2L.I Paus Aalst. Dringende Zitting van den Gemeenteraad 1US Echte Berichten over den Oorlog Antwerpen. Vrijdag 28 Oogst 1914. IV0 2190. Jaargang i- \,V Bommen ^eworpenin Antwerpen Gene ware slachling op rle Stadswaag. Godsdienstig Nieuws. 1)ÏÏNI>ËKI)AG. 't Regent. Dezen nacht moesten hier 5 bataljons van het derde aankomen. Ik reis naar Antwerpen. Tot dezen avond. Elk vare wel. De groote Veldslag schijnt te zullen plaats hebben in Fransch-V laanderen of rond Namen. De Duitschen zullen met geweld willen oprukken naar Parijs. ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland2,50 fr. 's jaars. Buitenland4,50 Men kan zich abonnecren op alle postbureelen. Hoofdopsteller.Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER, mill li—II Tl T am» Maandag rond 4 ure kwam een Champetter dag vaarden: Zitting van den Gemeenteraad, heden ten 6 ure 6 ure. Weinig Volk in de Raadszaalhet was niet geweten en hing niet uitgeplakt. 6 ure 10. De zitting wordt geopend. Zijn afwezig De Raadsheeren Bethune, Bo- steels, De Blieck en De Windt. De Burgemeester M. Gheeraerdts zegt dat de Raad dringend bijeengeroepen is in deze droeve omstandigheden Ten eersten, om te handelen over de Policie; om de talrijke agenten die binnengeroepen zijn, te vervangen en den dienst te versterken, zijn 30 mannen noodig men zal ze eenvoudig klee- den en ze zullen een centuur dragen. Raadsheer Daens Bij de agenten in 't Leger zijn talrijke Huis vaders. Behouden zij hun volle solde Heer Burgemeester Ja. Raadsheer Somer. Mijnheeren, de Pompiers die altijd ten dienste der stad waren, gansch kosteloos, worden nu miskend, iets dat zeer affrontelijk is, en ook niet rechtveerdig. Velen zijn zonder werk. Waarom nu hunnen dienst weigeren De Heer Burgemeester ziet daar geen miskenning ïraltijd was men zeer tevreden over de Pompiers. De Pompiers zijn geen agenten. Raadsheer De Naeyer zou de nieuwe agenten een engagement nemen en den voorkeur geven aan de Pompiers, als ze wil-y ïenfeek£ü£n. Raadsheer Daens steunt de vraag van M. Somers die altijd ieverig kosteloos gediend hebben, mogen nu,als er betaald wordt, de eerste zijn. De heer Burgemeester Die zaak zal ik ten beste regelen. Raadsheer Daens Toch blijft de wensch van den Raad dat de mannen der Brandweer den voorkeur hebben. Raadsheer Eemah stelt voor de Stad te verdeden in wijken, ge lijk te Gent,eiken nacht patroeljen.om de orde te handhaven en de Auffèl\eer iirgeineesfer vindt dit onnoodig, de Policie kan dit doen. Af. Eernan trekt zijn voorstel in. Schepene Moeyersoen vindt het beter 'ne man van vertrouwen aan aide Poorten der Stad te stellen,dag en nacht, om't Volk dade lijk gerust te stellen, als er valsche geruchten zijn en de Troepen te vergezellen. M. Daens. Allerbest; hierin heeft Schepene Moeyersoen een wijs en moedig voorbeeld gegeven; als d'l lulanen hier inkwamen ging hij nevens die troepen (Toejuichingen). Schepene Moeyersoen Wij mogen den heer Burgemeester niet vergeten die altijd op zijnen post is om de Stad in rust en van alle onheilen te bevrijden. Af. Daens. Zekerlijk Heeren, het kost ons geen moeite hem eer en dank te zeggen voor zijn moedig, voorzichtig en wijs be-( leid. (Toej.) De heer Burgemeester zegt over de voorwacht der Hulanen ze\ kwamen hier onverwacht toe en trokken recht naar 't Stadhuis, werden binnengeleid en volgden den Burgemeester en een of twee der Schepenen, den geladen revolver naar hen gerichtop den koer deed het Duitsch Opperhoofd bemerken de schoonheid der gebouwen; ware't niet spijtig, vroeg de Burgemeester, dat zulk schoon Gebouw door u moest vernield worden Altijd drei gende met den revolver, ijn ze boven gegaan, hebben al het geld uit de Stadskas genomen, 600 fr. en oneffen, dan werden ze be daard, hebben alles onderzocht, kwitancie gegeven en beloofd niemand te zullen hinderen, als zij en de Troepen die gingen vol gen, gerust gelaten werden; na de verzekering namens de Bevol king door den Burgemeester, zijn de Hulanen vertrokken en alles is hier rustig afgeloopen. Schepeee De Wolf vraagt of het waar is dat een Agent van Po licie gevlucht is In geval ja, zou. hij aanstonds zijn revokatie vragen. De heer Burgemeester. M. Van Nuffel is permissie komen vragen om zijn Vrouw te vergezellen die wilde vluchten. Dit is geweigerd geen agent mag de Stad verlaten. M. Daens. Dezen namiddag heb ik M. Van Nuffel in de Stad gezien. "tl Schepene De Wolf Hut is wel spijtig dat de' Raadsheeren diein dezemoeilijke tijden op hunnen post niet gebleven en gevlucht zijn, niet kunnen gertvo- keerd worden. Het is de plicht der Raadsheeren zich in deze oogenblikken rond het Schepen Collegie te scharen, opdat de Bevolking zou in orde en rust blij ven door hun voorbeeld. De Raadsheeren die gaan loopen zijn, zijn niet we.rdig nog langer deel te ma ken van den Gemeenteraad. (Levendige toejuiching bij Magistraat, Raadsheeren en Publiek, zelfs bij de aanwezige Liberalen.) De heer Burgemeester. Ingezien de heer De Blieck, onder voorzitter en M. De Windt, Bestuurlid der Voedings-Kommissie, hunnen post verlaten hebben, is het noodig onmiddelijk in hunne vervarging te voorzien. Wij stellen voor M. Van der Schueren, als Ondervoorzitter en M. Camu als Bestuurlid. De heer Van der Schueren die bij 't Publiek zit, staat rechten zegtMijnheeren, mij is het onmogelijk dit Ambt te aanvaarden Het is aan de Liberale Partij haren keus te doen. De heer Burgemeester. Die werking mag niet stille staan. Wij verzoeken M. Van der Schueren te willen aanvaarden. De heer Van der Schueren. Ja, doch enkel voor 2 dagen. Raadsh. Blanckaert vraagt ol hij als Raadsheer in zijn Volks wijk mag optreden, in geval van paniek? De heer Burgemeester. Zekerlijk. M. Eeman doet opmerken dat er veel klachten komen over dej uitdeeling. Er zijn er die te veel ontvangen. M. De Naeyer. Mijnheeren, wanorde in 't begin was onver mijdelijk alles wat mogelijk is, wordt gedaan voot een rechtmati ge uitdeeling. 41 M. Blanckaert. Heeren, zijn er die te veel krijgen, er zijn er die niets krijgen. Met de tweede uitdeeling zal het heter gaan. Schepene Moeyersoen maakt bekend dat de Stad Bons heelt doen drukken van 1 fr. en 2 fr., bijz. voor 't Soldaten-geld, ze zullen terug betaald worden in bankbriefjes van 5 of 20 fr., alle Dijnsdagen en Vrijdagen van 9 tot 11 en van 2 1 2 tot 4 ure; den Zaterdag van 9 tot 11 ure. Het is een noodige voorzorg elk mag gerust die bons ontvangen, 't Schepen-Cojlegie vraagt ook de toelating den uitvoer van levensmiddelen uit de Stad te verbie den er komt schaarschheid. Raadsh. Daens vraagt dit verbod te beperken op bloem en rijst Verscheidene Raadsheeren o. a. M. De Naeyer en M. beman alsook de heer Burgemeester spreken in dien zin maar op 't aan dringen der Schepenen Moeyersoen en De Wolf wordt de toela ting gegeven, mits voorzichtigheid in de uitvoering. Nadat de heer Burgemeester nogmaals een beroep gedaan had tot den goeden wil van elk voor orde en rust in de Stad, wordt de Zitting gesloten rond 7 uren. Die goede en vrome Paus., zoon van Werkende menschen zijn Ouders hadden te Riéza een Boerderij met herberg 11 jaren heeft hun Josef als Paus gere geerd, diepe Diplomatie kende Hij niet, zijn bezorgd heid was een eenvoudig, ootmoedig, geleerd Priester lijk Geslacht te hebben, zonder .tijdelijk bedoelingen enkel bekommerd ïpet het heil der Zielen. Zulke Priesters, zegde Hij, moeten de Volkeren win nen voor den Godsdienst rajaar, ziek en zuclitig, de goede Man zag veel at, door den wreeden duisteren onafzienbari-n Oorlog tusschun de Kristenen van Europa menige Smeek brief richtte hij tot den Keizer van Oostenrijk, maar die Katholieke Monark verwierp de bede van den ouden Paus. In doodstrijd liggende, hoorde men Pius X bidden GEEN OORLOG MAAR VREDE En terwijl hij nog in lijken lag, vervolgde hem een wreede laster, hij zou aan den Keizer van Diiitschiand 2 millioen fr. gezonden hebben!!! Wie vindt toch zulke grouwelijke Leugens uit Nooit werd meerdere valschheid geschreven) De Paus laat bijna niets ach ter aan zijn Familie hij wilde ook niet dat zijn Broe ders en Zusters rijkelijk leefden. Eenvoudig, zegde Hij, gelijk ons Ouders geleefd hebben Pius X laat een zalig-reine geheugenis. Dat ons Ge beden hemeeren en volgen. Maandag wordt het Conkiaaf geopend; in 't groot ste geheim en met meer vrijheid dan ooit geschiedt de keus van een Opvolger; na de dood van Leo Xlli kwam de Keizer van Oostenrijk zijnen neus in 't Con kiaaf steken doch de Kardinalen verklaarden dat zulks nimmer mag gebeuren. Eens in 't Conclaaf mag niemand buiten of de nieuwe Paus moet gekozen zijn. Volksv. Daens. Er wordt veel nieuws aangemeld en 's anderdaags ingetrokken. Als echt nieuws mag aarzien worden Dat de Duitschers de Stad Mechelen bedreigen reeds is daar slag geleverd. Te Londerzeel en Wolver- them zijn ook veel Duitschers. Op t Kasteel van Volksvertegenwoordiger 't Kint lagen veel Duitschers verborgen (heel waarschijnlijk was de Familie t Kint afwezig) een afdeeling Belgen viel in hinderlaag, ve len sneuvelden, doch een sterkere Belgische Leger macht kwam de Duitschers verjagen en 't Kasteel verwoesten. Ik ben daar dikwijls voorbij gegaan als ik mijn kamp hield te Wolverthem. Te Mechelen zijn de Duitschers achteruit gedreven tot Vilvoorde. - De Duitschers willen in Frankrijk dringen bezijden Namen en ook langs Kortrijken Meenen. Reeds zou den er 20,000 oprukken naar Robaais. Zouden zij den ken Parijs te overmeesteren Zou daar de groote Veldslag plaats grijpen Langs Ronse en Leuze staan Duitschers en Fransche strijdveerdig, alsook te Fleurus en Charleroi. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen. Daar is nu de zetel van 't Gouvernement. De Koning is daar met zijn Familie de Ministers zijn daar, de Staats-Ministers de Moniteur wordt er gedrukt. Wij, Volksvertegenwoordigers, ontvingen over 14 dagen een Bericht, waarbij men ons liet weten dat elke Gekozene in zijn arrondissement zou blijven daar veel goed kunnen de doen. Nu staat in de Moniteur van Dijnsdag het vol gende bericht De heeren Leden van de Kamer der Volksvertegen woordigers die thans te Antwerpen verblijven, worden aanzocht hun adres op te geven aan den heer De Bue, questor, Vlaamsche Opera, Kunstlei, Antwerpen. Dijnsdag 1 ure' s nachts, terwijl elk in rust lag, hoorde men een geronk als van het draaien eener schroef in de lucht het was een Zeppelin-luchtschip het alarm werd gegeven, men loste kanonschoten, de Zeppelin ging hoog en zeer snel dan begon het werk der vernieling. Negen springbommen w;erden geworpen In den Hof-Belpaire in de Lozanastraatin de Ver- dussenstraat in de Justiciestraatin de Schermerstraat in de Botaniekenstraat in de 12-Maandenstraat. Men spreekt van 7 dooden en vele gekwetsten. Het is op de Stadswaag dat de 8e bom de grootste ver nieling aanrichte en ook het meest slachtoffers heeft ge maakt. Hij viel midden van het plein en richte zijne verwoes tingen aan naar den noordelijken kant, waar juist twee policieagenten van dienst waren en ook veel bewoners buiten of aan hun venster stonden. Zijn door stukken bom op den slag gedood Jules VAN COTTHEM, policie agent, Paardenmarkt, 112, oud 35 jaar, een voorbeeldig man, gehuwd en vader van 7 kinderen Jan JENSEN, dokwerker, Stadswaag, 20, oud 46 jaar Joanna DE BRUYN, herbergierster, Stadswaag, 4, oud 34 jaar, die aan haar venster stond en die door een stuk bom letterlijk onthoofd werd Arthur VAN HECKE, dokwerker, Stadswaag, 4, oud 32 jaar Hubertine RAMAEKERS, vrouw Geeraerts, Stadswaag 13, oud 28 jaren, moeder van 2 kinderen. Deze lijken werden naar het doodenhuis vervoerd. Dood el ijk gewond was Jozef VAN VOREN, policie-agent, Paardenmarkt, 69, oud 32 jaar, die met Van Cotthem op wacht stond en wiens been reeds moest afgezet worden. Erg gewond werd Petrus GAETHOFS, policie-agent, wonende Hovenier straat, 36, oud 40 jaar, werd den rechtervoet gansch af geslagen en naar het gesticht Van den Nest vervoerd. Gewond werden nog Marie De Vos, 30 jaar Leo Coeymans, 40 jaar Jaak Peynenborghs, 52 jaar George De Pooter Sofie Wilsenen Augusta Windey Eulalie Luyckx, 52 jaarJulia Roelants. De gewonden zijn gebracht naar de verschillende gast huizen. Aan doenlijke Plechtigheden in Aalst. Die Boet-Proces- sie... Woensdag die Lijkdienst voorde gesneuvelde Sol daten de Kerk vol volk, gelijk vroegertijd op de Groote Missiën dal men stoelen moest halen in de Gebuurte geen offer, geen stoelgeld een weemoedige ingetogen heid, vurige gebeden, o droerde herten, tranen die gestort zijn in de Kerk, van innig medelijden voor de Slachtof fers onder de wapens en de slachtoffers, Vaders en Moe ders, Zusters en Broeders, Grootvaders en Grootmoeders, Kinderen in schrik en angst. Het gebed moet ootmoedig zijn en broederlijk... Niet denken gelijk den Farisé in den Tempel van Jerusalem Ik ben beter dan d'anderen De Oorlog is een straf op ons getrokken door 't slecht Volk.. Ten eersten, er zijn slechtigheden in de wereld, maar niemand is slecht elk kan zich beteren... Ten tweeden, de Ooorlog is een straf door de Volkeren op zich getrok ken, omdat zij willen bestuurt blijven door oorlogzuchtige mannen die het zweet van hunnen arbeid en het bloed hunner kinderen verbrassen... Elke zonde of ondeugd brengt leed en straf meê, van op deze wereld. Dit toont ons Gods Almacht... De Oorlog heeft zijnen oorsprong in de Zeven Hoofdzonden... Dat elk op zijne borst kloppe, niet voor d'anderen maar voor zijn eigen... Dat is 't piket. Verder liefdadig zijn, goedhertig, mild die veel heeft, dat hij veel geve. De ware Broederliefde geeft onbeschrijf bare vreugde aan 't hert, eer en deugd aan 't menschelijk geslacht, macht aan de Besturen. Volksvertegenwoordiger DAENS.

De Werkman | 1914 | | pagina 1