DE BALLING RONDSCHOUW Welle. ZIELSROEREND ECHT VERHAAL UIT X. De wraak van een Christen. Het detachement stond nog altijd op het plein op gesteld en wachtte slechts op oen gevangene om naar Nqgent-le-Roi terug te keeren. De majoor gat het teeken tot vertrek en de kolonne defileerde een tweede maal onder de muren van het ksstccl De graat van Mareilies had zich bij Dominicus Gri- sier teruggetrokken. Lodewijk Lemesle, het gelaat be dekt heDbende door zijne beide handen, scheen vreemd aan alles, wat rondom hem voorviel. Zijne moeder hield niet op, hem van haar meester te spre ken, die zij weldra zouden wederzien. Men reed al- zoo tot aan den zoom van het woud. Eensklaps klonk het bevel Halt de wagen stond stil de generaal, gevolgd van zijn staf, kwam uit het bosch en den aanvoerder van het detachement gena derd zijnde, sprak hij met zachte stem tot deze. Lodewijk Lemesle richtte het hoofd op om te weten wat er voorviel; en hij zag met afschuw dat de wagen juist tegenover het Kruis had stilgehouden, die de plaats van zijne misdaad aanduidde. Adriana was in gebed verzonken. Alle officieren werden om den generaal geschaard. Lodewijk Lemesle begreep, dat deze mannen over zijn lot beraadslaagden zijne moeder bad nog altijd voort. Een half uur verliep aldus in plechtige maar vreeswekkende stilte Eindelijk keerden de officieren r.aar hunne man schappen terug en op bevel van een hunner, scheide een detachement van twaalf voetknechten zich van het bataljon af en vatte post op eenigen afstand. Toen deze beschikkingen waren genomen, naderde de majoor den wagen en met ontroerde stem zeide hij tot Lodewijk Lemesle Mijnheer, ik heb een treurigen plicht te vervul len. Dezen morgen had de generaal, gratie verlee- nende aan het dorp Mareilles van de straf, die het had opgeloopen wegens een onzer patrouilles te hebben doodgeschoten, beslist, dat een gijzelaar, door het lot aangewezen hem tot waarborg zou strekken tegen de herhaling van dergelijke gebeurtenis het toeval is vooru noodlottig geweest, nu het ongeluk gewild heeft, dat twee onzer soldaten nog dezen nacht door de dorpsbewoners van Cirey, waarin gij ook eigen dommen bezit, zijn vermoord geworden. Een afschrik wekkend voorbeeld is onmisbaar... De officieren, in krijgsraad vereenigd,hebben u.tot dedoodstraf verwe zen. Kom uit den wagen die u naar uwe arme moe der zal terugbrengen Wie zijt gij, riep Adriana, met Iuidklinkende stem Wie zijt gij, om op de landgoederen van den graaf van Mareilies, recht te laten geschieden Vrees niets, mijn zoon zij zullen geen haar van uw hoofd aanraken, want uwe meesteres en hare beide kinde ren liggen geknield aan den voet van dit Kruis en vra gen genade voor u Laat mij sterven, moeder, onderbrak Lodewijk Lemesle; het afschuwelijkste vonnis zal mij minder doen lijden dan uwe woorden. Maar, ziet gij hem dan niet, mijn zoon Daar zijn ze daardaarhernam zij, terwijl zij Lodewijk dwong zijne blikken op het Kruiste vestigen. Ik zie hem, Moeder, en daarom wil ik sterven Mijnheer, ging hij voort, zich tot den majoor wen dende, ruk mij uit hare handen uit medelijden schiet mij dood uit menschlievendheid Maar hij zal dan niet komen schreeuwde de on gelukkige Adriana uit, die plotseling het vertrouwen verloor, dat haar tot nu toe gesteuno had. Hij had mij evenwel gezegd, dat hij ons nooit zou verlaten Lo dewijk, gij hebt gelijk, zij zijn dood Er blijft, ons dus niets over dan te sterven Op dit oogenblik hoorde men den haastigen galop van een paard en de graaf van Mareilies verscheen op dit tooneel van troosteloosheid. Hij is hetriep Adriana uit en zij viel in bezwij ming. Dat is de duivel der wraak zei Lodewijk en sloeg het hoofd tegen de treden van het Kruis. Het is de engel der vergeving lispelde de ma joor met den blik ten hemel Een oogenblik van stilte volgde op deze uitroepen. De Generaal, die zich tot nu toe op'een afstand had gehouden, naderde SLÓTVOLGT.fl ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plich ten in zake ran Erfopvolging n 1,0) DE OORLOGSJAREN 1796 en 1814. De Geleerdheid !in A A L S T Vijftien Jaar zijn OngeleerdEn zoo de Wereld in\ Heel uw leven, het L A S T D IE R !En zoo zijn er in ons Land honderden en duizenden. En gebeurt het nog, dat ze door wilskracht een sport hooger klimmen in de Samenleving hun Ongeleerdheid blijft immer hun on macht en hun schande... Zegt, Menschen, heeft Daens ongelijk als hij praamt en aandringt om in dezen Tijd van Werkeloosheid bijzondere Scholen in te richten of bij zijn eigen te leeren, of bij Geburen en Vrienden! De schoone lieve Lente, de Vogelen en de Bioe- men maar de wreede Oorlog komt alles beder ven. Salomon schreef het reeds in zijn Boek der WijsheidBeter met Vrede in een arme Hut, dan met Onvrede en Twist in 't schoonste Paleis. Dat de wreede Tormenten van dezen Tijd ons toch bren gen tot 'ne Wereld van duurzamen Vrede! Uit OOSTENDE: Niemand mag buiten de gren zen, de Stad wordt niet meer beschoten door de Vloot, maar uit de Vliegtuigen, de Statie is weinig bescha digd de hooge Officieren woonden in 't Hotel Cou- ronne, maar nu is dit Hotel gesloten. De Kapellestraat heeft nog al geleden, maardealgemeene schade werd overroepen, volgens gewoonte. Te RIJSSEL is de toestand akelig Geen werk, even als in Robaais en Omliggende. Slecht Voedsel: Brood van Maïs, Rogge Aardappelmeel en Wortelen, veel Menschen hebben er maagkrampen van, rondde Coöperatieven werd bijna gevechten in 't begin, maar nu is de Pegel 30 gram per dag. Petrol is er niet meer, de Aardappels staan 12 fr. de loo kilos. Veel Duitsche Soldaten, men daar nabij het Front is.Op alle inlandsche wezens staat het Verdriet te lezen. Het Duitsch Muziek speelt dikwijls. Vrijdag kwam op Chipka een Aalstenaar, sedert 12 j. in ERQUELINES met de Familie, hij won er zeer deftig zijn Brood in een Koperfabriek, nu eilaas uit zijn werk en was eens komen zien naar Mijlbeek. Te Erquelines gaat bijna geen Mansvolk naar de Kerk;... M. de Pastoor een oude Man is gedurig op de been, om te bedelen voor zijn Volk, zijn Onderpastoor zou zijn Bbed geven, eiken Vrijdag zijn Pastoor en Onder pastoor op't Gemeentehuis, om Geld uitte deelen... Amorvincit... Goedheid is Goddelijkheid. Meertse in PORTUGAAL zijn erge woelingen. Zekere Alfonso Costa en zijn aan hangers, zeer talrijk, willen een ander Gouver nement. De beweging schijnt nog al serieus. De Portugeezen zijn beroemd als woelgeesten en vliegenvangers. Meert heeft venijn in den steert. Mistige morgen, schoone dag. Nooit meer zoo goed of hij sneeuwde wel 'nen hoed. Beloven en ge ven is twee. fn 't Land van belofte sterft men van armoede. Wijd van huis is altijd rijk. Zaterdag achternoen, rond 2 ure, is een Zeppe lin over Aalst gevlogen, hij was zoo lang als een Walenschip.. Elk had er schrik af. Een Ambacht overweegt niet. 46,000 kinderen; daarbij 18,000 gekwetste Belgische Soldaten.. 18,000 gekwetste Soldaten 't Is veel. De vermaarde Wildstrooper van Sleidinge, Jan Van Hamme, is zaterdag te Gent uit 't Gevang der Nieuwe Wandeling gehaald, naar 't Lokaal der Schieterij ge bracht en er dood geschoten door de Duitsche. Sleuii aan erkeloozen. V o I k van Aalst, MARKTEN D'ander week, in een Werkmans-Familie De Vader, romniendom de 05 jaar Kunt ge lezen, Vriend V Och neen, geen letter zoo groot als de Lijkdeur het spijt me genoegmaar in mijnen Tijd 1 Hoe was 't In uwen Tijd 1 Ei ja, podosje, van mijn zes jaar en half op de Fabriek, bij menheer Leirens, ik moest mij wegsteken, als er iemand van Everheid op ons Fabriek kwam, al meer as tvijftig jaar werk ik op de Fabrieken, en hem nooit d'okkosie g'had om te lr eren, 't spijt me genoeg. Er zat aan de Stoof 'ne jongen, schoon en fel, Familie, ot uit de Gebuurte. Gij jongen, ge kunt toch lezen Bakkenaoe, Mijnheer. Ge zijt toen naar School geweest 1 Ja ik, maar ik hem alles vergeten. Hoe oud zijt gij Vijftien jaar, Mijnheer, En wat doet gij g'heel den dag V Hm, hm, al e wad helpen, on ae Stoef zitten Assemen hoe!j hemmen, zei de Fabriekwerker; astgoe weer es, hij gaat,hij om de Soep, of langst de Mert om nies, of hij ziet nor de Dosjsche, en azoo passeert den dag. 't Is wreed; zeg eens, allemaal, ware 't niet beter dat er buitengewone Scholen waren, om te leeren lezen, schrijven, cijfferen? Menheer I'etris, da zo Pandaar zijn, zoo sp-ak de oude Fabriekwerker, dak mor tveertig joir was, 'k zou er bij zijn. Tegewoordig. Menschen, zonder Geleerdheid is bijna zonder kop zijn. En Fransch zou ook zoo wel te pas koroeri... Een goed jaar geledm, ik vond te Brussel een goede plaats, in een Magazijn, men moest e» n brok Fransch kennen, en bij 't Werkvi lk van Aalst vond ik niemand, niemand! Gemeente van ruim 2000 zielen, te gen Aalst gelegen en vermaard door het prachtig Vlaggefeest onzer vrienden op eerste Paaschdag van verleden jaar. De Gemeenteraad be staat er uit twee Demokraten en zeven Katholieken. Het On- dersteumngscomiteit is onpartijdig samengesteld. Enkele ver waande boffers hebben willen stokken in de wielen steken, doch het heeft niet gepakt. Een geloofwaardig en tevens wel ingelicht persoon verschafte ons inlichtingen nopens de werking in Welle. VOEDING. Regelmatig alle veertien dagen verkoop van Bloem (0,50), Meel (0,40), Boonen (0,62), Rijst 0,50), enz Elk genoeg om in de voeding van zijn gezin te voorzien. Een ronde somme geld is door het Gemeentestuur ter beschikking van het comiteit gesteld om eene goede reserve te kunnen maken. ONDERSTAND. Sedert het begin van den Oorlog geeft de gemeente regelmatig iedere week onderstand aan de nood lijdenden. De hulpgelden van het Spaansch-Amerikaansch Ko- miteit worden gegeven in bons voor den aankoop van eetwaren. Daarbij gevoegd de bijzondere liefdadigheid der begoede inge zetenen, maakt dat sommige gezinnen 13 a 14 fr. onderstand per week genieten. SOLDA1 EN-GELD. Sedert eene maand is alles betaald. Ook de klas van 1914 heeft men van verleden week beginnen te betalen. Geene uitzondering wordt gemaakt voor gezinnen waar meer dan één soldaat is. Elk trekt. En waar al dat geld gehaald Het Gemeentebestuur heeft leeningen gedaan bij hare ingezetenen tegen 5 intrest. Het aanbod van geld wierd zelfs te groot, ook door lieden van vreemde gemeenten, zoo dat men heeft moeten weigeren. In Welle zijn al de bedienden der ge meente betaald. Hewel 1 is dat geen Model-Bestuur Ware het zoo in al onze dorpen en steden, er >.ou zooveel niet moeten geklaagd worden. Helaas op vele plaatsen, ondanks den droe ven tijd, heerscht immer alleenheerschappijen kozijntjes-win kel. Meteen eerzame onpartijdige samenwerking zou veel bit ter wee gelenigd worden. Dat het kleine Welle een voorbeeld weze voor al de andere gemeenten en zelfs voor sommige Ste den. Daarom eere en dank aan de overheid en leden van ge meenteraad en comiteiten. Uwe namen zullen in gulden letters in het geschiedboek van Welle geschreven worden en bewaard blijven in de dankbare harten van het thans lijdende Volk. Een Vaderlandsch Komiteit is ingericht, om ALLE werkeloo- zen krachtig te helpen. Burgemeester Van den Bergh laat weten dat het Stadsbestuur alle noodige inlichtingen zal nemen en dan de lijsten doen opmaken, weshalve de voorbarige opschrij vingen niet tellen. Elk zal bijtijds verwittigd worden. Drnimill. Esschene, 1967 zielen. Burgemeester -1. Wanbacq, het'Soldalengeld nu effen, regelmatige betaling Teralphene ook effen St-Catharina- Lombeek, 2602 zielen, Burgemeester bakker De R6, veel we ken achteruit, de vrijwilligers en de klas van 1914 niets.— D HOP, 50 a 60 fr. Over d'HOPKEESTEN is twijfel - zullen ze kunnen verzonden worden Zal er veel vraag achter zijn Niemand die het weet. zoo spreekt een Bericht der Vereenigde Vleeschhouwers, De Duitsche Commandantuur heeft 60 Varkens aangeslagen, welke men naar Brussel wilde doorvoeren, buiten het Etappen- gebied. De Beenhouwers hebben ze aangekocht, en om gan-.ch de Aalstersche bevolking erte laten van genieten, zal dit Vleest h te koop gesteld worden, veten magerdooreen,aan 85 centiemen den hal ven kilo, te bekomen in de Spekslagerij Mertens, Kapel lestraat vrijdag 19 Maart, donderdagavond groqje uitatalling. Niet meer dan 2 kilo per huisgezin, behalve de hespen. De groote brood- of onderstandskaart streng geeischt zal worden. A :ERIKA Om een gedacht te geven van den Demo- kraten-geest aldaar De milliardair Rockefeller zal alle maan den Vijf Millioen fr, storten voor de Belgen, op voorwaarde dat alles onpartijdig worde uitgedeeld. BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST GEBOORTEN Mannelijk 4 Vrouwelijk 9 13 HUWELIJKEN J. Luycz, pasw. met D. Everaerts, stikster. OVERLIJDENS J. Moyersoen, vr Van de Winkel, zb. 52 j. Paperodedr. P. Van der Eecken, v' De Gent, zb. 30 j. Korte St Jansstr. 3 kinderen onder de 7 jaar. EENE SPAARZAME EN ZEER VOEDZAME PORTIE. Laat twee pond rijst met eenen liter water samen koken, giet dan nog eenen liter melk er bij en laat het koken tot dat het wel samen gebonden is, en doet volgens smaak een weinig zout'' en een klontje boter bij hiermede kunnen zich verscheidene personen wel voeden en er is noch sous noch smeer bij van- doen. Ditjromt in duren tijd voor den geringen man wel te pas. Te koop op ons Bureel, BEENHOUWERS-PAPIER. AALST Zaterdag 13 Maart Aardappelen de 100 kil j 00.00 a 800 Ajuin de 100 kilo 40,(X) a42,0C Boter per 3 kilo 11,80 a 12 CO Biers de 25 3.C0 a 3,30 Viggenen per koppel (300 stuks) 80.00 90.00 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 2