De Zittingen van den Gemeenteraad-Aalst n 2 42e Jaargans;. :f»a December 1914. N9 219». Wilt gij altijd zijn verblijd, Breng wel over uwen lijd. De afwezigen Zitting van 50 November ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland2,50 fr. 's jaars. Buitenland4,504 Men kan zich abonneeren op alle postbureelen. Oj^^DO Hoofdopsteller=Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen. 1 in deze beroerde en grouwelijke tijden, bij d'afwezig i eid van Burgemeester Gheeraerdts, van de Seliepe- nen De Wolf, De Hert en Moeyersoen, onder Voorzit terschap van Raadsheer Van den Bergh, door de Duitscfie aangesteld als Burgemeester, in d'afwezig- heid van den Sekretaris M. Reyntens (1), met een on- v doende „etal Raadsleden (2), de Zittingen zijn bij- z -Ier merkweerdig geweest; en gelijk M. Doktor C rcq in den Raad deed opmerken, ze verdienen juist aangeboekt te worden ongetwijfeld zal Sche- pene Bethune, d.d. Sekretaris, samen met Burgemees ter en Raadsheeren, een juist verslag willen aanboe- ken. Nooit beleefde Aalst zulke tijden een brave maar doodarme werkende Bevolking vele rijke menschen weg; kleine hulpmiddelen, grooten nood allermoeie- lijksten toestand, maar het mag gezegd worden De 12 Raadsheeren waren stipt en vlijtig op hunnen post, om hunnen Voorzitter Burgemeester met raad en daad bij te staan. De Zittingen waren deftig, weer- dig, kalm elk zegde kort-en vrijpostig zijn gedacht. Den Zaterdag 21 Nov. van 4 tot 7 uren, hield de Raad een lange Zitting voor de nieuwe Belastingen. Bethune, als Schepene der Financiën aange- ""^rrmojitgebreid verslag over de niéuwe be st: voor de voeding zijn wekelijks 12 a 13,000 frank n 'dig; er zijn Belastingen noodig die aan- 'J - ld leveren; de heer Schepene somde ze op, r.z werden geredekaveld en de stemming werd ver- -. hoven tut een volgende zitting. fr d e zittingjdeelde M. de Burgemeester het ont slag meó van den Stads-Ontvanger M. Meganck. De Raad drukte zijn spijt uit en hoorde met genoe gen dat die Heer in zijn Ambt zal blijven, zoolang de moeielijke toestand duurt. Wegens 't gebrek aan kolen werd gemeld dat Schep ne Bethune maandag naar Bergen zal reizen voor Trein kolen, door tusschenkomst der Duit- schers. Sprekende over de Leeningen, drukt M. Doktor De Clercq zijn spijt uit dat M. Stevens nog in de Stad niet is.Die verplichtingen heeft, moet ze naleven. 0;> die dagen was groot gebrek aan Brood en Ko- lui, Rjadsheer Boone zegde o. a. dat men in 41 bak kerhen was geweest zonder Brood te vinden. Gelijk op ander Zittingen, vermits hij bijzonderè( verplichtingen heeft tegenover de Werkende klas, sprek M. Dacus over 't Soldatengeid, dat zooveel ver zachting brengt, aarbij een verdiend loon is, een heilig r ciit, vroeg betere orde in de uitdeelingen, waart"'P Raadsheer Van den Steen zegde Mij ..'eren, gisteren stond de Markt vol Vrouw- olik moest een klein Meetingske geven. M. ens had aan 't Volk gezegd dat het geld bij M. Van den Bergh was. Er moet voorzichtig gehan deld worden. M. Daens. Er is schijn noch waarheid in de woorden van Collega Van den Steen. Hij moet |ze ge put hebben in lossen dwazen straatklap. Wat wordt er niet uitgestrooid Ze zeggen wel dat 't Geld bij M, Reyntens is, te Moorsel";" dat Schepene Moeyer soen ermeê zwiert in Holland. Bij verstandige men schen gaan zulke woorden d'een oor in en d'ander uit Weest ervan verzekerd, Heeren, ik begrijp maar al te el den gevaarlijken toestand in deze dagen van Hengersnood, om mij een enkel onvoorzichtig woord te late ontsnappen. Altijd en overal zeg ik dat M. de Burgemeester, de Schepen, al de Raadsheeren, al de eeren van 't Voedip.gs-Komiteit hunnen lastigen "o - vervullen met iever en toewijding. Zondag 22 November hield de Raad wederom zitting ten 5 ure namiddag. Men moest o. a. maatregels nemen voor eene bij zondere Reis, een Zending door 2 moedige Heeren (1) Raadsheer Daens vroeg bijna in elke zitting waarom de Sekretaris niet aanwezig was De Heer Burgemeester zegde met spijt dat M. Reyntens te Moorsel woont; Raadsheer I) Ctercq zegde uitdrukkelijk dat zijn plaats in Aalst was. Het is slechts na herhaalde klachtei en een strenge brief van Burgemeester Van den Berghe, dat de heer Sekretaris naar de Zittingen is gekomen. (2) In d'eerste Zitting waar hij aanwezig was, deed de heer Sekretaris de opmerking dat bij onvolledig getal geen stemming geldig was; waarop M. de Burgemeester zegde De dd. Gouver neur, heer De Baets, heeft mij gezegd dat wij mogen stemmen met de aanwezige Leden. naar Le Havre (Frankrijk) langs Holland en Enge land, met Brieven onderteekenn door Burgemeester Van den Bergh en door de Volksvertegenwoordigers Daens en Bethune. 10 ure 's morgends. AANWEZIG De heer vaneen Berghe, d.d. Bur gemeester en de andere heeren, aangeduid in vorige zitting. AGWEZIG De heer Gheeraerdts, de Schepenen De Wolf, D'Herdt, Moeyersoen,enz.gemeld in vorige zitting. Secretaris Reyntens is aanwezig. Raadsheer Daens. Ik bemerkt dat sedert 17 Sept. de aanwezigheids-register niet geteekend is. De heer Burgemeester. - Willen wij ze teekenen als de Proces verbalen opgemaakt worden Raadsheer De Clercp. Het opstellen dier Proces verbalen is ook, onder historiek opzicht, allerbelang rijkst. De heer Burgemeester. Dc Duitsche Militaire Overheid heeft "mij een brief toegestuurd, bij welken zij het Gemeentebestuur, de Bevolking en de Policie van Aalst bedankt voor de diensten en deftige houding bij de begraafplechtigheden van den Duitschen On der-officier, alhier Zaterdag begraven. Ook mag ik tt meêdeelen dé ontvangst van pakken kleeren, bloesen en paltos, door het Rood Kruis van Gent aan onze Bevolking geschonken. Bedankingen worden gestemd. Voor een uitdeeiing is er te weinig. Op voorstel van Raadsheer De Clercq zal men ze zenden naar de Gestichten. De heer Schepene de Bethune deelt nieê dat een bipN zonder persoon der stad eene som van 75,000 wil lee- nen, door tusschenkomst van onzen kollega M. Van der Steen, de heer Voorzitter der Dender Bank is ook bereid geld te verschieten van de Stad Gent hebben wij ook50,000 fr. in levensmiddelen. Al die sommen zullen goed te pas komen om voorraad aan te koopen voor den Wir.ter. De heer Burgemeester. - M. Van den Steen zal ons in betrekking stellen met dien Heer. Raadsheer Van den Steen. Zeer geerne, ik ben aanstonds bereid. De heer Burgemeester. Voetstappen en reizen worden gedaan voor ons aandeel in 't Gemeentefonds; tot heden zijn ze niet gelukt doch de provincie Oost- Vlaanderen heeft een krediet gestemd van 500,000 fr. om de Gemeenten, die meest geleden hebben en ge drukt liggen lasten en opofferingen, te helpen. Raadsheer De Somer. Gelijk Aalst. Raadsheer Daens. Ja, zekerlijk, en in plaats van door Gent geholpen te worden, wordt Aals door Gent niet mishandeld De heer Burgemeester. Ja, M. Daens heeft gelijk. Raadsheer De Ctercq. Zou.er geen middel zijn te ontsnappen aan die tusschenkomst van Gent voor het aankoopen der Bloem Ik hoor daar nog al klach ten over. De heer Burgemeester. Wij trachten gedurig die zaak te verbeteren. Voor 't Gemeentefonds blijven wij zorgen en zullen aandringen overal. De heer Schepene Bauwens deelt meê dat reeds eenige Stadsscholen geopend zijn in 't Lager Onder wijs is 't Personneel "bijna volledig, in 't Middelbaar Onderwijs zijn vele afwezigen. Raadsheer De Ctercq. Ze wisten nogthans dat d.' Scholen moesten heropend worden. De heer Schepene Bauwens. Ook voor de Dag en Avondscholen wordt gezorgd de Heeren van 't Onderwijs zien er zware moeilijkheden in. Raadsheer Daens. De moeilijkste zaken dikwijls de vruchtbaarste zijn. Raadsheer De Clercq vraagt of aan de Bestuurders van 't vrij Onderwijs het verzoek is gericht? De heer Burgemeester. - Ja, Heeren, veie Scholen zijn reeds geopend. Na verscheidene andere artikels afgehandeld te hebben stelt de heer Burgemeester voor het ontwerp van buitengewone belastingen in een bijzondere zit ting te bespreken. Wordt aangenomen. In een Zitting van den Raad werd gezinspefeld op Burgemeester en Schepenen die in vreemde Landen geschuild zitten; uit den mond van een Katholieke Raadsheer klonk het Het hoofd dier Heeren is op 't spel. Zonder aarzelen zegde Burgemeester Van den Bergh Daar is niets van, HeereD; die Heeren zijn zoo min in gevaar als wij. Ziehier wat ervan is: Eenige da gen na 't bombardement stonden aan de podrt van 't Landhuis twee Duitsche Soldaten, nog al in detl wind, en riepen Waar is den - Burgemeester en den Heer met zwarten baard Dat is alles wat er geweest is, Heeren. Zitting van 3 December, 4 1/2 ure 's avonds (Aanwezig en afwezigheden gelijk in de voorgaande zitting). De heer Secretaris Reyntens leest het Pr. V. der vo rige zitting dat goedgekeurd wordt. DAGORDE Gemeentebelastingen. Bijzondere taksen. Schepene Bethune. In voorgaande zitting heb Ik aan den Raad getoond dat nieuwe belastingen noodig zijn nu reeds vergt de voeding der Bevolking rona de 14,ooo tr. per week. Er zijn dus nieuwe taksen noodig die onmiddelijk geld opbrengen. Raadsheer Daens. De Schepene van Financiën zaliger, M. Moeyersoen zegde hier dat onze Bevol king niet meerder kan belast zijn. Onze groep zal ja stemmen, voor het tijdperk van den Oorlog. Raadsheer De ClercqTot als de Vrede getee kend is. Raadsheer De Somer. Het zijn buitengewone belastingen. M. de Burgemeester stelt voor den tijd te bepalen (en uiterste tot het sluiten van den Vrede. (Aangenom.) N' der nieuwe belastingen. Een taks van 5o bijgev. centiemen op de hoofdsom van het Accijnrecht op de Bieren en een taks op: de Birren in de Stad gevoerd. Bij naamafroeping JA, door al de Leden. Taks op het vervoer met paard. Schepene Bauwens voorziet dat de Vleeschmarkt veel zal verliezen door die taks. reeds wordt hoog marktgeld geeischt Raadsheer Daens vraagt of beweging en handel niet gaan verliezen in de Stad Schepene Bethune antwoordt dat de belas ting bijzonder zaLdrukkcn op personen vreemd aan de Stad en gemakkelijk zal gekweten worden, daar het vervoer thans wel wordt betaald. Op vraag van den heer Burgemeester wordt beslist dat de zaterdag morgend den taks niet zal gevraagd worden. Schepene Bauwens kritikeert de taks voor personen die in en uit de Stad rijden voor hun bedrijf. Er wordt gesproken van Abonnements-kaarten. Raadsheer De Somer ziet daar zware moeielijkhe- den in. Raadsheer De Clercq spreekt voor de Land bouwers die voor 't bewerken of vetten hunner Landij buiten Stad moeten zijn. Ten slotte wordt eenparig gestemd de taks van lfr. per paard,over ,'t grondgebied van Aalst rijdende. De Voerlieden, in de Stad wonende, ontstaan met éen taksen de Landbouwers mogen naar hun Landij zonder taks. Dit wordt éenparig gestemd. Raadsheer Daens. Als de heer Burgemeester het mij toelaat, nu de heer Secretaris aanwezig is, zou ik hem eene vraag willen toerichten. De heer Burgemeester. Ja. Raadsheer Daens. Namelijk, hoe het gelegen is met de Leening van 4oo,ooo fr. door de Stad aange gaan?

De Werkman | 1914 | | pagina 3