Ghicqrei T1LPE IVI arkten Bitsthre tr o In de Ster Zomeroieuwighsden Engelsche troepen p BOEKWERKEN Onze Helden Een bericht aan degenen <lie toestellen van draadlooze te legraaf in hun bezit hebben. Eene afdeeling Duitsche ruiterij op ronde. Denemarken weigert voorraad aan Duitschland. Eene lage slre'ek der öuilschus. Uit CHARLEROI CD Pi <j P £S hj xr> e-E O O 0 CD" altoos te bekomen ten burecle van dit blad Hof: planters. HOPOOGST COKE Treffelijke werkvrouw b'fd zich' De beroerde,, tijden die we thans doorleven, toonen ons aan dat ons Belgisch Volk nog altijd is zooals in vroegere tijden. Ter schoo'e leerden we over die helden geen bladzijde van den geschiedenis of altijd wierd er met lof en eer over de Belgische bevolking ge sproken. Onze soldaten die op dezen oogenblik ons Va derland verdedigen, toonen aan den ganschen wereld dat ons Belgisch Volk nog niet verbasterd is. Ja. ze toonen. dat ze afstammelingen zijn dier Belgen die altijd hun bloed en leven vei! had den voor de vrijmaking van het dierbaar Vader land. Ze toonen dat ze de zonen zijn dier vaderen, waarvan Julius Cesar in volle bewondering uit riep, dal van al de Galliërs de Belgen de sterk ste zijn. Ze toonen dat hetzelfde bloed in hun aderen vloeit als dit hunner voorvaderen die slag lever den te Groeningheen te Franchimont. Gansch de beschaafde wereld heeft het oog ge richt op het kleine België, Vol bewondering ziet men dit kleine volk, den rcusachtigen vijand, op afstand houdende. En moesten we, door de overmacht overwon nen worden,* dan zullen we toch vol fierheid mo gen wijzen op onze helden die op het eereveld gesneuveld zijn geworden. Nochtans volle betrouwen mogen we hebben in ons Belgisch leger. Tranen van bewondering biggelen in de oogen als men dagelijks honderden en honderden vrij willigers ziet vertrekken vol moed en vastbera denheid. Met geestdrift verlaten ze den huiselij- ken haard om ginder hunne andere strijdbroeders te gaan vervoegen, en eene helpende hand toe te steken tot de verdediging van het Vaderland. Volle betrouwen hebben we in ons leger, te meer daar het aangevoerd wordt door knappe en moedige oversten aan wier hoofd onzen Ko ning zich he&ft geplaatshij die zijne laatste aanspraak tot zijne troepen eindigde met de vol gende woorden Vooraleer men ons leger vernielen zal men over mijn lijk moeten treden. Zulke woorden geven ons moed, en wanneer onze soldaten zullen terugkeeren en onze onaf hankelijkheid ongeschonden zal gebleven zijn, dan zullen we vol fierheid mogen zeggen Ons volk heeft zich van zijne plichten gekwe ten. Bij koninklijk besluit zullen al dege nen, die, te rekenen van Dinsdag 11 Oogst, om 12 ure, in het bezit gevon den worden van een toestel van draad loozen telegraaf, onmiddejijk aangehou den worden. Zij zullen voor den krijgs raad verschijnen, welke hen kan doen fusiljeeren. Naar het schijnt zijn twee afdeelingen Duitsche ruiterij zinnens weer het bin nenland in te dringen, in de hoop paniek te verwekken. Laat ze maar komen, soldaten en bur gerwachten zuilen hun goed ontvangen. Groote Duitsche handelshuizen had den bestellingen van koorn, melk, eroen ten, enz. gedaan in Denemarken. De voortbrengers hebben echter geweigerd aan die bestellingen te voldoen. Tusschen dezen die de Luiksche sol daten zoo kwamen verzorgen, bevonden zich ook vermomde Duitschers, die on ze soldaten lekkernijen aanboden. Deze waren echter vergiftigd en verscheidene onzer mannen werden zeer ongesteld. Hoe ellendig! De ontscheping der Engelsche troepen was vrijdag avond in Frankrijk begon nen. De ontscheepte soldaten werden door de bevolking geestdriftig toegejuicht. De ontscheping geschiedde in de beste voor waarden, onder het bestuur van fran- sche officiers, die vloeiend engelsch spraken. De manschappen bereikten spoedig hunne inkwartiering. Teoordeeien naar hetgeen zij zeggen, moet de verbittering van het engelsch Volk tegen Duitschland groot zijn. De engelsche soldaten zijn tevreden nevens hunne fransche en belgische ge zellen te komen strijden. De overeenkomst der statten hebben eene onberispelijke uitvoering van het ontschepingsprogramma toegelaten. WAAROM IN FRANKRIJK GELAND Men vraagt zich wellicht af, waarom de engelschen in Frankrijk ontscheept zijn De oorzaak ervan is dat de fran sche havens veiliger waren dan de bel gische. De drie verbonden legers zijn thans vereen igd. Sluit aan, Rijtuigpoetsers. Waarom toch, gij onverecnigclen, nog langer gewacht om U aan te sluiten Gij die zeft moet bekennen: ware iedereen aaugesloten dat een be tere werkregeling en beter loonen tol stand zou den komen. Waarom dan toch nog langer gewacht als gij weet dat onze vakvereening niets anders beoogt dan de stoffelijke en zedelijke belangen van ons allen Er fijn er die van alle uitvluchten zoeken om zich aan de organisatie te kunnen ontrekken. Bij de eenen deugt het bestuur niet. Welnude zulken moeten komen mee besturen, verbeteren, veran deren wat er ontbreekt, dat is onze wensch. Ook bij anderen is er geene vooruitgang in de maatschappij, er wordt niets gegeven zeggen zij, zij zullen geen verbetering bekomen, enz, enz. Allen verzinsels om zich te omtrekken, aan het geen waar zij toch eens als mensch en werkman moeten bij toetreden. Hoeis't mogelijk geachte vrienden, ge kunt toch wel denken dat verbetering van zelf niet komt, dat er zal moeten krachtdadig gewerkt worden, of zouden misschien de vogelen gebraden in uwe mond moeten komen gevlogen zonder U een centiem te kosten Beste werkgezellen, wij weten allendatzulksonmogelijkis,maar wij hopen dat het uitvoerend komiteit krachtdadig zal op treden, gelijk het zich in werking stelde en den moed niet zal laten zakken omdat wij toch een bestaan zouden mogen veroveren, Laat ons allen medewerken aan die las ige taak want wij zijn anders r og weinig hulp of troost te verwachten, want ge weet het allen denk ik, dat de Heer Minister op eene gestelde vraag van de Heer De Bunne, Volksvertegenwoordiger van Kortrijk, geantwoord heeft, dat hij 't loon der rij tuigpoetsers niet konde verhoogen zonder het loon van alle arbeiders te verhoogen, en ge weet vrienden, hoever dat wij ten onder gebleven zijn tegen ons andere werkmakkers, hetzij met uur- tabel, premies enz. en zoo ware onze zoo nood zakelijke vakvereeniging tot stand niet gekomen, welke hoop op verbetering waren wij nog te ver wachten Daarom vrienden van Brussel (Noord) en Oo stende zeggen wij u hartelijk dank om die las tige taak op u genomen te hebben te werken en te ieveren voor het stoffelijk en zede lijk welzijn van ons allen. Wij hopen U krachtdadig te ondersteunen tot voorbeeld van andere afdeelingen die misschien allen dat groot verheven werk nog niet waar ge nomen hebben of misschien niet gedacht hebben dat daar onze redding ligt. Komt dan allen tot ons, geachte werkgezellen, door eigen wil en kracht niet alleen in het belang van U zelve, maar ook in dat van uwe medearbeiders uwe vaders en moeders, uwe vrouwen uwe liefhebbende kin- derkens, Mochten deze regelen bijdragen om ieder ver standig rijtuigpoetser eens goed te doen naden ken en ons te begrijpen, dan zouden wij elkander de broederhand geven en uitroepen Wij zijn het allen eens Wij, werkbroeders, we strijden voor een beter bestaan, voor vermedering van ons loon, voor ons brood, voor onze toekomst. Dat is de leuze van onze Charleroische afdeeling. C. L. G. Uit het maandblad De Rijtuigpoetser. 05 cF Om Fransch te leeren Oin Fransch te leeren zonder Meester, heb- ben wij lang gezocht en eindelijk de beste boeken gevonden 1° Voor de eerst beginnende Vlaamsch- Fransch in 8 oefeningen aan 10 centiemen; ge ziet, 't is goedkoop. 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woorien en spreekwijzen VTaamsch en Fransch 0,75 3" De Boeken van Vervarcke, in band 3,60. MOEDERTAAL voor leeren te lezen en te preken het Vlaamsch of het Fransch in 3 maanden tijd 4,00 Het groot Woordenboek-Callewaert,volledig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsch Fransch 0,00 Zelfde boek. maar korter, 3.25. De gruweldaden van Wildemouwe en zijne Spitsbroeders, doorH. Van de Ge- n'achte 3,50 Jan De Licht en zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,Cf Leven van Cartouche, hoofdkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, Gauwdieven en Moordenaars, enz. 0,75 Inhoudsmeting van het rond hout en gewicht van bet ijzer, zeer dienstig voor Boschwachters Houlkoopmans, Schrijn werkers enz. 1,00 PastoorKneipp, zijn leven en raadge vingen om door het Water te genezen en te verkloeken 0,70 Thomas Moras, Kanselier van Eng land geweest 0,40 Wolmis of de Wildstrooper van BouchoutO,40 Maria van Brabant 0,40 De Menschenhater 0,40 Praktisch Keukenboekje voor Werk man en Burger, door M» Goemans Buys 0,5c Beproefde voorschriften voor het ver vaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken l.Oo De Belgische Keukenboek 1,0L Landelijk Wetboek door wijlen Adv. De Backer 0,60 De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en sou- vereine remediën tegen verscheidene Ziekten, Wonden, Gezwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 14e druk; vermeerderd met een bijvoegsel en eenige Remediën voor Paarden en Hoornbeesten 0,50 BERICHT aan de BIJ HET AANBREKEN van den herinneren wij aan de Landbou-f wers dat de goedkoopste brand I stof die zij kunnen gebruiken I is van het GAZGESTiCHT zeer voordeeiige prijzen yoori groote hoeveelheden. Te verkrijgen in het Gasgesiichtf van Aalst, Tragel, Telefoon n° 13| in de Korte Zoutstraat 13 I Telefoon n°55. Bureelcn open van 7 u. 's morgerdsï tot O uren 's avonds. AALST. Zaterdag S Oogst Tarwe 00.-* Haver per 100 kilo fO CO a 00,— Aardappelen de 100 kilo ('0,00 a 6.50 Ajuin de 100 kilo CO,CO a30,0C Boter per 3 kilo 8,09 8.92 Eiers de 25 2.50 a 0,CO Viggenenper koppel 70,00 80.00 GENT 7 Oogst Er waren 34 beesten meer dan verleden week.De goedestalbeesten golden gemiddeld van fr. 1,80 tot 1,95 ge slacht vleesch. De kalveren van fr 2.10 tot3-,OÜ per kilo, gesl. vL: de schapen van 1;SC tot 2,00 per kilo, gesl. vl.; de varkens van 70, tot 1,00 triios en daarboven, levend gewogen golden van i'r 101 tot i 02 CUREGHEM-ANDERLECHT, 28 Juli- Tekoop gesteld 2T67. - Prijs per kilo op voetOssen 0,95 tot 1.25 stieren 0,82 tot 1,05 koeien en veerzen 0,76 tot 1,CO; Kalveren 0,70 t 11,25. Waar is men best en goedkoopst gediend MAGAZIJN VAN ELLEGOEDEREN gemaakte en ongemaakte KLEEDEREN Jan Van Haudenhove HOVENIERSSTRAAT, 10, AALST aan vooe 't wasschen en kuisschen. Zich te bevragen ten bureele José] luis RE IVITIE Hertstraat, 33, Aalst V'erzekerings agent voor den Brand, Eerste Communie, op het leven, Spaarstelsels en Werkongevallen en breken van Spiegelruiten. Men vraagt overal Agenten Bijzondere occasiën I'eluche en Velours J. DELAFORTRiE, 11 Molenstraat.Aairt Groote aankomst der DAMEN-STOFFEN Cöte de Cheval, Jcrgen, Tricotine Engelsche stoffen, Zijden, Eolicnne, Crépon in al de modekleuren. HEEREN STOFFEN Engelsche en Inlandsche stoffen in het modebrnin aan alle prijzen Peigné en Cheviotten voor Huwelijken en Rouw kleederen. Bezie de uitstallingen J. Pelafortrie, Molenstraat, 11, Aalst. Aalst, drukkerij.Fr. Daens Zuster, t»" Ged»9*fl6frr4 merk BE ZANTSTER "«r Onder eene eenvoudige inpakking, bieden wij hier den verbruikers de beste ehicorei aan, ét ware VOLKSCHICORÈI, de gesparigSte en de voordeeligste. Wtf geven haar eenen volksnaam Be Zaat- ster, om haar duidelijk van alle andere merken af te scheiden en uit te doen kennen. Namakers zullen onmeedoogend vervolgd worden, want namakers zijn altijd bedriegers. Bat wil niet zeggen dat wij alleen zijn om goede waar te leveren, maar wel, dat wij willen an ét verbruikers toelaten onze waar uit alle andere te erkennen wij willen beletten dat men ze bedfiege met nagemaakte inpakking. Wij wachten ons wel van de menschen te paaien met val- schën bluf, en wij geven integen deel tastbare bewijzen van goede kwaliteit, die gesteund zijn op wetenschappelijke navorschingen. Het zijn de scheikundige ontledingen en bestatigin- gen onder het vergrootglas, die, benevens den goeden smaak, vaststellen dat de CHICOREI TALPE door geene andere overtroffen wordt. Zij is: Zuiver, smakelijk en gesparig. Daarom geven wij aan alle koopers het recht van'onze chicorei te laten onderzoeken door scheikundigen, en wij betalen alle kosten op enkele aanbieding der rekening van den scheikundige, volgens het tarief der Staatslabo ratoria, en mits afschrift van den bekomenen uitslag. Opgelet! Alle geneesheeren zijn het eens om te erkennen dat koffie ophitst en ontstelt. Ciücorei Talpe, integendeel, verbe tert de koffie, zij sust cn ontspant de zenuwen, bedaart de maagpij nen, voorkomt de ziekten en bewaart de gezondheid.

De Werkman | 1914 | | pagina 4