De Gazetten Herneming van het bombardement van Mechelen 42e Jaargang. Vrijdag 4 September 1914. N°j2f9l. Aalsl - Oostende - DlaiiLenbergh - Gent - Antwerpen - Vlaamsch Hoofd Land van Waas Aalst De Duilschers in Aalst. Godsdienstig Nieuws ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland2,50 fr. 's jaars. Buitenland4,50 Men kan zich abonneeren op alle postbureelen. O f. Hoofdopsteller=Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers=Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. Inschrijvingc jaars genomen. op al'e tijdstippen des In onze 20® Eeuw, de Ze den zijn verzacht, de Ha nen gevechten zijn verbo den, overal staat uitgeplakt Behandel de dieren met zachtheid. als twee honden vechten, ze worden gescheiden door de Wet; En nu, onder het toezicht der Wetgevingen, millioenen menschen die elkander aan vallen. verscheuren, vermoorden; stroomen menschen- bloed die gestort worden; een onafzienbaar en onbe schrijfelijk lijden en smarten. Niet enkel op de Slachvelden De Oorlog der Bal kans heeft 300,000 menschenlevens gekost. In Bulga- rië, Griekenland, Serbië, Montenegro, Turkije, men zTef-ö-veral verminkten en gekwetsten. En nu?-Wie kan het lijden beschrijven op de Slach velden, in angst, smart rn doodstrijd Daar vallen, gekwetst door stukken der springbom, door langwer pige kogels, door bajonnetsteken, brandende van den dorst, ineenkrempende van de pijn, zieltogende, zonder hulp, denkende aan Vader en Moeder, aan Vrouw en Kind ren rv..JLr./-.K CL/tv!Kij 1 r> ~ifp. LTotctaH gekwetst op 't slachveld Ach, smeekte hij tot een ge kwetst Belgske Ach, help mij toch,ik zou zoo geerne blijven leven voor mijn Vrouw en mijn 5 kleine kin- derkes En buiten de slachvelden? Welk lijden door angst en schrik, door ellende en gebrek!.. Gekwetsten cn Noodlijdenden worden geholpen, eer en dank Dui zendmaal Maar de kleine Burgerij, de kleine Am bachtsman, met een huishouden van kleine kinderen of zelfs groote kinderen, doch werkeloos, zelfs buiten Oorlog, het leven dier menschen is zoo lastig in 't ar me Vlaanderen. Zorg, kommer, ontbering, 40 jaar zijnde ze zien er 50 a 60 uit. En nuzonder werk, zon der geld, niet geborgd krijgen Óp zulke toestanden moet ernstig gedacht wojden Oorlog Oorlog Zijt gij een straf. Dat kan ik in mijn hart niet krijgen. De Godsdienst doet ons bidden in onzen akt van Hoop Mijn Heer c-n mijn God die ONEINDIG GOED zijt. En die oneindige goedheid zou zoo grouweüjk doen lijden Hoe komt het dan dat Amerika, waar zooveel Ongeloof is, niet gestraft wordt door den Oorlog!... De Oorlog is een straf ja, door het menschelijk Ge- slachtop haar getrokken, omdat de Krijg- en Oorlogs mannen de Wet geven. Redelijke en verstandige 'Wereldbewoners, ge zijt in broederlijke Liefde vereenigd voor de Slachtoffers van den Oorlog. Eens dees bloed tijdvak voorbij, weest ook broederlijk vereenigd, in alle Landen, om de oneenigheden en geschillen te slissen, niet door een Zee van Bloed en Tranen, maar door een wijs en onpartijdig Scheidsgerecht. Volksvertegenwoordiger DAENS. De Waarheid van Gent, verschijnt niet meer, maar De Waarheid van Kortrijk, blijft het aangenaam, weldenkende en goed-oordeelend weekblad van Patriote, XX° Siècle, Courrier, en hooren wij niets verschijnt Lc Soir nog Recht en Volkseeuw zijn opgeschorst L'indépendance, in half blad, Zondag aange slagen, zal waarschijnlijk niet meer verschijnen het half blad werd verkocht aan 10 c. Bien Public, half blad, wordt in Aalst afgeroepen aan 10 c. 't Laatste Nieuws wordt gedrukt te Gent, Vlaanderenstraat, en verkocht aan d'oude prijzen; de Liberale Volksgazet, van Aalst, ligt stil. De groote Papierfabrieken leve ren niet meer dan op gereed geld. Uit Luik, Namen, Charleroi, Leuven, Mechelen. komen geen gazetten, zelfs geen brieven. Nieuws van den Dag en Vlaming liggen in de patatten. Maandag moest de oude Daens op reis. Na deel ge|l nomen te hebben aan den Biddag, als echte Kristerr Demokraat, ten 8 ure 15 langs Gent naar Oostende p?r groote vitess, overal wachten; 1 ure 2o in Oosten de; veel Buitenvolk op den Trein, op Statieplein een Compagnie Engelschen, flinke kerels, licht gekleed, bruin getten, lichten tuniek, het deksel van den ran sel is een bedmatras; in hun tuniek is genaaid pluk sel en lijnwaad... De Koningin der Badsteden ligt on der een doodlaken. Al de groote Hotels en Magazijnen gesloten. In de Zee die toch zoo vriendelijk lacht, liggen 3 groote Engelsche Zeeschepen zondag waren er t; de ontlading van kanons en soldaten geschiedt 's nachts. Van Oostende getramd naar Blanken- berghe, daar ook desolatio, in 2 Huizen geweest, met'ne wip de Zee gezien, glimmend en glinsterend, maar rond de schoone Zee, 't is wee; 5 ure 2o in de Statie, 't is een reis gelijk in den tijd der postkoetsen, trekmutsen, hollepotten en keersensnutters; 5 ure 2o in de Statie, overal lang blijden staan, spijtig dat er geen kantien is, aan de Treins gelijk in de Kamer. 8 ure20 te Gent.. Stilstand van wapens, de leste Trein partenzia is... Gelukkig dat ik nog een nicht Helena in de wereld heb. DiJNSDAG 8 ure in Statie-Gentschoon, uitver koren weêr, een wonderbare zomer Spijtig den Oor log die alles bederft, alles schendt.Op den Trein naar Antwerpen.. Hij heeft van Trentelgem in.. Door groo- ten overlast van Volk en schrik, gelijk iemand die op ijs gaat... De Trein brobbel vol. Zullen wij tot Den dermonde geraken Ze zeggen dat al de houten Hui zen afgebroken "zijn als ook de Statie. Alle 5 voet de Trein staan blijft. Zal 't niet zijn ALLEN UITSTAPPEN Hoe rijk en hoe schoon onzen Vlaamschen Buiten D'Aardappels staan goed cn gezond overal worden zij uitgedaan weerdt u, brave Landslieden, zonder den overvloed van Aardappels, er zou veel Tarwe te kort zijn. Gent op Dendermonde, er komt gedurig Volk bij voor Antwerpen Te Dendermonde, Baasro de, St-Amands, Puurs, Sauvtgarde, Boom bij mij zitten reporters van Volk en Bien Public... Rond Boom veel Soldaten, veel Volk aan de versterkingen. Te Boom, allen uit den Trein De tijding dat Aalst over rompeld is door Duitsche Soldaten Ze spreken van 10 duizend...'vv'elk middel om in Aalst te gera ken Geen middel 1 Daar staat een Trein voor Ant werpen, hij is meer dan broebbel vol, zelfs de four gons een der Statiemans helpt ons in réservé aan een plaatsken. Lang blijven staan... Eindelijk voort- Kruipen, Reeth, Contich, Edegern, Oude-God, Ber- chem, Antwerpen-Zuid per tram de Stad in Treur- moedig is het uitzicht, maar kalm. Geraakt waar ik moest zijn, haastig wat gespijsterd, want een oud huis veel onderhoud noodig heeft; naar de groote statie geloopen om 1 en half... Naar Aalst? Onmoge lijk. De berriën voor de Gekwetsten staan gereed, doch sedert 3 dagen werkeloos-.... Getramd naar 't Zuid... Naar Aalst Onmogelijk Misschien langs 't Land van Waas. Tram 4 biengt er u... Ik diende tot Leidsman aan Menschen uit Aalst, Sottegem en Sint- Antelinckx, die t'Aalst hunne velo staan hadden... Weldra op den Overzetboot gedreven door de menig te. Die boot was opgevuld tot zinkens toe, hij moet zoo dikke 20 minuten op 't water blijven. Dan in den Trein gevluchteen dikke half juur blijven wachten, dan langs Zwyndrecht, Beven n, Haesdonck, Nieuw- kerken, naar St Nikoiaas. Daar gehoord De Duitschers zijn uit Aalst, de Spoorweg is vrij Daens kan er op, maar zijn kom- pagnie niet. in 't gebroebbel der Statie moeilijk vooruitgaan, moeten op den Trein getrokken worden, langs Belcele, Sinay, Hcrtens naar LOKEREN, overal blijven staan van Lokeren naar Seveneecken, Beir- velde, Loochristi, Delselbergen, Oostakker, Dampoort St Pieters-Aalstdaar afgestort, per tram naar Gent- Statie, daar ten 6 ure 55, 6 ure 59 was den lesten trein naar Aalst... Op den Trein geraakt en rond 8 ure 50 in Aalst... 't Was bijna gelijk ons Reis te voet naar Brussel ten 4 ure 's morgends weg ten 6 ure 's avonds in Brusselnu Wat is dat eigentlijk geweest Maandag rond 9 ure 's avonds, rond de 20 Duitsche j Soldaten-Cyclisten in Aalst komen binnengezwermd 't was als een bliksem recht naar de Statie den Te- legraf afgesneden de Kas ingepalmd naar Stadhuis, Gendarmerie dc Markt en Straten afgespannen overal schildwachten gezet overal geschonken en gedronken geslapen hier en daar, zelfs op den grond Dijnsdag morgend in Postbureelen en Brie venbussen ai de Soldaten brieven aangeslagen na 3 dagen terug zegden ze voorts de Stad onder sur veillance gezet, en rond den noen vertrokken. 4 Duit schers waren achtergebleven voor herstel aan hun velo; op d'Houtmarkt blijven haperen; rusie gekre sen de Belgische wacht gekomen geschoten in de boomen, dan gevlucht in den Osbroek... Op Houtmarkt en Osbroek waren al de uithangbor den der herbergen afgepakt. Uit Antwerpen heb ik veel Soldaten-Brieven meê- gebracht en reeds besteld... Een lastige reis, 6 è7 ure op den Trein, zonder nat of droog. Mechelen, Maandag 11 ure. Aan de Melchelsche lieden, die verleden week door de Duitschers gevangen werden genomen, hadden de soldaten gezegd, dat zij gerust mochten naar hunne stad terugkeeren, aangezien de Duitsche troepen te rug naar hun land (rokken. Dit was slechts een trok, ongetwijfeld met het doel de bevolking van Mechelen terug in hare muren te lokken. Het kanongebulder zweeg gedurende twee dagen en talrijke lieden die verleden dinsdag dc vlucht hadden genomen, dachten de stad weer in veiligheid en kwa men terug naar Mechelen Deze morgen, om 8 ure, scheen er dan ook in de Straten een schijn van leven te komen en de personen die zich hier en daar vertoonden, waren als ontlast. Doch dit duurde niet lang. Rond 9 ure, lieten zich allerhevigste kanonslagen hooren, vergezeld van een helsch gerucht, 't Waren slagen zoo hevig dat heel den omtrek daverde. De Duitschers kwamen opnieuw bewijzen geven van hunne moorddadige verwoestings kunst. Elkeen vluchtte opnieuw de kelders in, terwijl de lucht weergain de van het gedruisch der vernielin gen Dit duurde zoo tot half elf. Alsdan waagden wij het, bevend te gaan zien water gebeurd wae. De Kerk van O. L. Vrouw over de Dijle, was zoo danig met bommen doorboord, dat de groote bene denramen werden uitgernkt en tot verre in den omtrek werden weggeslingerd. De stukken der arduinen dorpels en der zware stee- nen lagen op O. L. Vrouwekerkhof zoodanig dik ver spreid, dat den doortocht onmogelijk was. Het huis van den heer dokter Neefs, op O. L. Vrou wekerkhof, was van onder tot boven op eene erge wijze vernield. Op het Plein doorboorden de bommen verschillige woningen. Op verschillige plaatsen werden talrijke gebouwen verwoest. Toen wij om 11 ure de stad verlieten, was het bom bardement voor het oogenblik gestaakt en wij weten ni t of het in het overig gedeelte van den dag werd hervat. De Kardinalen zijn in Konklaaf ten getalle van 59. Alles ge schiedt in 't grootste geheim, weerdig en vastberaden. Geen en kele Mogendheid komt er tusschen; vToeger was het zoo nietal de Keizers en Koningen hadden hunnen Kandidaat, 't is daarom dat met verhevene wijsheid vastgesteld werd De Paus moet een Italianer zijn; nu heeft dit voorrecht geen reden meer van bestaan; de geruchten loopen dat Kardinaal Mercier nog al in d'aandacht is. Woensdag is t'Aalst in St Martenskerk een plechtige Lijk dienst geweest voor Pius X zaliger, zoon uit een Boerenherberg. UIT HET EVANGELIE Als gij naar den Tempel gaat om te bidden, en gij hebt in uw hert wrok en haat tegen uwen Broeder, keer terug, verzoen u met uwen Broeder, anders kan uw Gebed den Heer niet anngenaam zijn. Twee menschen zaten in den Tempel, een Farisée en een Publikaan. De Farisée sloeg trotsch de oog in op, en bad Heere, ik ben beter dan de Zondaar, die van achter staat lk ben gedurig in den Tempel, ik bid drijmaal daags, ik doe milde giften. De Publikaan lag geknield van achter in den Tempel en deemoedig op zijn borst kloppende, bad hij O Heer, wees mij. arme Zondaar, genadig.. Voorwaar, zoo sprak Ons Heer, het Gebed van den armen sukkelaar heeft hem Genade verworven, terwijl het gebed van den trotsche Farisée Mij onaangenaam is.

De Werkman | 1914 | | pagina 1