M BALLING 09** Zielsroerend echt Verhaal uit de Oorlogsjaren 1796 en 1814 V. Volkswoede overwonnen door Goedhertigheid De vrolijke refreinen mengden zich met de doods kreten, de dreigende gebaren vergezelden den dans, die zoo dikwijls de groene grasperken van het gast vrije kasteel had opgevroolijkt, hetwelk men zou gaan verwoesten meteene zorgeloosheid, alsof het een feest gold, en toch onder die menigte bevonden zich zeer vele kinderen, die door de gravin werden bemind, zeer veel mannen, die door de edelmoedige giften van den graaf waren ondersteund. Arme verblinden, die door hunne ondankbaarheid hun ongeluk te gemoet liepen Op een teeken van Lodewijk Lemesle, klonk het tromgeroffel en de groepen vereenigden zich om den brandstapel. Eenige mannen staken stroobossen aan, die vooraf met pek waren overgoten, en de afschuwe- welijke bende zette zich in beweging onder de dui zendmaal herhaalde kreten van Leve de Repu bliek Dood aan de aristocraten De sombere stem van de alarmklok antwoordde op die kreten. Lodewijk Lemesle, met een driekleuiige vlag in de hand en het hoofd bedekt met een roode muts, stond aan het hoofd der vergaderde menigte. Zijn houding had een wilde, woeste en tevreden kloekheid, die zijn medeplichtigen zou hebben doen beven, als zij er de oorzaak van in zijne ziel hadden bevroed. Naast hem stapte de burgemeester van Cirey, een soort van dom me Pilades, dien Lodewijk meesleepte in de uitvoe ring zijner plannen, zonder hem te hebben meege deeld, welke persoonlijke belangen hierbij in 't spel waren. De een hield van revolutie als een onnoozele, de andere trok uit de omwenteling zijn voordeel als een handige. Na een kwartier voortgemarcheerd te hebben in een breede en ledige laan, bemerkte men een zwarte massa, die op den met sneeuw bedekten grond afstak. De troep hield zonder commando halt en gedurende eenige oogenblikken heerschte er vol maakte stilte. De bende had ontdekt, dat het hek van het kasteel open stond en dit bewijs van vertrouwen bracht onzekerheid in hare besluiten. Een edelmoedig woord zou haar achteruit gedreven hebben Lode wijk Lemesle begreep ditAanstonds zonder aarzelen bewoog hij zijne vlag boven zijn hoofd en schreeuw de met sombere en verschrikkelijke stem Dood aan de aristocraten De menigte drong met geweld naar het voorplein van het kasteel. Mijne Moeder is dwaas, dacht Lodewijk Lemesle, toen hij de poorten van het kasteel wijd geopend zag er is thans geen mogelijkheid meer de plundering te beletten; laat ons alleen trachten te voorkomen, dat zij niette lang duurt- En hij trad met vasten tzed de vestibule binnen Adriana wachtte hem daar. Moeder, zei hij tot haar, terwijl hij met een ge baar de mannen aanwees die achter hem kwamen op dringen, ziedaar brave patriotten, die met eigen oo- gen willen zien of er in T kasteel wapenen verborgen zijn. - Omdat gij hen niet hebt kunnen overtuigen, dat er nooit wapenen geweest zijn, antwoordde de huis houdster met koele verontwaardiging, moeten zij maar overal gaan zoeken. Ik heb bevel van mijne meeste- \ieuws uil Amerika. res. die ook de uwe is, mijnheer de burgemeester, hen goed te ontvangen. Komt binnen, heeren, voegde zij er bij, zich naast hem stellende, om den doortocht ge heel vrij te laten deze groote trap leidt naar de re ceptiezalen; die naar de kelders; deze gang leidt naar de arehieven, waarin ook het zilverwerk wordt gevon den; die andere voert naar de keuken; gij zult daar de beste wijnen van onze kelders vinden benevens al de glazen tot uw dienst. Weest welkom, brave mannen! het adellijk kasteel van Mareilles heeft nooit aan iemand gastvrijheid geweigerd. Bij deze waardige, kalme en kloeke woorden, ont blootten zich plotseling alle hoofden de plundering was nu niet meer mogelijk en de Voorzienigheid k* am in haar'ondoorgrondelijke inzichten de plan nen van den schuldigen Lodewijk Lemesle door de deugden zijner moeder in duigen werpen. Burgemeester, zeiden de menschen, die Lodewijk omringden, wij zullen onze makkers op het plein be kend maken, dat het kasteel te Mareilles onder de be scherming staat der patriotten en dat de eersle, die durft plunderen, als verrader der Republiek zal wor den gestraft; wij keeren aanstonds terug om vervol gens de kelders te onderzoeken. Zij gingen inderdaad heen en Adriana bleef alleen met haar zoon gedurende eenige oogenblikken. Gij ziet, zeide zij tot hem, dat dit Volk eerlijk zou zijn, als men een beroep deed op zijn goed gevoel, in plaats van zijne booze hartstochten aan te vuren. Lo dewijk. Lodewijk gij zijl zeer schuldig. Vlei u nog niet, Moeder; er zijn onder dien hoop menschen, die geen rede willen verstaan. Hoort gij die kreten, dat gemompel, dat gemor rt Is nog niet gedaan Lodewijk Lemesle bedroog zich niet de mannen, die Adriana had ontroerd door hare taal, vonden een geduchten tegenstand onder degenen die op het voor plein waren gebleven; twee partijen hadden zich ge vormd en deze waren op het punt handgemeen te worden. De huishoudster verscheen op het bordes van het Kasteel. Brave mannen, zei ze mei vaste en luidklinkende stem, die het geschreenw beheerschtte, als men u wil doen gelooven, dat er hier verborgen wapenen zijn, dan bedriegt men u maar als men u verzekert, dat men u hier niet wil ontvangen, dan bedriegt men u nog veel meer. Komt binnen, gij zult een goed ont haal hebben. Degenen, die nooit iemand kwaad heb ben gedaan, heboen niets te duchten van wie ook. Leve de Republiek schreeuwden degenen die van geen plundering meer wilden hooren. Dood aan de aristocraten antwoordden de an deren, maar bij iederen roep werd deze moordkreet minder. Maar er zijn hier geen aristocraten meer, hernam Adriana, met altijd vermeerderde geestkracht. Van avond was er slechts een arme stervende vrouw met twee onschuldige wezens in de wieg, die een schuil plaats hebben gezocht in eene hut. Wilt gij dan, als zij morgen naar het kasteel zullen terugkeeren, dat zij zelf geen bed meer zullen vinden om hun lichaam, ge broken door de vermoeienis, rust te doen vinden Neen, neen, dat willen wij niet, schreeuwde de menigte, eenstemmig van dit oogenblik af. Breng wijn hier en wij zullen het kasteel niet binnengaan. ('t Vervolgt). Godsdienstig Nieuws. Groot Kerk «lijk Nieuws. Voor (te/i'GEZONPHEID Aalst. - Paard op hol. LAATSTE Wij roepen de aandacht op de achterstel len van 't Pensioengeld. Uit de Denderslreek. Eene bandietenbende aangehouden in Vlaande ren. Ach! aanhoudingen. Paus Beuedictus XV Oplossing der Raadsels. Door woonstverandering. Meubels, Koei, Muilen en Varken, Camion en Uessortkar, feOORDEGEM, Dorp. In Amerika Revelstokx BC. Canade, voert men op, in de Cine mas de verwoesting der Belgische Steden, Aalst is er ook bij men vertoont ook de Vlucht uit Aalst. Slecht nieuws Veel bankroeten te Vanicouver, BC. (Brutus Colombia, eene groote rivier, op sommige plaatsen zeer breed, 120 meters) 200,000 zie len, zeehave, groote Handel. Ze schrijven dat er veel faillieten zijn en duizende menschen zonder werk. In die Colombia-rivier wordt jaarlijks voor veel duizende dollars Zalm gevangen en aan de oevers zijn de grootste zaagmolens der gansche wereld. Het liefdadig Komiteit AMER1KANO- H1SPANIA zendt hulp, overal waar een onpartijdig Voedings Komiteif is. Te WELLE, bij Aalst, wilde men een par tijdig klieksken aanstellen. Raadsheer Eeman neeft zich daar le gen verzet en geheel de Gemeenteraad, den Burg .-niesster aan 't hoofd, heeft in dien zin gesproken en gestemd, De Rechtvaardiglieideischtvan den Mensch dat hij Gcd bemint, dat hij zijn hert geeft aan Dengene die zijn hert gevormd heeftde Rechtvaardigheid eischt ook dat de Mensch zijn eigen eerbiedige, dat hij in zich de Ver hevene machten doe heersche op de lagere, rie rede en de wil op de zinnen en de drif ten de Rechtvaardigheid eischt ook van den mensch de liefde tot God en tot de eerbaarheid. (Kardinaal Dechamps La Morale tiniverselle et indépendante. bl.*23). Den 7 Februari algemeene Biddag in geheel Europa voor de Vrede. Vooruit spot daarmee, als ook met de Mis. Hoe onredelijk! Vooruit, niemand dwingt u, waarom laat gij elk niet vrij? Of moeten de Kerk gesloten en de Gebeden verboden worden. rAntonia krijgt alle 4 weken hevige pijn in het hoofd,™ Zoodat zij 1 a 3 dagen in haar bed moet blijven De reden hiervan is zeker een stooring in den omloop van het bloed. Antonia moest wekelijks het geheele lijf met zoutwater wasschen en 2 halfbaden nemen. Na2a 3 weken werden de aanwendingen op de helft gebracht enjde hoofdpijn ging op deze wijze door den tijd weg... (Uit het Boek-Kneipp, aan 70 c.) Dijnsdag veel volk op de Groote Markt voor reispassen en om den tijd te dooden. Rond 3 uren, een peerd in tulburi komt over de Markt afgehold naar de Molenstraat. Er gingen mal heuren zijn, rechtover Café Risj, als stadsgenoot Casimier Ver- beiren, die de Markt opkwam, 't peerd vastgreep en stilhield, tot de vlugge aankomst van den eigeuaar, een Schepene van Gijseghem, die haastig in zijn gerij stapte, zonder 'f minste woord van dank, ZATERDAG 6 Febr. ten 3 ure Zitting van den Gemeente raad. Och Menschen, helpt, zooveel gij kunt, de arme Land genoten, die zonder werk en zonder geld zitten. Franz, och niets over Franz, zoo 't schijnt zou hij gevallen zijn op eenen uittocht en achtergebleven. Ldngs alle kanten gevraagd. Vruchteloos Het gaat niet meer gelijk in vroegere tijden, als do Dievenbenden der Binders, van Jan De Lichte en Baekenlandt, maanden en maanden hunnen duivel konden scheren op den buiten. De Justicie waakt en werkt en heeft de schuldigen rap vast. Zoo zijn 8 ke rels aangehouden door 't Gerecht van Audenaarde en gevankelijk naar Gent gebrachthet zijn meest oud- veroordeelden. Zekere C.heeft verscheidene man nen der bende aangeduid. Ze braken in, gewapender hand, te Okegem, Heldergem, Erpe, Voorde, Melre, Iddergem, Haaltert, Oetingen, enz. enz... zijn Volk van alle Landen zoo wreed ziende lijden, heeft een algemeene Biddag vastgesteld, zondag 7Pe bruari. Hij verzoekt alle geloovigen dien dag te biech ten en t' Onzen Heeren te gaan. In 't vrije Amerika zijn bijna elk jaar zulke biddagen de algemeene eer bied omringt ze niemand spot daarmee 't is immers een vrije deftige verhevene Betooging. 1. Niets. 2. Steen. —3. Kanon. 1. Men ziet in deze droeve dagen Menschen die hun brood gaan vragen En ze krijgen soms wel iets Maar op vele plaatsen NIETS. 2. Helpt ons allen, mannen, vrouwen, 't Paleis van vrede weer opbouwen 't Is een eer voor iedereen Als men legt den eersten STEEN. 3. Mocht de Oorlog haast verdwijnen En de Vrede ons verschijnen' Alles effen maken kon Zonder wapens of KANON. NIEUWE RAADSELS. 1. Mijn eerste is een pijn bijzonder in het been, Onthoofd, het is een bron van lijden en geween. 2. Mijn eerste aan 't heofd, mijn tweede log en zwaar Eh 't heel beleven wij in droefheid en misbaa Venditie van De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal, op Dinsdag 9 Februari 1915, te beginnen om 8 ure voormiddag (Belgische tijd), ten huize van M. Prosper Van Sande, te Oordegem, Dorp, op 2 minuten atstand van de Tramsta tie, openbaar verkoopen Schoor.e meubels, zooals eiken buffetten, tafel, stoelen, zetels, canapé, spiegels, bed- koetsen in acajou en kerselaren hout, lavabos en nachttafels, tafelserviezen, keukengerief een onlangs nieuw Naaimachien, 2 Hofban- ken, Koffiebrander en meer andere voorwer pen. Zilverwerk zooals soeplepel, 12 lepels en fourketten, 18 koffielepels, suikertang, snuif doos en gobelet. Verder eene koe (drijmaal gekalfd), een mntten en een vet varken. Een overdekten camion, ressortkar, Gentsch karreken, onge veer 2000 kilos strooi en 500 kilos aardappelen Gereede betaling, tenzij men goede borg stelt en verder gewone voorwaarden. Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 2