DB BALLING Zielsroerend echt Verhaal uit de Oorlogsjaren 1796 en 1814 Oorlog Oorlog! VIDe misdaad volbracht Breng hier Wijn, riep de menigte. Aanstonds rolden twee vaten wijn op liet Kasteel- plein. De Burgemeester had voorzien wat ging gebeuren en was met eenige mannen naar den kelder gegaan. In een oogpink waren dei vaten Wijn overeind gezet en de bodem ingeslagen; roomers en glazen werden aangebrachtde menigte dronk en zong. Het Kasteel was gered Om nog zekerder te zijn, bracht Adriana de twee Burgemeesters en de Notabelen naar de eetplaatsen en de keuken Al 't ander Volk mocht binnen; een Volksfeest had de plundering vervangen. Het had opgehouden met sneeuwen en duizenden sterren schitterden aan den azuren hemel. Vuren wer den aansteken op het Kasteelplein en daarom heen gingen en keerden blijde dansende groepen. Tusschen dit gewoel ging de oude Adriana tot ha ren Zoon Gelooft ge dat onze meesteres morgen zal kunnen terugkeeren vroeg zij op zachten toon. De morgen is reeds gekomen. Lodewijk, ge zegt dat zoo droef het schijnt me toe, dat gij vrolijk moest wezen, want gij hebt als eerlijk man gehandeld. De Burgemeester sloeg de oogen neêr en huiver de; dan overmeesterde hij zich en sprak De dag zal weldra komen, en terwijl de man schappen in goede stemming zijn, laat ons zorgen dat zij terugkeeren want.,, want.. Wat is er, Zoon De vuren dooven op, de wijn raakt op, laat ons zorgen/dat koü en dorst niet terugkeeren. Adriana dankte haren Zoon door een warme hand druk. Burgers, zoo riep Lodewijk, de Republiek heeft aan hare vijanden getoond dat zij groot en edelmoe dig weet te zijn, laat ons voortgaan. Adriana ging van groep tot groep de handen druk ken en danken. Burgers, zoo sprak de Burgemeester, ge zijt edel moedig geweest, zoo als het aan ware Patriotten be taamt; laten wij onze wapenen ontladen, ten teeken van vrede en vreugd. En hij gaf het voorbeeld door in de lucht af te schie ten zijn geweer dat hij geschouderd had. Leve de Republiek Dood aan de Verraders Eer bied aan de Vrouwen Zoo schreeuwden de gewa pende Boeren, die ook hunne geweeren afschoten. De rook van deze losbranding was nog niet gansch opgetrokken, als er flikkeringen aan de vensters des Kasteels verschenen. Brand riep de oude Adriana. 't Is het Kasteel niet, riep men uit de menigte. Het Bosch staat in brand Het Bosch niet, riep een Boer, 't is de but van den herder Bar.al Adriana riep niet, maar huilde en schetterde «De hut van BarnalVrienden, daarheên.. De Gravin bevindt zich daar met hare twee kinderkes.... wilt gij hen niet redden En als eene Leeuwinne stormde zij in de richting van den brand. De menigte volgde, onder 't slaken van doodkreten. De Burgemeester stroomde meê met 't Volk. Hij duurt nu al 198 dagen... Hoe meer hij toeneemt in gruwel en wreedheid, hoe meer wij alle oneenig- heid moeten wegdrijven, in ons hart een warme broe derliefde voeden, elkander troosten, helpen en bij staan. Schept moed, noodlijdende Stadsgenooten het zw'aarste lijden is voorbij de Zitting van den Ge meenteraad U toont dat AL de Raadsheeren innig vercenigd zijn met Burgemeester en Schepenen. Door de groote Leening zal hier kunnen hulp gegeven wor den, zoo voldoende als in de groote Steden Eer dees kort maandeken voorbij voorbij is, zullen al de achttrj stellen van 't Soldatengeld betaald zijn Heeren Burgemeesters en Schepenen der Buitengemeenten, Adriana was aan 'lboofd. Och God riep zij, och God wij zullen te laat komen; mijn arme meesteres en hare twee kinderkes Och, zie dat vuur zie die vlammen Lodewijk, waar zijt gij 't Is al vlam en vuur Wee, wee, het dak stort in In 't vuur wil ik, om mijne goede meesteres te redden. Nog eenige stappen, men is erreeds voelt men de hitte van 't vuur De ongelukkige Adriana valt neêr als dood, terwijl een gehuil van woede opgaat. De hut is een vuurgloed alle redding onmogelijk. Bij de heldere opflikking van den brand, ziet men een persoon vluchten door de velden. Daar is de moordenaarschreeuwde men hij sterve op 't oogenblik Eenige der vlugste jonkheden loopen, halen den vluchteling in en brengen hem naar den brand «Monster,roept 't Volk; moordenaar|! Gij gaat sterven! En als ik u zeg dat ik de hut heb in brand gesto ken o,p bevel van.. Hij' had geen tijd om verder te spreken, een geweer schot deed hem vallen, en men zag Lodewijk Lemes- le, bleek als een lijk, zijn ontladen geweer op den grond laten vallen, terwijl hij riep met sombere stem De Republiek is gewroken Zij is verraden, riep een andere stem, deze van Dominik Grisier. Adriana stond recht en sprak in cn uit 't arm schaap was zinneloos geworden. Ze dacht dat haar Zoon de Gravin had gered en vloog om zijnen hals. Eenige maanden later werd het kasteel te verkoop gesteld. Een enkel kooper bood zich aan. Dit schoon groot Kasteel met woud en landijen, dat 30,000 fr. rente opbracht, kreeg hij voor 15,ooo franken. Daar woonde hij als Kasteelheer en Burgemeester met zijne Moeder die zinneloos was geworden. VI. 1814. De Graaf keert terug als Russische Kolonel. ('t Vervolgt). SAMENSPÏÏAAKSKE. Hulde en dank aan Amerika. STOUTE DIEFTE TE NINOVE ANTWERPEN. - DE MOORD. OPLOSSING DER RAADSELS. MARKTKiM zorgt toch voor 't Soldatengeld het verschoten geld komt terug tot den lesten centiem. Indien er Vreugd in de Wereld bestaat, dan is zij het deel van den Mensch die zuiver van herte is. Vrede en Geluk aan de Goedhertigheid. IJit Gceraardsberge» Een Soldaat van aan d'Houtmarkt, eindelijk is een zijner Brieven aangekomen, het is de Veertiende. »5 yn De Aeve-De Aeef Larige Zoutstraat, 24, Aalst Hoe is 't Hoe zou 't zijn droef, treurig, verdrietig, pijnlijk, nu is de wereld waarlijk een dal ran tranen meer zuchten gaan op dan er zandekes liggen aan de Zee bij de Slachtveiden zijn nu de Pijnveiden. En hoelang nog Niemand die het weet. En t'Aalst Dander week is de St-Annabrug opengedraaid voor 'tschip De Stad Aalst; ongeladen kon het onder d'ijzeren Brug nietde Duitschers zijn bezig ze te verhoogen. De Sas sen zijn hersteld. 'De schepen varen er door Zwierig opwaarts met sparren voor de koolpuben, af waarts met kolen er liggen schepen kolen in Aalst, in Ereni- bodegem, Huysegem en hooger op. Geen nieuws van Franz Niets, niets, wij leven in angstkoortsen, gelijk ontelba- ren.Moge er goed niéuws zijn voor ons als voor talrijke andere bedrukte zielen Werkman, was is uw raad In al die bitterheden en droefenissen, ons vreugd zoeken in het lijden onzer Medemenschen te verzachten. t kn I vono-on Voor een Boekske Thomas Morus, gebon- den door den Volksvertegenwoordiger. Uit het Statie-kwartier, 1,25 fr. Een heer uit de Stad, 2 fr. BERICHT Alle mededeelingen moeten binnen voorDijnsdag noen. Ontv. I fr. voor het Leven Priester Daens 2 fr. van verloren geld. riit<1oi>\vÜ7Pr(i 0p den Buiten, o.a. te Ideghem hebben AFlIUrl dg Onderwijzers geen centiem ontvangen sedert 6 maanden De Maalders wan Amerika zenden 7o,ooo zakken Bloem voor de Bel gen, gratis voor niets. EEN GOEDE LES aan de Dieven, die meest oud-veroordeelden, dat men hun Gezelschap vluchte, want eens op de helling van den afgrond, men is voor altijd in 't ongeluk, zonder dat men het weet. Tot ADEGEM, in 't Meetjesland, poogde een bende dieven in te dringen bij een Landbouwer, doch werd betrapt door de Burgerlijke I'olicie; ze moesten vluch ten, doch een hunner schoot naar do Nachtwakers zonder iemand te treffen. Die het schot lostte. werd ontdekt en door de Duitsche veroordeeld tot 15 jaar gevang Ze denken dat hij reeds naar een Duitsch gevang is vervoerd, 't Zal daar plezant om zitten zijn. Thalvent de Groote Markt, bij M. Moeremans, don derdag nacht van d ander week, bijna geheel den Winkel is geroofd kostelijke pijpen, horlogieketin- en, likeuren, flesschen en'manden wijn en geld. De heven moeten talrijk geweest zijn, of meteen karre, om't gestolen goed'weg te voert n. De Policie-Com- missaris Thuyiie is op zoek en zal de dieven wel vinden. HERDERSEM, bij Aalst, is ook bezocht door Kerk dieven. vrijdag nacht, in de Prochiekerk zijn ze «iet geraak!: doch in de Kapellen van St Antonius, Abt, van O. L. Vrouw ten Rotzen en O. L. Vr. ter Koorts, hebben zij de Offerblokken giroofd; zeer gering was de inhoud. BURGERLIJKE WACHTEN doen patroeljen op alle Gemeen tan. Zijn ze verplichtend 1 Ja, maar met toestemming der andere Wachten, mtgen er vrijstellingen zijn, mits betaling voor eiken nacht. TROOSTWOORDEN Veel Menschen, Moeders, Vaders, jonge Huisvrou wen, Broeders en Zusters, zitten halfdood van angst. Zekerlijk, er zijn groote gevaren, de Raspen vliegen in de lucht, maar zoolang er leven is, is er hoop. Waarom, zoo schrijft de Nav. Kristi, waarom u kwel len OVER ZAKEN DIE MISSCHIEN NOOIT ZULLIN GEBEUREN Te Denderhoutem, in een Familie, nun dacht de Zoon, van de Giedes, was dood gezegd in den slag van Gaver, hij was van zijn peerd geschoten, zijn ka meraden hadden het gezien; hij was dood en begra ven; nu over 14 Jagen komt uit Duitschland een brief dat hij jnog leeft. De geruchten liepen dat in den grooten Slag van Luik 600 Soldaten der Linie gesneu veld waren; nu komt het uit, dat bijt a allen in (Duits land zitten. De Tijden zijn wreed droef, laat ons moe dig blijven en elkander dcor Vriendschap en Behtalp- zaamheid ondersteunen. DIEFTE TE GENT. Bij een handelaar een zware dief te. 16 titels Belgische rent, 1000 fr; en 50 intrest- koepens. Nog niets ontdekt. De Notaris is uit Holland geko men met het Testament... En de Meid? Zou 't niet zijn gelijk in Jan Clerker? 1. Kramp-Ramp 2. Oorlog. 1Vele kinderen komen vragen Moeder waar is Vader dan Terwijl de Moeder alle dagen Slechts dit antwoord geven kan Vader is, mijn lieve snaken, Op het slachtveld, in het kamp, Moest hij aan zijn dood geraken 't Was voor ons een groote RAMP. 2. Hoort men sommige Ouders spreken, Wijl zij hunne klachten doen Want zij hebbeu in geen weken Nieuws vernomen van hun Zoon, Die op 't slachtveld is gaan strijden, Is hij dood of leeft hij nog Ach, mocht God hem toch bevrijden in 't gevecht van den OORLOG. NIEUWE RAADSELS Mijn heele wordt gedragen Door Jan en alleman, Het hoofd nu afgeslagen Men er meê plakken kan. 2. Het is weg, blijft weg en ligt er toch. 3. Wat is 't beste middel om bij gladheid op straat niet te val len De STEENBAKKERS zijn bezig hunne Ovens in te zetten, in 1914 moesten zij uitscheiden, zonder kolan z. Woensdag 9 ure,'schoon helder Weer, op '1 Kerkhof hoort men den Meerlaan schuifelen; op Zoutstraalpoort, ik ontmoet een Vriend uit Geerdsbergen Hoe gaat het daar Zeer stillekes, de Fabrieken slabakken, er zou meer Werk zijn, maar deTabik ontbreekt. e,i 't Ve; en Hout voor d'Atlemetjes. It liiimtliutn Een dienstmeisje had kou gevat en kreeg IKIIU Mlill IMH - zulk een rheumatiek in den rechterarm, dat deze heel stijf was en niet meer in de hoogte kon worden gebrachtzij begoot den arm 2 maal daags gedurende 1 minuut met koud water en had de voldoening 3 dagen later genezen te zijn. AALST. Zaterdag 9 Tarwe Haver per 100 kilo Aardappelen de 100 kil a Ajuin de 100 kilo Boter per 3 kilo Eiers de 25 Viggenenper koppel Februari 00.— rCCOaOO,— 00.00 a 8 00 30,00 a32,0C 11,00 a 11 80 3,00 a 3,50 09,00 03.00 Behanger-Garn ierder, Buitengewone keus van Behangpapier in alle soorten en prijzen Linoleum, Toile-Cirée,Tapijten, Carpetten, Foyer,Matten, enz. Wol, Peerdshaar, Pluimen en benoodigheden voor Matrassen. Versiersels voor Feesten, plaatsen van Rouwkapellen. Stors, Gordijnen, Tafeltapijten, Engeische Beddens, Salon-Garnituren in alle prijzen. In de Photografie VAN DER MEERSCH, rechtover de nieuwe Vischmijn, 2Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. Aalst,-drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.-

De Werkman | 1915 | | pagina 2