De groote Zitting van den Gemeenteraad-Aalst over 't Soldatengeld en de Voeding (unov.mu) Droef, wreed nieuws Het boek om Fransch te lee- rea zonder Mees ter op 3 maan den tijds, door L. Vervarcke, le deel 3,00 fr 2e deel 3,50. 42e Jaargang EXTRA-NUMMER November 1914. N° 2192. 1 De Sargiefabriek Firma- Roos-Geerinckx-De Naeyer afgebrand. Tc bekomen op ons Bureel en bij ons Uilverkoopers ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland2,50 fr. 's jaars. Buitenland4,50 Hoofdopsteller=Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAÉNS ZUSTER. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen. De Zitting viordt geopend 3 ure 2o, onder 't Voor- j zitterschap var Burgemeester Van den Bergh. AANWEZD M. Van den Bergh, d. d. Burge meester, Af. KSchepen Bauwens,M. de Bethune, dd. Schepen, Raalsheeren Blancquaert, Boone, Daens, Doktor De Clecq, De Somer, Valkeneer, Van den Steen en Vernieven. AFWEZIG: Burgemeester Geeraerdts, Schepenen De Herdt, D Wolf en Moeyersoen, Raadsheeren De Naeyer, Bfsteets, De Blieck, De Windt, Eeman, Van Gyseghei. Raadsheer lauwens vraagt 't woord Mijne Hee- ren, zegt hij, 'oor de eerste maal wij vergaderd zijn, acht ik het ejie plicht den heer Burgemeester Van den Bergh e^i innig dankwoord te zeggen namens de Bevolking voor den onvermoeibaren iever door ïem aan derdag gelegd voor onze Bevolking, in dees beroerd tijdrip. Raadshce De ClercqInderdaad, de Stad Aalst is c^Jiem veel vesehuldigd en zal dankbaar zijn. R3t8izi.ihf( Daens Heeren, reeds in de voorlaatste zitting hebb en de drij groepen van den Raad hun vu rig dankbetuich uitgedrukt. Wij brengen nogmaals hulde aan cjie vurige en wijze opoffering van den heer Burgemeester. De heer Voorzitter. - Heeren, mij dunkt dat ik al dic-badaaktnjtun nld veiitien. Bi) tol vat weid ik—m 't ambt van Burgemeester gebracht, en wat iic deed, zou elk van u gedaan hebben en wellicht nog beter. Raadsheer Daens. En de lieer Sekretaris is we derom afwezig In vorige zittingen is nogtans ver klaard dat .zijne tegenwoordigheid noodig is. Van hem immers zouden wij noodige inlichtingen kunnen bekomen. Ten tweede, ware 't wenschelijk dat de zit ting een dag op voorhand zou aangemeld zijn. Het is slechts heden morgend rond 12 ure dat wij verwittigd werden De heer Voorzitter. Mijne Heeren, ons gedacht was een zitting te houden gisteren,vrijdag; doch M. de Bethune moest dien dag aanwezig, zijn te Gent, in het Nationaal Komiteit van Voeding, doch hij was niet bijtijds terug; vermits de zaak dringend was, mochten wij niet langer uitstellen. De Briefis bij den heer Se cretaris besteld, te zijnen huize, Keizerlijke Plaats. Hij zal waarschijnlijk afwezig geweest zijn. In de vol gende zittingen zal hij hier zijn. Nu zalM.de Be thune verslag geven over de werkzaamheden te Gent. Schepenede Bethune. Mijnheeren, er is te Gent een Nationaal Komiteit benoemd van Voeding, bijzon derlijk voorde Steden die het meest gele en hebben door den OpiIog. Daar ik reeds meer dan eens met den Voorzitter van Gent, M.Hendrickx, in betrekking was voor de voeding onze» Bevolking, heeft die lieer mij ge vraagd als Lid van dit Komiteit voor Aalst, en er bij gevoegd M. Alfred Nichels; gisteren vrijdag hadden wij een eerste Vergadering te Gent; aldaar waren de dienstdoende Gouverneur M. De Baets, M.Hendrickx de heeren Sch pene Anseele en Lam pens, afgevaar digden van de Vlaamsche Steden. Ge weet het, Hee ren, de bevoor'ading wordt meer om meer moeielijk veel eetwaren gaan ontbreken en komen moeielijk binnen; pogingin worden door Brussel en Gent ge daan om eetwaen langs Engeland te krijgen; daar voor zijn aanzimlijke kredieten; een Amerikaansch Komiteit is ir.gëicht. Gedurig worlt gezocht langs alle kanten niets wordt verwaarloosd om aan levensmiddelen te ge raken. Ondanks dita.es zal elk met groote spaarzaamheid moeten te werk jaan, om in den langen winter die aankomt, de Bewlkingin 't leven te houden. De heer Vocrdtter dankt Schepene heer de Be thune over zijnicerige werkzaamheden. Raadsheer EP ilercq. Inderdaad, elk is er ge tuige van, M. d? 3ethune maakt zich verdienstrijk. Raadsheer Lams. Mijnheeren, geen Steden zijn beproefd gilik AalstWeinig kleine Nijverhe den, meerendeels arm Fabriekvolk, fthans zonder werk of winst; in den alleruitersten nood.Hulp, mach tige hulp is dringend noodig; de Raadsheeren der Kristene Volkspartij hebben aan den Gemeenteraad een Brief gestuurd, in welken gevraagd wordt (1) Ten eersten, de betaling van 't Soldatengeld; in alle Steden, ja in vele Parochiën wordt het Soldaten geld regelmatig betaald, en niet zonder rede; Heeren, is 't niet hartverscheurend wreed te denken Terwijl de Soldaten hun bloed en hun leven te pande stellen, dat hun Ouders, Vrouwen en Kinderen hier op 't ver hongeren zitten. De heer Voorzitter. M. Daens, willen wij dit punt aanstonds afhandelen Raadsheer Daens. Laat mij voortgaan, bid ik u, ik ga aanstonds de geldmiddels voorstellen 't Solda tengeld dus eenige dagen geleden werd ik in een huizeken binnengeroepen, een weduwe kloeg haren bitteren nood zij, weduwe van een klein Staatsbe diende, had sedert September geen Pensioen getrok ken; van hare twee Dochters waren de Mans in 't Le ger ze zaten allen zonder geld, zonder brood, zon der aardappels of kolen; dit is overigens het lot, ook van vele kleine Burgersmenschen. Wij stellen ten tweeden voor Schoolsoep aan al de kinderen regelmatige verdeeling der voedingsmid delen en regelmatige uitdeeling aan al de behoeftigen. En als geldmiddelen duiden wij aan Ons aandeel in 't Gemeentefonds, 2 fr. per hoofd, is dit reeds ont vangen? Ik ben op't Stadhuis van Brussel-Schaar beek geweest. In Lc Credit Communal, rue de la Banque, 13, wordt betaald. Voor Aalst dus 72,000 franken. Ten tweeden, Heeren, de verandering der Leening, door de Stad aangegaan voor Garnizoen, Schouw burg, Park en Boulevards. Die Leening kan veran derd worden door een stemming van den Gemeente raad en de goedkeuring der Bestendige Deputatie. De voeding van ons 'Volk gaat toch boven, verre boven alles. Wij stelien ook voor een belasting op de rijke Fa- miliën die de Stad verlaten hebben. Men zal nog ander geldmiddels zoeken; maar denkt gij niet met mij, Mijnheeren, dat allen zullen ontoe reikend zijn de nood is toch zoo groot bij een on telbaar getal. Twee a drij honderd duizend fr. uit die Leening zou ons in staat stellen tot een voldoende hulp. Mijnheeren, wij allen zijn boven alle partijschap, broederlijk vereenigd rond onzen ieverigen Burge meester. Ik smeek U allen onderzoekt neerstig onze voorstellen, b.z. voor wat het geld der Leening aan gaat laat mij toe het u te zeggen. Heeren er is in Aalst veel werkzaamheid en opoffering onze heer Burgemeester offert zich gansch op, aan zijn Ambt docli moest het gebeuren in den Winter, die lang zijn kan en stuur, moest het ongelukkelijk gebeuren, dat lang lijden en uitputting een'losbersting van Honger- Woede deden ontstaan, zou het ons niet prangen en knagen het doorslaande middel der Verandering van Lei ning verwaarloost te hebben (1) Ziehier de Brief der Kristen Demokratcn aan den heer Burgemeester Geachte Heer Burgemeester, Ingezien de noodwendigheden dagelijks vermeerderen en meer uitbreiding vergen, zoo herhalen wij onze vraag om den Gemeen teraad te vergaderen met dagorde |o Betaling van 't Soldatengeld gelijk het geschiedt in bijna alle Steden en vele Parochiën. ■^yo Schoolsoep aan al de Kinderen. Regelmatige verdee- ling der voedingsmiddelen en regelmatige uitdeenng aan de noodlijdende. 3o Als geldmiddelen stellen wij voor Ons aandeel in 't Gemeentefonds Verandering der leening. Belasting op ie rijke Familiën die de Stad verlaten hebben. Vraag van medehulp aan 't algemeen Komiteit te Brussel, Berg van 't Park, n°3. Hoogachting U groetende, Th. Blanckaert, L. Boone, P. Daens. Woensdag waren de Werklieden terug aan 't werk; elk was om te blijer, 4 a 500 Man, hun Vrouwen en Kinderen; en denkt toch eens Hoe grouwelijk Rond 8 ure ziet men rook stijgen uit de Stapelplaats van 't Katoen, op den rook volgt 't vuur, de vlammen stijgen vervaarlijk uit; spoedig zijn de Pompiers daar met hun acht Brandspuiten, de Stoomspuit giet stroomen water uit de aanpaier.de Vaart op den Vuurpoel al de Pompiers zijn op hunnen post zij aarzelen niet, tusschen rook en vuur in gloeiende hitte op de muren te staan. Een groot getal Duitschers komen helpen; het brandende katoen kan aan de roofzucht der razige Vlammen niet ontrukt worden; maar al de andere ge bouwen Machienplaatsen, Bureelen, Werkplaatsen enz. zijn kunnen gered worden. De Pompiers hebben heel den nacht gewerkt, heden Donderdag morgend zijn ze nog ter plaats, want de balen ka toen branden gedurig voort. Er was grondstof voor éen jaar te werken; men verzekert ons voor 5 A 600,00 J fr. Die Firma is waarlijk wreed ongeluk kig Te Dendermonde en Grembergen hun twee Fabrieken afgebrand en nu ook hun twee Fabrieken in Aalst., 't Is verschrikkelijk voor Heeren en Werk volk. 9 ure Veel Volk loopt zien; de Over heden der Pompiers en hunne Mannen blijven hefdhaftig aan 't werk in koude, ijssel en gesmolten Sneeuw. A

De Werkman | 1914 | | pagina 1