Zondag 7 Februari Aalst - Gemeenteraad. ff Jaargang. 12 Februari 1915. I*0 2198. D E 9 "B"? Zitting van Zaterdag 6 Februari, 3 uren. Getdelijken toestand. Ontleeningen. M. Moeyersoen legt in eenige woorden den Finantiëelen toestand van de Stad voor. Sedert het losbersten van den Oorlog, de Ont vangsten zijn verminderd en de Uitgaven voor Onderstand zijn vermeerderd. Zoo heeft de Stad enkel de helft ontvangen van het Gemeenli^onds en verliest daardoor meer dan 13o,ooo fr. De Voe ding der behoeftigen vergt wekelijks ten minste 12,500. Êlijlagc aan liet Etappen-dagbevel de algemeene Biddag geweest voor geheel Luropa Zielsroerend, aandoenlijk en verheffend Van 's morgends af, de Kerken [opgevuld De Communiebank bestormd, om den God-Mensch in zijn hert te ontvangen, en in die Bron der Genade en der Goddelijke Bermhertigheid troost en sterkte te putten. Onder 't Lof werd gezamentlijk gelezen het Gebed voor den Vrede... Nu, ik vraag aan iedereen Is iemand gestoord of gehinderd door dien Biddag? De Socialisten spotten er nogthans meê in hunnen Vooruit, ze kunnen niet lijden dat de Pastoors dat aan kondigen in hun Kerk, ze zouden den Vooruit moeten voorlezen op den Preêkstoel... Droeve Wereldhervor mers ge vergeet den Hemelschen dauw Nieuws van alle kanlen van ftekeiulmaking Door het Duitsch ambtelijk Persbureau. <DjP Nu komt het hertroerecste van de BALLING. 4J cö .2 C eö en es co -s 3 a ■a a ABONNEMENTSPRIJS (op voorhand betaalbaar) Binnenland2,50~;fr. 's jaars. Buitenland4,50* Men kan zich abonneeren op alle postbureelen. P. Hoofdopsteller=Bestuurder DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. AANKONDIGINGEN volgens overeenkomst. inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen. Aanwezig Burgemeester Van den Bergh, Schepenen Moeyer- soen, D'Hert, Bauwens, Raadsheeren Blanckaert, Boone, Clercq, Daens, De Valckeneer, Somers, Van Gysegem, Van den Steen, Vernaeve, Sekretaris Reyntens. De heer Burgemeester. Heeren, de Zitting is geopend. Tie heer Seeretaris zal 't verslag lezen der vorige Zitting. Het wordt gelezen en goedgekeurd. Raadsheer Daens. En 't voorstel van onzen Collega Blanc kaert, om ons aanwezigheidsgeld af te slaan aan de voeding De heer Burgemeester. Inderdaad het werd éénparig aan vaard. De Sekretaris zal het goed aanteekenen. M. Daens vraagt 't woord. Raadsheer Daens. Ja, M. de Burgemeester, de interpellatie van onze groep. Aan de eerste vraag is voldaan Er Is geen Vas tenavond de tweede vraag Inrichting van 't Voedings-Komiteit, is ook ingewilligd. Blijft te rekening van Voedings-Komiteit, Stad, Hospitien, cn ArmbureelIs 't nu moeilijk, hoe langer men wacht, hoe moeilijker. De heer Burgemeester. Over de Voeding zullen de Raads heeren een volledige Rekening ontvangen. De Rekeningen en Be grootingen zijn in onderzoek. AL De Windt vraagt achter de Verslagen der Zittingen van Oc tober, in welke de Gemeenteraad kennis nam van de Benoemin gen, dit is van groot belang. "f Tïp Ctprm Ook onder nisTonsr.il uuyuum. verschelde doen Af. De Clercq. Ook onder historisch oogpunt. Af. Daens. Spijtig dat de zaak zoolang trentelt malen werd ten Vergadering belegd. De heer Burgemeester. M. Bethune is toch zoo nijg over last; vandaag moest hij in Brussel zijn. Raadsheer Daens. Waarom laat M. Bethune zich niet helpen De heer Burgemeester. Ik zal aandringen, Heeren. Nu de dagorde. In zulken toestand zijn er maar twee hulpmiddelen Nieuwe Taksen stemmen of wel een Leening. Het eerste middel doet het leven nog verzwaren, ter wijl integendeel moet gewerkt worden om de prijzen van eetwaren en andere benoodigheden te dalen. Mij dunkt dat een beter middel ware een Leening van 5oo,ooo fr. aan te gaan. In dezen Oorlodstijd is het geld moeielijk krijgen, dit ondervindt men overal. Doch ik denk met de hulp van den Raad, die 5oo,ooo fr: te be komen, ten deele door het Gemeentekrediet, ten deele door het uitgeven van Stadsbons aan 5°/1>. Te dien einde zal ik mij wen den tot de bijzonderste Ingezetenen en tot de Nijverheidshooiden der groot» Fabrieken. Vind ik daar ondersteuning, dan zal ik aan den Raad voorstellen doen de taksen op Moteurs en Winsten verminderen. Binnen de 14 dagen hoop ik die Leening voor den Raad te kun nen brengen. Terzelvertijde zal de rekening 1913 en de Begroo ting 1915 voorgedragen worden. Raadsheer Daens. Al d'Heeren van den Raad weien dat ik hter herhaaldelijk aandrong voor een groote Leeningelk deelde hier dit gevoelen, maar de toestand was toch zoo groulijk wreed niet alleen zagen wij hier zwartenSneeuw, maar de zwarteSneeuw viel neêr met dikke vlokken Geen ontvangst, geen kennis van Wegen en Middelen, men moet dat beleefd hebben, om een juist gedacht te kunnen opvatten van den toestand een ontelbare me nigte die de muren opliep van Ellende bijna geen Soldatengeld kunnen geven, en de Moeders die op de Groote Markt kwamen kermen, en dreigden met de Zwarte Vlagge naar Gent te loopen nooit zal dat uit het geheugen zijn dergenen die het bijwoonden In dien alderuitersten nood, aanstonds moetende Geld hebben, dan is de Raad gedwongen geweest Lasten te leggen op eetwaren en brandstof. Vele en lange Zittingen hielden wij hier voor de Taksen. Voordat M. Valkeneer afreisde voor zijn belangrijke en gelukkige Zending, hielden wij ZiWng den Zaterdag van 4 tot 7 ure, en den Zondag nanoen van 5 tot 8 ure. Heer Moeyersoen. M. Daens, ik misprijs die taksen niet. Raadsheer Daens. Och Heeren, hef is nu de Tijd r iet om te loven of te laken, te vernederen ofte verheffen, liet groot en het eenig werk is eten bezorgen aan ons braaf Werkvolk. Ondanks eenparige en krachtige pogingen blijft de Voeding nog zeer ontoereikend, het Bedelen kan of mag niet verboden worden. Verbeeldt u toch de toestand in ontelbare |Huisgezinnen te dommen over gansch Europa'zal Regeerders en ^Volkeren toch opjagen naardz vaste baan van Scheidsgerechten Vrede. Mijn vurige wensch is dat door die Leening bij behoorlijke Voeding zal kunnen 2 fr. of 2 fr. 5o gevoegd worden, elke week, voor het onmisbare in een Huisgezin, ook de achterstellen van Soldatengeld. Al dat Geld gaat toch aanstonds in den Kleinhandel. M. De Windt. Het voorstel eener ontleening van 500,000,00 frank, is het natuurlijk gevolg der droeve omstandigheden waarin onze Stad thans verkeertde heer Schepen Moeyersoen heeft opdracht te'zorgen voor geldelijke middelen en op dit oogenblik dit zeker geen gemakkelijke taak. Sommigen zouden kunnen denken dat degelden der leening, die vroeger gestemd werd voor Schouwburg en Kazern, thans zouden kunnen dienen om de uitgaven aan de behoeftigen te be talen; ik verneem dat het totale beloop dier leening door de Stad nog niet werd ontvangen, niet waar, M. de Schepen M. Moeyersoen. De Stad heeft tot heden daarvan ontvangen 300,000 fr. AL De Windt. Het gebruik dier som zal natuurlijk later in de Stadsrekening voorkomen, zooals er ons ook juiste en klare rekening zal overgelegd worden van al de gelden waarover de Stad in de laatste tijden beschikt heeft en die verhandeld werden, onder andere voor den openbaren onderstand de heer Burge- meesier heeft ons overigens die rekening beloofd en met de be wijsstukken erbij. Spreker doet opmei ken dat het nieuw Voedings-Komiteit den toestand overneemt volgevs inventaris en hij zijn recht behoudt de Rekeningen tot in zijn minste bijzonderheden te onderzoeken, zonder eenige verdenking ten opzichte van wie het ook zij. Wat het voorstel van M. Moeyersoen aangaat, ik deel ten volle zijne meening, dat we nu het systeem van oorlogs- of an dere bijzonder taksen niet mogen aannemen en dat we ineens een kapitale som moeten ontleenen. Ik ben overigens t' akkoord over het voorgestelde beloop van 500,000 fr.; de nood, MM, is groot en we hebben als allereerste plicht onze zoo diep beproefde bevolking zooveel mogelijk ter hulp te komen; daarover zijn wij, ik twijfel er niet aan, het allen eens. Hoe die ontleende som later teruggevea en er de middelen toe vinden, zal het werk zijn der toekomst. Ik treed dus, Mre", het voorstel bij en ik twijfel niet, ol M.Moyer- soen, die de geldkwestiën der Stad heel goed verzorgt, zal er in lukken, op de wijze die hij ons voorlegde, de noodige som bijeeii te krijgen. Vermits niemand het Woord vraagt, zegt M. de Burge meester dat er goed zal gezorgd worden en de Openbare Zitting wordt geheven.Het Publiek bestoud uit 6 Aanwezigen. Raadsheer Boone heeft doen opmerken dat .het Schoengeld der Policie agenten nog niet betaald is en Raadsheer Blanckaert sprak over den ongezonden vuileri staat van het Peperstraatje. Als hoogste prijzen worden binnen het Etappen gebied vast gesteld per 1 oo kilos, 32 frank. 26 3o 25 3o gebuideld op 8o oio Tarwe, Rogge, Haver, Voedergest, Maïs, Roggemeel, per loo kilos, zonder tets zitten '1 De Nijverheid ontlasten zal niet moeielijk zijn, mdiën vr WT Ni daar, 3 a 4 uren; de Stad davert somtemets van 't geschut; uit IDDERGEM Ze weten daar niets van die wreede moord, niets.. Wie durft zulke zaken uitvinden Uit ANTWERPEN Een Aalstenaar is deze week op Klapdorp geweest bij Vriend Charel, die elk hartelijk groet; Uit Woubrechtegem Pastoor!Scholten is overle den; hij stond er al 23 jaar; 23 jaren staan, 't is lang zijn Opvolger h E. H. De Smet, die Onderpastoor van Erembodegem is geweest, met eere. De Parochie van Meester Lieven-zaliger moest leveren 4o Koe beesten, 26,000 kilos Haver, Strooi en Hooi, te samen. Uit GOTHA. Duitschland De Professor van 't hoog-vliegen, Oscar Cahut, is doodge vallen op 't Vliegveld. Hoog vliegen, diep vallen. En ge zijt zon der licht en zonder kracht, omdat ge zonder Geloof zijt en zonder Gebed (Kardinaal Dechamps). Uit PORTUG tAL Een zweem van Revolu tie der Koningsgezinden, is aanstonds gedempt. Uit BRUSSEL De i HANDSCHOENSN'ljDERlj is in ruime nate overgebracht naar Grenoble (Frankrijk). Brussel was de gcoote Leveraar aan Amerika. Talrijke Fa- millën vau handschoensnijders zijn reeds verhuisd naar de Fransche 32 fr. Tarwemeel, per loo kilos, gebuideld op 9o o/o 4o fr. Tarwemeel, per loo kilos, gebuideld op 7o 75 o/o 55—6o fr. Boonen, per kilogr. (in 't klein), o,8o fr. Erwten, per kilogr. (in 't klein), o,8o fr. Rijst, per kilogr. (in 't klein), o,8o Ir. Aardappels, per loo kil. (in 't groot) 8 fr. Aardappels per kilo (in 't klein) 8,lo fr. Suikerij, per kilo (in 't klein) o,4o fr. Melk, zuivere voile melk, per liter 0,24 fr. Zont, per kilogram (in 't klein). o,2o fr. Suiker, per kilogr., in klontjes en in poeder (In 't klein) o,9o fr. Suiker, per kilogr., gekristalliseerd, (in 't klein) o,7o fr. Bote,, zuivere natuurboter, per kilogram, in 't klein, 3,8o fr. de verkoop van gemengde boter is verboden deze wordt aan geslagen. Margarine, merk Mervielle, in't klein, per kilogram 2,5ofr.; merk Axa, 2,2o fr. Rundvleesch, 1* kwaliteit, per kilo 2,5ofr. Rumpstuk, zonder beenen, per kilo 2,4o fr. Soepvleesch, per kilo 2,oofr. Plat korteling, per kilo l,5ofr. Dik korteling, per kilo l,2otr. Varkensvleesch Koteletten, per kilo 2,5ofr. Zijstuk, per kilo 2,2o Ir. Worsten' per kilo 5,oo fr. Kalfsvleesch, zonder beenen, per kilo 3,5otr. Heoi, per loo kilo 8,oofr. Stroo, per too kilo - 6,oolr. Alle overschrijding dezer hoogste prijzen, zal in elk voorko mend geval met eene geldboete van 3oo mark of, in verhouding, met gevang gestraft worden. De Etappen-Kommandaturen zullen deze hoogste prijzen on- middelijkopenbaar bekend maken. Blijft voor ons volgend Nummer Zooals ons van Duitsche zijke ambtelijk bekend gemaakt wordt, zijn navolgende huizen in de kustplaatsen door Fransche veldkanonnen en Engelsche scheepskanonnen vernield of erg beschadigd geworden. Op 25 Januari zijn de plaatsen Middel- kerke en Westende wederom beschoten geworden. Een groot getal inwoners zijn gedood of gewond, daaronder ook de Burge meester van Middelkerke. De aan de huizen aangerichte schade in deze dagen, is in de volgende opgave nog niet vervat w. v. Prachtwerken blijven weg, en de stortvloed van Rampen en Wee- Dolvend en golvend in hare schier onoverkomelijke breedte. Barend en narend in hare allestuchtende wreedte Werpt zij hare sneeuwwitte tapijt hemelshoog, In dien donkeren volkomene nachtboog, Dikke klompen, vormlooze wrakken, drijven heen en weder, Alles vernielende mijnen sluipen in stilte neder, a, ze zoeken allengskens hanne prooi te vatten, ïn zijn er op uit ze te doen snakken 1 Ginderop eenen nauwelijks bespeurbaren afstand, Flikkert, als 't ware eene kleine wemelende nachtlamp, Het stoomt met eene helsche vliegende krachte, Alsot het wilde toonen al zijne machte Stellig, het is een zware oninbeeldbare Kraiser, Een overal geduchte moordende muiter, Op dolle jacht naar zijnen aartsvijand, Dien hij zoekt te boorden in 't zand, Doch, ho neen, het is mis in zijne hoop, In plaats van te lukken in zijne sloop Botst het ineens op één dier loodzware sprintende draden. En kijkt, daar. een ontzettende ramp doet zich verraden Een lek in het schip en het is aan het baden, De heele bemanning verkeert in doodsgevaar, Weldra klinkt uren ver de klaroenenschaar, Hulp, hulp, de toestand is dreigend 1 Maar hoe zij ook huilden in het meinend Noch sloepje, noch redder, vertoonde zich rondom, En zie al met eens, die klouk het - Dom Dom F.n het zonk in de onmeetbare afgrond, niet verre van 't strand. En gansch de bemanning, gewapend van teen tot tand, Liet er het leven in die heelopslorpende muil der zee, En dan achterna,geen kerm meer, noch gewee I JEAN LUYCX, treinwachter, Zonnestraal, 45, Aalst.

De Werkman | 1915 | | pagina 1