Groei© Vergadering der Kristen Demokraters en Nieuwjaarswensch door Volksvertegenw. Daens 42<: Jaargang. 8 Januari 11)1 5. IV0 2 94. D E Werki ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland.2,5C£fr. 's jaars. Buitenland4,50''» Men ban zich abonneergn op alle posthureelen.- Hoofdopste!Ier=Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers=Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. Inschrijvingen worden op alle ftijdstippen des jaars genomen.g ffr-ar:-.- Zondag, in 't Lokaal De Volksverheffing de twee zalen opgevuld van Volk, Mansvolk en Vrouwvolk; rond 3 ure, als Volksvertegenwoordiger Daens in 't midden der zaal op 'ne stoel rechtstaat, de menigte «il toejuichen, doch hij doet teeken van stilzwijgend te blijven en spreekt alsvolgt Mijn geliefde Menschen, het jaar 1914, dat de we reld inging als een kloek gezond kind, dat opwastte in vruchten en bloenven overvloedig, is in 't midden zijner levensbaan schielijk gf-dompeld in een zee van zuchten, van tranen en van bloed. De Oorlog, de wreede losbandige Oorlog, door ons allen niet gevraagd, niet gewild, is op ons gevallen, afschudden konden wij hem niet, zonder in zwaar der leed en in eeuwige schande te vallen, de Oorlog, de wreedste die misschien ooit gewoed heeft, och, nu kennen wij de gruwelen van den Oorlog; en men sproke toch niet van straf; wij, werkende menschen, wat vrager, wij dan ai werkende én zwoegende met ons Familie rustig te kunnen leven? wij allen zijn Pa cifisten, mannen van Vrede, Gns Heer, d'oneindige goedheid, die den Aardbol zoo vruchtbaar en zoo schoon heeft gemaakt, Ons lieer wilt den Oorlog niet, Ons Heer zendt den Oorlog niet, de Oorlog komt door de booze wilde driften der menschen, door de slechte schikking der hooge Samenleving en de machte'oos- heid der werkende'Volkeren. Geliefde Menschen, moet ik het u zeggen Het jaar 1914 eindigt in oenen konker van lijden en smarten;., ontelbaar zijn de harten die zwemmen in zuchten en in tranen (hier wordt de Volksvertegenwoordiger overweldigd door de aandoening; zijn stem wordt be lemmerd door tranen, doch hij overmeestert zich en gaat voort) Geliefde menschen, zoo droef en akelig als 1914 eindigt, begint 1915. üw Volksvertegenwoordiger wenscht allen uitterharte veel geduld veel moed, veel werkzaamheid en wilskracht. Het is in harde be roerde tijden dat de sterke ka akters opkomen en uit schijnen. Ik wensch aan ons allen dat wij inniger en sterker vereenigd blijven m ons Kristene Volkspartij, die eene ware Moeder is. Ons aller Vriend, Jan De'Neve, zal u spreken over de werkzaamheden en inrichtin gen. Ge weet het, Broeders en Zusters, ge weet het. ge- I liefde Kinderen, terwijl inde rijke Partij vele Kop stukken wegliepen eri de vlucht namen, om buiten last en gevaar te zijn, al uw Hoofdmans en Aanvoer ders zijn bij u en niet u gebleven; zij hebben u ge volgd in 't Ballingschap, zij zijn met u teruggekeerd en bij u gebleven, liefdevol en'werkzaam. Ach, lof en dank zij u, ware medebuip heeft niet ontbroken, in Aalst, de meest beproefde Stad van ons Land... Laat ons zoo voortgaan. Blijft onze instellin gen steunen en sterken in ons Ziekenfondsen, men gaat niet rond, maar nieuwe Leden worden gedurig aanvaard. Dat de Kristene Broederliefde ons aan- voere en versterke.Kinderen en Jonkheden, benuttigt den kostelijken tijd een geleerd Volk wordt een machtig Volk, De Verslagen in De Werkman zullen u tnonen, dat uw Volkspartij steeds rein en opofferend handeld. Goeden moed in den zwaren tegenspoed, mijn duurbare menschen elkander bemind en geholpen. Als 1915 ons den Vrede zal terugbrengen, vast en duurzaam, het zoetste aandenken zal zijn nu met iever en opoffering, moedig en volherdend, ons plicht gekweten te hebben, Onnoodig te zeggen dat een diepe aandoening de Zaal overheersch te. Na de Volksvertegenwoordiger nam de Voor zitter Jan De Neve, 't woord en dru,.te zich uit alsvolgt In deze benarde tijden, is er nog meer bioe derliefde noodig dan anders, en eenieder heeft voor plicht, zooveel mogelijk elkander te hel- 't Is daarom dat wij heden hier vergaard zijn, om niet tegenstaande al de tegenwerkingen dien we in 't verslag van het oude jaar gehad heb ben, onze verbruikers van Brood en Koffie eene geldelijke tegemoetkoming te geven, elk vol gens de hoeveelheid brood of koffie welke hij verbruikt heeft. (jij wêet allen, hoe met het begin van den Oorlog de bloem op eenige dagen tot eenen verbazenden hoogen prijs geklommen is Ja, zelfs dezen die voor plicht hadden de laatste tê zijn aan deze opjaging, welke ons volk moest doen gebrek en honger lijden, soms 't voorbeeld gaven. Blijft indachtig, beste Vrienden Verbrui- bers, wat dan wel is waar nog uw kleine maar springlevende Coöperatie gedaan heeft, terwijl vele Bakkers en Coöperatieven den prifs van hun brood verhoogden, hebben wij den prijs van ons brood met z centiemen verlaagd, om U ter hulp te komen, en dit hebben wij gedaan tot einde September, wij hebben ook onmidöe- lijk den over-inleg afgeschaft, zoodat gij niets hebt moeten te buiten staan, ook eene zaak die van 't grootste belang was voor ons werkende volk, meer nog, we hebben oogenblikkelijk 't geld van dezen over inleg terug gekeerd en zoo stelden wij onze verbruikers in staat met hun geld eten te koopen voor hunne familie. Gij weet alien, dat het gedurende de maand September moeilijk geweest is ten gevolge van den Oorlog, aan Bloem te geraken. Welnu, het Bestuur mag fier wezen op hun werk, niets hebben zij onverlet gelaten, moeite noch arbeid, noch gevaar hebben zij gevreesd om aan hunne geliefde kliënten't r oodige Brood te verschaf fen en waarin zij door hunnen iever gelukten. Dan einde September, kwam ter oorzake van 't bombardement, de algemeene vluchten toen wij terug in Aalst kwamen, was ons eerste werk maatregelen te nemen om te voorzien in de beho. ften van onze Bevolking, ik zeg van onze Bevolking omdat wij waarlijk een deel der Bevolking gespezen hebben, immers op eenige dagen was ons verbruik meer dan verdubbeld. Velen van U weten wat het Bestuur dan ge daan heeft, hoe zij alle gevaar getrotseerd heeft om 't noodige te verschaffen, iets waarin wij altijd lukten,mits wij ons geen moeite spaarden. Doch, Gij weet ook hoe wij op zekeren dag in 't begin van November gevaren zijn, voor al ons goed dat wij gedaan hadden, wierden wij beroofd van onze laatste 15 zakken Bloem. 't Zal eene eeuwige schande zijn voor die het pleegden, dat wij die zooveel moeite gedaan hadden om Brood te verschaffen aan eenieder, dat zij onze Bloem kwamen halen, terwijl vol gens vertrouwbare gezegdens, bij particulieren zooveel Bloem was dan in ons magazijn en wij U geen Brood meer konden verschaffen. Hewel, Vrienden niettegenstaande al de op offeringen wetke het Bestuur zich getroost heeft in deze beproefde tijden, heelt zij door haar zuinig bestuur, ik zeg zuinig, omdat er bij ons geen em ployés of sekretarissen zijn die met de vette brokskens weggaan, maar alles op geofferd werd uit liefde tot ons Volk weten eenige besparingen te doen dié ons vandaag toelaten eene som van rond de looo fr. aan U allen uit te deelen. Wij verhopen dan, Beste Vrienden, dat gij dc werking van uw Bestuur zult weten hoog te schatten en dat eens de vrede in 't land zal terug gekeerd zijn, het goede welke het aan U allen gedaan heeft, zult weten hoog te schatten en dat gij meer en meet propaganda zult ma ken, voor de grootwording en den bloei onzer Coöperatief; dat na de dagen van smart en wee, gij li zuit gedenken wie uwe vrienden waren in den nood, en wie er u zooveel als het in hunne macht was, geholpen hebben. Zeker, niemand van ons heeft kapitalen en bijgevolg moeten wij ons bepalen, met spijt genoeg, tot het geringe dat wij kunnen doen. Er is nog eene andere zaak, welke eigentlijk de Bakkerij niet aangaat, maar waarover ik nochthans wat uitleg wil geven, 't is over onze onlangs gestichte Beenhouwerij en Kolenhandel. in 't Komiteit der Voeding in Oorlogs tijd, was 't Bestuur der Beenhouwers bijeen geroepen, om nun te vragen of er geen mogelijkheid was, gezien der, goed- koopen prijs van 't slachtvee, den prijs wat te verminderen, iets wat onmogelijk scheen volgens 't gezegde van deze Hee- ren, die zelfs verklaarden dat den prijs nog zou gestegen hebben, 't Komiteit was dan tot het gedacht gekomen zelf beesten te koopen en ie slachten, doch er wierd ten gevolge van 't Bombarde ment geen gevolg aangegeven. Nadien wierd er nog over gesproken maar 't bleef bij woorden.'t Is alsdan, na gezien te heb ben, dat er van deze beslissing niets kwam, dat de Beheerraad besliste zelf een Beenhouwerij te openeu, om aan 'tVolk en ,1e Burgerij goed en aan den minst mogelijken prijs Vleesch te leveren, en hier dank ik, in naam van het Bestuur, al de zen die pns met hunne -a!-ndisie vereeren. On zen Kolenhandel vindt /iiiion oorsprong ook door 't gevolg van een wooi .verbreking, immers 'l|Ko- miteit gesteld tot Ondersteuning in Oorlogstijd, had het monopole gevraagd der Kolen en was hun eerst toegestaan, wij hadden hier in deze plaats op korten tijd nice: dan 3 wagons Kolen verkocht en gij hebt des-; week allen in 't verslag van den Gemeenteraad gegeven door den Werkmangelezen va..,.1 komedie er daar ge speeld is en hoe 't volk ,-r door gefopt is geweest, 't is om in 't vervolg dat ix-letten dat wij dezen handel ons hebben toegevoegd, Nogmaals doe ik een krachtigen opr onzer geliefde Ch. Voiiwpa- en hnn weldaden aan die nog geen lid zij. aan te raden er hun aan! sluiten. (Algemeene goedk- ....Dan had de do ling pk ders en Moeders blij - 't voornemen van -mede: zich aan te sluiten b:i al d; tene Velkspartij, al de instellingen indachtig té zijn enden en kennissen da/er afdeelingen, mogelijk bij aan te uien zag Va- huis gaan, met 'u raad te geven a n der Chris-

De Werkman | 1915 | | pagina 1