DE BALLING Loopenda Nieuws. Zaak-f lips Notelaar tfan Moorse! ZIELSROEREND ECHT VERHAAL UIT DE OORLOGSJAREN 1796 en 1814. VIII. Het lot valt op De Balling drukte den ouden dapperen Boer aan zijn hert. Onmogelijk de aandoening te beschrijven der aan wezigen De Graafde Mijnheer van 't KasteelElk mein- de hem dood en daar is hij terug, als Russische Ko lonel; en 't is hij die zijn Dorp komt redden De Boeren, Leden van den Gemeenteraad, van den Armraad.van den Kerkraad, den Pastoor aan 't hoofd, wanfin dit merkweerdig oogenblik zou hij liever ge storven zijn, dan zijn Parochianen te verlaten, al de Aanwezigen waren diep ontroerd en bewogen Veel smart werd opnieuw gewekt, maar veel vreugd kwam haar verzachten; ieder had vergeven en ieder was erkenteli:k* alsof hij vergiffenis had bekomen. De oude Pastoor sprak verhevene troostwoorden, terwijl hij de twee handen van den Graaf teederlijk vastgreep. Als de eerste ontroering voorbij was Mijnheer de Graaf, zei Dominik Grisier, met snikkende stem, weet ge wel wat hiervoor 20 jaren is gebeurd Ik wil niets weten, antwoordde de Graaf, ver- bleekende... Ik wil alles vergeven. Herinner mij aan niets. Och, Mijnheer de Graafr, wij, wij moeten spre ken.. Onzen heer Graaf moet weten dat wij niet me deplichtig zijn geweest aan die afschuwelijke mis daad.Ondankbaar zijn wij geweest, dwaas, uitzinnig, maar, maar geen moordenaars Als er veel dwazen in het Land zijn geweest, er is enkel éen schuldige, en dat is b.dewijk Lemesle. LodewijK Lemesle riep de Graaf in smart uit heeft hij zich dan niet bepaald tot den aankoop mij ner goederen Om dit te kunnen koopen, riepen de boeren stormachtig uit, heeft hij uwe vrouw en uwe kinde ren in de vlammen doen omkomen, want hij had hen met boos opzet naar de hut van den herder Banal verwezen, terwijl hij ons aanvoerde, domkoppen die wij waren Hij heeft uw kasteel geplunderd De ongelukkige graaf herrinnerde zich toen het kruis aan den zoom van het woud geplant, waardoor hij zoo diep geroerd was. Arme vrouw, arme kinderen riep hij uit, zich het gelaat met beide handen bedekkende. Aanstonds nam Dominicus Grisier het woord en met de fierste openhartigheid, de treffendste welspre kendheid verhaalde hij de gebeurtenis van den mis dadige» rampzaligen dag. Hij zeide, hoe Lodewijk Lemesle hen op net dwaalspoor had gebracht door hen te bevestigen, dat er wapenen in het kasteel wa ren hoe hij de plundering had belet, na het noodza kelijke oproer te hebben aangeblazen tot vervulling zijner schandelijke daad; hoe hij sedert dien dag een voorwerp van afgrijzen voor de heele landstreek ge weest was, daar de bevolking vol schaamte en be rouw zieh verweet een enkelen dag zijn invloed te hebben geduld; hoe eindelijk de ongelukkige Adriana nog leefde als een krankzinnige sedert twintig jaren. Dank u, mijn God, lispelde de Graaf, ik dacht, dat er zeer vert schuldigen zouden zijn, en thans ver neem ik, dat er slechts een schuldige is «Kunt gij hem niet siraffen zeiden de boeren. Spreek éen woord, mijnheer de Graaf en recht zal ge schieden. Een verschrikkelijke uitdrukking van haat en wraak dreef ever de edele en gelatens trekken van den Graaf henen; maar het was een bliksemflits, die oogenbiik- kelijk verdween, want het gelaat lichte op in zijne ge wone helderheid. Uw recht, zou een misdaad zjn, mijn vrienden, zei hij op fermen toon, ofschoon ontroerd. Laten wij aan God over den schuldige te straffen,., nu heb ik een droeven plicht te vervullen. Gij weet, dat ik een gijzelaar mott inleveren. De briefjes, die de twaalf namen bevatten, werden gevouwen en in den helm van den graaf geworpen, die zich vervolgens naar de deur richtte. Hij sprak cenige woorden in de Russische taal, en een jonge tamboer naderde. De Graaf zei nogmaals een woord en bood den tamboer den helm aan Deze stak de hand in het hoofddeksel en haalde er een briefje uit. dat hij aan zijn Overste overreikte. Deze opende het langzaam en gaf het over aan Do minicus Grisier, die het voorlas «Lodewijk Lemesle riep de oude boer uit. 't Verv. De Oorlog weze vermaledijd. 't Groen kruis Heer Flips doet opmerken datHand aan Hand niet met andere Coöperatieven mag worden vergele- ken;Hand aan Handmoet zorgen voor Lokaal, Vergaderplaatsen, voor zijne Secretarissen, Beheer- raad, enz., dus niets doen kan. Xv 't Soldalen-G.cid Zijn zelve vergeten is 't grootste geluk. De plechtige Eerste Communie, dees jaar bijzonder aandoenlijk.. Veel Kinderen zitten zonder Zondagkleeren. HOP. Vaste Markt, 55 a 60 fr. Voor ons volgend Nr het aandoentijk verhaal DE Keizer Napoleon, op Sint Helena zijnde, in zijn droeve eenzaamheid, hij stierf er, op 5 Mei 182152 jaren oud hij dikteerde o. a. aan zijnen Sekretaris Las Casas Het ongeluk van inijn Leven is geweest dat ik mijne brave Vrouw jesefien verstooten heb, ik was verblind door den hoogmoed en zond haar weg om te kunnen trouwen met de Dochter van dc-n Keizer van Oostenrijk sedertdien ging alles mij tegen, want dit is de groote fout van mijn leven geweest. Dieften te Brussel BU DE SOCIALISTEN Bekendmaking. MARKTEN Met die woorden eindigd het Handelsblad een Artikel over de toe komst der gekwetste en verminkte Soldaten. is 't Schild der Koniiteiten van Amerika die hulp zenden naar 0113 Land. Maandag en Dijnsdag zijn talrijke wagens van 't Groen Kruis uit Ninove naar Aalst komen rond de 50,000 kilos aardappelen laden uit een groot Schip in onze haven. In «Vooruit» van 24 Fe bruari. II. las ik een arti keltje onder rubriek «De Werkman» en waarin de Schrijver, heer H. Flips in zegt dat M. Daens het verslag van 't Voedings-Komiteit van 25 November zou verminkt hebben. Welnu, ik Jan De Neve, lid te dien tijde van hoogergemeld Komiteit. neent tot getui gen de volgende lleereri Singelyn Jozef, Handelaar; Edm. Scheerlinckx, Greffier der Koophandebrechtbank; Advokaat Ghyseiinckx, E. Boel, J. De Breucker, G. Van der Vorst, J. Van Opdenbosch, bedienden, die insgelijks deel maakten van't Voedings-Komiteit, dat het Verslag letterlijk 't vol gende inboudtOp de vraag gesteld doer aen Heer Greffier Scheerlinckx ofHand aan Hand die toch ook veel geld heeft gewonnen, niets zou kunnen doen ten voordeele der noodlijdenden, M. Flip's antwoord luidde alsvolgt Ziedaar, letterlijk de woorden volgens 't Verslag, opge maakt door den Heer Emiel Boel, Verslaggever, en waar er nooit éen woord van piotes'atie is tegen geweest. Jan Dk Nkve. IIFRDERSEM 't Is nu dat de Wateraan wendingen meest deugd doen, b. v. barrevoets in 't koud wa ter loopen, altijd voor 't eten of 2 uren nadien. De geruchten loopen dat Holland den uitvoer van Aardappels gaat verbieden Maar 't zijn d'ajuinen die per vitess van opslag geloopen zijn, voor den Oorlog 3 eens of 3 fr. en nu 35 40 franken. Volgens loopende geruchten zou de Broqueville Mininster worden van 't Buitenland en Oeneraal Michel Minister van Oorlog... Is 't om dat hij zoo vroeg uit Namen geloopen is Wat de Aarde weegt. Nu, weet men juist wat den Aardbol weegtden Aardbol weegt 934,000,000,000,000 kilogrammen, 't is te zeggen, negen hondert dertig-veertig duizend milliards ki logrammen. De OORLOG duurt al 210 dagen... Zeg, gaat er toch geen einde aan komen?-- Oorlog en Hongenersnood zijn Zuster en Broer Ze zeggen dat te New- York 600,000 in?n zonder werk loopt. Te LUIK is een;AMERIKAANSCHE DAG gevierd een afbeeld sel der Amerikaarsche Vlag werd verkocht door een liefelijke zwerm van jonge Dochters elk wilde ze dragen in alle Scholen werd Hulde en Dank gebracht aan Amerika. De Kinderen 'zongen het Lied der Vereenigde-Staten en de Brabanponne. D'ander week hoorde ik op Schaarbeek zeggen Als de Kraaien hoog vlie gen, signum van regen.Te SINT-GILLIS Brussel, zijn bij de Policie gekomen vele klachten tegen Handelaars, die allerhande mikmak en fikakkelarij bij hun Bloem mengelen, aldus de schuld zijnde dat men onvoedzaam en ongezond Brood bakt. verbetert overal, er is iever om d'achterstellen te zuiveren. 1914 heeft recht gelijk al d'ander, de klas der vrijwilligers ook. In vol gend Nr een 2Je lijst der Gemeenten. Nieuwerkerken heeft geld geleend aan 5 EEN BROKSKF, GESCHIEDENIS WELLE. DE INBRAAK Jufvrouw Van Mulders is in de 70 jaren. Zij is ziek geweest van ontslelteuis. De Commissair van Ninove zit achter de dieven. Vrijdag werd een Dief te Ninove binnengebracht. Zondag moesten Juffer Van Mulders en de Knecht komen zien of zij hem erkennen. Bij M. Jof Smet, bijgenaamd Kat,' is ingebroken zaterdag avond, tusschnn 10 en 11 ure. een glas uitgesneden en aldaar ingebroken 't waren 3 manskerels er is gestolen 400 fr. zonder 't goud, een Vrouw uit de Geburen zag het; op baar lawjjt is de Beenhouwer Van Cauter opgestaan, de sleutel was van de deur, zoo was hij ten achter cn zag de drij dieven loepen, de Binne- straat in. DIEVEN VAN KOLEN werden te La Louvière betrapt door een Duitsche Patroelje. Een der Dieven bleef staan en werd dood geschotm. 8030 FABRIEKWERKERS z\jn te Napels in opstand tegen den prijs van 't Brood. Ze zien zwert van den Honger. De Gemeenteraad gaat groote werken doen uitvoeren.. Gelijk te Geat in Port-Arthur; ik zal daar eens gaan zien. GEVAREN OP ZEE Nabij de Duitsche Kust is het Amerikaansch Schip Cario ;op een poêrmijn geloopen en gezonken met 4000 balen katoen. SLECHTE MENSCHEN 'tlsde groote uitzondering, doch er zijn er. Te Brussel zit zekeren D. L. vast, ze was opgenomen door een dame M. in de Weilandestraat en heeft hare Weldoenster beloond met lijnwaad en kleederen te stelen. 't Gaat er hem, in de kapitaal! Op Solbosoh 2ijn Lanteernen gestolen, straatlanteernen; aan Noord laan is een pak kaskes met sigaren in, op een Stoot- karreken gestolen; rond den avond, met den dem- steren, een man van Herstal stond op 't platformke van den Tram, er botst iemand tegen hem, kortsna- dien, hij bemerkt dat zijn brieventesch, vol bankbrie- ven, hem ontstolen is; ge ziet, er valt op te passen. Een Persoon uit de Provincie, in eeu vuil kabardoes- kes gaande, nabij de Noord Statie, dronk er lustig en werd beroofd \an zijn brieventesch, met rond de 1000 franken in. Thans heeft hij groot spijt, doch te Iaat gelijk altijd. Bij M. V.., rue Coteaux, is al 't Zilver werk gestolen en rue Me Campagne, bij M. V. 308, al het Pluimgedierte; in Metsijsstraat, 66, bij M. O. zijn geroofd kleedingstukken en pelswerk; op de Ka mer van den Belgischen Officier, M. L. thans krijgs gevangene in Holland,Intendenstraat, Molenbeek, zijn gestolen al zijn weerdijen. EEN GRIJSAARD VAN 75 JAAR is met den koterhaak doodgeslagen te Presles in He negauw, bij Chatelel. Die ijslijke Moord heeft 40 fr. opgebracht. DIEPTE TE ANDERLECHT 3 zwartgemaakte bandieten zijn langs de venster ingebroken bij boer G. Hazestraat, er was niemand in huis dan de meid, die vastgehouden werd; de dieven zijn weg met 200 fr. een hesp en veel kilos spek. ben ik eensklaps den slechtsten aller menschen ge worden; ik deug voor niets; ik laster en lieg in mijn Gazetten; na 't Bombardement van Aalst ben ik ge vlucht en heb te Gent mijn vermaak gezocht. Nog- thans de Bestuurders van 't Peest-Paleis zegden M. Daens, ge zijt jde eenige Volksvertegenwoordiger die hier komt. In de Bijloko, vansgelijken... Ik Jees in de Nav. ChristiZie, indien men alles van u zeide, wat kwaadaardigst kan uitgedacht worden, wat zou u dat hinderen als uw Geweien in orde is Waarom zijn de Socialisten nu horzeiboos op mij Omdat ik als Vertegenwoordiger der Christene Volkspartij, san de Socialisten zeg en herhaal Houdt toch op den Godsdienst aan te vallen, gelijk gij nu gedurig doet, venijnig en boos.. Mijn brief aan Vooruit bewjjst het 'ontegensprekelijk. Aan de gemeente Grembergen is eene boet van 4000 mark opgelegd, voor de baantelegraafgeleidingen af te snijden. Aan de gemeente Strypen is eene boet van 10,000 mark opgelegd, voor 't losdraaien van schroeven der rails en een Duitschen soldaat door een schot in den voet te ver- verwonden. Te koop op ons Bureel, BEENHOUWERS-PAPIER. In de Phótogralie VAN DER MEERSCH, rechtover de nieuwe Vischmijn, 2 Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. AALST Zaterdag 23 Februari Aardappelen de 10.) SuIj CO,00 a 8.00 Ajuin "de 100 kilo 40,130 a42.0C Boter per 3 kilo 11,80 a 12.00 Fiers de 25 3.C0 a 3,30 Viggcnenper koppel (200 stuks) 85.00 95 O Aalst, drukkerij Fr. Daens <S Zuster, Werf-

De Werkman | 1915 | | pagina 2