G ROOTE GEBEURTENIS Het Fransch Leger in den Elzas binnengetrokken De staat van Oorlog uitgeroepen in Nederland In Zuid Afrika Samenspraak hongersnood Laatste Berichten Brief aan de Soldaten Het Nederlandsch Staatsblad van Dinsdag kon digt een koninklijk besluit af waarbij de staat van Oor log uitgeroepen wordt in de provincies Limburg, Noord-Braband en Zeeland, alsook in zekere streken van de provincie Gelderland, ten zuiden van de rivier de Waal. Men beweert dat een deel van Holland reeds onder water gezel is. De boeren sympathijeeren met de Belgen M. Vander Horst, de leider van de partij van den Boerengeneraal Herzog, heelt, fe Kaapstad, de volgen- gende proklamatie verpreidt o De inval van Duitschland in België heeft ieder be schaafd mensch met afgrijzen en met verontwaardiging vervuld. Indien het Duitsch geweld zegevierd, dan zal het ideaal voor welk onze voorvaderen hun leven opgeofferd hebben, met de voelen getreden worden en de geschiedenis van ons ras zal vruchteloos ge weest zijn. Hel is daarom dat hel ons verheugt te zien dat hel britsch keizerijk waartoe wij thans be- hooren, het zweerd getrokken heeft voor de recht- veerdigheid en voor de vrijheid. Wij zullen alles doen om het te helpen. geen enkele rede nu gebeurt in Europa en alles onverdiend Aals'. Donderdag- Een groote slag is aan gang rond Luik, om de Duitschers ach teruit te drijven, uit ons Land. en heeft de groote stad Mulhouse overmeesterd de geestdrift was er onbe schrijfelijk. Door de schuld van Napoleon III waren de Fransche Provinciën Elzas en Lorreinen door Duitschland ingelijfd, 44 jaren snakken ze om terug bij Frankrijk te zijn. De Fransche Republiek wilden daarvoor geenen Oorlog voeren, doch wordt er nu toegedwongen. De wreede Duitsch zal het zich be klagen. Maandag zijn de Pruisen in overgroot getal op Mulhouse getrokken. De Fransche werden gedwongen die Stad te verlaten, maar blijven meester van Hoog-Elzas. Gehelde Vrienden uit alle Vlaamsche Steden en Parochiënhet is wreed zijn Werk, zijn Gemeente, zijn Familie ie moeten verlaten, om zijn Leven te gaan wagen op de Slachvelden Velen van U hebben hun Ouders, Zusters, Broe ders, een jonge Vrouw met kleine Kinderkes Oorlog zou niet mogen bestaan bij redelijke Schep seis Gods. Oorlog, om elkander uit te roeien, bestaat bij de wildste Dieren nietde Oorlog kan niet genoeg vermaledijd maar het is nu zoo Ons Vaderland is in Oorlog, gedwongen, zonder onze schuld We zijn gelijk op een Boeren Hofstee die aange rand wordt door een machtige Rooversbende Wat kunnen wij an..crs doen dan ons, ons Bloedverwanten en ons Erf en ons Vrijheid verdedigen, leven om leven. Geliefde Soldaten uit Aalst en Arrondissement, ve len van u zijn mijn boezemvrienden, mijn Broeders in de Demokratie, ach, ik zou bij u allen willen zijn Goe den moed, met uw Ouders, Broeders en Zusters, Huis vrouw en kleine Kinderkes, de oude Daens bidt dage lijks voor u. Moge uw Lijden en wellicht uw Bloed aanbrengen den Vrede onder de Volkeren. Hartelijk en inniglijk. Volhsv. DAENS. Aalst, 12 Oogst. Hoe is 't nu Wreed helsch wreed, geliefde menschen i Ons klein Belgenland, 80 jaren in rust met iedereen, goed voor iedereen, niemand een stroo in den weg leggen en eensklaps overvallen door den Duitsch, die langs hier in Frankrijk wil dringen. Waarom Waarom Niemand die het weet, er is geen en kele rede om Oorlog te voeren dan bij den Duitsch de Roofzucht, nooit te vrede zijn, opgezwollen zijn van militairen praal en van militai ren trots, de Noordzee willen hebben. Ons badsteden, Antwerpen, denken dat hij onoverwinbaar is, jaren en jaren al zijn geld uitgegeven aan Kanons, om Solda ten te dresseeren, aangestuwd worden door een mili taire Partij. Bestaat zulke Partij Ja, bijzonderlijk in Duitschland en in Oostenrijk ze zeggen dat de oude Keizer van Duitschland voor de Oorlog niet is, maar dat zijn zoon hem dwingt. Hem dwingtLiever als mij te laten dwingen, voor zulke zaken, ik stapte van mijnen Throon af of ik deed een beroep op mijn Volk, dat overal tegen den Oorlog is. Geweldig waren de Volkeren meester, ge zoudt niet zien wat nu Overal gekerm en geween, Stilstand van Handel en Trafik; Groote Fabrieken die gaan stille vallen Angst en schrik, gelijk rond een Sterfbedde Tranen en Bloed Groote Fabrieken die riskeeren te gaan stille vallen Gekwetsten en dooden, bij duizenden raarbij nog., indien er geen strenge maatregels werden genomen voor de Voeding, overal Grijsaards, Vrouwen, Kinderen, van Honger sterven Gelukkig dat alle oneenigheid en partijschap ver dreven en verdwenen zijn. In den Nood kan maar éen gedacht zijn Samenspannen, elkander helpen 1 Het Lijden verzachten door de Broederliefde. Zou die Oorlog lang duren Niemand weet het. Duitschland is machtig en koppig het heelt 5 millioen Soldaten, maar zal zich op 5 h zes kanten moeten verdedigen Frankrijk gaat weldra een millioen en half Soldaten op het Siachtveld hebben Engeland moet zijn laatsten man sturen de Russen gaan op den wreeden Duitsch vallen Nie mand ziet er een einde aan. Kan niemand den Oorlog doen staken Alles is bepruefa. Frankrijk en Engeland hebben schoon genoeg gesproken de voorzitter der Repu bliek der Vereenigbe staten, zijn vrouw lag op ster ven, en toch heeft hij al d'afgezanten bijeen geroepen om voor den Vrede te pleiten. De oude Paus heeft een hartroerende Vaderlijke Smeekbrief geschreven naar den ouden Keizer van Oostenrijk. Den ouden schobejak Den Barbaar en Tartaat j En wat antwoordt hij Dat hij gedwongen is tot den Oorlog 1 Maar, zeg eens, zou den Pruis ons Land kunnen overrompelen Brussel innemen Op 10 kansen zijn er 9 van neen. In alle geval, laat ons voorzichtig zijn. Geen geweld Moest den Pruis afkomen, binnen huis blijven... De Wet van den Oorlog is streng, van overouds. In 1815 schoot een Champetter van Aalst van op den Toren op de Kozak keu Aalst ging afgebrand worden, als eenige Aalste- naars de poort openstampten naar boven liepen en den onvoorzichtigen Champetter doodsloegen. Deken D'Hert was bijgeloopen om hem te helpen, doch kon dit niet. Hij hoorde nog zijn Biecht... Aalst bleef gered. Maandag, 4 uren. Beste Ouders en Zusters, Wij zitten nog op dezelfde plaats als verleden zaterdag. Toen we zondag A... en G.... verlaten hadden, was het slechts om een uur exercitie te maken, jammer toen we terugkwamen, waren ze reeds vertrokken. Wij hebben geslapen waar gij den nacht hadt doorgebracht. Hoe is Vader thuis geraakt Was hij niet te ver moeid? De menschen waar hij logeerde1 waren zeer vereerd van zijn bezoek en hebben mij gelast hem hunne beste groe ten over te maken. Ik schrijf u van op de wacht, te mid den van schoone velden.Het weêr is zeer schoon. Alles gaat hier goed. Veel nieuws krijgen we niet. Doch de overtui ging is algemeen, dat alles ten beste zal afloopen. God gave het En hoe is't t'Aalst Worden de menschen daar wat kalmer Hier is de bevolking gerust. We worden overal goed ontvangen.Doch de dorpen geraken /onder middelen van bestaan. Gelukkig dat er langs hier wei nig fabriekwerkers zijn, en de meeste in woners kleine boeren zijn, die allicht voortskunnen. Ik heb een kaartje van M... ontvangen. Gelief haar in mijnen naam hartelijk te bedanken, ik zal haar ook een woordje sturen. En hoe is 't met de vrienden en kennissen Mijn gedacht is dat deze oorlog niet lang kan duren. Hoogstens 4 maanden. Duitschland schijnt naar den ondergang teloopen. De onverzadelijke hoogmoed der Duitschers zou kunnen eindigen met een nog bloediger Waterloo dan Napo leon bekwam. Jammer, dubbel jammer, dat zoo vele menschenlevens zullen ontnomen worden. Laat ons kloeken moed scheppen De geestdrift der soldaten blijft immer goed. Hoelang gaan we hier nog blijven Groot geheim. Alle oogenblikken kunnen we moeten achteruit of vooruit, rechts of links gaan. Wij weten van niets. Het is me altiid zeer aangenaam j iemand te zien, doch ik durf niet aandrin gen, omdat ik weet dat zulke reizen zeer lastig en moeilijk zijn. Wij zien hier menschen uren en uren ronddolen zonder dan nog iemand te vinden. Mij werd ver zekerd dat er hier gisteren 2 Aalstenaars zijn geweest. Ik heb ze niet gezien en weet dus niet wie het was. Ik heb heden aan B... geschreven. Goeden moed dus, beste ouders en zusters. De groeien aan vrienden, ken nissen en geburen. FRANZ. Schoon weêr, maar droeven tijd Wie zou dat ooit gepeisd hebben De Franschmans ko men goed te pas voor den Oogst.. En d'Hop I Er komt geen éen Duitsche gazetHier staat d'Hop schoon. Op alle gezichten leest men de neêrslachtigheid.. Alle reizen en uitstappen worden op geschorst: het geld der uitleggen wordt teruggekeerd. Gedurig komen nieuwe Regimenten Fran sche Soldaten. De Pruisen schijnen te aarzelen; kreeg hij nog een goede klop hij zou afkrabben en langs ander kanten trachten in Frankrijk te geraken. Elk vraagt waar is 't Engelsch Leger

De Werkman | 1914 | | pagina 3