Half Oogst. De Duitschers naar Brussel Nieuws over de Vrienden Aan het Volk van Aalst Aan de Burgers Later Nieuws Berichten uit Brussel De Berichten rond 3 ure waren beter; de Franschen en de Bel gen zouden de Duitschers tegen gehouden hebben. Donderdag 9 ure De Jagers-Verkenners zijn hier ook aangekomen, anderen zijn op weg. Een duitsch Vliegmachien is over Aalst gevlogen geweer schoten konden het niet getaken Men zegt dat het door Kanon schoten neergeveld ie te Dender- monde Duilsche gruwelen De Doodrijders Wij beleven dus de wreede lijden van Oorlog. Ovei rompeling van Limburg door de Duilsche Legers. Boven Leuven alles in vlam en vuur; zou de overmacht der Duilsche Legers overrompeld hebben? De Bevolking is in allerhaasf gevlucht arme Vluch telingen met gansche Treinen zijn ze weggevoerd en hebben schuilplaats gevonden te Brussel, Gent, Antwer pen, t'Aalsl zijn er ook toegekomen; uw hert zou breken als ge die menschen hoort. Ze zagen langs alle kanten vlam en vuur, hoorden de kogels hoven hun hoofden vlie gen en zijn gevlucht met Vrouw en Kinderen. Gezegend de Huizen in welke die menschen een vrien delijke schuilplaats vinden. Gisteren rond 4 ure ontstond een groote paniek te Brus sel, namelijk dat de Duitschers door Leuven en op Brus sel kwamen. Dezen nacht ten l]2 zijn de Chasseurs-Cyclisten weggezonden, rond 3 ure zijn zij in Aalst gekomen, 130 in getal ze zijn gelogeerd in de Middelbare Meisjesschool Het Comiteit tot onderstand, door den Gemeen teraad, bij hoogdringendheid aangesteld, heeft onmiddelijk zijne werking begonnen. Het is gelukkig aan de Aalstersche bevolking bekend te maken dat, hoelang de Oorlog moge duren, ze zal van honger gevrijwaard blijven. Doeltreffende maatregelen zijn genomen en de levensmiddelen, op regelmatige wijze inge richt, zal in 't kort beginnen. Het Comiteitdoet een dringenden oproep tot de werkende bevolking Niemand weet hoelang dien droevigen toestand duren zal Ons volk moet en zal spaarzaam leven, geen enkel nutteloos ver teer mag gedaan worden. Aan de burgers en begoede bevolking doet het Comiteit ook eenen warmen oproep zij zullen, uit al hunne macht, hunne medebroeders onder steunen geldelijke giften en giften in natuur, als graan, brood, aardappelen, enz.., zullen met dankbaarheid ontvangen worden. De gansche bevolking wordt verzocht geene bedelaars verder te ondersteunen. Al wie in nood verkeert moet zich tot het Comiteit wenden. Het Comiteit alleen moet de verdeelingen doen daar alleen zal alles volgens noodwendigheid uitge deeld worden Het Comiteit veel vertrouwen stellende in de Vaderlandsliefde en de wederzijdsche broeder lijkheid van ons volk, belooft plechtiglijk zij nen plicht te vervullen, ten allen tijde met spaarzaamheid maar in volle rechtveerdigheid de levensmiddelen te verdeelen en eenen stren gen kontrool te houden op alle verhandeling. Het volk van Aalst moet ook zijnen plicht doen met kalm en bedaard betere tijden af te wachten, gelijk het hunne voorouders deden. Het zal zich herinnereren dat alleen de gewapen de macht het recht heeft Oorlog te voeren en dat onze plicht bestaat in de smarten te verzachten en de getroffen menschen.wie zij ook zijn mogen, te helpen en bij te staan Het Collegie van Burgemeester en Schepenen De Secretaris, O. Reyntens. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. Het Midden Comiteit De Voorzitter, De Ondervoorzitter, De Naeyer Th. De Blieck Jos., De Leden De Windt Albeit, Van den Bergh Jaak, Geeroms Leo, Vernaeve Alfons, De Neve Jan, Flips Hendrik. De Schatbewaarders De Schrijvers. Moyersoen R., Schepene J. Courteaux. Van Trappen Gaston. De Stobbeleir A. ^Geldelijke hulp wordt ontvangen bij de Heeren SchathewaarJers Moyersoen en Van Trappen. Giften in natuur moeten gebracht worden, 's voormiddags in het magazijn der Firma De Wolf-Cosyns, Gentschestraat. Voor de uitdeeling is de stad verdeeld in 24 on derafdelingen. Het bestuur en de zetel der onderafdeelingen zullen, deze week, bij plakbrief bekend gemaakt v orden. I Het officieel onderzoekskomiteit over het onder houden der oorlogcwetten en gebruiken, haalt de volgende feiten aan, gedleegd door de duit- sche troepen, die in België oorlog voeren en die van nu af vastgesteld zijn door de verklaringen van talrijke ooggetuigen 1° Woensdag 12 augustus, na het gevecht van Haelen, hebben duifsche soldaten (voetvolk) den kommandant Van Damme, die erg gewond ten gronde lag, afgemaakt met revolverschoten in den mond te lossen. 2° Maar.dag 9 augustus hebben de duitschers te Orsmael den kommandant Knapen erg ge wond opgenomen, tegen een boom recht gezet en op hem geschoten om hem af te maken. D. ar- na doorkerfden zij het lijk met den sabel. 3" Talrijke gekwetste soldaten, ontwapend en niet in staat zich te verdedigen, werden door duitsche soldaten mishandeld of afgemaakt. El- ken dag komen er nieuwe, dergelijke feiten aan 't licht. 4" Op verschillende punten, onder andeie te Hollogne-aan-Jeker, te Barchon, te Pantoise, te Haelen, teZelck hebben de duitsche troepen op geneesheeren, ambulanciers, ambulancies en am- bulancierijtuigen geschoten. 5° Te Boncelles trok een troep Juitsche solda ten ten strijde achter een b'clgische vlag. 6° Den donderdag 6 augustus gingen de duit sche soldaten voort met schieten op belgische soldaten, die omsingeld werden in een loopgracht, voor een fort van Luik en de witte vlag ge- heschen hadden. 7" Donderdag 6 augustus had te Vottem, nabij het fort van Doncin, een groep duitsche ruiters de witte vlag geheschen. De belgische soldaten naderden om ze krijgsgevangen te maken. Toen zij in 't bereik waren, openden zij het vuur op hen. Te Grand-Leez werd een telegramdrager, die den tekt zijner telegrams niet wilde meedeelen neergeschoten. Dijnsdag, rond 11 en half voornoen, is het lOjarig zoontje van Volksvertegenwoordiger Bri- faut doodgereden door eenOttomobiel te Brussel, Steenweg van Elsene. De Ottomobiel deed 30 ki lometers per uur, in plaats van 15 gelijk de Wet voorschrijft. De Minister van Binnelandsche zaken beveelt aan de Burgers, zoo de vijand zich in hunne streek aanbiedt Van niet te strijden Geene bedreigingen noch beleedi- gingen te doen Zich binnen te houden en de vensters te sluiten opdat men niet kunne zeggen dat er uitdaging geweest is Zoo de soldaten om zich te verdedi gen, een huis of een afgezonderd ge hucht bezetten, het verlaten opdat men niet kunne zeggen dat de Burgers ge schoten hebben De akte van weerstand dooreenen en kelen burger zou eene echte gruweldaad zijn die de wet straft met aanhouding en veroordeelt, want hij zou als voor wendsel dienen, tot eene bloedige tuch tiging, tot de plundering en de moord der onschuldige bevolking, der vrouwen en der kinderen. De burgemeester noodigt de inwo ners uit aan de gemeente alle vuurwa pens zonder onderscheid en de munities die zij in bezit zouden hebben, af te ge ven. De aldus geleverde wapens zullen het voorwerp zijn van een inventaris opge maakt door het Gemeentebestuur en zul len teruggeven worden aan de belang hebbenden na den oorlog. De"Oorlog kost aan Europa 100 mil- lioen per dag. Te N i n o v e is de Burgerwacht gekleed in langen blauwen kiel en policie'muts. Er wordt reeds soep gemaakt voor de noodlijdende Bevol king. Goede vleeschsoep met erwten, boonen o' rijst en brokskes vleesch in, daarbij seldera of parei, is den halven kost; Uit Namen wordt gemeld dat de onschuld der twee verdachte Pastoors volkomen herkend is. Ze ston den beschreven in Le Peuple als gefusil leerd zijnde. Op Half-Oogst was de Processie in Aalst een algemeene Beèweg een zee vanVolk nam er deel aan. De Katholieke Leden van den Gemeenteraad, de drij Kristene Demokraten. In nood en lijden, de Mensch aanroept en bidt, uit kracht en opdwinging der Natuur Een Genees heer mij eens/egde Bijna geen Kinder bedde, of de Moeder bidt Och God 1 Hef doet mij hartpijn te lezen of t'hoo- ren zeggenAls God almachtig en algoed is, hij zou die Oorlogen moeten beletten. De Aarde met al hare Schatten en al hare Schoonheden is ten die ste gesteld der Menschen, die begaafd zijn met Wil, Verstand en Oordeel Van in de Tien Geboden Gods staat geschreven Gij zult niet doodslaan De Zoon Gods sprak niets dan Vrede en Liefde boven Bethlehem zongen de Engelen Pax, Vrede! Nazareth was reine Vrede in 't Evangelie Bemint el kander, doe niemand kwaad Pe Zalig maker, bespuwd, geslagen, gegeesseld, terdood gebracht, wilde niet verdedigd worden. Bij d'eerste Kristenen het was de zoetste Vrede !n de Mis 't is Vrede metUlieden! Een Kerk in welke Bloed vergoten wordt, moet herwijd woidën. Ons Heer komt in 't Bestuur der We reld bijzonder tusschen door zijn Lee ring, Mirakelen om de ïoddelijkheid van die Leering te bevestigen, zijn zeldzaam Bid dan hoe meer hoe beter, naderen tot de Sacramenten, opdat de Oorlog moge ras eindigen, en nimmermeei het Menschelijk Geslacht in Tranen en in Bloed dompelen. De stem van 't Volk is de stem van God In alle Landen, 't Volk vermaledijdt den Oorlog. De Oude DAENS 10 ure. De Duitsche overmacht was te groot. Het zou een nultelooze slachiing ge weest zijn van Belgen. Men is dus in orde achteru t geweken. Er wordt verze kerd dat de bezetting van Brussel in de mogelijkheid voorzien was van het Frans'h Engelsch-Belgisch strijdplan. Rust en kalmte, overal, in 't algemeen belang. Zondag en maandag heb ik Frans gezien, Bert gezien en gesproken, of 3 a 4 plaatsen vele Vrienden gezien uit Aalst en omliggende ook uit ander Kantons van ons Arrondissement. Allen blijven in kalmen moed. We zijn aangerand en moeten ons verdedigen, 't is de Vaderlandsche plicht die spreekt. Franz schrijft o. a. Gisteren vi ijdag een lastige dag gehad. Vertrokken om 3 ure 's morgends uit A.... Ik was voorwacht met 4 ander soldaten wij loopeu verloren dooien rond in een bosch, vin en eindelijk onze compagnie terug om 2 uren nanoen. Te L..., o. a. wij hadden een bosch moeten onderzoeken, over grachten springen enz. We waren nat tot aan de knië'n. We komen in het dorp, menschen omringen ons; men brengt ons boterhammen met hesp, bier, elk twee eiers, 'n madame Komt afgeloopen met een flesch wijn Wij eten en drinken goed Een oud moederken komt afgeloopen en geeft ons geld. Willen of niet, we moeten het aannemen. Zooveel hartelijke vriendschap zag ik nooit. Welke brave bevolking De menschen aanzien ons als kleine helden en wij hebben nog niet eens den vijand ontmoet... God gave dat alle soldaten zoo zoo goed onthaald worden Nieuws Geen. Wc komen lastige da gen tegeD, doch gaan met kloeken moed vooruit

De Werkman | 1914 | | pagina 3