BAILING f 4* De Socialisten ZIELSROEREND ECHT VERHAAL UIT DE OORLOGSJAREN 1796 en 1814. VIL Droef en hert roe rend De Generaal der Russen was diep bewogen en sprak met nadruk Hoortmaar vraag mij niets meer of ik weiger alles.. Gij zult het durp Mareilles bezetten een Pro- klamatie zal aan de Bevolking bekend maken dat ik voor éénmaal de krijgswetten opschors, op uwe vraag-, gij zult loten onder de 12 Notabelen van het dorp; binnen 8 ure moet de Gijselaar in mijne macht zijn blijft alles rustig, na eenige dagen is hij terug thuis als een er.kel geweerschot door de Boeren wordt ge lost, zal hij het met zijn hoofd betalen Vertrek nu spoedig De beide Oversten sprongen te peerd en reden weg. Kolonel, sprak de Majoor, ge zijt nu te vrede O neen, onrust en angst knagen aan inijn hert is 't zoo dat ik mijn Dorp moet terug zien, na een bal lingschap van 23 jaren? en wie zal de Gijselaar zijn Een dronken boer kan een schot lossen en dan Wie zal het uitboeten Ze reden dan voort, al dubbende Weldra waren zij bij hun Soldaten; twee scadrons Uhlanen en een bataljon Finsche jagers trokken voor waarts in de duisternis, op den sneeuw. De Kolonel, vergezeld van een Adjudant en een Trompetier, marcheerden op een honderd passen vooruit; hij had geen gidsnoodig. Arme Balling! hij moest den weg niet vragen; de banen en wegen wa ren hem bekend van kindsgebeente in al die hofste den was hij geweest; aan alles was voor hem eene herinnering; daar ontwaart hij in de schemering de oude Dorpsk»- k in welke hij gedoopt was, zijn Eer ste Commun1 vf/ad gedaan, in welke hij getrouwd was en zijnen tweeling had ten Doop gebracht; op de plaats waar de hut van den herder Banal had gestaan stond nu een kruis.. Arme Man uw hert slaat om te breken Om in het Dorp te komen, moest men door den dreef van het Kasteel.. Reeds begon de dag te schemeren. De Kolonel Iaat de vizier van zijne militaire uitrusting over zijn oogen zinken en hult zich in zijnen mantel. Daar is men bijna in 't Dorp de Trompetten gal men; de Trommels roeffelen; het Commando beveelt halt. De Kolonel richt eenige woorden tot zijn Man schappen en beveelt de strengste tucht; die iets doet tegen die tucht, zal streng gestraft worden. Een gedacht doet hem huiveren Indien de Boeren zich gingen verdedigen In zulk geval, wat gedaan 1 ot hiertoe, geen levende ziel Ei, er komt een groep van Afgevaardigden; aan 't hoofd staat Domi- nik Grisier, die als Burgemeester was aangesteld. De Afgevaardigden blijven staan voor de Russische Overheden. Genade, zoo sprak de oude Grisier, zich tot den Graaf wendende, wij zijn nederige Boeren zal men ons straffen, omdat wij uit liefde voor ons Va derland, onze gebortegrond hebben verdedigd Ver giffenis De Vergiffenis breng ik u, zei de KolonelMeer kon uit zijn keel niet.. Volgt mij allen nanr 't Gemeen tehuis. In de Raadzaal zijnde, terwijl de Russen het Dorp bezetten, daar deed de Kolonel de bevelen van zijne Oversten kennen. Waarom loten, zei Dominik Grisier, waarom lo ten Ik ben de Burgemeester, ik ben dus verantwoor delijk voor mijne medeburgers, neem mij als Gijse laar De Graaf greep de hand van Grisier en drukte ze met ware ontroering; door die beweging viel de kraag van zijnen mantel en zijn gelaat werd ontdekt. Toch riemand had hem erkend; had Grisier een vermoe den Misschien, want hij verbleekte. Burgemeester, sprak de Kolonel, ik moet mijn bevelen volgen. Het lot alleen moet beslissen. Zeg dus, welke namen ik moet schrijven. Elf namen waren reeds opgeschreven; dte van Lo- dewijk Lemesle, als de rijkste bewoner van het Dorp, natuurlijk het eerste. Wat de twaalfde aangaat, zei de Kolonel, gij hoeft hem niet aan te whzen; ik zal hem aangeven. Na de rijken de armen Schrijf op, Mijnheer de Burgemees ter... Hendrik van Mareilles De Balling had geen moed meer om langer onbe kend te blijven; hij witrp zijn helm af en liet zijn kaal hoofd zien, verwoest door de smart van het Balling schap. Óch God och God, riep Dominik; hij is hetEn de oude Boer wierp zich aan de voeten vanden Graaf. Kom in mijn armen, zei de Graaf hem oprech- tende, om hem aan zijn hart te drukken, ('t Vervolgt De beste der Vreugden is de Vreugd die men aan anderen verschaft. Een brofcske Geschiedenis. Uit Moorse! Ter Gedachtenis van JAN-BAPTIST VAN MOL, Diefstal te A ut werpen. De Moord van Antwerpen. Dieften te Brussel. Te laai Te laat Hl A BETEN amuwj Waarom Welle met groote letters Omdat die Parochie nabij Aalst een groot en schoon voorbeeld geeft. In welken zin?Er daagde daar een konkelfoes- ken op, met een nis blazoenske; en met éenen slag heeft het moedige en weldenkende Welle dit konkela- fonkelken dood geslagen. Nu werkt daar tot elks voldoening een vrij onpartijdig Komiteit. Het Soldatengeld is daar VOLUIT be taald. Eer en dank aan Welle —En de INBRAAK met DIEFTE? Ja, die herberg Van Mulders ken ik zeer goed; de voorlaa'ste kiezing, 't was daar dat ik op 't karreken stapte om Meeting te gaan geven naar Ninove; onderwege brak 't Onweêr los, ons Peerdeken moest in 'ne gracht en wij in een herberg. Hoeveel is er gestolen 7 a 800 fr. bestemd voor de Paroehie, om Soldatengeld te betalen. Zijn de Booswichten al gepakt? Neen. Vooruit schrijft dat een der Bandieten dood gekapt werd door den knecht, daarop zijn de Duitsche Gendarms mar den Dooden komen zien; doch alhoewel Je knecht er in de duisternis ferm op kapte met zijn bijl en aan een der vier een kap op 'thoofd gaf dat zijn klak achterbleef nogtans zijn alle vier kunnen vluch ten. De Commissair van Ninove zit er nu achter, hij zal ze wel vangen. Weet men al van wie de klak was Nog niet, 't moet een wreed gevecht geweest zijn in de duisternis; de dieven hadden den carcel in stukken geslagen en de knecht trampelde met zijn bloote voeten in de scherven glas. BEIIGEX Daar is het werk van't Groen Kruis ieverig aan 't werk; groote eetplaatsen worden ingericht het Spaansch-Amerikaansch Komiteit helpt krachtdadig; te Bergen en op ander plaatsen worden kostelooze noenmalen gegeven stoverij, aardappels, groenten. Die kunnen petalen geven 20 c.; voor 10 c. heeft men een haker kolen.. Er is geestdrift en wedievering voor de hulp. Da- men en Juffers uit rijken stand en Burgerij achten zich gelukkig de Noot.; jdende te kunnen dienen. T ivi La Vieille Mantogne heeft haar groot werk- 1 lilt f'c huis te Langleur, daar ontvangt elke Arbeider 1,25 daags in Januari is 't werk gedeeltelijk hernomen en gaat voort. In de groote Koper- gieterij La Cheneé heeft elke Arbeider 1 fr. daags en elke Huisvader iets meer. Te Grivegné 3o a 4o fr'. voor eik en iets meer voor d'Huisva- ders. In de Mijn Althus-Grivegneé zijn daarbij nog Huiskolen uitge deeld. In de Laminiers van d'Ourthe en van Deflandre, niemand aan 't werk maar deftige hulp. Te Cheneé komen de Glasblazers bijeen om de 7ooo fr. hunner Spaarkas te deelen. g|()|7l Onderpastoor Schomburg van Vierset, die jongelin- gen aangeworven had voor 't Belgisch Leger heeft 4 jaar gevang; en lo jonkheden, die hem hielpen, z'jn naar Duitschland vervoerd voor't zelfde feit zijn de Burgemeester en een Schepene van Lamine tot vier jaar gevang verwezen. Veel dieften van Kiekens, Konijnen, Ganzen, Specerijen, enz. Zelfs zijn de provisidn van 't Soep- Komiteit gestolen. Te Anthieul is plechtig begraven de Luitenant der Carabiniers, Camille Binamet, gesneuveld te Stuyvekenskerke. In 18o9 oorlogde Napoleon Bonaparte in Italië, in Oostenrijk en in Holland. Een Engelsch leger ontscheepte op 't Eiland Walcheren doch rond Dec. 18o9 werd het aangevallen door een besmettelijke Polder koorts elf duizend Soldaten stierven op eenige weken en de overige moesten haastig weg, om aan de Dood te ontsnappen. 5C rt. Qi Soldaat bij het 2* Carabiniers, vcor het Vaderland gestorven te Lier. Evenais de stormwind de forsche eiken neervelt, zoo zaaide het onmeedoogend lood dood en vernieline oo het slagveld rond. En ze vielen, de jeugdige strijdersdejorsche mannen in het lente huns leven Zij vielen als martelaars op het altaar des Vaderlands Hoe treurig zijn de herinneringen aan deze slachtin gen, aan de vernietiging van zoovele levensdroomen aan het afscheid van Ouders, Broeders en Zusters,' van Echtgenoten en Vrienden En toch moeien wij ons troosten, wanneer we denken dat zij stierven als helden, dat ze neerzegen met de glim lach op de lippen, bewust van hunne grootheid en waar digheid. De nieuwsbladen brachten ons eene droeve tijding - de dood van een goeden vriend JAN-BAPTIST VAN MOL I De goede jongen zoo vol levenslust, de steun zijner Ou ders. Met'moed en liejde toog hij ten strijde voor Haard stee en Land, tot de noodlottige dag, waarop hij alles of ferde Goede Vriend Jan Baptist, het vernemen van uw dood heeft trar en doen vloeien bij uwe Bloedverwanten, maar niet minder was de droefheid uwer Vrienden. Uwe nage dachtenis zal in eere bewaard blijven en wij allen zullen fier ziju op den held die zijn leven offerde voor de vrijheid van zijn Vaderlandj Beste Vriend, rust zacht, verre van het wee des levens, en geniet het loon der dapperen I Moorselaar. Te koop op ons Bureel, BEENHOUWERS-PAPIER. Welk edeler, reiner, zoeter woord dan Liefdadigheid Immers, het gaat tot het di.pste van ons hart en dwingt ons geweten van onderstand, hulp, toereiking te verleenen aan de armen, de beklaagden van ons tranendal. En gewis, niet zonder wettige redens, want Jezus heeft ge zegd Wat gij aan den arme geeft, leent gij aan Mij, God 1 in andere woorden beteekent zulks lk zal u rijkelijk beloonen voor uwe milde daden jegens de noodlijdenden, uwe mede broeders. Ja, ongevoelig, karakterloos is hij, die de hand van redding niet aanbiedt, aan de verdrukten dezer aarde. Hij getuigt, dat hij maar een onbewust schepsel is en zich hoege naamd niet bekommert met het schoon ideaal, de wijze raadge ving on's Meester. Hij ijvert niet om het Volk, de macht van morgen in deze zegebarende strekkingen te bewaren, het grootste, het verdienstelijkste aller werken. Hij kan onmogelijk lauweren plukken in de toekomst, gezien hij geene bewijzen levert der edelmoedigheid, schitterende opofferingen of mede lijden met de kleineren. Beweenen wij zulk een wezen 1 Hij begrijpt zijn rol niet dien hij hier te vervullen heeft, want in plaats van zijn inwendigste, zijn rechtzinnigste eer aan te doen en dus de armen, de nederigen te helpen en bijstand te schenken gaat hij steeds voorts in zijne weelderigheid, fier op zijne preutsche voorrechten. Neen, hij betreed de heerlijke, alverheerlijkende baan der Evangelie niet, die verklaart «Buigt de knie voor uwen chepper en bemint elkander als Broeders net onderdanigste, het voornaamste gebod. Ho, welk ontroerend maar toch zegepralend voorschriftHo, gij rijken, machtigen dezer wereld, gedenkt datAdel verplicht en onder dat opzicht zult gij zekerheid hebben. Mochtet gij dus allen voortaan, en bijzonderlijk nu, in deze kritische benarde periode van Oorlog, dat d'ellende ons land opsloopt, ja, dat gansche huisgezinnen haast in stilte van den honger verkwijnen, de oogen openslaan, uwe handen ten Hemel verheffen, en de ridderlijke we.daad, van de arme menschen in hunnen tergenden nood bij te staan, en almoezen dus uit te dee len, zoover het uwen geldelijken toestand vermag, indachtig wezen. Het zal ter uwer eere strekken en de Heer Almachtig zal er u eene sterke gezondheid, een lang en verheugend leven en hiernamaals het Eeuwig Geluk laten voorgenieten. Heil aan u alsdan, driemaal Heil Jean LUYCX. Heer advokaat De Cock, Gerardstraat, Antwerpen, was afwezig, en had als bewaarder van zijn huis aange steld zekere Jan Tyck. Dieven zijn ingebroken, hebben Jan Tyck gebonden en in dit huis veel gestolen. Het par ket heeft Jan en zijne zuster Finne ondervraagd - hunne antwoorden waren zoo dobbelzinnig, dat Jan en zijne zuster aangehouden zijn. De Broeder van Jan die te Bor- gerhout woont, had van Jan den sleutel gekregen om te komen werken. Huisbewaker zijn en laten stelen, hel- pen stelen is een groote misdaad, in.-n l|Ww Uji stelt vertrouwen in u, en ge maakt er feu» misbruik van! In den aard der moord van Meire, uit Jan Clerker nu is te Rotterdam ontdekt, de schildersgast Laurent L... van de dienstmeid Marie Van Oosterwyck, sigarenmaak- ster, heeft de policie het portret,'t is zij die de moorde naars binnengelaten heeft. Uit het slachthuis te Curegem zijn 3 koeien gestolen le samen 1600 fr. waarde In een gebouw der Joris Moreaustraat zijn dieven ingebroken en hebben de bijzon derste stukken gestolen van een moteur, voor 2700 fr. Een bende jonge dieven is op marode geweest langs de steenweg van Etterbeek en hebben allerhande voorwer pen geroofd, o.a. een klont boter. Allen zitten vast de aanvoerder telde 20 jaar. Op de Vischmarkt is' ge stolen een kortewagen, waarop lagen een 1 zak mossels 2 manden haring. zijn horzelkwaad op Daens; 't is op hem schimpen en schampen in hunnen «Vooruit» 't is verwijten en lawij- ten schelden en dreigen, veel is niet genoeg. En waar om Omdat Daens schrijft in zijnen Werkman dat ze den Godsdienst moeten gerust laten.. Maar g'heel de wereld zegt dat; zelfs die onverschillig geworden zijn aan hun Kristen Geloof. Als de Socialisten hunne gedurige aanvallen loochenen, dan volgen ze de Joden na, die den God-Mensch begekten en oversloegen, dat 't bloed hem overdekte en die dan voor hem sprongen, op de doornen kroon bonkten en grijnzend vroegen Zeg, wie heeft U gestagen In 't volgend Nr een hoofdartikel daarover Ik heb 'ne rijke mensch gekend, zeer braai, deftig, maar verkleefd aan 't geld, 60 a 70 jaar; hij werd gevaarlijk ziek; zekeren avond hij zegde aan een zijner Vrienden éen spijt heb ik, te weinig ge geven te hebben aan de Noodlijdende; Genees ik, ik zal meer geven, 's Ander daags hij was dood I we~ Te NEW-YORK zijn 600,000 menschen zonder In de Photografie VAN DER MEERSCH, rechtover de nieuwe Vischmijn, 2 Por'retten aan ",ou c., onmiddeiijk geleverd. AALST Zaterdag 23 Februari aardappelen de lfXJ kilj oo.GO a 800 Ajmn de 100 Kilo 40,00 a42 0C rt™ Seror, 11.80 a 12 00 E.ers de 25 3.C0 a 3,30 .jggenenper koppel (350 stuks) 80,U0 90.1,0 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf7

De Werkman | 1915 | | pagina 2