LEUVEN Loopercle Nieuws De Veldslagen V Pairoeljen rond Aalst. Proclamatie aan da inwoners. OöriogS'Parlement Hop öe Hop De Japanners ontschepen te Kiao Tcheon. De laatste dagen van Bisschop Lainbrecht Naar Amerika Aalstenaars Nadere bijzonderheden. Sten merkweerdi» sluk Laalsle Berichten. Uit Peking wordt gemeld, dat twee Japaansche kruisers te Laï-Tcheou-Fou, ten noorden van Kiao Tclieou, begon nen zijn troepen te ontschepen. Men verzekert ook, dat de Japanners een half millioen soldaten mobiliseeren. Den 9 December 1888 had Bisshop Lambreht op plechtige wijze zijn Bisdom opgedragen aan de Moeder Gods, Jie hij vereerde met een kin derlijke eenvoudigheid. Op Kerstdag 1888 deed hij in Sint Baafs een Sermoen dat den allermeesten indruk maakte. Op Nieuwjaar 1889 ontving hij veel Volk, en sprak tot eenieder woorden van vlam en vuur, die tot in 't diepste der herten drongen. Geen uur liet hij voorbij gaan, zonder op te wekken voor zijn ideaal De verheffing van Vlaanderen, naar ziel en lichaam in de menigte van 't Volk dringen, tot in d'armste Volkswijken, bij afge dwaalde menschen, om er Christus met zijne God delijke Waarheid en zijne oneindige liefde te doen heerschen. Hij was als een Napoleon Bonaparte, neen, veel veel grooter was hij, want hij wilde niet vernielen, maar oprechten echter als een bekwaam Veldheer zagen zijn oogen gedurig rond en snelde hij overal waar hij noodig vras, en waar hij kon goed doen, zonder zijn krachten te meten, of zonder naar vreesachtige» of naar flauwhertigen te luisteren. Te Gent ging Hij Voordrachten houden in al de Werknjanskrin- gen en Patronagiën en sprak er over de branden de kwestiën van den dag....Geen enkelegroote Plechtigheid waar de menigte vergaderde, of hij was er, en zoodra de Lente van 1889 de Volkeren kwam verheugen, sprak hij op vele plaatsen in d'opene lucht... De toeloop vermeederde van uren en uren ver kwam men toegeloopen de Lente van 1889 was buitengewoon schoon en verukkelijk het waren voorde Steden en Paro chiën van Vlaanderen, dagen, die nimmer uit ge heugen zullen gaan geheel België had de oogen gevestigd op den jongen Volksbisschop en volg de zijne werkingen met een hert blakende van liefde... Tot in de kleinste Parochie, men vroeg Wanneer komt Bisschop Lainbrecht toch Wij zullen hem inhalen. Als de Kerkvoogd uitreed om te gaan vormen en preêken, hij bleef stil op menige wijk zoo gebeurde het te Vlierzele, op de wijk Papegem, dat hij hoorde dat de tifus daar in de Volkswijk was met vaderlijke goedheid ging hij de zieken troosten en zegenen hij beloofde een Relikwie te brengen van Sint Macharius. Dat woord hield hij korts nadien was hij daar met de Relikwie en gaf 100 fr. om een kapel te bouwen, die er nu staat, op den steenweg van Gent naar Aalst.,. In de maand Mei was hij op tal rijke, plaatsen van bedevaart en wekte op, tot bidden van den Ro zenkrans... In de maand Juni verheerlijkte hij de Godsvrucht tot het H. Hert van den Verlosser... Van rusten of stil blijven wilde hij niet hooren... In 't Bisdom, meu sprak hem van toch zijn krach ten te sparen maar zijn machtige ziel over- heerschte zijn lichaam. Den Vrijdag 28, Feestdag van 't H. Hart, stond hij op, 't kwaart na 4 ure na 5 ure was hij in Sint Baafs, las er Mis, preekte er er was veel Volk hij zag er afgemat uit... G'heel den voornoen ontving hij veel Volk... Priesters en Wereldrijken... Ten 3 ure deed hij Pontifikaal Lof in Sint Barbera... Ten 8 ure deed hij lof en preekte in Sint Jan-Baptista, die groote Volkswijk van Gent; buitengewone toeloop... Zijn stem was flauw... De Kerk verlatende, rond 9 ure, 't Volk vocht bijna, om tot hem te naderen en zijnen zegen te ontvangen. Het was één ge roep Leve ONZEN Bisschop Leve Bisschop Lambrecht Men hooide zeggen Och, ge moogt ons alles vragen, Gij U kunnen wij niets weigeren.. Het was een opvoering van geestdrift. Hij kwam thuis rond 10 ure, en de oude Kanunik- ken sloegen hun armen omhoog, als zij dit 's an derdaags hoerden. Mgr spaart hem niet genoeg, zeiden ze 's Anderendaags, Sint Pieter, Boeren- Zondag, las hij Mis ten half zeven na zij-n Mis en ontbijt, naar Herzele... Groeten toeloop... Hij vormde en preekte erhij deed er buiten de Kerk korte aanspraakjes tot het Volk. Ten 2 ure naar Ninove stikkend heet weêrde straten slikten van 't Volk een prachtige Stoet haalde hem in er was Volk, tot uit Ophasselt en Steenhuyze... In de straat waar Klokke Roelandt nog gedrukt is, daar stonden wij tusschen 't Volk inet ons Ma- riatje en ons Annatje in de strooming van 't Volk zagen wij hem afkomen al zegenende 1 ij zag ons ook, kwam naar ons toe: Vriend Daens, zegde hij, ik zegen u uitterherte, u en uwe lieve Kinderkes Ze zullen u altijd troosten en u na volgen... Een luisterrijke dag voor Ninove; in triomf de Stad rond, met de Praalwagens tus schen een zee van Volk... Ten half 7 's avonds was hij nog in de Kerk van Ninove... Daags na dien Pontifikalen Dienst aanspraak in de Kerk aanspraken buiten, zegeningen en opwekkingen. Maar dan kon hij niet meer voort en moest in de Dekenij blijven rusten. De Vlaamsche Leeuw was uitgeput van krachten en de Volkeren vroe gen Wat is er toch Maar niemand, niemand dacht aan een sterven... Den Maandag 1 Juli ten half 6 gaat de Vclksbisschop naar 't Collegie,leest er Mis, preekt er, bidt, ontvangt er in de Feest zaal, heeft voor allen een goed" hertelijk woord tracht in die jonge Vlaamsche Scholier herten de ware liefde van Vlaanderen in te prenten Liefde voorde Taal, zekerlijk maar bijzonderlijk Liefde voor 't Volk. ('t Vervolgt). De OORLOG kost aan Europa meer dan 100 millioen per dag... En aan de Volkeren, buiten den Oorlog?!!! Nog veel meer. In WEST-VLAANDEREN zijn de Ci nema's verboden. In KORTRIJK zijn al 2 maal Offi ciers aangekomen in Ottomobiel. '/e stapten af in 't Stad huis, bleven er ecnige oogcnblikkcn en keerden terug. Te Berlijn is groote Volksoploop, geweest tegen den Oor log, voor het Keizerlijk Paleis. De Bevolking eischt Brood en Werk. 't Is met onze Kanon's-Krupp, (betaald maar nog niet geleverd, dat de Duitscuers nu zijn komen Luik en Namen aanvallen. Maand, 31 Aug. Ik hoor op den Trein, van menschen uit Aaltre Een Vrouw schrijft uit AMERIKA De petoters zijn mislukt, d'HOP ook, «naar er is machtig veel fruit. LANDEGEM zegt 't Fruit is niets weerd iren laat het rotten op de boomen. Staatsminister De Saedeleer, (katholiek), Staats-Minister Goblct d'Alviclle (liberaal) en Staats-Minister Van de Velde (socialist), zijn naar Amerika, om te onderhandelen met den Voorzitter der Vereenigde Staten. De wreede zaak der Zeppelins over Antwerpen kan niet geloochend worden. Het verschrikkelijk Lucht schip zou terug verschenen zijn over de Forten. Op Zee heeft de Engelsche Vloot 2 groote Dnitsche Zeeschepen doen zinken. - Aan de Fransche Grens van België, tusschen de Rethel en de Maas, langs Saint Quentin, Vervins en Veronne wordt al 4 dagen wreed gevochten aan rechterzij kregen de Duitschers ferm klop, in 't midden kampten het, aan linken kant is het Fransch-Engelsch Leger achteruit gedeinsd, zonder groote verliezen. Een beslissende slag is aanstaande. De RUSSEN winnen veld tegen Oostenrijk vele Soldalen van Hongarië en van Oostenrijks Polen weigeren meê te strijden, o. a. een 0®stenrijksch Regiment is met vlag en wapens overgeloopen. Die Volkeren zijn Slawen, oor spronkelijk en verwant met Noord-Europa, er zijn 9o millioen Slawen, o. w. 62 millioen in Rusland, 17 millioen in Oostenrijk-Hongarië, 6 millioen in Turkije, 2 millioen in Dnitsehland, 1 millioen in Serbh Bloed trekt overal. De RUSSEN trekken voorwaarts op Prui sisch Grondgebied. (Zie de Landkaart). Die voorwaarts kan, wint. Flebben de Russen de sterke Duitsche Stad Posen, dan zijn ze korts nadien voor Berlijn. blijft kalm en gerust; de bloodaards zijn weg uit den Gemeenteraad. Al d'ander Leden blijven standvastig aan uw hoofd; weest daar verze kerd van. l/aens. Dinsdag avond trokken eenige Belgische soldaten in de richting van den Osbroek, om er Duitsche patroeljen en ook de vluchtelingen van Dinsdagmiddag op te zoeken. Zij vonden echter niets. Woensdag morgend waren wederom eenige Duitsche soldaten te zien aan den viaduk van den Brusseischen steenweg. Rond 10 1/2 ure trok eene Belgische patroelje langs de \Moorselbaan naar Mijlbeek toe om de Duitschers op te zoeken. De patroelje bestond uit eenige Belgen in twee autos en verder een groep per rijwiel. Tusschen Assche en Hekelgem werden zij plotselings verrast door een hevig geweervuur. De Duitschers hadden de Belgische patroelje zien afko men en vuurden van achter de boomen op de naderende Belgen. Twee Belgen werden getroffen, waarvan een nog al erg- Wij vernemen nog de volgende bijzonderhe den over de botsing. Op hergehucht Asch-ter- Heyde, zagen de Belgen op de baan twee Duitschers. De.Belgen hielden stil, doch op hetzelfde oogenblik sprongen talrijke andere Duitschers uit de huizen en schoten op de Belgen. De on zen schoten terug en verscheidene Duitschers stortten neder, gedood of gekwetst. Ongelukkiglijk werden ook twee Belgen ge troffen. Een d ?r Belgische autos keerde in vliegende vaart naar Aalst terug, en de E. H. Borreman, pastoor van het hospitaal en M. Fritz De Wolf, reden mede om de gekwetsten te helpen. De ergste getroffene werd in den autos ge Iegd en naar het hospitaal overgebracht, doch de ongelukkige bezweek bij zijne aankomst al daar Het is een genaamde René Gregoire, van Luik. Met de andere auto werd de tweede gekwetste naar het hospitaal gebracht. Deze Leon Brouhon, van Luik, heeft een ge weerkogel in den schouder. Dokter Heffinck die in het gasthuis gereed was om de slachtoffers te verzorgen, heeft da delijk aan Brouhon de beste zorgen toegediend. Alhoewel deze erg getroffen is, hoopt men het slachtoffer toch te redden, indien zich geene verwikkelingen voordoen. Medeburgers Laaf mij toe een beroep te doen op uw gezond oordeel en uwe lliensdielijke gevoelens. Indien het gebeurt, binst den onrcchtvcerdigen oorlog dien wij onderstaan, dat fransche of belgische troepen in onze 'stad iluil- fche krijgsgevangenen aanbrengen, ik smeek u, uwe kalmte en uwe weerdigheid Ic behouden. Die gevangenen, gekwetst of niet, - neem ik onder mijne be scherming, omdat ik mij zeg, dat zij toch maar plichtig zijn, om te hebben moeien gehoorzamen aan de bevelen die zij, op boete van de wreedste straffen, hebben ontvanger. Ja, medeburgers, ik neem ze onder mijnd bescherming, omdat mijn harf bloedt, bij liet gedaciit dat zij ook beminden hebben achtergelaten, een ouden vader, eene oude moeder, eene vrouw en kinders, zusters en teergeliefde verloofden, die de scheiding in doodsangst gedompeld heeft. Vergeel dit niet, als gij gevangenen ziet voorbij gaan ik smeek er u om, begint niet te lieren, te roepen en te verwenschen be houdt integendeel, zooals het betaamt aan welbedachte men schen, eene eerbiedige stilzwijgendheid. Geliefde medeburgers, indien gij, in deze gewichtige en pijnlij ke omstandigheden mijnen raad wilt aanhooren indien gij u wilt herinneren, dat het weldra dertig jaren zal zijn dat ik uwen burgemeester ben, en dat ik, gedurende die lange jaren noesten arbeid, u nroit eenige gunst gevraagd heb, ben ik cp voorhand zeker, dal gij mijn verzoek zult inwilligen en, van uwen kant, moogt gij overtuigd zijn, dat mijne erkentelijkheid u niet zal ont breken. Kortrijk, den 23 Oogst 1914. De Burgemeester, A. REYNAERT. (Getrokken uit DE WAARHEID van Kortrijk, van Zondag 30 Oogst 1914.) Daens Vriend Geliefde, geliefde menschen. Wat nieuws Hoe is 't Iets min slecht dan d'ander week, donderdag dan was alles zoozwart als een inktflesch, zoo drab big als bloed. Maar sedertdien is de tijding gekomen dat de Russen dieper en dieper in Pruisen dringen, dat Keizer Wilhelm bang wordt voor zijn hoofdstad Berlijn, dat hij troepen uit Belgenland moet trekken voor het defensief in Pruisen en tegen de Franschen en Engelschen die hem aanvallen op destrijdlijn Rou- baix-Rijssel-Namen. Zal daar slach geleverd worden Hij is reeds aan gang. De Duitschers willen naar Parijs, gelijk de Russen naar Berlijn. Antwerpen? Wordt meer om meer versterkt. Bert schrijft van nu niet te komen. Misschien zullen de Polders onder water gezet worden Franz en zijn Karabiniers? Nog altijd te Edegem? Tot Zondag, dan zijn ze hoogerop getrokken. LEUVEN LlUVW' ÏO V IV.\,cylJJK Olill rWlUOKLIK veel geleden hebben; het Stadhuis werd gespaard maar zou de Bibliotheek der Hoogeschool afgebrand zijn 't Is de rijkste der wereld, het ware een onher stelbaar verlies. En MECHELEN, waarom die opene rustige stad bombardeeren. Dat vraag ik mij ook af; zou het niet zijn om Antwerpen te verschrikken Is Antwerpen belegerd Nu, donderdag nog niet, doch er is spraak van Hoelang zou den Oorlog duren Niemand weet het. Nog 2 maand, min of meer.. Eens aan 't vechten, men scheidt moeielijk uit.. Heden Donderdag, zou de nieuwe Paus kunnen ge kend zijn. De Bevolking van Berlijn wordt zeer on gerust. Dri'j Duitsche Legerkorpsen verdedigen die groote Hoofdstad met 1 millioen 200 duizend inwo ners, en is een der schoonste en grootste Steden van Europa. Veel Buitenmenschen komen naar Aalst, om Coke en Solfer. Solfer is er weinig of niet, maar veel solfer- bloem. De pluk begint dus... Maar de prijzen? Uit Duitschland zal geen Hop aanveerd worden, noch hier noch in Engeland. Ons Hop is buitengewoon goed en. schoon. Geëerde Hopplanters, zorgen als 't u blieft voor pluken drooging. Toont dat ons Hop de Duitsche kan vervangen, 't Is een merkweerdig tijd stip voor d'Hop. Ons Hop kan tot hooge prijzen klim men. Die stad is wreed geschonden; Onder-Rektor en Burgemeester Collins zijn niet doodgescho ten; doch men spreekt van ander Personen die doodgeschoten zijno. a. een Pater Jesuiet.. Duitsche Gazetten geven ais schijnrede dat de Bevolfing op de Troepen heeft geschoten. 'tis de Pater Jesuiet Dupierreux die te Leuven doodgeschoten is, onder d'oogen van zijn Broeder. Door een Duitsch Vliegma- chien zijn bommen geworpen in Parijs.

De Werkman | 1914 | | pagina 2