de soldaten links en ik zakte rechts af, naar..., O... en Brussel. Rond 9 ure in Aalst, na een zeer lastige maar voordeelige reis. DE OUDE DAENS. Ik verneem van een Vriend-Democraat: De stad blijft kalm, de forten der Maas verwachten de Duitschmans komen ze, ze zullen nog beter ontvangen wor den dan te Luik men verwacht een groote Veldslag in 't Noorden van Na men. Goede orde. i Voor de Voeding. Bede vaart naar Lede. Heilige Eendracht. Vertrek der Duit se hers. Dank aan Burgemeester en Schepenen, aan Burgerwacht en Policie, is de orde deftig gehand haafd. Dag en nacht worden de Wegen en Brug gen bewaakt... Elk moet zeggen 't Is welEer en dank Wat beslist was in den Gemeente raad, wordt uitgevoerd, onder Voorzitterschap van Raadsheer Dokter De Naeyer. Er is een ko- miteit uit de vier partijen de Stad zal verdeeld zijn volgens de kiesbureelen elke Partij levert 24 mannen voor de opzoekingen er zal een lijst zijn om juist te weten in welken toestand de Fa- miliën zijn hoeveel personen, welke winst de Heercn De Wolf geven hun Magazijnen en Bu- reelen. Reeds is een groote voorraad van rnond- 1 behoeften gekocht. De Tarwe aan 28 fr. zal men doen malen zuiver en onvervalscht, om goed me- j nagiebrood re hebben. Voorzitter De Naeyer' zegde Ons werkende Volk zal misschten gebrek lijden, maar geenen honger daarvoor wordt ge zorgd. Het bedelen zal streng verboJen zijn. Voor de Socialisten is bij 't Hoofdkomiteit Phlips. Voor de Democraten Jan De Neve. AANDOENLIJKHEDEN. Een steenen hart zou ontroerd geweest zijn, bij het doorvliegen der 180 Ottomobielshet Volk zou zijn laatsten boterham aangebracht hebben voor de Soldatentreins heeft het Statievolk een groot en een goed hert getoond, haastig en edel moedig Brood met vleesch in, overvloedig siga ren, sigaretten, bier, enz. Er was geen Praalstoet, maar Beevaart, nooit gezien in Lede de menigte ontelbaar, zielsroe rend, aandoenlijk; Volk uit alle Standen. En de gazet der Socialisten spot daarmee, valscli en boosaardig, ja schrijft Wat een zotspel bij die Kristenen Is dat de gezworene Eendracht Spotten met den Kardinaal van Mechelen,die Gebeden vraagt! Spotten met de duizenden en duizenden die gaan beêvaarden Ge ziet, menschen, hoe diep de Godsdienst haat in 't Socialismus zit. Vertrek der Duitschmans uit Aalst, maandag rond 6 ure.de straten konden 't Volk niet slikken. Door Garde-eiviks en Poli cie... In groote orde geen geroep of geschreeuw. Major Van der Schuren was aan 't hoofd binnen en buiten de Statie.. Eere aan hem en aan zijn Mannen; ook aan de Policie. Er waren veel Kinderkes bij.. Is 't hunne schuld dat hun booze Keizer Oorlog voert De Overheid der Statie had tweede klassen bereid, ons Statiebedienden Hers in de compartinienten."Ais~ër'blj*dePru'issen Barbaren zijn, moeten wij daarom ook als Barba ren handelen Ik heb alles bijgewoond en mag zeggen Eere aan Aalst 1 Eenige Duitschen zijn mogen blijven, o. a. een Duitsche Huisvrouw met 4a 5 Kinderkes. Haar Echtgenoot is Belg en dient in 't Belgisch Leger. Kan iemand afkeuren dai zij hier mag blijven te Brussel en Namen liggen veel Duitschers i ze worden zeer goed behandeld die soldaten wisten niet dat zij tegen de Belgen moesten gaan vech ten ze dachten dat hun Vaderland bedreigd was door Frankrijk. Die menschen weten dus de waarheid nieter waren er zelfs die dachten dat zij ons kwamen helpen tegen Frankrijk zelfs Of ficieren waren van dit gedacht. Bijna allen zeggen dat 't Volk van Duitschland tegen den Oorlog is. Hoemeer spionnen er aangehouden worden, hoemeer komen er voor den dag. Zij schieten op als paddestoelen uit den grond. Op twee dagen tijd heeft men er meer dan 2000 aangehouden en on schadelijk gemaakt. En 't gaat nog maar altijd voort. De verkleedsels der spion nen zijn soms priesterkleederen en sol daten kostu men. Daens. Mijnheer ;Petrus, Hoe is 't met Franz Waar verblijft hij? En met Bert Afgrijselijke geesel Voor eeuwig den haat tegen den Duitscher in onze herten. Hier in Boom, 't gaat er onbeschrijflijk. Aan de groote baan van Antwerpen, aan den Rupel en de twee groote Bruggen, 't Zijn al loopgrach ten. en zoover het oog reiken kan pinnekens- draad. in de omstreken, breede grachten snijden de straten af, horderde huizen afgebroken, kas teden vernietigd, duizende boomen afgehakt, die mogelijk het geschut der forten zouden hinderen. Komt er belegering, geen steen blijft er op elkaar. De bruggen zijn ondermijnd met dynamietbuizen. Dagelijks om 5 ure doortrekt eene processie van duizenden personen de straten van Boom, het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw van Boom omdragende. Iedereen is hier vol moed en razend op den Duitscher. Komt het Duitsche leger hier, het zal op 'nen vuurberg dansen en er zal niet veel van overblijven. 't Groot Nieuws hierSedert jaren bestond te Antwerpen eene geheime maatschappij van Duit sche spionnen. De grootste kooplieden van de stad, archi-millionnairs, stonden er van aan het hoofd, terwijl zij hier in de Marmerzaal van den Dierentuin met koningen, prinsen en ministers banketteerden. Zij werden te Antwerpen zoodanig gezien en geëerd, dat er zelfs bij waren, wier naam aan stralen werd gegeven. Zoo had men bij voorbeeld de Albert von Barystraat. Het volk heefl de plaat, die den naam droeg, afgeslagen en vervangen door het opschriftGeneraal Leman- straat. Het prachtigste hotel van Antwerpen, het hotel Weber, op de Keizerlei. was de vergaderplaats der spionnen. Men heeft er veel ontdekt en hr el het hotel is geplunderd en verwoest. Von Bary is over de grens gevlucht. Mallinskoodt is achter slot gedraaid en naar men zegt,reeds gefusilleerd. In Boom, en hier vooral, moet iedereen zijn identiteitsbewijs op zich hebben, in alle straten soldaten met de bajonet op het geweer. Reeds werd een persoon, die bij eene sommatie niet bleef staan, Zondag nacht omvergeschoten. De schildwacht weende als een klein kind, maar moest zijn plicht doen. GRAAF III. Ml'RU de groole fransche Schrijver zegt over België De heldenmoed van dit kleine Land redder der Volkeren. Een belgische vlieger vertelt dat twee soldaten, die nabij Luik zes uhlanen ontmoetten. De Duit schers schenen onthutst, doch na eenige aarze ling naderden zij onze jongens, zonder de minst vijandige bedoeling. De uhlanen spraken onze soldaten aan Eet gij goed bij u Niet al te slecht antwoordden de Belgen. 't Is dan wat beter dan bij ons, lieten de duitschers hooren. Komt dan bij ons wat eten van onzen «rata,» stelden de Belgen voor. De zes ulhanen lieten het zich geen tweemaal zeggen. Zij trokken mede en kort nadien waren ze gevangen. Tijdens de gevechten rond Luik was eene bel gische kompanie mitraljeuzen door den vijand ingesloten. De manschappen hadden geen schiet- .v.v.,« uvuivcc «-iv.il huai wai kusi een doortocht te banen met hunne geweerkolven. Aanstonds rukken zij vooruit. De geweren dien- den als beukhamers, de bajonetten als lansen. De honden, ziende dat hunne meesters mishan deld werden, vlogen insgelijks op den vijand in en sloegen hem de machtige tanden in het vleesch. De trouwe, dappere honden, wonnen het pleit. De kompanie kon afrukken zonder groote schade daar de aftocht gedekt was door de honden. Een soldaat kwam nadien af met een van die heldhaf tige dieren. Hij droeg het brave beest en was be droefd, want de arme hond was door een kogel in den poot getroffen. Maar het trouwe dier was niet ontmoedigd met de groote, ruige tong likte het eene wonde welke de soldaat aan de hand had. Er zijn zoo honderden gevallen te vertellen, schoon in al hunnen eenvoud, doch die het hart ontroeren. De respektieve Gouverneurs hebben de prijs der Bloem vastgesteld aan 28 fr. Die aan meer geleverd hebben, moeten het teruggeven. De kontrakten van meer dan 28 fr. zijn vernietigd en al wat bó ven de 20 fr. was betaald, moet terugge keerd Uit Niscli wordt gemeld dat de Oosten rijkers over de stroom Drina wilden ruk ken. Na een lang gevecht werden ze ge noodzaakt achteruit te trekken zij had den 12 officieren dood 500 soldaten en verscheidene honderden versmoord in 't water. ondanks de pramingen van Duitschland Waarom Ten eersten omdat 't Volk van Italië een ouden ingeroesten haat heeft tegen Oostenrijk. De schoone Pro vincie Lombardië, met Milanen, Vene- tia, Paduaen Aijcona was -vroeger on- derjukt door Oostenrijk de Italianen hebben lang moeten vechten voor hun vrijheid martelaars en martelaressen zijr. gevallen, in den strijd voor de Vrij heid, een der voornaamste Dichters en Schrijvers SILVIO PEL LIK O bleef meer dan 20 jaar opgesloten in 't gevang van Spitsberg, omdat hij de vrijheid van Italië bezongen had tegen den Oostenrijker. En nu zou Italië den Oostenrijker en Duitschland helpen in hunnen onrechtveerdigen Oorlog Moest Italië dat doen, er brak een Re volutie los. Tot heden blijft Italië onzijdig en laat,, den Pruis knarsetanden. In den omtrek van Aarlen hebben verscheidene schermutselingen plaatsgehad tusschen de duit sche en fransche voorposten. Een duitsch gene raal die met zijn stafofficier de voorposten volgde werd neergeschoten. De Keizer-Duitsch zou aan Koning Albert een Brief van bedreiging gezonden hebben, als zijn Leger blijft weerstand bieden. De antwoord was Als 't noodig is, zal ik een geweer in d'hand nemen. De Serben zijn in Bosnië gedrongen; De Montenegrijnen doen met Rusland Turkije en Bulgariö zouden met Oostenrijk doen. Voor Bulgarië schijnt zulks onmogelijk De Fran sche en Amerikaansche Bank opent een krediet van 30 miilioen in goud, om levensmiddelen te koopen voor 't Fransch Leger Amerika en Argentina heipen voor alle aankoopen Men moet niet verwonderd zijn als Italië met Serbie zou doen, tegen Oostenrijk Holland stelt de Provinciën Limburg, Brabant en Zeeland in staat van beleg, als mede eenige deelen ten zuiden de rivier Waal De Fransche Turkos komen naar den Elzas. DU FRANSCHE EETWAREN t'Akkoord met den minister van buitenland- sche zaken, in Frankrijk, heeft de minister van fi nancies het van uitvoer naar België te heven op de meelprijzen, de bloem, hel vee, het vleesch, de opgelegde eetwaren, zout, suiker, melk, zeme len, kaas, veevoeder, enz. DE MISNOEGDHEID DER REIE1RSCHE SOLDATEN Men verzekert uit goede bron dat talrijke bei- ersche soldaten en zelfs officiers uit hun regemen- 'ten wegloopen. Zij weigeren het vredelievend België en zijne volksgezinde koningin te bevech ten. o Max Roozes, de geleerde Antwerpenaar, on langs overleden, zijn stamwoord Wat is het schoon te werken voor Taal en Volk I Dat is ook het woord van ons, Vrije Kristene Democraten. In d'Edmond-De Deynstraat, als de Oorlog uit geroepen was, een Boekhandelaar had aan zijn vitrien hangen een groot plakschrift van Duit schen inkt. Vervoerd dooreen Ninoofschegramschap, ruk te hij het Plakschrift af en wierp het thalven der straatmaarden Duitschen Inkt hield hij binnen magazijn. De Broederhulp vastgesteld op 23 Augustus a.s., IS gezien de oorlogstoestand, waarin ons land verkeert, tot op onbepaalden datum uitee steld. R Intusscher. danken wij al de reeds toegetreden Maatschappijen, en drukken de hoop uit dat wij op hunne deelneming, voor later, mogen rekenen. HET BESTUUR. Te bekomen ten bureele van a it bla<t de ollicièele vrachtbrieven, vereischt door de laatste wet op den alkooi.

De Werkman | 1914 | | pagina 2